Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
jean
Příspěvky: 3596
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#12346 Nový příspěvek od jean »

Ak vyrabat, tak cnc. Nemusis riesit strojovy posuv a elektronika dokaze kompenzovat "krivost" loze. Miesto rybinoveho vedenia pouzijes linearne kolajnice, to usetri kopu roboty. Ale aj tak to bude stat tisice euro.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13957
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#12347 Nový příspěvek od Čárls »

Povím ti to jednoduše Kdysi když sem ještě dělal tak jeden frézař začal dělat soustruh podle urob si sám Stavba cca 5 let a to už šel do duchodu stejně to neměl hotový celý
Jo viděl sem ten soustruh vrealu a makat povedený projekt ale bez velký frézy soustruhu a ozubárenský frezky nebo alespoň hlavu a frezy na klasiku frezku se prostě nehneš aby jsi ho udělal dostatečně přesně aby to mělo smysl a finančně pokud budeš zadávat jinam se dostaneš silně nad 50 tisíc
To už raději kup číňana a vymýšlej co na něm budeš dělat Furt ten číňan bude přesnější jak domácí vyroba V cenový relaci do50 ticek seženeš i starší dospělý soustruh třeba žebráka a budeš na tom o 100 % líp
No a pak bude o zábavu postaráno
Jediný co bych doma vyráběl by byl soustruh na dřevo a motor rovnou s měničem Nic jinýho
Kdysi za socíku to jsem vyráběl stajanovou vrtačku v spolupráci se sousedem co dělal ve fabrice já měl přistup k soustruhu a on udělal zbytek ve fabrice na co jsem neměl stroje Jo žádnej zázrak ale udělala toho mraky co bylo potřeba vyvrtat
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13957
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#12348 Nový příspěvek od Čárls »

Linearní vedení nemá tu tuhost viděl jsem na tom postavený soustruh kdysi v Brně na vystavišti Taky jsme se zajímaly a nakonec z nich vylezlo 2 mm z pruměru bylo brát jako max neb hrozilo poškození vedení a bylo docela masivní to linearní vedeni Pak z vystovatele vylezlo že bacha pokud by jste nakopli obrobek
Jinak jo nechalo byse ale to vedení nebude za 5 ticek ale 20 a více aby vydrželo co má Musí mít rovinu a podklad se nesmí kroutit Ten co jsem viděl měl broušený podklad pod to vedení
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 11245
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Soustruhy

#12349 Nový příspěvek od chobotek »

Robustní lineární vedení uložené na plastbetonovém loži v tuhosti předčí klasické litinové lože jako prd. Zkrátka, když se pustit do stavby, ať je to lepší, jak fabrické 8)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1598
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Soustruhy

#12350 Nový příspěvek od pedro643 »

Sám som zvedaví či sa mi to podarí postaviť a či to bude funkčné. Určite to nebude fuška na víkend ale bude to kopu roboty.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13957
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#12351 Nový příspěvek od Čárls »

Možný to je doba už je jinde Nemám zas takový přehled , ale dá se to vyrobit doma na koleně ? :friends:
Jen jsem nakoukl na inzerci do 50 tisíc https://www.sbazar.cz/hledej/Soustruh/0 ... ohodou=bez

Tohle by na hraní a uvedení do provozu stačilo a máš plnohodnotný soustruh https://www.sbazar.cz/iklikos/detail/20 ... -svoboda-5
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

jean
Příspěvky: 3596
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#12352 Nový příspěvek od jean »

Carls, linearne vedenie znesie strasne veci, ked je spravne pouzite. Pri cnc sustruhu ta zaujimat spona nemusi, dozene to posuvom a otackami. Stavat kluckovu klasiku mi pride nezmysel. Cinana mam, presne sa na nom spravit da, ale je to narocne. To radsej starsi nezodrany. Inak, mam rel. Ozajstny sustruh a 2 mm sponu z ocele brat nedokaze (900kilo)
Naposledy upravil(a) jean dne pát zář 20, 2024 3:18 pm, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1598
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Soustruhy

#12353 Nový příspěvek od pedro643 »

To je mi jasné že doba je už úplne niekde inde a väčšinou sa neoplatí doma niečo vyrábať. No ako som písal vyššie, je to skôr výzva či to dokážem.

jean
Příspěvky: 3596
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#12354 Nový příspěvek od jean »

A ulozenie pod linear staci samozrejme frezovane. Slusna CNC frezka sa trafi do 0,02 mm rovinnosti. Mozno nebude sediet rozmer, ale rovinnosti by som sa nebal.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2223
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Soustruhy

#12355 Nový příspěvek od winch »

Ak to má byť sústruh na kov, tak bez presného strojného opracovania a zlícovania to nemá zmysel sa do toho púšťať. Nepresnosti a vôle= vybrácie a oskákaný povrch obrobkov + more zničených nožov. Kup si nejaký základ, a ten môžeš vylepšiť, teda ak na to máš. Ušetríš 50% nákladov, a 80% času.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“