Filtrace vzduchu v dílně

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
mastnacek
Příspěvky: 7103
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Filtrace vzduchu v dílně

#1 Nový příspěvek od mastnacek »

Pouzivate v dilne nejakou sofistikovanejsi filtraci? Krom respiratoru nebo masek a polomasek? Pro svoje plice jsem si poridil polasku od 3M
https://youtu.be/oZg7YRiiQHQ

Hodne brousim a lestim a toho prachu z toho je hodne, bylo by dobry to nejak vyresit i v cely dilne. Hlavne asi elektromasinam to nebude delat moc dobre.
Treba neco takovyho?
https://youtu.be/v54K8JP7HEA

peyrak
Příspěvky: 1240
Registrován: sob bře 15, 2014 5:45 am
Bydliště: Rychnovsko

Re: Filtrace vzduchu v dílně

#2 Nový příspěvek od peyrak »

prostě broušení a většinu sváření dělám venku, mám na to před dílnou přístřešek, pod ním mám "špinavej" ponk a tam se toto odehrává, WLSP mám zaparkovanou hned za dveřma, malou svářečku a plazmu mám na vozíku, venku mám zásuvky i tlakový vzduch

mastnacek
Příspěvky: 7103
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Filtrace vzduchu v dílně

#3 Nový příspěvek od mastnacek »

Venku to jo, nekdy staci i u vrat dilny. Ale treba ted v zime jsem rad za teploty nad nulou v dilne.

Fizz
Příspěvky: 7967
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Filtrace vzduchu v dílně

#4 Nový příspěvek od Fizz »

Tvl.

Téma zajímavý, jaz to aktuálně řeším odtahovým radiálním ventilátorem, což řeší hlavně kouř po svařování.

Větší odtah mám v plánu ale vzhkedem k velikosti dílny mi vychází neco kolem 8-12kW... To je docela dost. Na druhou stranu, pokud bych to zapl na uklid a stacilo by to sežrat to co rozviri kompresor bylo by to plus.

Rozhodně instalace mimo dílnu, hluku mam i tak dost. A filtraci třeba čistit, a úplně příjemný to není ani s vysavačem, vytahovat a manipulovst filtry v dílně je trochu proti požadavku na čistotu.

Taky je problém průvan a tah u nasávání/výdechů,....

Dílnu topím horkovzduchem s predfiltrem a zachytí to dost bordelu, ...
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

mastnacek
Příspěvky: 7103
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Filtrace vzduchu v dílně

#5 Nový příspěvek od mastnacek »

Mozna by podminky zlepsilo i lokalni odsavani u masin kde to lita. S pouzitom mensich vykonu. Neco jako takovej ten centralni vysavac v baraku. Clovek nedela naraz u dvou stroju, kdyz dela sam.


Fizz
Příspěvky: 7967
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Filtrace vzduchu v dílně

#7 Nový příspěvek od Fizz »

Pasovku mam s odsáváním. Na druhou stranu co je za bruskou nasbírané z běžného provozu bruska rozfoukne.

Mastnacek: no, to u mě aktuálně není řešitelné.

Leda páteřní odsávání. Tak nejak to mám namyšlené, s pár flexi vyvodama. Mam široký rozsah prací a prakticky nelze lokalizovat pracoviště, na druhou stranu odsavat u mašiny nemám problém treba frezku vysavačem. Problem jsou ty širší emise.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1881
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Filtrace vzduchu v dílně

#8 Nový příspěvek od stanik84 »

Mastnacek: to bych moc nedělal to spojovat k sobě. Ono když to začne hořet...

mastnacek
Příspěvky: 7103
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Filtrace vzduchu v dílně

#9 Nový příspěvek od mastnacek »

stanik, myslis drevo a kovo masiny foukat spolecne ven nebo obecne to mit v jedny dilne? je to dilema, prostory mam ale jen v jedny 380V takze to me limituje. ale vsecko jednou bude i rozdeleny dilnicky. nejradsi delam venku, ale u neceho to nejde a v zime vubec. tady jsou jeste nekdy mrazy :)

Fizz
Příspěvky: 7967
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Filtrace vzduchu v dílně

#10 Nový příspěvek od Fizz »

Me už horela ta filtrace u pasovky, nic moc zazitek.

Drevo obecně se snažím mimo dílnu.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Jožka30
Příspěvky: 248
Registrován: ned pro 18, 2011 10:35 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Filtrace vzduchu v dílně

#11 Nový příspěvek od Jožka30 »

Pro čisté prostředí v dílně při práci s hoblovačkou, cirkulárkou apod. jsem si udělal vysavač pilin.Konstrukci jsem povařil z jőklu, výlisek odsavače, elektrický motor a neopracovaný odlitek nasávacího lopatkového kola jsem koupil.Doma jsem kolo opracoval a vyvážil, což bylo v 80.letéch už minulého století.https://josef49.rajce.idnes.cz/Vysavac_ ... ani_pilin/.
K vysavači, který mám u malé přenosné pily jsem si udělal náhradu za průmyslový vysavač z kbelíku s víkem z umělé hmoty.https://josef49.rajce.idnes.cz/Nahrada_ ... _vysavace/.
Při zřizování dílny jsem ke stropu na různých místech instaloval malé větráčky na 220 V s 21 W. https://josef49.rajce.idnes.cz/Vylepsen ... ratkodobe/.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“