dvoukotoučová bruska

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
mastnacek
Příspěvky: 6972
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: dvoukotoučová bruska

#31 Nový příspěvek od mastnacek »

Chlapi mate dobry zkusenosti s temahle stsrejma dvouotackovejma bruskama? Rikam si, ze by na to sla pekne nabastlit pasovka a nizsi otacky sw hodi na final doostreni s jemnym pasem.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: dvoukotoučová bruska

#32 Nový příspěvek od Veteranista! »

To už mas lepší koupit rovnou kombinaci, když už to kupujes.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7814
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: dvoukotoučová bruska

#33 Nový příspěvek od Chose11 »

Dnes kamarádovi přišla dvoukotouč bruska na nože a nůžky Scheppach za pět tisíc+ dvojka příslušenství. Hrůza, nekvalita, ale musel jsem mu to lehce pochválit, když za ten šmejd dal hrůzu peněz :) :( Hřídel, kotouč hází, příslušenství je tak na dodělání doma, sem tam nůž na doma, ale nic víc.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: dvoukotoučová bruska

#34 Nový příspěvek od vitex »

Dvouotáčková bruska je špica.Nechtěně přepneš z vysokých otáček na nízké a kotouče se okamžitě povolí.Na všech,které mě prošli rukama jsem nízké otáčky odstavil.Řeznické nože na tom stejně nejdou brousit.

mastnacek
Příspěvky: 6972
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: dvoukotoučová bruska

#35 Nový příspěvek od mastnacek »

Na noze mam mokrosuchou + delany hrazdy a voditka.

Potrebuju ubirat vic materialu a min hrat, treba na svary pouzivam fibr disk cubitron II 36 a to bere peknou trisku. Zkusil jsem tim nuzky, ztencit ostri a ani se to nestihne ohrat. Delaj se s tim i pasy na pasovky. To by bylo neco.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: dvoukotoučová bruska

#36 Nový příspěvek od chobotek »

vitex píše: pát led 22, 2021 8:48 pm Dvouotáčková bruska je špica.Nechtěně přepneš z vysokých otáček na nízké a kotouče se okamžitě povolí.Na všech,které mě prošli rukama jsem nízké otáčky odstavil.Řeznické nože na tom stejně nejdou brousit.
Tohle se řeší tlačítkama a blokováním stykačů. Aby bylo třeba ji napřed vypnout. A to vypínací tlačítko se pak dá udělat ve stylu nouzového vypnutí. (u dvoukotoučové brusky dávám i dráťáky a leštíci kotouče a nízké otáčky se hodí - ja vím, pak to není bruska)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

mastnacek
Příspěvky: 6972
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: dvoukotoučová bruska

#37 Nový příspěvek od mastnacek »

Taky casto lestim nebo sundavam barvu ci rez dratakem. Me by se tam hodilo sklicidlo. Ted lestim na umds2 masine, upinam do sklicidla pro dlabacku.

kbulda
Příspěvky: 336
Registrován: ned pro 15, 2013 1:15 am
Bydliště: u Mělníka

Re: dvoukotoučová bruska

#38 Nový příspěvek od kbulda »

vitex píše: pát led 22, 2021 8:48 pm Dvouotáčková bruska je špica.Nechtěně přepneš z vysokých otáček na nízké a kotouče se okamžitě povolí.Na všech,které mě prošli rukama jsem nízké otáčky odstavil.Řeznické nože na tom stejně nejdou brousit.
Mám naprosto stejnou zkušenost.
Udělal jsem to samé.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: dvoukotoučová bruska

#39 Nový příspěvek od kenybz »

před pár dny jsem dotáhl obuvnickou brusku za tu nejlepší cenu :)
v bývalém zaměstnání to rušili tak pojď dom.
Na fotkách to není vidět, ale je tam průběžná hřídel na kterou se nasunou příruby s kotoučema. na jednu stranu dám dráťák a na druhou rouňák a nebo smirek a párádně se s tím odstraní rez a následně vyleští různé orezlé zgarbáky. Má to odsávání + cyklon a filtr s nádobou naspodu a hurá vše vycídit...hmm ale kdy to teda nevím :)
Obrázek Obrázek Obrázek
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: dvoukotoučová bruska

#40 Nový příspěvek od Jakub »

Tak po pročtení poradny tady a pěkného, stručného rozboru brusů domaci-soustruzeni.cz (pěkné vysvětlení, na co je tvrdost) jsem se rozhodl použít na ostření vrtáčků a malých věcí zrnitost 100 s tvrdostí pojiva K. Tyto kotouče se dělají z materiálu 98A (rubínový korund), takže dobré na NO i HSS.

Ještě dotaz ke hřídeli: Házivost jsem naměřil do 0,01 mm, ale bylo horší ložisko, vůle kolem 0,1 mm. Je to 6303 (ZKL), předtím jelo na suchu, dáme nové. Existují nějaké třídy ložisek s menší vůlí od nova, které jsou přímo určené na vřetena brusek? Vím, že se tady cosi takového řešilo u brusek (Kenybz) dříve, ale nefunguje vyhledávání, už to nemůžu najít.
Je to předělávka z původní brusky na lištovou kosu žabkovou s pohyblivým krkem, hřídelka i unašeče jsou určené pro kotoučky 150x20x20.

Kenybz: Parádní "kup", odsávání je dobrá věc, taky bych rád dořešil k brusce i svářečce 8)
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: dvoukotoučová bruska

#41 Nový příspěvek od kenybz »

ještě k té obuvnické brusce...používá se tam mimo jiné i smirek kotouč. má to takový rozvírací držák s pantem a zapadkama na druhé straně. nastrčíš pás na hřeby, obtočíš kolem držáku a na druhé straně zase nastrčíš na hřeby.
no zacvakneš to a hurá brousit. je to super pod smirkem je filc a je to takové lehce měkké a kopíruje to broušenou součást. Normálně na tom brousím i plechy a srážím hrany. super je to, že stačí jednou přejet a hrana je pěkně obrousená bez otřepů.
Jen se musí dávat pozor a nebrousit hranou šikmo proti směru otáčení...to pak dokáže pěkně nakopnout a utržený smirek pěkně nafackuje :)
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: dvoukotoučová bruska

#42 Nový příspěvek od ITS »

Kenybz,
protože je to "náš stroj", tak bylo zvykem, že na všech údržbách se používal tak, jak Ty popisuješ. Ovšem byly malé problémy. Protože železo jiskří, tak si každý rozmyslel, jestli ten strašně hučící hadrový odsavač pustit, či ne. On když chytne plamenem, tak je každý hasič pomalý. Druhá drobnost byla v tom, že se šmirgl velmi brzy prodřel v náběhu do dělící roviny. Pak při střídání pracovníků bylo obvyklé, že každou práci člověk začínal výměnou papíru. Vrcholem všeho byla občasná čórka toho kotouče, který dnes stojí skoro 5 tisíc. Když jsem koupil první pásovou brusku z Unimaxu, tak se tato cídička odvezla a nikdo si už na ni nevzpomněl. Posléze ta pásovka vyštvala i tu velkou dvoukotoučovou brusku, kterou tady stále někdo shání - k mému údivu. O úspoře na brusivu ani nemluvě. Tedy za mě, ani zadarmo.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: dvoukotoučová bruska

#43 Nový příspěvek od kenybz »

jasně máš pravdu broušení železa bez odsávání. ale dráťák a rouno v pohodě. A právě na takové čištění rezatých zgarbáků je to odsávání dobré
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: dvoukotoučová bruska

#44 Nový příspěvek od ITS »

Ten dráťák se tam vleze jen malý a kolem je málo místa. Na dráťák je ten druhý typ, kde je jedna velká mušle s hřídelí napříč.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: dvoukotoučová bruska

#45 Nový příspěvek od kenybz »

Jo to je leesticka ma jeste mensi otacky musel jsem na ni dat menic bo s rounem.to moc nefungovalo na 70Hz ok
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“