Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4306 Nový příspěvek od kenybz »

no pokud je to vůle jen v převodu hlavy tak je to vůle brutální a musí to dělat rambajs jak ozubený věnec na staré míchačce. Pokud je to vůle celková až než se pohne motor, nemusí to být tak zlé
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4307 Nový příspěvek od ota »

Ták a já snad přistavím dílnu! Ten bazoš, ten mi dává teď! Potvora. Koukám na inzeráty a tuhle je FGU frézka, za 30 000 Kč!! Sice tam uvádí prodejce že je to FB, ale obrázky jsou FGU. To FB to bych se rozmejšlel tak za 20 000 Kč. Do ní by se mi nechtělo moc. Ale FGU za 30? Kurva to je super cena a vypadá zachovale. https://stroje.bazos.cz/inzerat/1209457 ... -fb-25.php
No a tuhle Ruskej soustruh ten co po něm delší dobu koukám. Sice ochmatanej a zplemtanej. Za 35 000 Kč. No i to by ušlo. Ale není kam dát. Zrovna dneska bych pro něj měl prácičku. Vyndali trapezový šroub z radiálky Infanteria a tam ojebaný průměry co procházejí ložiskama. Takže by se to navařilo a opravilo. Jenže šroub má průměr 47 mm a neproleze mi vřetenem. Je asi 1800 mm dlouhej. Nebo v dohlednu bude prácička. Dovezl jsem 50 kg špalek železa a budu to na SVčku šmoulat. Na Rusákovi by to šlo jako hutě. A na SVčku jen načisto doladit. No musím si tu stavbu nechat projít hlavou. Bo dneska jsem prohlížel výkresy co mě čeká a samí špalky železa. Třeba jsou tam 4 ks čtyřhranu 140x 142 mm v délce asi 460 mm. Zase kolem 50 kg kus. Upnout do čtyřčelistovky a stočit z jedné strany průměry na ložiska. No mám tu jen 200 mm čtyřčelišťovku a jestli todo ní vleze do otočenejch čelistí, tak při navrtávání to bude držet asi za 12 mm v čelistěch. :pistol: Vysvětloval jsem to šéfovi, že až to pustím pro navrtání je možnost že to vyletí a trefí mě to a konečně od něj budu mít pokoj! :vysmech: A on povídal, stejně to nakonec nějak uděláš no.

Tesík
Příspěvky: 1
Registrován: pon čer 08, 2020 9:51 pm
Bydliště: Český Krumlov

Re: Frezka TOS FA3U

#4308 Nový příspěvek od Tesík »

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu. Stal jsem se vlastníkem frézky FA3H (RV.1960) a chtěl bych jí dát do pucu než jí usadím na místo v dílně. Chtěl bych se zeptat na pár otázek.
Potřeboval bych sundat stůl a pak i saně, abych frézku mohl vyčistit a převést do dílny. Mám dveře 90cm.
Zajímalo by mě, jak sundám stůl a saně. Jaký je správný postup a co bych si měl pohlídat.
Zatím jsem frézku odstrojil od všech noniusů, kromě toho na ose Y. Tam mi nejde vyklepnout kolíček.
Dále jsem ze stolu sundal levou část s klikou a noniem.
Myslím si, že když na pravé straně stolu začnu točit klikou, tak mi vyjede šroub z matice a tím uvolním celý stůl. Je tato úvaha správná, nebo je zapotřebí povolit něco jiného ?
Děkuji Vám za odpověď.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4309 Nový příspěvek od ota »

Frézaři, před chvílí vplula na bazoš tahle nástrojařská Ruská frézka. Kdysi jsme měli v nástrojárně. Nikdy jsem na ní ale nedělal, byla na vývoji a tam mě nechali na mašiny jen koukat, víc nic. Takže kdo máte hlad po malé frézce do ruky tady je. Je za dobrou cenu 45 000 Kč! Asi tak 130x lepší než Číňan z plechu. Píše tam prodávající, že k ní má i příslušenství. No tak hups spěchejte, nebude tam dlouho. Tatím 3x zobrazeno.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/121593006/freza.php

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4310 Nový příspěvek od kenybz »

ideální pro brita ale on rád bojuje s tím co má :smich: :friends:
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4311 Nový příspěvek od Janci »

Hoši, mám fa3u a zvislá hlava mi robí problémy.. ked frezujem napríklad čelo plocháča 100x15mm TK valcovou frézou 16mm a dám ju do záberu 0,3 a viac tak sa ozýva asi zo zvislej hlavy vrzganie ako na videu, je jedno či aj plátkovou frézou alebo frézujem čelom frézy 40mm plátkovou frézou, stále to robí :-/ Vreteno bolo asi nabúrané, lebo na vonkajšom priemere je v jednom mieste odlúpené a po zmeraní dutiny hádže necelú desatinu :vztek: Ktosi sa v tom už rýpal lebo KM matica čo zaistuje ložiská vretena je dosekaná sekáčom. Aj samotná hlava sa po 2-3 hodinách dosť zahreje.
Čím by mohlo byť sposobené to "vrzganie"? Chcel som už dávnejšie sa spýtať vitexa alebo kenybza, tuším niekto z nich narovnával vreteno pod lisom a potom bych prebrúsil dutinu ale asi ma pošlú do prdýlky :(

Zetor 4011

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4312 Nový příspěvek od Janci »

..aký olej/vazelínu bych mal dať do hlavy FA3u? v manuále je RoPur v3 b. sk:155°
na nete som nenašiel náhradu za toto mazivo, ani žiadne info o nej :-/

Manuál píse: Přostor kuželíkových ložísek 17, 18, 19 je již při montáŽi naplněn mazacim tukem RoPUR v3 b. sk; 155°. v provozu
doplňuje se toto mazání olejem z ruční olejničky nebo z mazaciho olejového lisu mazničkami 15, 16, a to aspoň
dvakrát při osmihodinovém provozu.
Zetor 4011

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Frezka TOS FA3U

#4313 Nový příspěvek od winch »

Tie zvuky- pod tým ozubeným kolom je nalisovaný krúžok, ktorý drží kuželové ložisko. Ak sa krúžok uvolní, sa vysunie a drhne o to ozubené kolo. Mne to vydávalo podobné zvuky, no aj vtedy, ak nebola fréza v zábere. Používam tento tuk od Husqvarny.
ObrázekObrázekObrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4314 Nový příspěvek od Janci »

Winch, ďakujem :) skontrolujem to cez vikend, aj si myslím že tam bude chyba
Zetor 4011

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4315 Nový příspěvek od ota »

Proč já mám tu dílnu takovej krcálek! Tuhle ten mašinysta ten by mastil! Cenovka super, vybavení k tomu za ty peníze supoer frézka! Sice bych pak musel dělat kde co i velké těžké věci. Ale cenou je to jako FA2U!
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1226892 ... ovanim.php

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Frezka TOS FA3U

#4316 Nový příspěvek od winch »

Oto to je tak, vždy bude málo miesta. Ja som asi pred štyrmi rokmi kúpil na hrubovanie túto vertikálnu frézu s tým, že jej niekde nájdem miesto. Uskladnil som ju u kamoša na dielni. Je tam doteraz, podľa fotky od roku 2015. Pristavil som miestnosť 5x 9 m, no navliekol som tam iné čarachy. Teraz stavám ďalšiu, no tam pôjdu asi iba brúsky, to je stále dokola- miesta je furt málo.
Obrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4317 Nový příspěvek od ota »

Hele teď byla Ruská souřadnicová vrtačka na bazoši za 5000 Kč! Z prdele tam volám, že si asi spletl cenu a měl tam o nulu míň. Chlápek ano cena je správně 5000 Kč! Potřebujeme rychle místo, proto ta cena. Jste první kdo vůbec zavolal. Když mi řekl rozměry 2,3m vejška, 1,5m šířka a 1,8m hloubka plakal jsem. Bohužel neprojde dveřma! Chlápek tak dveře vybourejte. Jenže nad dveřma je traverza a na ní traverza stropu a nelze ťím hnout. Souřadnice plně funkční, nemají na ní práci, vrtají na ní třeba 2 hodiny za 14 dnů. Tak přehodnotili stroje a dávají ji pryč. No za 5000 Kč nekoupíš ani slušnou stolní vrtačku a tady 2,5 tuny betelná krásná mašina. To jsem kvičel v dílně.
Byl jsem před obědem pro matroš a stavil jsem se u klučiny co pro nás dělá. On má halu a má ji skoro prázdnou. Jen SU 50 a VR 4. A pásovku a svářecí stavebnicovej stůl. Já že Pepo tohle bych chtěl, takovou dílnu. A on tak se ke mě nastěhuj no. :D

Fizz
Příspěvky: 7940
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Frezka TOS FA3U

#4318 Nový příspěvek od Fizz »

Mě vrtá hlavou na cem se bude za chvilku vyrábět.

Když takový velký akce závisí na garážích...

No vyplulo toho teď hodně a za pěkný peníze, nedavno jsem mluvil s Klučinou, ted sem valí nejaky hyper supr CNC masiny z englandu tam že to teď spadlo úplně do sraček... Že urval jen část zbytek prý asi do Číny, a pravděpodobně do hutí, hlavně aby to nemakalo "proti" čajně.... Bude prdel.
Oto kupuj, dycky jen nápiš metry čtvereční, můžeš to uskladnit u mě.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4319 Nový příspěvek od ota »

S výprodejem strojů do Číny to není momentální trend. To běží už leta. Brácha když tenkrát dražil asi 5 mašin někde v Holandsku, vydražil jen jednu. Ostatní šly do Číny. On chtěl CNC centrum a ještě CNC frézky. Tedy cosi 15 tun jedna. Ty frézky byly jako soubor strojů. Ale nedosáhl na to. Stále ho kdosi přehazoval. Když pro tu mašinu co vydražil jeli, tak tam bylo strojů z celé firmy. Firma skončila s výrobou a vše šlo do prodeje. Říkal, že asi 1/10 strojů zustala po evropě a zbytek šel do Číny, Indie. Rovnou do kontejnerů zabalit, dobře nastěhovat, bylo jasný že mašiny šly do výroby. Prej si tam kolem toho běhali človíčci se šikmejma očiskama a ukazovali kde co ještě zabezpečit, upravit, aby se nic neponičilo. Bude to dobře kolem 6 roků co tam byli.
No ty konvenční stroje umiňujou. Zajedno ta práce na to ubývá a hlavně ubývají liďi co by na tom dělali. Nikomu se moc nechce z mladejch stát u soustruhu a šmrdlat kusovku. Každej chce sedět na polstrovaný židly a maximálně mačkat punťík a přendat kus a brát nesmyslný sumy k výplatě. Vím jak to bylo ve firmě. Střídalo se to jak na páse. Každej myslel, že to bude pohodička a když měl přetahat za šichtu balík tabulí plechu na mašinu a z mašiny, nevydržel ani měsíc. Pak už to nechtěli obsluhovat ani Ukrajinci. Nápor na kyčle a hnáty. Kdo vydržel pár roků je trop na pazoury, klouby. Kdo z mladejch by to chtěl dělat?

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4320 Nový příspěvek od kenybz »

zase pár trubiček z plastů no udělat na osazení R 0,2 samé chuťovky :vysmech:
výchozí materiál plná tyč
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“