Vrták do kovu

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Vrták do kovu

#1 Nový příspěvek od z4011be »

Ahoj, nenašel by se nějaký nástrojař, frézař či podobný fachmann, co by dokázal poradit s výběrem vrtáku ?
Potřeboval bych provrtat nůž do rotačky. Jaké parametry by měl mít vrták ?
Zkoušel jsem naslepo hledat, našl jsem kobaltový vrták, dle specifikace pro vrtání otvorů v těžko obrobitelných materiálech, jako je nerezová ocel či slitiny, vrták udělal hloubku cca 2 mm a už si neškrtne.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Vrták do kovu

#2 Nový příspěvek od jenicek »

Ideálně vypálit (laser, plazma, vodní paprsek) nebo vyvrtat tvrdokovem.
Vše bude cenově v ceně nože do rotačky (stokoruny), pokud si to neuděláš sám nebo Ti to neudělá někdo známej za "pěkně děkuju".

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Vrták do kovu

#3 Nový příspěvek od z4011be »

Laser, plazma atd. nemám možnost. Pro mě by byla pouze zajímavá varianta sehnat vrták.

Takže stačí shánět jen vrták do tvrdokovu ? Koukám po netu a mají parametr tvrdost, např. cca 1000 N/mm2.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Vrták do kovu

#4 Nový příspěvek od jenicek »

Nikoliv vrták do tvrdokovu, ale vrták z tvrdokovu, např. tady https://www.kovonastroje.cz/vrtaky-tvrdokovove/
Problém je, že na to potřebuješ tuhou vrtačku/frézku. Jak se Ti to rozklepe na nějakým čínským šidítku nebo v neupnutým svěráku, nedej bože v ruce, tak ten vrták hned oštípeš nebo zlomíš.

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Vrták do kovu

#5 Nový příspěvek od z4011be »

Dík za vysvětlení, projdu. Počítám vrtat ve stojanu, ne v ruce.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Vrták do kovu

#6 Nový příspěvek od mufik »

Na vrtačce i stojanové TK vrták pravděpodobně taky vyštípneš, nesnáší vibrace. Použij kobalt vrták s označením HSS Co8, malé otáčky a chladit. Záleží taky na tvrdosti nože do kterého chceš vrtat, teoreticky by měl mít do 50Hrc, to by šlo. Pokud bude mít víc je to problém.
Nemáš možnost to u někoho vyvrtat na frézce?
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15817
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Vrták do kovu

#7 Nový příspěvek od oco13 »

Neviem či je to správne, ale zvykol som otvor vypáliť elektrodou a potom začistiť brúsnym kameňom

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vrták do kovu

#8 Nový příspěvek od ota »

Tyhle věci jsou ideální na frézce vrtat. Rovnou ten rozměr díry. Nevím, nenašel jsem, jaký průměr potřebuješ. Nasadím TK frézu a najedu si na osu. Utáhnu stůl a příčné saně. Pustím kapalinu a jedu rovnou do plného. Vrtal jsem kalený pouzdra dle prodejce měly 58-60 Hrc. Vrtal jsem to tou bledě modrou TK frézou průměr 12 mm. Koupil jsem jich pár na burze po 80 Kč. Jinak ty ceny TK materiálu jsou u uvedených prodejců nesmysl. Někdy i na burze položí frézu na váhu a dá x 2000Kč za kg! Teď zrovna byl na burze pán a měl bedny TK nástrojů. Znám ho z burzy a ani jsem se raději neptal co za to. Na bazoši je pán z Jihlavy a nabízí broušené TK frézy a rozumné peníze. Už jsem od něj kupoval. Kdysi na burzu jezdil pán a měl ostřené, napovlakované TK frézy za 100 Kč/kus! 8) Hodně dobrá cena. Nakoupil jsem právě průměry na necelé míry. Třeba 11,8, nebo 9,8 atd.
Jen k těm nožům, myslím že nemají takovou tvrdost na tom jádru, kde je díra. Ale možná jsou to jiné nože naž jsem měl v ruce.

mirek53
Příspěvky: 123
Registrován: čtv črc 02, 2020 6:24 pm
Bydliště: Náchod

Re: Vrták do kovu

#9 Nový příspěvek od mirek53 »

z4011be píše: úte čer 06, 2023 10:18 am ....... vrták udělal hloubku cca 2 mm a už si neškrtne.
Když vyvrtal 2 mm, vyvrtá i celou díru. Prozraď průměr vrtáku a na kolik otáček jsi ho točil. A na čem jsi to vrtal, vrtat ve stojanu znamená ruční vrtačka ve stojánku? Dokud neznáme průměr díry, tak je zbytečné tady rozvádět všechny strojařské možnosti. Pokud je záměrem vyvrtat průměr 6 mm do jednoho kusu, tak to ručnilka dá, prostě vícekrát brousím. Pokud průměr 16 do balíku nožů, tak pevnou stojanovku a kvalitní nástroj. Prostě málo informací :)

Ready
Příspěvky: 414
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Vrták do kovu

#10 Nový příspěvek od Ready »

Kdysi jsem potřeboval vyvrtat 2 díry průměr 6mm do hoblovacích nožů,18%W....ve stavebnichách jsem koupil v akci obyč SK vrtáky do betonu,nabrousil na kotouči na SK plátky +- geometrii,s čelem toho moc udělat nejde,tak aspoň hřbet,příčné ostří co nejmenší(v prvopočátku to měl být levný hokus pokus,co kdyby to náhodou šlo),neříkám,že na pohodu,ale v úplně obyčejné stojanové stolní vrtačce bez vody to vyvrtat šlo,jenom trošku oleje,už si nepamatuju,kolikrát jsem brousil,ale vydržel to jediný vrták.
Pokud chceš převrtat díru v noži do bubnovky,taky jsem vrtal z 15 na 16mm,kobalťák,150 ot/min,lehce tlačit a hodně vody,bez problémů.

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3796
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrták do kovu

#11 Nový příspěvek od exot »

Vem vrtak do zdi nabrus ho na brusce zelenym kotoucem jako vrtak do kovu a na vrtace s chlazenim to vyvrtas.Kdysi jsem potreboval vrtnout litinove zavazi +na vrchu tvrde jako prase (brala to jen bruska)takze jsem to dělal stejně.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Vrták do kovu

#12 Nový příspěvek od vitex »

Vrták musí mít vyšší tvrdost než vrtaný materiál.Musíš použít nejmenší možné otáčky a stačí chladit slinami.Samozřejmě Ti sliny vyschnou,když je budeš potřebovat.Tak ho vytáhni až z paty a flusni na to.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vrták do kovu

#13 Nový příspěvek od ota »

Staří nástrojaři slinili vrták vždycky když vrtali do nerezu. Starej Malina si zunknul jak on říkal ,,stpečku" rumu a šel vrtat. Prstem pomastil z huby slinama vrták za chodu a už vrtal. No možná zbytek toho rumu to dobře mastil! Pamatuju si, Lojzík seděl u pilovačky a piloval nahrubo obkročák kalibr. To se dělalo tak, že z kusu placky na pásovce vyřízl hrubej tvar. Pak to na pilovačce opiloval čistěji. Zakalilo se a šlo do brusírny obrousit činné plochy. Lojzík sem tam poslinil pilník v pilovačce. Prý to lepší bralo. Taky si dal stopečku čehokoli a piloval. On vypil co teklo a jak mu ten pilník pak strouhal!
Běžně se to lemtalo slinama. Ale nebylo třeba tahat z paty. Chlapům stačilo loknout z flašky, nebo zunknout stopečku kořalky a obrábělo se o 106! Však Mírek vždycky říkal ,,není umění dělat na soustruhu střízlivej. Ale umění je dělat na soustruhu nalitej". Kolikrát se držel kolečka a kličky, kdyby mu povolil šrouby tak se zválel s kolečkem a kličkou v ruce na zemi. Ale uměl na mikrometr. Však ráno se mu tak třepaly ruce, že si vycamral i pivo ze sklenice. Ale zunknul dvě 12%, ruce se zklidnily a už to valil! Stihnul jich každej den vyzunknout deset. A ještě občas i štamprdličķou zazdil. :smich:

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Vrták do kovu

#14 Nový příspěvek od bourač »

plasmovýmu paprsku je jedno jak tvrdý je materiál. Jde udělat i díra cca 10mm, nutná příprava.
Ovšem strojírenství to není.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Vrták do kovu

#15 Nový příspěvek od z4011be »

Tak to nějak shrnu:
- vrták HSS Co5, průměr 7,5 mm
- otáčky měl max. 1900 dle výrobce, na vrtačce jsem je nastavil na cca tuto hodnotu
- vrtal jsem v normálním stojanu
- chladil jsem vodou

Ne, prostě první 2 mm bral krásně, pak přestal. Tak si říkám, třeba je uprostřed jiný matroš, když se mu pořád nechtělo, zkusil jsem vrtal díru vedle a už se prostě nebral.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“