Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

Moderátoři: Tata, Tom

Zpráva
Autor
Marek2
Příspěvky: 45
Registrován: sob srp 04, 2012 7:43 pm
Bydliště: Olomouc

Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#1 Nový příspěvek od Marek2 »

Znovu otvírám téma řidičáků na malotraktory.
Podle vyjádření dopravního inspektorátu Olomouc smí malotraktor řídit pouze osoba s oprávněním T. Po novele z roku 2012 nastala tato změna. Malotraktor se nebere jako motorové vozidlo, ale jako pracovní stroj.

:vztek: :vztek: :vztek: :'( :'( :'( :zly: :zly: :zly:

Původně platilo:
Řidičské oprávnění skupiny B opravňuje k řízení
a) motorových vozidel, s výjimkou vozidel uvedených v odstavcích 2, 3 a motocyklu o výkonu nad 25 kW nebo s poměrem výkon/hmotnost přesahujícím 0,16 kW/kg nebo motocyklu s postranním vozíkem a s poměrem výkonu/hmotnost přesahujícím 0,16 kW/kg, jejichž maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 3500 kg a s nejvýše 8 místy k sezení, kromě místa řidiče; k tomuto motorovému vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 750 kg,
b) traktorů a pracovních strojů samojízdných, jejichž maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 3500 kg,
c) jízdních souprav složených z motorového vozidla podle písmene a) nebo b) a přípojného vozidla, pokud maximální přípustná hmotnost soupravy nepřevyšuje 3500 kg a maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla nepřevyšuje pohotovostní hmotnost motorového vozidla.

A teď platí:
HLAVA III

ŘIDIČSKÉ OPRÁVNĚNÍ A ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ

Díl 1

Řidičské oprávnění

§ 80
Základní ustanovení
§80a (1) Do skupiny

a) AM jsou zařazena motorová vozidla s konstrukční rychlostí nepřevyšující 45 km.h-1

1. dvoukolová se zdvihovým objemem spalovacího motoru nepřevyšujícím 50 cm3 nebo s výkonem elektrického motoru do 4 kW,

2. tříkolová se zdvihovým objemem zážehového motoru nepřevyšujícím 50 cm3 nebo u jiných motorů s výkonem nejvýše 4 kW,

3. čtyřkolová o hmotnosti v nenaloženém stavu nejvýše 350 kg se zdvihovým objemem zážehového motoru nepřevyšujícím 50 cm3 nebo u jiných motorů s výkonem nejvýše 4 kW,

b) A1 jsou zařazeny

1. lehké motocykly s postranním vozíkem nebo bez něj o výkonu nejvýše 11 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg a se zdvihovým objemem spalovacího motoru nepřevyšujícím 125 cm3,

2. tříkolová motorová vozidla o výkonu nejvýše 15 kW,

c) A2 jsou zařazeny motocykly s postranním vozíkem nebo bez něj s výkonem motoru nejvýše 35 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,2 kW/kg, které nebyly upraveny z motocyklu s více než dvojnásobným výkonem,

d) A jsou zařazeny

1. motocykly s postranním vozíkem nebo bez něj,

2. tříkolová motorová vozidla s výkonem převyšujícím 15 kW,

e) B1 jsou zařazena čtyřkolová motorová vozidla s výjimkou vozidel uvedených v písmeni a), jejichž výkon nepřevyšuje 15 kW a hmotnost v nenaloženém stavu nepřevyšuje 400 kg nebo 550 kg u vozidel určených k přepravě zboží,

f) B jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou vozidel uvedených v písmenech a) až e), jejichž největší povolená hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg, s nejvýše 8 místy k sezení kromě místa řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy nepřevyšuje 3 500 kg nebo v případě rozšíření rozsahu nepřevyšuje 4 250 kg,

g) C1 jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou traktorů, jejichž největší povolená hmotnost převyšuje 3 500 kg, ale nepřevyšuje 7 500 kg, s nejvýše 8 místy k sezení kromě místa řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg,

h) C jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou traktorů a vozidel uvedených v písmeni g), jejichž největší povolená hmotnost převyšuje 3 500 kg s nejvýše 8 místy k sezení kromě místa řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg,

i) D1 jsou zařazena motorová vozidla, jejichž délka nepřesahuje 8 metrů, s více než 8, ale nejvýše 16 místy k sezení kromě místa řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg,

j) D jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou vozidel uvedených v písmeni i) s více než 8 místy k sezení kromě místa řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg,

k) B+E jsou zařazeny jízdní soupravy složené z vozidla uvedeného v písmeni f) a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg,

l) C1+E jsou zařazeny jízdní soupravy, jejichž největší povolená hmotnost nepřevyšuje 12 000 kg, složené

1. z vozidla uvedeného v písmeni g) a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti vyšší než 750 kg, nebo

2. z vozidla uvedeného v písmeni f) a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti vyšší než 3 500 kg,

m) C+E jsou zařazeny jízdní soupravy složené z vozidla uvedeného v písmeni h) a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti vyšší než 750 kg,

n) D1+E jsou zařazeny jízdní soupravy složené z vozidla uvedeného v písmeni i) a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti vyšší než 750 kg,

o) D+E jsou zařazeny jízdní soupravy složené z vozidla uvedeného v písmeni j) a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti vyšší než 750 kg.

§80a (2) Do skupiny T jsou zařazeny traktory a pracovní stroje samojízdné, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#2 Nový příspěvek od ITS »

Ona se pro nás vyhláška vrátila do původní podoby, v jaké byla dlouhá léta. Mě nejvíce naštvaly ŘP na přívěsné vozíky. Minulých několik let jsem hojně využíval možnosti tahat za osobákem tunový vozík na ŘP skupiny B. Nyní je zpět B= do 750kg. Už jsem minulý měsíc absolvoval autoškolu na B+E.

Marek2
Příspěvky: 45
Registrován: sob srp 04, 2012 7:43 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#3 Nový příspěvek od Marek2 »

Už se taky chystám na autoškolu spáchat C+T+BE. Je to pěkná lata. Velký problém budou mít asi malé obce, kde každý kdo měl řidičák na B řídil malotraktorky pro komunální úklid apod. I kdyby to bylo tolerováno stejně příves smí mít maximálně 750kg. Je to cesta zpět, jako hodně dalších věcí, co vláda schválí. Teď už je jedno jestli máš velký, nebo malý traktor.

tk14
Příspěvky: 1294
Registrován: stř pro 03, 2008 7:44 pm
Bydliště: Buda 4,okr.Kutná Hor

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#4 Nový příspěvek od tk14 »

Ptal jsem se přímo na úřadu dopravy a smíme řídit malotraktor na řidičské oprávnění B je to zákon 361 paragraf 81 a následující,jde tedy o to mít řidičák do roku 2013,mám se na toho pána klidně odvolat,nic neplatit,nevím kde jibde se už ptát,tak proč v tom pořád šťourat prostě pro mě platí,ptal jsem se pokutu nezaplatím a na pána se budu odvolávat

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#5 Nový příspěvek od Jan_2 »

Marek2 píše:Už se taky chystám na autoškolu spáchat C+T+BE. Je to pěkná lata. Velký problém budou mít asi malé obce, kde každý kdo měl řidičák na B řídil malotraktorky pro komunální úklid apod. I kdyby to bylo tolerováno stejně příves smí mít maximálně 750kg. Je to cesta zpět, jako hodně dalších věcí, co vláda schválí. Teď už je jedno jestli máš velký, nebo malý traktor.
Sice VARI uz nemam, ale tam bylo v OTP napsano - r.p. skupina B nebo T .

Honza
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
Vinea 30Hp Comfort
Příspěvky: 3585
Registrován: pát úno 13, 2009 2:52 pm
Bydliště: okr.Prostějov

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#6 Nový příspěvek od Vinea 30Hp Comfort »

B platí na malotraktor,ale smíš táhnout vozík do 750kg
ZETOR 5211

Uživatelský avatar
FandaP
Příspěvky: 3469
Registrován: ned bře 15, 2009 4:15 pm
Bydliště: Chrudim

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#7 Nový příspěvek od FandaP »

Ale podle té vyhlášky to vypadá, že na malotraktor do 3,5t stačí B.

tk14
Příspěvky: 1294
Registrován: stř pro 03, 2008 7:44 pm
Bydliště: Buda 4,okr.Kutná Hor

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#8 Nový příspěvek od tk14 »

souhlas s Lukášem,už nešpekulujte :pohlavek:

PULDrapalik
Příspěvky: 4581
Registrován: stř pro 30, 2009 10:14 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#9 Nový příspěvek od PULDrapalik »

To je potom na nic
Vinea 30Hp Comfort píše:B platí na malotraktor,ale smíš táhnout vozík do 750kg

Marek2
Příspěvky: 45
Registrován: sob srp 04, 2012 7:43 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#10 Nový příspěvek od Marek2 »

Jak jsem nakoupil, tak prodávám. Jak to tak vidím, tak se v tom nevyznají ani policajti na DI, každý má na to jiný výklad. V původním znění byly traktory přímo uvedeny do 3,5t s tím, že bylo možno táhnout vlek takový, aby celková hmotnost soupravy nepřekročila 3,5t. Co traktor smí táhnout bylo uvedeno v návodu k traktoru. Teď ve vyhlášce traktory a pracovní sroje uvedeny nejsou a vozík se uvádí pouze do 750kg v tom má Lukáš pravdu.

Ať žijí úředníci a byrokracie! :pohar:

Uživatelský avatar
ivanek
Příspěvky: 39
Registrován: úte srp 28, 2012 11:31 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#11 Nový příspěvek od ivanek »

A jak je to s C ? Dělal jsem na náklaďák před 10lety ,ale T nemám zapsany- absolvoval jsem však kurz na Ukt +LKT a vim když jsem byl na kurze tak mi rikali ,že mužu traktor do 7,5t ale bez přivesu jen do 750kg plati to stale?

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#12 Nový příspěvek od Tom »

Jestli máš i E, tak ho při výměně řidičáku dostaneš zapsán do ŘP. Tudíž s ním budeš moc i jezdit. Jestli máš jenom C, tak je to to samé, jako kdybys měl jenom B.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Uživatelský avatar
ivanek
Příspěvky: 39
Registrován: úte srp 28, 2012 11:31 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#13 Nový příspěvek od ivanek »

Takže když udělám teďka E tak mi zapíše T? :-/

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4252
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#14 Nový příspěvek od pepa.traktor »

ivanek píše:Takže když udělám teďka E tak mi zapíše T? :-/
jo tak to ne ne ,,po 19.1 2013 každou zvlášt
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1207
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Řidičské oprávnění k řízení malotraktorů

#15 Nový příspěvek od kaja.h »

Podle toho znění vyhlášky to tak asi bude jak píše Marek2. Už jsem to od jednoho pána, který na to spoléhal taky slyšel. Že si to T měl udělat.
Jede traktor, je to Zetor 3011

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“