Elektrocentrála pro svářečku

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#31 Nový příspěvek od Pavel »

a musys svarecku honit centralou nejde pouzit nahon nebo remen od kliky a honit triodinku

ceratio1
Příspěvky: 800
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#32 Nový příspěvek od ceratio1 »

Mám kitin 165, vůbec jsem netušil že centrála je problém :zapomel: :) , občas ji provozuji na centrále 3kva Obrázek možná si koleduju ale zatím vše funguje, centrála 4000,- a svářečka 5000,- akorát centrála váží 160 kg :) raz jsem skoušel kolik ampér na svářečce snese, při svařování jsem přidával ampéry a při cca160 to zhodilo jistič na centrále 8)

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#33 Nový příspěvek od Sniper »

Pavel píše: pon dub 05, 2021 12:31 pm a musys svarecku honit centralou nejde pouzit nahon nebo remen od kliky a honit triodinku
Bohužel musím, ne vždy mám v lese přístup k síti, proto hledám tohle řešení.
Do teď jsem měl díky tomu zbytečné postoje,někdy i několikadenní, teď si to budu řešit sám.
Jak říkám, cca 60-65kg uzvednu, to problém není, ale s plnou nádrží má už skoro metrak, to dobré není.
Chtěl jsem invertorovou i skrz mimi pracovní využití, ale vidím, že to moc do sebe nezapadá :-/
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#34 Nový příspěvek od *123 »

Když už to chceš všechno kupovat, tak fakt musíš s sebou do lesa mermomocí tahat 2 krámy - svářečku + centrálku, když to existuje i v jednom kuse? Jen namátkou:
https://www.protechshop.cz/generatory/e ... kou-00796/
https://www.svarecky-obchod.cz/elektroc ... gKqLPD_BwE
https://www.profi-elektrocentraly.cz/el ... 0-svarecka
Já párkrát svářel, jen pár housenek tedy, s takovouhle nějakou hondou a chybu to nemělo:
https://www.hondastroje.cz/elektrocentr ... p-220-dch/

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#35 Nový příspěvek od Sniper »

Vím o té kombinaci, ale tu nechci.
Když se posere jedno, přijdeš i o druhé.
A jak jsem psal, ne vždy budu mít připojení k síti, tzn že občas to připojení mám a tak nebudu brát centrálu sebou, jen malý invertor a prodluzku. 8)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#36 Nový příspěvek od exot »

Stačí se podívat na stranky výrobců elektrocentrál a všude píšou že Je potřeba centralu idealne 3* (ale aspon 2* vykonější) než ne svářečka.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#37 Nový příspěvek od Sniper »

exot: to samozřejmě ano, jenze jedna věc jsou tabulkové hodnoty, druhá věc praxe.
Já budu svárecku využívat na 50-60% jejího výkonu a k tomu hledám vhodný příkon a ještě s podmínkou, že tu centrálu budu moct naložit sám na korbu Mitsubishi L200 a sám ji složit a to je už celkem oříšek, proto se tady ptám na NÁZOR Z PRAXE, tabulkové hodnoty si přečíst umím, ale ty nic nevypovídají o mých potřebách.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#38 Nový příspěvek od ota »

Snipere tuhle jsem dělal jednoduchou rampu klučinovi do Toyoty. Má taky korbičku a na tom nástavbu sundavací. V bokách auta jsou lisovací matice. V nich závity. Na to jsem mu svařil malou rampu a na ní on koupil od Číňana navyjáček asi do 2000 Kč na 600 kg. Ten jsme na rampu přišroubovali. Na tu nástavbu by se dal přišroubovat jekl v jeklu. Aretace a na konec kladka. Takže on přijede nacouvá k věci. Vysune rameno a zaaretuje ( prostrčí kulatinku některou z vyvrtaných děr v jeklech ). Vyndá ovladač navyjáku a věc si vyzvedne kam třeba. Otevře si zadní čelo. Pak spouští a věc zatlačí na otevřené zadní čelo. Pak už pomanipuluje po korbě jak třebuje. Zasune jeklák do nástavby, zazaretuje aby mu při akceleraci nevylít zaním zvedacím čelem, ukliďí ovladač sedne a jede. On to má třeba na divoký čuně, jelena, nebo tyhle zviřátka. Bo ho berou záda a není už nejmladší a když v noci střelí někde čuně hledej druhýho, aby to na tu korbu houpli.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#39 Nový příspěvek od Sniper »

No věřím, že to může být pěkný vehement, ale kdybys viděl moji korbu, mám tam místa akorát na tu centrálu :-/
Protože si tam vozím 200 litrů sud na naftu, vedle vanu a v ní 2x30 litrů, pak tažná tyč 3,5t vercajk, kurty atd :zapomel:
No já to prostě nemůžu mít jednoduché...
Ale věřím, že časem něco seženu.
Už jsem uvažoval, že k té centrále udělám externí nádrž na benzín, to jsou další kila k manipulaci dole 8)
A když se naseru, rám rozrezu na 2 díly a motor s generátorem bude zvlášť, spojím je na zemi kardanem :smich:
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#40 Nový příspěvek od *123 »

Tak z praxe ti můžu ještě napsat, že díky centrále jsem si před lety pomohl k zánovnímu, tehdy asi 3 měsíce používanému invertoru Kuthbreiter KitIn 170, tenkrát v krámě ještě pěkně drahej. Potřebovali vařit venku, nějaký zábradlí to myslím bylo, takže ho dali na centrálu, svářeli tak půlhodinu a bylo po něm. Zakázku potřebovali dodělat, tak honem dojeli koupit druhej a ten dopadl úplně stejně. Takže si museli půjčit triodynu s motorem a s tou to tam pak dovařili. Ten úplně novej invertor tehdy poslali na opravu a vyšla je přes 5 tisíc takže ten starší se pak měl vyhodit, no tak mi ho dali zadarmo, ať si ho klidně vezmu. Naštěstí pro mě v něm byly pouze proražené 2 varistory, stály mě tehdy necelých 50Kč a invertor funguje doteď.
A ještě z praxe - viděl jsem, už pár let tomu, na lakatošovi měl kluk vedle motoru přidaný alternátor z nějakého kamionu, snad dobře pamatuju z volva s dodělaným buzením a dvojitou řemenici. A když potřebovali tehdy v lese svářet, tak jen nasadil a napnul řemen a točil to motorem traktoru. Svářelo to, jenže to už je bastl a do toho by se ti asi nechtělo, kór dneska, když se už jen kupuje...

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#41 Nový příspěvek od Sniper »

Ad. 1: Na tu možnost jsem byl upozorněn prodejcem svarecek, na to jsem upozorňoval už na začátku.
AD. 2: o této technologii vím, je náročná na zástavbu a pořizovací hodnotu.
Nehledě na fakt, že když svaruji něco na freze, mám vše vypnuté včetně odpojovace baterie, řídící jednotky jsou drahé. Takže tudy cesta nevede :-/
Něco z praxe.
Kamarád profi svářeč jezdí po montážních a svaruje s centrálou Hecht 3200W a Omicron 160 přes rok a v pohodě, většinou elektrody 2,5.
Jenže já byl odborníky upozorněn, že tato sestava nemůže fungovat a je velké riziko odpálení invertoru, takže z jistých obav do toho nejdu, i když jemu to jede...
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#42 Nový příspěvek od ota »

Dneska tu byl kolega z práce. Dovezl mi matroš. Tak jsem si vzpoměl, že na stavbu haly používali elektrocentrálu při svařování. Povídal, že si ji půjčovali v půjčovně. Ale neví jakou. Akorát že byla na foukacích bantamkách, nebyla ani moc těžká. Sice ji do kufru auta dávali ve dvou. Ale to proto že jich ny stavbě bylo víc, tak aby ji netahal sám. Vařili invertorem tuším Alfain že tam máme. A že vařili běžně 2,5 i 3,15 elektrodama s tou centrálou. Ještě se zeptám šéfa, nebo nákupčího, on tu centrálu vyřizoval v půjčovně. Musel jistě nadiktovat nějaký parametry aby byla dostačující. Povídal mi kolega, že uplně v pohodě vařili.
Pamatuju se, v bývalé firmě jsme měli malou centrálu, taky na bantamkách, a když jsme si na stavbě dělali kafe, tak při zapnuťí rychlovarné konvice se centrála trochu zakoktávala. Ale v pohodě uvařila vodu. Mikrovlnku taky zvádla na ohřáťí oběda. Nebo vrtačku, taky v pohodě. Karbika taky. Akorát tu velkou 230 to padal jistič na centrále. Ale pak sehnali 230 karbika s nějakým jiným rozběhem a tu to utáhlo taky.
Mohl by Jsi pak třeba půjčit z půjčovny a odzkoušet si, jestli to centrála bude zvládat. A pak si sehnat podobné hodnoty pro sebe.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#43 Nový příspěvek od bourač »

taky vařím invertorem (Lorch) s centrálou a 50m prodlužovák. 2,8kW Heron má co dělat, - natáhnu oblouk - vyletí jistič na centrále.
2mm elektroda vydrží, 2,5mm vyletí.
Takže 7kW Honda (3f) ta si při zapálení oblouku jen lehce škytne a drží.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#44 Nový příspěvek od chobotek »

To tahání těžkých krámů musí člověka bavit. Honda EU20i sice po 3.15mm elektrodě protestuje a je třeba ji nechat odpočinout, ale s 2.5mm problém není. Svářečku přes rameno, generátor do ruky ;-)
Jinak se smutkem pozoruju, že za 7 let existence tohoto vlákna zdroje svařovacího proudu nikam nepokročily (omalovánky na čelním panelu nepočítám).
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Elektrocentrála pro svářečku

#45 Nový příspěvek od bourač »

Láďo pokročily - Dinpro.
Vozím to v kapse u dveří auta a ohromuju s tím profisvařeče na akcích.
Když je potřeba svařit nějakej nosník třeba I300. ;-)
Obrázek
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“