Chov prasat

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Kapo
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 18, 2011 7:25 pm
Bydliště: Myjafsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#211 Nový příspěvek od Kapo »

tibik píše:...... ofajcil ma predavajuci že sú vyškopene a jeden mal vajco v bruchu tak bola masť aj slanina komplet nepouzitelná pachla ako močka a mäso razilo tiež ale z toho sa daju spraviť klobasi a tam sa to ako tak stratí (15l masti šlo na hnoj a slanina cca 60kgpre vtaciky ) takže v konečnom dôsledku som mal z 160kg prasata prd ....
Toto je velmo zaujímavé. Lebo sme túto debatu mali pred rokmi, a vtedy si si vychvaloval kanca, že je ovela lepší, a že vôbec nesmrdí.
Tak ako to je, že 350kg kanec nesmrdel, a 160kg sa nedal jesť?
tibik píše:Tak už to maju tie moje mangalice za sebou , kanec mal 350kg , prasacka cca. 250kg , celkový dojem z mäsa kanca je taký ,že do buducna jedine prasa z guľami jednoznačne iné zloženie - mramorovane až krása a šťavnate ako hovädzí steak uplná lahoda oproti vymyškovanemu (a tie gule na cibulke - fantazia nič lepšie som ešte nejedol zaujemcom pridam recept)

...........Ešte poznámka tak mimo slanina na kanovi pekne prerastená a vysoká miestami hlavne na chrbte cca. 8cm a tak isto aj u prasacky, len bez prerastenia mäskom . A ešte rada na čistenie najosvedčenejšie je najprv opaliť a lopatou zaroven škrabať dole potom obarať či už v korite alebo na paletách ako som robil teraz ja. Vlani som najprv obaral a potom som palil a to nebolo vôbec ono nešlo to poriadne dolu !
tibik píše:........ a na tom ,že mäso kanca páchne som sa dobre pobavil , takže ak niekto bude tvrdiť opak je to blud alebo je kan 200ročný :d :d :d a aj tak by som pochiboval napr. anglicku a tuším v US sa nekastruju prasce vôbec.
Všetko je vec nazoru ....
V3S S3 HR3001, Bielorus EO 2621, Gaz 69, PK26, Patrol GR, MT365, HDJ80...
http://www.4x4nazory.sk

oshurty
Příspěvky: 1353
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Chov prasat

#212 Nový příspěvek od oshurty »


Kapo
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 18, 2011 7:25 pm
Bydliště: Myjafsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#213 Nový příspěvek od Kapo »

Hej, to vieme, že kanček do 6-8 mesiacov ešte tak nepáchne a je normálne konzumovatelný. A že dokonca lepšie rastie a nemá šok z kastrácie, kedy sa tiež na čas zastaví rast.
Tiež hodlám jarných čuňákov nekastrovať, a nechať na letný ražeň.

Tu ale treba spomenúť, že niektoré plemená /vietnamky ale aj mangalice/ pohlavne dozrievajú už cca v 3 mesiacoch a niektoré v 6-8 mesiacoch. Preto ten článok nie je univerzálny. :idea:
V3S S3 HR3001, Bielorus EO 2621, Gaz 69, PK26, Patrol GR, MT365, HDJ80...
http://www.4x4nazory.sk

tibik
Příspěvky: 520
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Chov prasat

#214 Nový příspěvek od tibik »

Kapo ano obhajoval ale davam dôraz na ale , ked prekročí urcitý vek je to tak ako som písal ešte sa to dá tak že hned po strelení sa ufiknú vajcia len pozor na to , že pri tom úkone sa preruší aj kanal z prostaty a nadsemennikou a to treba najprv podviazať (inak mas semeno aj po šunkách) a kedže ten hore spomenutý vajcia akoby nemal a objavil som až pri rozoberaní tak proste smolka všetko pachlo ako jelen v ruji :'(

Uživatelský avatar
Marek805805
Příspěvky: 203
Registrován: pon úno 08, 2010 1:48 pm
Bydliště: Vaniškovce
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#215 Nový příspěvek od Marek805805 »

Trocha to tu oživím,,, v marci som kúpil 2 malé prasiatka, svinku a veprika, obidve mali okolo 20 kg... choval som ich spolu v jednom chlieve, ale asi po dvoch mesiacom som ich od seba oddelil, kedže veprik viditeľne zaostával za svinkou a tá ho začala odtláčať od žľabu... Teraz po 6 mesiacoch podľa výpočtu čo som tu našiel má svinka 150kg a veprik len 65kg... stretol sa s tým už niekto? má zmysel ho vôbec dalej chovať? je pravda, že v živote sa mi nepodarilo vychovať prasa na 150kg za tak krátko, vždy som choval skoro rok na takú váhu, ale aj tak sa mi zdá, že ten rozdiel je obrovský tak som rozmýšľal či má vôbec zmysel ho chovať ked tak pomaly priberá, či nebude niečo vadný, aj ked na prvý pohľad nevyzerá, že by mu malo niečo byť a je to na prvý pohľad uplne iné plemeno, je dlhý a tenký zatial čo svinka je krátka ale tučná...
co je doma to se počítá

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Chov prasat

#216 Nový příspěvek od Leo »

Tady je problém ve vepříkovy. Veterináře jsi se na to ptal?
A není ten vepřík větnamské prase?
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#217 Nový příspěvek od Antony30011 »

Odčervoval jsi?

Uživatelský avatar
Marek805805
Příspěvky: 203
Registrován: pon úno 08, 2010 1:48 pm
Bydliště: Vaniškovce
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#218 Nový příspěvek od Marek805805 »

Odčervoval som ich ked boli malé... kúpil som mu aj 2 vrecia originál krmiva z obchodu tak vtedy bolo vidieť, že priberá o čosi viac, ale ked som prešiel naspäť na zemiaky s jačmenným a kukuričným šrotom tak rast znova nič moc.. veterinára som k nemu nevolal, nemám žiadneho známeho.. vietnamské hádam nie, ved klasická biela farba ako landras...
co je doma to se počítá

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: Chov prasat

#219 Nový příspěvek od sadlicko »

Předpokládám, že mangalici taky normálně spařim.
Měl jsem teď odhadem takový 180 kg přeštický a je tam víc sádla než masa..
.
Pokud máte prase 300kg jak to máte s porážkou? Myslím, jestli jde bez problémů střelit.

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Chov prasat

#220 Nový příspěvek od chuck77 »

Minule doma prase 280kg a šlo pěkně.......
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov prasat

#221 Nový příspěvek od Antony30011 »

Když je to vepř tak bez problémů. Jednou jsme měli vnitřňáka. To byl problém... pomohla palice. Přeštíky mám ted taky, dva

tibik
Příspěvky: 520
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Chov prasat

#222 Nový příspěvek od tibik »

mal som aj ja a to bola patalia zráška sa nedostala ani ku kosti , longrif neprešiel tieš tak prišiel na rad večší kaliber 50 -ka

miropele214
Příspěvky: 198
Registrován: stř kvě 27, 2015 9:11 pm
Bydliště: krupina

Re: Chov prasat

#223 Nový příspěvek od miropele214 »

ahojte .. chovame doma tri kusy ošípaných ... svinky maju okolo 140 kg a kan okolo 20 kg viac problem je že sa ťszko dvihaju na zadne nohy a hlavne kan ,iba sa nažere a lahne hned a ani keby nedostupoval na jednu ...

Mame to každy rok tskto , minuly rok som im aj kupoval vitaminy ale vôbec nepomohlo..
Ked zakalame tsk vždy maju na paprčkoch dake výrastky ako pluzgiere ..

Chýba im niečo ?

igi34
Příspěvky: 44
Registrován: sob dub 07, 2012 4:27 pm
Bydliště: KSK

Re: Chov prasat

#224 Nový příspěvek od igi34 »

Dávaj im do šrotu krmné vápno.

miropele214
Příspěvky: 198
Registrován: stř kvě 27, 2015 9:11 pm
Bydliště: krupina

Re: Chov prasat

#225 Nový příspěvek od miropele214 »

Dostanem,to hocikde v chov produkte ?
pomože im to aj teraz ešte ?
dakujem za odpoved

Odpovědět

Zpět na „Zvířata, chovatelství“