Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#10696 Nový příspěvek od Britt »

Konečně jsem se dostal k tomu, abych dodělal ten zadní nožový držák. Dal jsem do něj VBD upichovák a celej nažhavenej jsem to zkusil. Úplně jsem zapoměl na to, co tam mám nastavenýho a davaj. Kulatina Ø 35mm, 800ot a posuv 0,11. Než jsem si stačil něco uvědomit, kudla zabrala a jela jako by se nechumelilo a ani namazat jsem to nestihnul. Tohle udělat v klasický nožovce, tak mám po držáku a nejspíš i namlácený úsměv. Nikdy bych nevěřil, že je v tom tak obrovský rozdíl, když tu kudlu upnu obráceně. Zkoušel jste to někdo?
Obrázek
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13118
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10697 Nový příspěvek od Čárls »

Běžně při sériovce :friends: , hodně záleží na tom jaké vůle má malý suportek a hlavně jak dobře sedí nožovka na základu to vše sou vůle co se násobí
Kdežto zadní držák má jen vůle příčného suportu a ten sedí větší plochou navíc směrem k tobě má menší vůle jak když jedeš od sebe
Pokud dotáhneš přední suportek tak že se s bídou pohne hodně se to zlepší Zas ale se to nevyplatí Potřebuješ při kusovce sem tam udělat korekci na délku takže zas musíš malým hejbat takže to nejde :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#10698 Nový příspěvek od Britt »

Ty jsi profous nebo profík. :) Tohle byla moje prvotina a čuměl jsem na to jako tele s votevřenou hubou. Zkusil jsem to i růčo a co jsem stačil točit klikou, to to bralo naprosto bez odporu. Něco takového jsem viděl na videích z NC a nechápal jsem, jak je to vůbec možné. Rozhodně to budu používat co to jen půjde a ještě budu mít místo navíc v nožovce. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Soustruhy

#10699 Nový příspěvek od JardaCNC »

Prostě ty vůle co máš v klasické hlavě jsou vymezené - váhou apod.
Kdežto u "obrácené " se mají někam poddávat. Uhnout. Není to úplně na tvrdo.
To je celé.

Sadra17
Příspěvky: 6114
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Soustruhy

#10700 Nový příspěvek od Sadra17 »

Čárls píše: stř bře 24, 2021 2:58 am Pokud je mašina cajk a za výhodnou cenu není nic jednodušího jako to udělal Ota Vyměnit motor a dát měnič O nic jiného nejde
to není, jen kdo to zaplatí :-/ :-/
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13118
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10701 Nový příspěvek od Čárls »

To chápu tohle si každý musí zvážit sám zda má soustruh pro podnikání nebo na doma Pokud na doma tak klasiku
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10702 Nový příspěvek od ota »

Sadra17 vyjde to plus minus kedlubna něco kolem 40 000 Kč. A většinu si musíš připravit sám. Tohle je cena komponentů a servisáka který to všechno uvede do provozu. Nebo když si to dáš udělat ,,na míru" celé od firmy tak je to něco kolem 160 000 Kč a vejš. Každej prej chce bejt brzo bohatej. :smich: První otázka zhotovitele ,,vy to chcete levně že jo?" :vysmech: Další věta je ,,tak to jděte jinam, levně to nuděláme"! :D Poptal jsem 20 firem. Však je to tu někde spátky popsaný.

Sadra17
Příspěvky: 6114
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Soustruhy

#10703 Nový příspěvek od Sadra17 »

však právě proto bych to nekoupil 8) Čárl to bere jinak jeho zaštítí firma co to zaplatí, soukromník těžko proto raději klasickou převodovku která vydrží věčně
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#10704 Nový příspěvek od exot »

Na svyho Zelendu jsem si delal co se tyce elektriky vsechno.Menic z vyrazeny masiny bedna a nejake ty elelektricke verky ze srotu.Pravda ten rozvadec i s instalaci byly 3 dny prace.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13118
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10705 Nový příspěvek od Čárls »

Neberu Kamoš koupil soustruh SV18 a když spočítal kolik vyjde generálka převodovky jen na součástkách Tak raději splašil starší měnič za cca 8 litrů Kluci Zkrati od nás z práce mu to předělali zadarmo to nebylo ale furt lacněji jak střeva do převodovky Jde jen o to jaký máš známý v okolí a zda toto umí O nic jiného nejde Jinak tvrdě zaplatíš Pokud máš pro soustruh práci a vydělává zaplatí se to zaprvé na kraválu a tvých uších za druhé komfort při změně otáček
a jak sem psal pokud to máš jen na svoje žužlání sem tam něco o víkendech brát klasiku s převodovkou
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10706 Nový příspěvek od ota »

Taky jsem si před 18 lety koupil soustruh jen tak. Že se naskytla fakt dobrá koupě. Jen jako koníček, na to domácí šmudlání. Sice jsem vyučen a asi 12 let jsem na soustruhách a všem kolem dělal. Takže jsem nezačínal od nuly. Ale pak to přišlo. Práce a tak jsem kývl. A další rok a další rok a pak se pomaloučku přidávalo. Sem tam někdo z okolí cosi donesl. Soustruh postupně zaplatil sebe, pak k soibě frézku, vrtačku další vrtačku, další revolverovej soustruh, další frézku, vrtačku brusku, nástrojovou brusku. No a pořát něco a všechny tyhle mašinysťi se teď sponzorují sami a nakonec sponzorují i mě a nakonec i moje koníčky. :vysmech: Pomaloučku polehoučku a sice je to řehole časová, ale dá se to. Už musím práci odmítat. Nemám na to čas. Mohl bych dělat myslím 16 hodin denně i víkendy. Ale pak jsem doma neudělal už vůbec nic. Tak jsem si nechal víkendy volný. Teď jsem si povídal, že bych se měl dát letos konečně do těch síťí tady na dvoře. Že bych dělal třeba 4 dny v týdnu a pak měl víkend a třeba pátek pondělí. Tedy 4 dni v tahu na ty výkopové práce. No ale momentálně to vůbec nejde. Od nového roku jsem zpracoval matroš že jsem to povídal šéfovi včera že jsem tolik ještě neobrobil co letos. Mám už skoro 1,5 tuny špon. A to je jen část co tu prošlo v materiálu. Nějak to nestíhám sledovat. Ale podle odvozu špon jo. Teď vozím po 420 nebo i 440 kg. No a jednou bylo po novém roce asi 230 kg a pak 360 kg. Teď to zese třeba nebude tolik. Ale když se to sejde je to mazec.
No takže tak, začínal jsem jako domácí šmudla jen tak traktůrek. A teď nevím co dřív. Ale tak nějak jsem s tím počítal a už se zařizoval. I brácha mě podporoval v tomhle směru a pak si založil firmu a po roce jsem přešel pod něj. Prostě když mě to začalo srát a ve firmě byl psichyckej teror skončil jsem tam a bylo to.

nabocklish
Příspěvky: 1892
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Soustruhy

#10707 Nový příspěvek od nabocklish »

Ahoj ještě jednou. To jsem já co tady furt otravuju o názory na nabízené stroje.
Mám doma soustruh, hezký, dospělý a hodně technicky dokonalý (německý vdf). Jenže je na něm právě něco s převodovkou. Kolečka jsou OK a jako nová ale něco je s řadící vidličkou. I proto mě právě zaujaly stroje, které převodovku nemají.
Píle mě přivedla do situace, kdy si můžu dělat radost. A nemusím nehlídat "tu nejlepší nabídku" protože pár desítek tisíc nerozhoduje. Naopak hledám co nejvhodnější a nejuniverzálnější stroj. I proto jsem sem hodil dotaz na ten Trens SN500C. Je pravda, že 150 a víc tisíc už bych musel zavírat oči, ale dal bych to. Řekněme, že tohle je + - ten můj cenový strop.
Pořád ještě je ve hře varianta, že ten vdf opravím. Vyndat vřeteno, opravit vidličku a zase nandat a ustavit (mám z toho strach). Nebo ručně zařadím jeden kvalt a dám měnič, omezím si tím sice rozsah ale funkční bude. Stál mě tenkrát 15 tis (8kč/kg) a proto mi ho ani není moc líto kdyby to s ním nakonec vůbec nevyšlo.
Takže jen tolik na vysvětlenou :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10708 Nový příspěvek od ota »

Koukni píšu to z mého pohledu, jak bych to udělal já. Předpoklad je, že máš místo na mašinu.
Počkal bych si až vyleze pěkná SU 50A. Aby nebyla zrasovaná, měla třeba odměřování, když už tak už. Tam by se cana mohla dostat no baj voko 60 000 Kč - 90 000Kč za fakt luksusní mašinu. Ne žadnej zgarbák vyběhanej. No a zbylejch 50 000Kč až 80 000Kč co máš v plánu do toho vrazit bych použil na nákup maximálního příslušenství. Na tu SU 50 seženeš uplně všechno. Mrtě věcí k ní. Nevím od šroubů do nožovky po kolírovací hydraulické zařízení a nevím kde co. Budeš mít slušnou, tuhou mašinu, která vydrží desítky let, když se ji dá co doma třeba. Vezmeš kde co a vyrobíš. Sáhneš do regálu, šuplíku, nasadíš a jedeš. No probléma. Jiné věci dále k mašině netřeba, bo za ty peníze budeš mít ty věci 2 až 3x, kdyby něco.
U toho co píšeš budeš mít holou mašinu. No možná když by bylo fakt dobře trefený, tak možná s lunetou a nějakou použitou univerzálkou ve vaně. Vše ostatní dokoupit.
No možná je to blbě z mého pohledu, ale to příslušenství na některé stroje je dražší, než mašina samotná a u některých ho moc po netu neplave. Na tu SU 50 je toho všude bedny. Dostupné a i opravy jsou celkově pohodové, kdyby už něco.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10709 Nový příspěvek od ota »

Tady můžeš zkusit, co by za ten SN 500 bylo. Jeden je tady na prodej. Je to překupník, ale bylo by to informativně. Myslím, že jsem ho tam ještě neviděl, bude tam chvíli.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1341257 ... 00-neu.php

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13118
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10710 Nový příspěvek od Čárls »

Vypadá že je v slušným stavu 8) zvětšil sem si obrázek detailu s kobylou a pokud to moc neklame( jeto rozzrněný) tak lože je zaškrabávaný
To by chtělo vidět v reálu a proměřit sáně zda nejsou vyjetý
Tohle by byla mašinka na doma jen ji mít kam dát :'(
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“