Správný start :)

Moderátoři: rezis, Leo, Milhauss

Zpráva
Autor
Adysmen929
Příspěvky: 4
Registrován: čtv říj 23, 2014 10:50 am
Bydliště: Bylnice

Správný start :)

#1 Nový příspěvek od Adysmen929 »

Zdravím vás chlapi :) Jmenuju se Adam a je mi 16 let a už teď se snažím jakž takž zemědělčit (začínal jsem takhle vymýšlet ptákoviny už ve 14ti :smich: )..... Mám doma cca 20 králíků (počet se furt mění) a dvě ovce (jedna suffolk (dostal sem ji ale byla brzo odstavena takže asi stejně půjde do klobás.. :( ) a druhá valaška). o toto se starám sám při škole to celkem stíhám :) K tomu ale už s otcem obhospodařujeme 0.5ha trnek a 3\4ha luk. K tomu ještě se starám strýcovi o pole taky 3\4ha ale tam dělám jenom seno protože je to tam celkem nedostupně ... všechno to stíhám sám poséct křoviňákem Oleo Mac (slabé je to jak čaj ale vybírat si nemůžu) jenom potom na obracení a svoz jezdím s parťákama a našim zetorem 4712 :) letos na podzim bych si chtěl přikoupit ještě 2 ovce a nechat je přispustit a potom dojit mléko na sýr takže jestli máte nějaké rady a postřehy na co si dát pozor tak je jenom uvítám :) To je ode mě teď asi vše zbytek dopíšu postupně časem :)
Zetor 4712 ,Husqvarna CTH 163T a hromada vercajku k tomu.....

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Správný start :)

#2 Nový příspěvek od Matúš »

No... Takže lúk máš dosť, oviec môžeš chovať dosť 8) Ale musíš vziať do úvahy, že ovce toho veľa nenadoja... A doja sa v podstste len od jari do jesene - v jeseni ich pripustíš a vtedy sa už nedoja a potom ešte z mlieka odchovávajú jahňatá, takže sa doja asi 150 dní v roku... Ale ovčí a kozí syr je najlepší 8) a čo sa týka plemien, tak najviac doja Východofrízske (naše družstvo ich má okolo 1500ks) a nasleduje plemeno Lacaune... Ináč koľko chceš chovať kusov? Ináč my sme tiež kedysi chovali kozy, prasatá, hydinu, králiky.... No potom oco odišiel za prácou do zahraničia, tak sa už chovali iba sliepky... Teraz už robí na Slovensku, ale chodí po týždňovkách... A keďže ma to baví, tak začínam chovať ja... Zatiaľ len sliepky plemena Wyandotka, ale je to oničom... Tak na jar asi kúpim Leghorn... Ďalej ešte zostok krížených králikov, ale už začínam s čistokrvnými Veľkými kuními... Zatiaľ iba 1 samička s rodokmeňom, ale z mladých si nechám aspoň 3 samičky a potom si kúpim samca... A na jar asi budú 2-4 ovce, ale ja pôjdem do nejakého mäsového plemena - najviac da mi páči Ile de France... Mám 13 (skoro 14) rokov :)

Adysmen929
Příspěvky: 4
Registrován: čtv říj 23, 2014 10:50 am
Bydliště: Bylnice

Re: Správný start :)

#3 Nový příspěvek od Adysmen929 »

tak luk mít málo určitě nebudu protože teď nám k tomu přibude ještě navíc 8ha od družstva :D ovcí bych chtěl chovat tak do 20 ks a to mléko chci hlavně na sýr ...... Časem bych chtěl i nějaké ty jalovice tak do 5 ks ale to spíš abych měl potom telecí maso než na mléko..... máme sice nějakou ornou půdu ale rostlinná mě moc neláká..... a jinak jsem rád že tu nejsem jediný takový bažant v zemědělství :D za to máš můj obdiv 8)
Zetor 4712 ,Husqvarna CTH 163T a hromada vercajku k tomu.....

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Správný start :)

#4 Nový příspěvek od Matúš »

Fúú :D Tak to už nebude len tak to pokosiť kroviňákom :D Ale tak mňa baví aj rastlinná... Problém je v tom, že mám iba asi 12a ornej a asi 15a lúk :jazyk: Ale ideme vziať naspäť lúku, ktorú dávame kosiť jednému príbuznému a z družstva ďaľšiu lúku... Tak dokopy bude +- 0,5ha... A na jaseň budúceho roku pribudne aj orná, tak tej bude tiež +-0,5ha... Ale na mäso radšej býky 8) A najlepšie mäsové plemeno - tie ti za 1,5roko vyrastú aj do 700-800kg, keď ich dobre kŕmiš :ano: A pochváľ sa tou 4712... Aké príslušenstvo ku nej máš, pridaj fotku... 8) My teraz ideme kúpiť kultivátor a 72 prejde menšou opravou... A ja šporím na nejakú obracačku sena :) A aký máš ten kriviňák? Ja časom o niečom tiež premýšľam...

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: Správný start :)

#5 Nový příspěvek od frturek1 »

vsechna cest Adame, tak trochu se v tobe vidim, zacinal sem podobne akorad bez kraliku :) nevim do jaky miry to chces rozjet ale schanej hektary a zkupuj co se da. Tecniku nejakou dokoupis postupne a pokud ti tatka pomaha a je schopnej i drobet finance te v rozjezdu pomoct tak hura do toho drzim palce

Odpovědět

Zpět na „Naše farmy“