moje dovolená s prasetem

Moderátoři: rezis, Leo, Milhauss

Zpráva
Autor
hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

moje dovolená s prasetem

#1 Nový příspěvek od hajney »

Chci vám napsat můj zážitek s novým přírůstkem na našem malém hospodářství. Všechno to začalo v pátek kdy jsem si měl večer vyzvednout jednu bachyňku a jednoho kňourka obě selátka křížené vietnamského-čínského-divokého prasete.
V pátek ráno (protože jsem měl dovolenou) jsem začal budovat bytelnou ohradu. Z části do země zakopané betonové sloupky do nich ukotvené husté pletivo, práce na celý den. Chlívek jsem trochu podcenil, nakonec jen deskou eternitu přehrazený jeden roh v ovčinci.
Večer jsem vyrazil k prvnímu chovateli pro bachyňku. Trvalo to hodinku než jsme ji chytli, protože měli ještě nějaké selátka volné vzal jsem rovnou dvě. Kňourka u druhého chovatele se nám ten den chytit nepovedlo tak se to odložilo na sobotu. Domů jsem přijel v devět hodin večer a skóre bylo 2:0 v můj prospěch (rozuměj 2 ve chlívku žádné venku).

Jaké bylo v sobotu ráno překvapení když byl chlívek prázdný. Děti brečely, já byl patřičně naštvanej a rozhodnutej že s tím seknu - škoda že jsem to neudělal. Skóre 0:2
Tak ještě telefonát a už jsem si jel pro kanečka kterého jsem měl domluveného předem a ještě jsem sehnal jednoho - ten byl z vrhu co mi utekly ty dvě bachyňky. Posilněn nadějí že by se zdrhlé selátka mohly vrátit. Pustil jsem se do přestavby chlívku. Skóre tedy dopoledne 2:2
Během odpoledne se taky objevily ty dvě co předešlý den utekly. Držely se u ovcí, v jednu chvíli se mi povedlo je zavřít v ovčinci. Bohužel mojí chybou se mi povedlo chytit jen jedno. Skóre v sobotu večer 3:1
Nedokážu ani popsat jaké se strhlo "peklo" v okamžiku kdy jsem přidal do houfu nově chycenou bachyňku. Ostatní asi posilnění "chutí na svobodu" začali hledat všemožné dírky kudy by utekli. Ohrada to ustála. Nicméně pro jistotu jsem je na noc zavřel do nově zbudovaného chlívku.

V neděli ráno jsem optimisticky naladěn šel zkontrolovat stav. Ouha chycená bachyňka pryč. Skóre tedy 2:2 Nedokázal jsem si vysvětlit jak utekla. A to jsem nečekal že v zápětí to uvidím na vlastní oči. Znovu uteklá bachyňka se vrátila k ohradě a jako-by lákala kňourky ven. A taky že jo ,jeden kňourek udělal hop a přeskočil jeden metr vysokou hladkou stěnu z prken. No čuměl jsem jak puk. Skóre 1:3

No co posbíral jsem zbytky farmářské hrdosti a začal jsem víc bednit chlívek. Na večer se znovu vrátila bachyňka "aby zachránila" i posledního kňourka. Značnou dávkou štěstí se mi ji opět povedlo zavřít v ovčíně a následně přemístit do chlívku. Skóre 2:2.
Posilněn "novým" přírůstkem jsem chlívek proměnil v (doufám) nedobytnou klec. No je tam pěkný rambajz, tak uvidím ráno. Prase je chytré zvíře a nevím jestli to byla náhoda nebo pud ale jak se vracela pro ty co zůstali v ohradě. A to se u mě neměli mít špatně, vždyť jíst jsem chtěl až jejich děti...
Tu plichtu už musím uhájit.


poslední kus:
Obrázek

bachyňka přišla zachránit posledního kňourka:
Obrázek

a místo toho sama padla do pasti:
Obrázek

tak zítra uvidíme kdo uteče a kdo ne:
Obrázek

a přitom by si mohli běhat v takové krásné ohrádce:
Obrázek

Uživatelský avatar
pavel601
Příspěvky: 1572
Registrován: čtv dub 15, 2010 9:00 pm
Bydliště: Bratislava

Re: moje dovolená s prasetem

#2 Nový příspěvek od pavel601 »

..... :( ... :) ..... 8)

Marie
Příspěvky: 2518
Registrován: sob dub 02, 2011 9:27 am
Bydliště: Děčín-Bělá

Re: moje dovolená s prasetem

#3 Nový příspěvek od Marie »

Tedy milý Robátko, čte se to moc fajn. :)
Chtěla bych tě vidět, jak naháníš .....

Jsi hodný, že jsi se s námi podělil o své sportovněchovatelské zážitky.
Jak chceš aby lidé jednali s tebou, jednej ty s nimi.

Uživatelský avatar
vizovjan
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 20, 2009 11:44 am
Bydliště: Vizovice

Re: moje dovolená s prasetem

#4 Nový příspěvek od vizovjan »

Taky máme doma třetím rokem křížence vietnamce s divočákem s příměsí genů i jiných domácích plemen. V jednom roku dorůstají cca. 60-80 kg. Vzhledem k tomu, že jejich schopnost měnit ohradu k obrazu svému byla velká (kompletní orba výběhu dokončena během prvního týdne), tak se výběh nerozšiřoval, ale naopak jim trávu sečeme. V ohradě nic neroste, nic nežije ani na povrchu, ani v podzemí a kdyby náhodou žilo, tak to vyorají. Po zrušení chovu se výběh bude muset vrátit do původního stavu nejspíš bagrem :D Aktuálně si prasátka vybudovala bahnivou lázeň o objemu cca. 300 litrů. Jako prevence demoličních prací ohrady byl u nás kromě pevné ohrady natáhnut i elektrický ohradník 15 cm od ohrady (je to výběžek od ovčí ohrady), což prasátka motivuje neutíkat. Útěk zatím u nás nebyl žádný. Je s nima ale docela dost práce a občas i nervů (poslední vrh matka nechtěla přijmout, tak se 6 prasátek krmilo z láhve, naštěstí pod dvou dnech byla matka přinucena ke spolupráci).
Zetor 7245, 3011, 12145 s čelňákem, diskový štěpkovač Junkkari HJ 5G a bubnový štěpkovač Heizohack 6-400, video při práci http://www.youtube.com/watch?v=XWM-i42P ... ture=share nebo starší http://www.youtube.com/watch?v=MSvnIdqCtQI

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: moje dovolená s prasetem

#5 Nový příspěvek od hajney »

Tak zatím skóre 2:2

Chování prasátek v ohradě bylo neudržitelné. Sotva vylezli - především bachyňka - hned se snažila dostat ven. Chvílemi to vypadalo že ten drát překousne. Tak přišel na řadu elektrický ohradník. Efekt posuďte sami:


Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: moje dovolená s prasetem

#6 Nový příspěvek od Leo »

U nás měli tyto prasátka koníčkáři. Přes den byli na pastvě s koňmi, ovcemi, kozami, a večer, když šli zvířata do stáje, tak šla s nimi taky.
Nechtěl bych chytat tyto malé prasátka, dyť to musí lítat jak torpédo...
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
vizovjan
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 20, 2009 11:44 am
Bydliště: Vizovice

Re: moje dovolená s prasetem

#7 Nový příspěvek od vizovjan »

Vypadá to, že elektrický ohradník bude fungovat. Prasátka jsou na něj citlivější než ovce - nejsou chráněná izolující vlnou.
Zetor 7245, 3011, 12145 s čelňákem, diskový štěpkovač Junkkari HJ 5G a bubnový štěpkovač Heizohack 6-400, video při práci http://www.youtube.com/watch?v=XWM-i42P ... ture=share nebo starší http://www.youtube.com/watch?v=MSvnIdqCtQI

Marie
Příspěvky: 2518
Registrován: sob dub 02, 2011 9:27 am
Bydliště: Děčín-Bělá

Re: moje dovolená s prasetem

#8 Nový příspěvek od Marie »

jakpak asi pokračuje náš seriál ....
chceme další videa !!!
Jak chceš aby lidé jednali s tebou, jednej ty s nimi.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: moje dovolená s prasetem

#9 Nový příspěvek od Antony30011 »

Zajímavé příhody :D nám takle jednou dvěsta kilový prase v bouřce přeskočilo železný zábradlí chlívu, vyrazilo zamčený dřeve z tlustýho dřeva, rozrylo anglickej trávníček, sežralo co na zahradě našlo a pod schodama z baráku... sme se ráno divili když prase spalo mezi ibyškama pod pergolou :D :D :D

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: moje dovolená s prasetem

#10 Nový příspěvek od jirka_holub »

jo jo, jsou to potvory. Mame 3 kusy, prvnim rokem. Jsou s ovcemi, ze tri stran je ovci pletivo a pred nim 15cm nad zemi je na plastovych tyckach elektricky ohradnik (napojeno na ohradu od koni), ze ctvrte strany neni elektrika ale klasicky plot, za nim nase okrasna zahrada, spodek pletiva je prisity k zelezum navarenym mezi sloupky.V ohrade maji boudicku s tremi stenami a maji udelane bahenni jezirko, to milujou, hlavne jak byly ty vedra.
Jedna prasnicka je strasna utekarka, nez jsme to vychytali tak utekla 4x, vse v prvnich nekolika tydnech. Umi cumakem vysadit branku z pantu a hura do zahrady. Jindy nasla misto, kde pletivo nebylo dole dokonale ( tzn. po 5 cm) prisite, bylo vynechane jedno oko, tak tam vrazila rypak a tak dlouho to mordovala az se procedila do zahrady, a ty dva jeji partaci sli samozrejme take. Pak jednou utekli, kdyz byl vypnuty proud, nebezeli ale nastesti nikam pryc, jen venkem obehli zahradu a vlezli do ni z druhe strany, rozryli nejake zahony apod a pak spali ve stinu u stodoly. Ty uteky se vetsinou uskutecnily pres noc, rano cestou do prace na me na zahrade vzdycky bafli.. poprve to byl sok, priste uz mene. A mistrovsky kousek predvedla, kdyz utekla a volali sousedi ( asi 400m daleko) ze maji zahradni grilovaci akci s detmi atd.. a ze k nim prislo srandovni prasatko a jestli nam nechybi. Byl jsem v praci, poslal jsem tam zenu, prisla tam s kocarkem, meli tam veselo, prasatko se se vsemi druzilo, davali mu jidlo a meli srandu. Pak padla ta otazka.. "pani, jak to prasatko chytite, a jak ho odvezete? " Moja mela v jedne ruce decko, v druhe kocarek.. rekla jen "chrochto, jdeme! "... a ono se sebralo a slo za ni... ... sousedi s otevrenymi usty zustali cumet , party ztichla.... sli po pesine... pak zahnuli na prijezdovku k nam... celou cestu pry cupitalo za ni, az ho zavedla do ohrady.. a tam prasnicka hned ostatnim vypravela co vsechno na uteku zazila.

Hele, jak jim davate vodu ? My mame reznickou prepravku ( jako klasicka zeleninova, ale bez der.) Ony to kazdy den totalne zprasi nebo vylejou. Pak tam mam jeste kyble, pridratovane k plotu, ale to podrejou a vylejou. Takze kazdy den musime vse posbirat, omejt od blata a naplnit. Nemate nejake chytrejsi reseni?

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: moje dovolená s prasetem

#11 Nový příspěvek od Leo »

Na to pití nebylo by dobrý tam dát buď napaječky pro prasata nebo nějaký těžký kameninový nebo betonový koryto?
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 385
Registrován: pon říj 22, 2007 7:22 pm
Bydliště: Místek u Frýdku

Re: moje dovolená s prasetem

#12 Nový příspěvek od Piston »

Rád bych věděl, jak ty prasátka chovají v zemi původu. Mimochodem, před lety je jeden soused u nás měl v ohradě, vyrobené z vyřazených betonových panelů. Třičtvrtě metru zakopaných, více než metr nad zemí. Po shlédnutí videa už asi vím proč :)
Pivo je moje palivo.

Marie
Příspěvky: 2518
Registrován: sob dub 02, 2011 9:27 am
Bydliště: Děčín-Bělá

Re: moje dovolená s prasetem

#13 Nový příspěvek od Marie »

Hajney, tak jak ?
Dali jste prasátkům jména ?
Jak chceš aby lidé jednali s tebou, jednej ty s nimi.

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: moje dovolená s prasetem

#14 Nový příspěvek od hajney »

Tak zatím stav stejný. Ty co utekli už ani nejsou delší dobu vidět. A jinak si prasátka hezky zvykají. Téměř už žerou z ruky. Ono si je taky rozmazluji třeba kukuřicí nebo rohlíky. Nicméně režim zabezpečení je stále stejný. Na části výběhu už přešli na hlubokou orbu.

Obrázek

A na vodu tam mají venku hrnec a překvapivě ho nechávají na pokoji a jen z něj pijí vodu.

A jména? no klasika: Salámek a Klobáska

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: moje dovolená s prasetem

#15 Nový příspěvek od Leo »

Tak jak se vede prasátkům? Pokud tedy nejsou už sežraný.. :smich: :smich: :smich:
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Odpovědět

Zpět na „Naše farmy“