Plasmová řezačka

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Plasmová řezačka

#976 Nový příspěvek od chobotek »

:D :D
On Číňan umí malé ohraňováčky okolo 5tis EUR. Ale koupit to naslepo teda nemám odvahu. Nepotřebuju dělat velké serie, ale kolikrát chceš něco rychle zmastit a vyzkoušet a nejrychlejší by to bylo bývalo vypálit a naohýbat, jenže s ohledem na výrobní kapacity okolo pak čekáš tak dlouho, že vezmeš flexu, palici a začneš tvořit :D
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Zetor15
Příspěvky: 882
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Plasmová řezačka

#977 Nový příspěvek od Zetor15 »

Pustim se do stavby.... primo od prodejce v polsku mam domluvenou technickou podporu dodani elektroniky a softveru a i tip na komponenty ktere jsou vyzkousene jako zdroj,rizeni,motory a snimace co se tyce stolu a portalu tak to si zajistim vlastni tvorbou a za cca polovinu ceny bych se mel vejit na velikost stolu 150x200 palici plocha

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Plasmová řezačka

#978 Nový příspěvek od ota »

No vím že to máš zmapované, odpozorované. Ale šel bych když už máš 1500mm do formátu 2500 mm, to je už myslím standartnější rozměr. Jako ideál je 1500x3000mm. Ale to je zase jinej level cenově a finančně. Dávali jsme hodně pálit věci a když už bylo něco většího dával palič 1250x2500 mm plech. Lepší se to tam poskládalo. Samozřejmě záleží jaké díly vyrábíš.
Chobotku, hlavně ne plechovej svařenec rámu ohraňováku! Pamatuju se, kdysi poptávali soustruh ve firmě a byly tam parametry daný. MAS Masturn měl 3800 kg a Číňan se stejnými parametry měl 1800 kg. Študovalo se proč? Nakonec zjistili, že MAS měl lité lože s rámem a Číňan měl plechovej svařenec.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Plasmová řezačka

#979 Nový příspěvek od bourač »

Zetore15, nevím jaký máš záměr, ten řezací stůl českého výrobce je nádherný ale -
jakákoliv činnost řezání plasmou obnáší ukrutný bordel okolo, proto ten krásný plotr za 1 hodinu práce už bude vypadat trochu jinak.
Žhavé okuje (mnohem vyšší teploty než roztavené železo :shock: ) sice padají do vody, stůl je naplněn vodou, ale i tak mikroskopické prachové částice létají všude okolo + splodiny, kouř. Proto výrobce nabízí za příplatek i odsávání.
Ten bordel se usazuje na plotru a v celé místnosti.
Zdroj + řezák může být zajisté jakýkoliv. Je důležité co chceš tvořit. Nějaké drobné tvarově hodně složité díly - 8)
Otovi bych oponoval tím, že netřeba plotr na klasiku plechy 125x250, na domácí žvýkání můžeš takovou tabuli říznout ručním řezákem někde vedle na půl (s využitím stabilního zdroje).
Podstatné je k čemu chceš zařízení využívat.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

jean
Příspěvky: 3064
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Plasmová řezačka

#980 Nový příspěvek od jean »

No, pri cene laseroveho rezania to ani moc zmysel nema. Aspon teda ja co objednam, to mam narezane bezne do 24 hodin, na poziadanie aj okamzite. A ta presnost pri laserovom reze je inde.

Zetor15
Příspěvky: 882
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Plasmová řezačka

#981 Nový příspěvek od Zetor15 »

Tak ja to mam na takove spis domaci tvarove atypicke veci co chci aby nejak vypadali. Preciz jen kdyz to palim od ruky tak to neni nikdy tak presne.
Ten rozmer co uvadim je pro me limitni z duvodu prostoru pokud bych sel do vedsiho tak uz bych musel na jine misto v dilne a to se mi zas moc nehodi
tam kde to planuju to bude dal od ponku i ostatnich stroju s moznosti palit na vodni hladine plus odsavani nad stolem. Navic vedsina veci co potrebuju ma rozmer do cca 20x40cm v mensich jednotkach kusu casto jen 1-2kusy. Uz ted to podle planu bude mit pudorisne cca 2x2,5m

Zetor15
Příspěvky: 882
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Plasmová řezačka

#982 Nový příspěvek od Zetor15 »

Jeste dotaz jak si poradi horak s propalenim treba 20mm ocel? Pokud to palim v ruce tak to neni problem ale tam si horak mirne naklonim na zacatku a jak plamen proleze tak srovnam ale to strojni neumi

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Plasmová řezačka

#983 Nový příspěvek od chobotek »

Musí být dost výkonný zdroj. Ale i tak jdou ty trysky dost kakat. Ono 20mm je na plazmu dost, řez už je kuželový. Kolega tu umí až 35mm, ale to už je fakt tragické, není problém, aby spodek řezu ujel o 3mm.
Na to šmrdlání, souhlas s Jirkou. Já bych bral zbytky plechu od "velkých paličů", co jsou okolo. Výroba mě nezajímá, spíš prototypování, ale vlastně ani to. Funkční demonstrátory se tomu říká. Pak ať si to vyrábí kdo chce.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Plasmová řezačka

#984 Nový příspěvek od bourač »

stabilní plasmy mají režim propálení (když startují do plného) tryska začne pálit vysoko nad materiálem a předem naprogramovanou rychlostí sjíždí dolu k matroši, teprve po propalu se ustaví na minimální řeznou výšku nad.
Pochybuji že ten český výrobce má toto ošetřeno, dospělé (stabilní) plasmy nemají jen jednoduché trysky, mají odfuk mnohem složitější a používají najednou i více druhů plynu, nejen vzduch. Ty strojní řezáky jsou jiná konstrukce než ruční...
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Plasmová řezačka

#985 Nový příspěvek od chobotek »

To vyžaduje spolupráci zdroje proudu (plazmy) a najíždění. Tihle zrovna píšou, že spolupráce zdroje netřeba, takže to neumí. Pochybovat netřeba :)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Plasmová řezačka

#986 Nový příspěvek od bourač »

no uplně striktně bych to netvrdil, mají osu Z - to je výška.
Zkamarádit to půjde s jakýmkoliv zdrojem, ale strojní řezák.
Chtělo by to sem do diskuze výrobce . ať se vyjádří.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Plasmová řezačka

#987 Nový příspěvek od chobotek »

Souhlas. A vůbec, už je pozdě. Pokud na to vzpomenu, podívám se zítra co umí ten řídící software. Anebo - to by bylo vůbec nejlepší - Zetor15 to má nějak rozjednané, tak by to mohl zjisti on.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Plasmová řezačka

#988 Nový příspěvek od bourač »

pozvat sem výrobce :D pokud je statečný...
reklamu by měl super ;-)
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Zetor15
Příspěvky: 882
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Plasmová řezačka

#989 Nový příspěvek od Zetor15 »

Z toho co jsem zjistil je moznost nastavit start horaku o neco vis nez je bezna palici viska a behem treba 1,5sekundy sjeti na palici uroven a pak pokracovat v rezu. Co se zvyseni vykonu tyce behem nabehu tak to bohuzel neni mozne neni nic co by to dokazalo nastavit na zdroji. Pouze tedy manualne proste u toho byt a otocit knoflikem po propaleni zas ubrat. Ja se vedsinou budu pohybovat do 10mm a tam by to nemel byt takovy problem. Kazdopadne cele to dimenzuju na cc 20-25mm samozrejme ne v dokonale presnem rezu,ale treba jako polotovar na vyrobu lzice k bagru je mi jedno kdyz to lehce podrizne...urcite min nez v ruce. Zdroj mam 120A

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1883
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Plasmová řezačka

#990 Nový příspěvek od stanik84 »

Čím větší tabule, tím méně odpadu. Mám Pierce RUR 3500. Je na tom dotyk obrazovka a systém Burny 10. Můžou na tom být tři hořáky (resp. tolik jich mám). Je tam klasika lineár a hřeben a ty hořáky mezi sebou spojený lankem. Když budeš pálit třeba kolečka, tak si je na lanku posuneš a pálíš jich víc najednou.
Nechal jsem tam jen dva. Jeden švajc a jeden plasma (sehnal jsem 160A). Docela dobrá vychytávka je zapalování oblouku zapalovací svíčkou. Ten plasmovej má THC - systém v kompu to umí. Teď potřebuju dostavět tuhle haciendu a už to konečně trochu pošlape - bude manipulační prostor a jeřáb... https://www.rajce.idnes.cz/stanik84/alb ... 1618532439

Jinak laser je cca do 20-25 mm - rovnej řez ještě jde, když se pálí nějaký radiusy, tak už je to hrozný a je lepší i plasma. Třeba kamarád má laser a pálící stůl 4000x12000mm. Přendavali plasmu a švajc. Nakonec už je tam jen švajc (plasmu mám já :-) ).

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“