dvoukotoučová bruska

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

dvoukotoučová bruska

#1 Nový příspěvek od Chose11 »

Potřeboval bych poradit s údržbou téhle brusky (ilustrační foto z netu, ale je to ta samá), jaký je to typ? Chtěl bych ji rozebrat, vyčistit a natřít, je v tom nějaký zádrhel?

Obrázek
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: dvoukotoučová bruska

#2 Nový příspěvek od Chose11 »

podle všeho je to typ BNL 52 P1 , výrobce MEZ Brno, nemáte k brusce někdo návod?
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

pavel sk
Příspěvky: 12735
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: dvoukotoučová bruska

#3 Nový příspěvek od pavel sk »

Taku istu mame v robote v dielni. Akurat uz nema origo vypinac. Ked ju vypnem tak sa este kotuce dotačaju dobrych 7minut. Ale brusi sa na nej dobre 8)

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: dvoukotoučová bruska

#4 Nový příspěvek od nabocklish »

kdyby ti to pomohlo, mám návod na BAD20, BAD40 a BL3D. No ale ono v těch návodech stejně nic moc není :smich:

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: dvoukotoučová bruska

#5 Nový příspěvek od vitex »

Pepo,nebyl bych si moc jistý,že tohle vyráběl MEZ Brno.Možná jen elektromotor ale to je vlastně vše co bruska potřebuje.Tenkrát v rámci trustu TsT mohla finální montáž probíhat kdekoliv.Žádný zádrhel tam nebude,vyměň ložiska a pojede ještě dalších sto let.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: dvoukotoučová bruska

#6 Nový příspěvek od Chose11 »

dopadne to tak že se bruska namontuje a uvidí se po spuštění, po roztočení rukou se nezadrhává a jde potichu, poleju to barvou ať nedělá v nové dílně ostudu
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: dvoukotoučová bruska

#7 Nový příspěvek od Sadra17 »

mam nejspíš stejnou zahrabanou v dílně a když jí tapnu tak je to frkot že jí radši ani nezapínám :-/
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: dvoukotoučová bruska

#8 Nový příspěvek od Chose11 »

tak chtěl jsem tuhle velkou na hrubé broušení a pak mám menší a ještě menší na jemné věci
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: dvoukotoučová bruska

#9 Nový příspěvek od Sadra17 »

mam jí na zdi a začne vibrovat půl dílny :vysmech: ale to může být kotoučema bůhví co tam děda dal :-/
malej traktorista v malým traktoru

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: dvoukotoučová bruska

#10 Nový příspěvek od nabocklish »

Líbila se mi BAD40, která má nálitek na který se dá našroubovat další bruska. To kvůli místu. Nakonec jsem ji sehnal za palackýho kousek odemě. Elko jsem si předělal na pásovku a na druhé straně mám už řadu let drátěný kotouč. Když jsem "stavěl" tu pásovku, radil jsem se tady a při té příležitosti mi ITS předpovídal, že tu velkou skoro ani nezapnu a vše budu dělat na pásovce. No, každé má svoje, ale je to v podstatě takhle pravda. Velká kotoučová je skutečně na hrubé broušení. A růžový kotouč na badce používám na vrtáky. Ale je pravda, že nabrousit na ní třeba pětku vrták není moc komfortní. Chtělo by to ještě jeden malý tvrdý kotouč na nástroje. A ještě rozhodně doporučuji nějakou mističku kam si budeš odkládat obroušené věci když jich máš víc. Já jsem to vyřešil magnetickou miskou z lídlu
fotka zde https://photos.app.goo.gl/HducvFAqtYWthUGWA

Uživatelský avatar
filip
Příspěvky: 1865
Registrován: úte říj 21, 2008 10:51 pm
Bydliště: UO

Re: dvoukotoučová bruska

#11 Nový příspěvek od filip »

Tohle vajíčko máme v práci, celá leta. Trošku vibruje taky ale jen při hodně ojetých kotoučích. Když dám nové, rozklepe se jen na pár vteřin při dotáčení, jak to dotáčí do nějakých otáček, Jen zaklepe a hned se zas zklidní. Dával jsem pod ni držák na hrnec s vodou a nahoru okenka z plexiskla. Ta plexi a brusné kotouče jsem kupoval v Český třebový na starým náměstí v kovomatu. Brusy mají po schodech nahoru v patře.
4011, 25 A, Zebra, Prcek
Padá chlápek z mrakodrapu a v každém patře říká - Ještě je to dobrý..

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: dvoukotoučová bruska

#12 Nový příspěvek od ota »

Měli jsme ji v nástrojárně. Měla ještě dole našroubovanej litinovej spodek, takovou nohu. Ta byla asi těžší, než ta bruska samotná. Byla přišroubovaná k podlaze. Když byly noví kotouče, jen šustila. Ale když je někdo zkurvil, tak to dělalo to samí jak píše Filip. Při doběhu po vypnutí se chvěla. Ale jen v nějakých otáčkách. Tuhle brusku nezastavíš. Ta má z toho sílu. Mám podobnou, hranatou, výrobce nějaká STS. Pak mám v tomhle stejným provedení tu malou. Taky to vajíčko. Byly asi tři velikosti. Tohle je střední. Já mám tu malou. I když malou, nezastavím ji taky.
Chce to slušný ložiska, pěkný kotouče a jede jako fík. No a škopek s vodou. Aby byla rozpálená věc kam strčit.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: dvoukotoučová bruska

#13 Nový příspěvek od Chose11 »

právě vymýšlím jak ji připevnit k noze, kterou jsem k ní sehnal, ale je z jiného typu brusky, samozřejmě to na sebe nepasuje a pracuje se na mezikusu
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: dvoukotoučová bruska

#14 Nový příspěvek od Sadra17 »

Sadra17 píše:mam nejspíš stejnou zahrabanou v dílně a když jí tapnu tak je to frkot že jí radši ani nezapínám :-/
tak jsem se pustil do renovace, je to typ SP 200 jestli jsem dobře přečetl štítek, nějaký zkušennosti s ní ?
malej traktorista v malým traktoru

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: dvoukotoučová bruska

#15 Nový příspěvek od Sadra17 »

další věc je že potřebuju kotouče s upínací dírou 18mm což nemůžu nikde najít
malej traktorista v malým traktoru

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“