Motorové pily

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21586
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Motorové pily

#8731 Nový příspěvek od ota »

U těch našejch Dolmarů ještě kupovaných za bony v Tuzexu karbon nějak není. A to se naběhaly na M2T mnoho mnoho hodin. Ano je možné že ,,novodobý" olej není co býval. Ale myslím, že existuje nějaká norma a tu by ty oleje měly plnit. Nezaobírám se tím vůbec, tak to neznám. Ale z těch 4 pil nemá ani jedna problém s karbonem. Nebo spíš ho nikdy neměla.
S trabantem jsem jezdil na technickej benzin a mazivo převodový olej PP 80. Kámoš mi kdysi napumpoval ze sudu asi 50l. Že do převodovky, náprav z Vejdy co tu doma mám na mazání. Asi ty projekty s nápravama už nerealizuju, tedy jsem olej použil jako mazivo do trabanta. Když mi soused dovezl vyndanej komplet motor s převodovkou a přední nápravou jako rezervu, kupoval jsem 60l sud techničáku. Vždy jsem vzal odměrku od M2T oleje a nalil do ní převoďák. Pro jistotu krapet víc. Aby to mastilo. A co myslíte? Nikdy žádný problém s přidřením motoru, nebo karbon? Akorát vejfuk bejval trochu černej nakonci. Asi než se motor ohřál třeba v zimě v - 15°C. Prostě bych v tom nic složitýho nehledal.

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1459
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Motorové pily

#8732 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, z helmutova samozřejmě můžu koupit benzín, ale nechci být ten první, kdo si zadřel pilu jen kvůli tomu, za a) že nevěděl a za b) se nezeptal .

O aspenu jsem taky uvažoval, ale běžně ročně spotřebujeme cca 20 litrů a dávat přes dva tisíce za aspen ročně, na to jsem moc lakomej .

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13892
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Motorové pily

#8733 Nový příspěvek od Čárls »

Podívej Pan Vodrážka supr prodejce ze stihl tvrdí že žádna jejich pila nebude mít problém s 10% biosložek v benálu Podmínka čerstvý benzín max 1 měsíc a brát na pumpě kde je velká výtoč benálu Míchat vždy jen to co spotřebuješ a skladovat pilku na sucho Za mne to je koupit litr aspenu a pokud vím že do měsíce nebudu řezat a to i delší dobu tak na poslední dvě nadrže nalejt aspen a pak ukládat pilku nalitou s aspenem 2T Já používám palivo od husqvarny https://www.gardentech.cz/benzin-a-pali ... XIEALw_wcB Jinak do směsi bych dával HUSQVARNA XP olej https://www.garteko.cz/olej-husqvarna-x ... tic-2t-1-l aby byl stejnej jak v míchaný směsi (nemám rád když se oleje do 2T míchaj Motory ty nový to prý nemaj rády
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21586
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Motorové pily

#8734 Nový příspěvek od ota »

Drtikole a jakou provozuješ pilu? Mám tu teď 3 výroce pil. Stihl, Oleomak a Dolmar. Do všech leju naturál. Snažím se kupovat ten B5. A olej Stihl do něj. Mám takovou bandasku, přetlačím z velké do malé nádržky podle stupnice olej. A fousínek víc, bo trochu zůstane na stěně té odměrky. Naleju to množství do kanistru, protřepu a jedu. Leta to tak dělám. Dřív jsem kupoval speciál. Jo když pila rok neřízne, vyleju obsah nádržky do kanistru protřepu s novým benzinem, naleju a jedu. Pila třeba 3 měsíce neřízne, to vůbec neřeším. Nastartuju a jedu. Pořát nějak nechápu ty problémy s benzinem, nebo olejem nebo jakýmsi tím Aspenem co zu všichni řeší. Zatím jsem nezadřel nic v čem je mix. Benzinu namíchám do kanistru Stihl 2,5l a dokud nedojde neřeším. Stojí třeba 3 měsíce. Vezmu protřepu naleju a jedu. V lese udělám i 4 nádržky za den. Nikdy problém nic. Pily chytají v pohodě.
No kdysi mě zlobila sekačka. Myslel jsem si benzinem. Koupil jsem jen pro ni 100 Vervu do 10l kenistru. Vůbec žádná změna. Nakonec jsem při vyndaní a čištění karburátoru odhalil závadu. Ve víčku nádrže není dírka a vznikl podtlak a sekačka chcípala, bo neměla benzin. Nechávám nedotažené víčko a jede jako hutě.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13892
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Motorové pily

#8735 Nový příspěvek od Čárls »

Oto u tebe jsou pilky v denní prnamenci teda skoro nejni měsíc aby jsi nebyl v lese Já pilku vytáhnu jednou za rok na necelý tejden když přeje počasí jinak je to na dýl a mam malou spotřebu benálu tak 5-8 litrů ročně max Jo lidi co jsou každej měsíc v lese je to jiný a ty starý pilky bez předvýplachu to skousnou bez problémů Ty s předvýplachem už zas tak mooc nee jde tam poměrně chudá směs o proti motoru bez předvýplachu a tak jsou háklivější na mazání Bohužel to tak je No a sekačka sám si si odpověděl co ti biosložka udělá v karbci
To samý to udělá i v pilce a ty s předvýplachem maj hodně jemný trysky a tak to prostě je Mě se pilku zatím nikdá nepodařilo přidřít ale já toho zas tak moc nenařežu jen 6,5 plnometrů na špalky 33cm a spíš než se pořádně ohřeje pilka tak ja už mám dost a musím si na chvilku odpočnout Jo bejvaly času ještě před 8 lety kdy jsem tu furu měl z tejden po praci rozřezanou rozštípanou a srovnanou ve štusu Dnes prostě jak to jde a mužu :friends:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6935
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Motorové pily

#8736 Nový příspěvek od Lukashil »

Tak me treba je jasny, ze vic nez na zivotnost vyrobci myslej na ekologii, a tak davam uz 1:33 dokrovinaku i pilky a :co?:
Stydím se za tuto zem

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13892
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Motorové pily

#8737 Nový příspěvek od Čárls »

Když byla pilka nová aj křoviňák dával jsem na 3 litry benálu jak na 4 litry olej po zaběhu cca vyjetí 10 litrů nechal seřídit a furt 1:50 pak jsem přešel na aspen a Ms 231 ani jinak nedomíchával pak jen nechal seřídit a šlus Za ty leta sem nemusel nic štelovat jen spotřebák řetězy filtry vzduchový a nějaká řetězka jednou či dvakrát lišta Jinak nic
jen šahnu do sklepa vytahnu pilku došponuji řetěz (skladuji s povoleným ) , doleju náplně a jde se řezat Pak zas rok odpočívaj ve futrálu vyčištěný nalitý 8)
O vercajk se vcelku starám obzvlášť o ten drahý
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21586
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Motorové pily

#8738 Nový příspěvek od ota »

Když já mám ty pily na práci. Ne se kolem nich motat s hadrem. Už jsem tu kdysi psal, pantatík nečistil pily nikdy. Jen filtr a když sundal řetízek, tak tím háčkem vytáhnul z lišty marast a prošťoural dírku mazání. Já když pak pilu vyčistil tak nadával. Teď to bude hovno řezat. Já když přijedu z lesa kde mám sebou klidně 3 i 4 pily, vezmu je do dílny. Přeostřím řetízky, tím je i došponuju. Vyčistím lišty, prošťourám dírku na mazání. Max vyfoukám filtry. U toho Oleomaku ani nevím, jakej filtr tam je. Zatím jsem nečistil. Prostě mám to na práci. Nedolívám,nevylívám benzin. Než jedu do lesa, doleju olej a benzin. Kanistr sebou. V lese proběhnu třeba všechny 4 pily. Velkou 119 Dolmarkou kácím a řežu tlusté klády. Odvětvuju lehkou Stihlkou, Oleomakem. Tu čtvrtou 114 Dolmarku beru jako rezervu. Už se mi stalo, že mi bříza sevřela lištu a nešla ven. Vezmu druhou pilu a vysvobodím ji. Odvětvovací lehké pily mají ,,horší" řetízky. Kácecí má nejpěknější řetízek. Bo se pak s tím hrozně seru. Na odvětvování to stačí, občas se někde škrtne a novej řetěz je na to škoda. I když doma od každého min 2 nové řetězy v regále.
Už mám 119 Dolmara polízlou napnutej řetízek. Až bude foukat severozápadní vítr jedu kácet dvě borovice. Obě jsou suché. A mají tak 70 cm průměr. A musím je trefit vcelku přesně. Aby mi nepotřískaly malé stromečky kolem.

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1459
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Motorové pily

#8739 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, mám to oto podobný jako ty, od jednoručky na značkování délky špalků ( 75cm ), přes odvětvovací s lištou 30cm, až po kácecí a porcovací s 50cm lištou podle průměru, jinak jsou to všechno HQ od 425T po 372 a Jonseredy od 2139T po 2171, výjimkou je jedna Stilka na odvětvování, když jdu sám, beru tři, když jdu s oběma synama berem sedm pil . Za celou dobu jsem nikdy benzín nevylíval z ničeho a taky jsem nikdy nic nezadřel, ale nedávno mě upozornil známej servisák, že snad od letoška je směs hodně riskantní a že už nepomůže ani ultrazvuk . Jde mi i o to, že když dám dohromady pilu, tak ji samozřejmě vyzkouším a až pak ji zařadím do sbírky do regálu, vono není nic příjemného kupovat karburátory zatím do cca 50ti pil .

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13892
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Motorové pily

#8740 Nový příspěvek od Čárls »

Na to je jediná rada Ty pilky co skladuješ až někdy tak vylejt a proběhnout s aspenem nalít po vrch a uložit na někdy Nebo skladovat na sucho to jest vyjet benal až se začnou zvyšovat otáčky docházející benal vyplacjnout nádrž a nalej tam štamrli benálu To a by tam něco bylo a nepuchřeli hadičky už nestartuješ Nebo vyplachnout nadrž po vyjetí nasucho dát deci aspen 2T a a nastartovat pak uložit To na uložení pil na dlouhou dobu aspen má trvanlivost 2 roky Pak by je to chtělo prohnat v terenu a pak zas uložit Ono to dlouhodobý ulžení zas nejni moc dobrý na Gufera tvrdnou Aspoň co říkal servisák :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

bigj66
Příspěvky: 193
Registrován: sob zář 16, 2017 2:31 pm
Bydliště: Sendražice

Re: Motorové pily

#8741 Nový příspěvek od bigj66 »

Tak u toho oleje Olej HUSQVARNA XP Synthetic 2T
máte napsáno -Je biologicky odbouratelný (64% dle OESD301B). A to je právě ten problém co vám vznikne skladováním namíchaného benzínu v kanystru.

Sadra17
Příspěvky: 6263
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Motorové pily

#8742 Nový příspěvek od Sadra17 »

používám LS+ ale to je asi jedno, ono v základu míchat mastný olej s něčím co odmašťuje je podle rozumu blbost :jazyk: :jazyk:
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 8152
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Motorové pily

#8743 Nový příspěvek od Chose11 »

Takhle mi přišla pila z opravy-neopravy. Po zahřátí zdechala, podle všeho gufero na klice a to pán nemohl sehnat, prý to nejde opravit. Nenašel by se někdo kdo ještě neví že to nejde opravit a opraví ji?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6935
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Motorové pily

#8744 Nový příspěvek od Lukashil »

Nesehnatelne tesneni zkousim poptat v mateze
Stydím se za tuto zem

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21586
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Motorové pily

#8745 Nový příspěvek od ota »

Nebo taky Hyhlan a syn. Už mi taky sehnali nesehnatelné manžety. Myslím že i gufera mají všechny možný.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“