Včeličky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7941
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Včeličky

#1051 Nový příspěvek od Fizz »

Fu mě rozkvetla jabloň, kdysi vyrostla z hromady vyhozenejch jablek jediná z 10stromu co má moc dobrý jabka, no ale zrovna dnes jsem se díval a jen z povzdálí vcelek tam bohato fest.

I když dnes mi šly i na HONa, on je žlutej a zaolejovanej na nej jse vsecko. A když má kladivo je to o držku loni mi priketelo i hejno sršňů. Ta masina sere vsecko co bzučí.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Včeličky

#1052 Nový příspěvek od Leo »

Kurz pro začátečníky se včelkami
https://www.brontosaurus.cz/dobrovolnic ... tail/13085
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20836
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1053 Nový příspěvek od ota »

Tak jsem dneska vlezl do včelek. Po 14 dnech. Tedy letos podruhé. Nějak pořát dřív nevycházelo. No mám patery včelky. Letos je to tak, že nejsou vůbec rozdíly. Všechny jsou na stejné urovni. No ale masakr. Už byly nástavky slepený k sobě divočinou a zakladená ta divočina. Dělám to každý rok. První prohlídku prohodím nástavky. Matku s plodem dolů a nahoru nad plodiště pěkné prázdné rámečky. No matka vyleze spátky nahoru a ty rámky zaklade. Pak to rozházím a projdu. Tedy všechen plod dolů do plodiště. Letos je to tak, že jsem skoro u každejch včel měl kolem 13 zakladenejch rámečků. Co je max zavíčkované dávám nad plodiště do prvního medníku dopředu od 3 rámečku dozadu. A matce dávám 2 mezistěny a max pěknejch prázdnejch rámečků. Aby měla kam klást. Takže dneska třetí nástavek. Do něj až nahoru všechno co je sladina. Jak zásoby, tak už i nové co donesly už letos. Takže nástavek je plodiště a dva medníky nad ním. Výsledek je hodně dobrej letos. Jsou hodně dobře našláplí celkově všechny včelstva co mám. 8)

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2594
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Včeličky

#1054 Nový příspěvek od murár »

U mňa všetko krásne kvitne
Obrázek Obrázek Obrázek
ale asi z toho nič nebude! Bohužiaľ nevidno žiadnu včelu :'( Sused má 15 uľov ale v minulom roku boli 3-4 žive a teraz som bol pri tých úľoch pri slnečnom počasi a teplote nad 20 st. a ticho. :shock:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20836
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Včeličky

#1055 Nový příspěvek od ota »

Tak já již mnoho roků včelařím s pěťi včelstvy. Letos je to nějaké bláznivé. Včera jsem v nich byl. I když bylo celkem hnusně, říkal jsem si, že bych šel až třeba dneska. Ale pak jsem to risknul. Po obědě jsem do nich šel. Ve snůšce chodím každý víkend. Prostě když z toho něco chceš mít, musíš tomu něco, nebo spíš dost dát. Takže s tím nemám problém a chodím na prohlídky pravidelně. No říkal jsem to dědovi. Pamatuju si, když jsem začínal v budečácích dával jsem včely první týden v květnu do medníku. Do té doby jsem měl včelky v plodišti na 9 rámečkách. Pak na 18 rámečkách. Včera jsem nasadil čtvrté nástavky!! Takže jedu u každejch na 44 rámečkách už teď! Takže zimuji ve dvou a když je už pěkně prohodím nástavky. Po 14 dnech dám mateří mřížku. Další týden jsem dával nástavek. Teď po týdnu další! Prostě včelky jsou tak rozjetý, že jsem musel dát prostor. Řepka je jen aby na ní létaly. To je u mě hlavní jarní plodina. Ale už je tam hromada květového medu z ovocných stromů. Tady ovocné stromy jen hučí.
No jedu včely tak, že je trochu letos tlačím tím prostorem. Vždycky jsem je trochu přibržďoval, že jsem jen přehazoval rámečky aby měly ty prázdný u nosu. No a letos jsem zase zkusil něco jinýho. Nandal jsem nástavek. No už to vidím, jak se to rozjede a já už nemám co přidat. Nevleze mi to pod střechu. Budu muset vytáčet asi dřív. Letos je to zase o kousek rychlejší. Možná tak 10 dnů napřed. Ono se to zase trochu vyrovná, ale je to napřed podle včel. Vyzimoval jsem včelky suprově. Bez jediného problému. Po jaru všechny stejnoměrně silný. Ale teď se projevilo, že mám třeba dvoje včely kde mají matky trochu pozdnější nástup. Je to dané druhem té matky. Ale potom zase v podletí jedou jinak než ty ostatní. Takže jedny mám o fousek opožděný a druhá jen o fousilínek. No uvidím, co to udělá ta letošní zkouška zase trochu jinak uspořádat. Ale jo já jsem zastánce pokusů. Tak se uvidí.

ibanez5
Příspěvky: 1586
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Včeličky

#1056 Nový příspěvek od ibanez5 »

Chlapi, včelaři ... Jak to máte létos se včelama? Nějak si nemůžu pomoct, ale u nás na východě jsem ted poslední dobou neviděl ani jednu včelu :-/ Ovocné stromy v květu, pampelišky pomalu odkvétají a včely nikde :shock: ... Občas nějaký čmelák. Je mě to nějaké divné, vždycky to u nás bzučelo a létos nic :(
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#1057 Nový příspěvek od vitex »

Mě včely ulítly,tak musím lézt po stromech a opylovávat květy štětečkem.Pestík,nebo blizna,kdopak se v tom vyzná?

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#1058 Nový příspěvek od vitex »


Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2823
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

Re: Včeličky

#1059 Nový příspěvek od JARDY »

Včera přiletěl roj a usadil se mi na jedli.Tak jsem rozhlásil že free a někdo ho odnesl.Za hodinu se objevil nový rojík jak velká šiška.Dnes přišel soused včelař odnesl ho jenom tak s kouskem větvičky.Za další hodinku nová šiška,co bude dál?
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám


Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Včeličky

#1061 Nový příspěvek od Cobrow »

Jardy _ za chvíli budeš bez šišek ... :-/

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Včeličky

#1062 Nový příspěvek od z4011be »

Včelaři, od jakého počasí tak opylovávají včely ?
Na třešně jsem měl polojasno až oblačno a tak 12 stupňů...
Je to zima na včely ?

j.kubec
Příspěvky: 452
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: Včeličky

#1063 Nový příspěvek od j.kubec »

Včely létají od 10°C pokud moc nefouká. Takže na opylení třešní by to mělo stačit.


Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Včeličky

#1065 Nový příspěvek od vitex »

Hlavně si kluci dejte před česla síta,Ať Vám ty kurvy cizí sršni včelky nezlikvidují.

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“