zachovaní odrudy jablek roubování

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

zachovaní odrudy jablek roubování

#1 Nový příspěvek od pajik »

ahoj máme na zahradě staré jabloně postupně odcházejí je potřeba je obměnit máme jednu obzvlašť dobrou jablka výborná voňavá odrudu netuším bude to nějaká stará dnes už nesehnatelná :D ... chtěl bych ji zachovat pro další generace a hlavně pro sebe je mi jasné že roubování letos už je pase jelikož jsem nenařezal rouby ale treba příští rok otázka je jak a na co to naroubovat nikdy jsem to nedělal děda který to uměl už nežije ... moje myšlenka byla taková že když už to letos nestihnu koupil bych nějakou jabloň novou a příští rok upálil a celou přerouboval aby narostla defakto nová jabloň ale ta stará odrůda ... je to vubec reálné ?? popřípadě jak na to ?? jakou jabloň jako podnož koupit ?? za každou radu od někoho zkušeného budu vděčný

přijít o tak dobrá jablka by byla opravdu škoda

honzauta
Příspěvky: 1250
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#2 Nový příspěvek od honzauta »

Ahoj, jsem roubovač amatér. Nikdy není pozdě, rychle nastříhej roub, konce zabal do mokrého hadříku a dej do ledničky, či sklepa.

V roubování, alespoň dle mne jde o to, aby stromek na který roubuješ byl narašenější než podnož.

Podnož najdi nějaký semenáček na mezi, v příkopu u silnice, atd.. Vykopej, zasaď do květináče, dej do fóliáku či skleníku. Až bude dostatečně napučená, naroubuj. Nech pár týdnů ve skleníku, když uvidíš, že se roub chytl, dej ven, případně zasaď někam na záhonek, pořádně zalévej. Když ne dej ven, můžeš později zkusit očkování nebo příští rok opět roubování.

Neboj se a do toho hodně štěstí

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#3 Nový příspěvek od pajik »

tak teď si mi nasadil brouka do hlavy :D takže teoreticky kdybych šel zítra nařezat rouby vyčetl jsem že nejlepší z koruny nahoře a strčil do lednice a počkal až začnou pořádně pučet stromy tak to zkusim na nějakou jabloň naroubovat tak by se to mohlo i chytit ?? jinak jak jsi psal vykopat nějakej semenáč a chtěl ho celej přeroubovat musejí se nechat nějaké větve neo se to může upálit celé nechat defakto kořeny a kmínek pod uhlem seříznout a na to naroubovat roub ?? nebo se nechávají nějaké větvičky pod tim aby to rostlo a po tom až se chytí roub třeba po roce větvičky uříznou a nechá se růst jen ten roub ?? možná jsou to blbé otázky ale opravdu jsem to nikdy nedělal a chtěl bych se to naučit

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#4 Nový příspěvek od other-side »

databáze starých odrůd:

http://www.plantsdata.com/Webovoce.aspx

kdybys přeci jen chtěl hledat co vám roste na zahradě

honzauta
Příspěvky: 1250
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#5 Nový příspěvek od honzauta »

Koukni na nějakou literaturu. Už při roubování je důležité plánovat budoucí tvar koruny. Já si předpěstovávám jednoroční semenáčky, to je většinou jen jeden proutek, bez větviček, když plánuji vysokokmen ( což všechny staré stromy byly), seříznu v horní části a naroubuji přeplátováním.

Když už máš větší stromek, tak se nechává pod roubem, alespoň růst pupen, říkají mu tažný. Když vidíš, že roub pučí a je živý, tak případné výhonky z toho pupenu zlikviduj, jinak ti brzo přeroste roub.

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#6 Nový příspěvek od pajik »

other-side: tak jsem to študoval a je to asi něco mezi Česká pochoutka (Česká koruna), možná Řehtáč soudkovitý

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#7 Nový příspěvek od pajik »

honzauta: jj já pohledám na zahradě nějakou mladou jabloň ale napodzim jsem celou zahradu pomulčoval asi tam nic nebude případně mrknu po okolí ale mohl bych zkusit ten roub naroubovat na nějakou další jabloň jen tak skusmo jestli to vubec poroste :D

a ty jednoroční semenáččci se dají normálně se semene vypěstovat ?? doma ?? nebo jak to děláš ??

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#8 Nový příspěvek od other-side »

většinou se používá jako podnož jadernička moravská, já je kupoval od Standy Bočka, 10kč/ks a byly tak 30-40 cm vysoký, po čtyřech letech jsou vysoký jako já, ale nemám dobrý podmínky

tak jsem něco vypěstoval ze semínka, ideálně stratifikovanýho, klíčivost vysoká, ale neřešil jsem co to bylo za odrůdu, byl to jen pokus, později mi to sežral zajíc, který se k nám zaběhl

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#9 Nový příspěvek od ota »

Ono je to celkem s tou podnoží problém.
Kdysi jsem si narouboval na podnož asi 6 různých druhů. Podnož bylo myslím nějaké zvonkové. Rostlo jak z vody. Pohoda to pojede i s roubama. Tak jsem narouboval a opravdu se všechny rouby chytly pěkně. Když půjdu není skoro vidět jak to pěkně srostlo. Ale plody jsou rozdílné. Třeba jsem dával Šampiona a to je parádní velké plody a sladké. Další bylo nějaké zimější jak říkám ,,dědečkovo červené" to je taky dobré zimní jablko. Ale jsem si dal Čístecké lahůdkové ( velmi aromatická stará dobrá odrůda ) a to je uplně jiné. Tvarově i chutí. Není to ono. Matčino na tom stromu taky je uplně jiné.
Jinak na matčinu jsem dal šampiona a to jsou jablka jak bejk a dobrý. Jenže se sčeslo před pár lety a jde do kopru, Sehnal jsem jiné v potu tváře a zasadil. Pěkně celkem šlo, než ho pantatík potkal se sekačkou. Světe div se obnovilo a rostlo znovu. Bylo naroubované dole pod úrovní země. Když už se zmohlo pantatík ho useknul znovu i s klackem který ho v trávě označoval kvůli useknutí. Bohužel už neobrazilo znovu. Od té doby jsem ho nepotkal.
S tím roubováním je to jak se píše vejš. Ono potom teplo a dostatek vláhy a zdravá podnož, je to uplně jiná práce. Taky jsem laik a většinou se mi vše chytlo a i pěkně srostlo.

honzauta
Příspěvky: 1250
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#10 Nový příspěvek od honzauta »

Nasbírám jablíčka pláňky, nechám zmrznout, když jsou hnědé vytahám z nich jadérka,v únoru zaseju cca 10 cm od sebe do truhlíku, dám do fóliáku, co vyklíčí to vyklíčí, v červnu šoupnu truhlík ven, celý rok poctivě zalévám, vyrostou do podzimu tak do 70 cm. Na podzim přesadím do květináčů, v únoru šoupnu do fóliáku, po napučení roubuji, atd...

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#11 Nový příspěvek od pajik »

aha a přes zimu je máš doma nebo v kvetináčích zakopaný někde na zahradě ??

honzauta
Příspěvky: 1250
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#12 Nový příspěvek od honzauta »

Venku položené na záhonku

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#13 Nový příspěvek od pajik »

Oto, právě takové stromy máme na zahradě taky většinou 4 odrůdy :D od letních po zimní jenže stromy sázel a rouboval děda pred X rokama mě je 27 a když sem se narodil už nebyl takže stromy třeba 40-45let staré už dosluhujou a tak bych rád nvázal na to co tu vždycky bylo a hlavně zachránil ty jedny jablka měli jsme nevím 4 stromy obří stromy (nikdy to nikdo neořezával) a už zbyla jen jedna a taky začíná být taková všlijaká

Uživatelský avatar
Buggy
Příspěvky: 935
Registrován: pon lis 02, 2009 11:29 am
Bydliště: +-Bruntál

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#14 Nový příspěvek od Buggy »

Zkus to takhle, ať neztratíš rok: najdi někde na mezi roční semenáčky jabloně, pod pláňkou, nebo někde u cesty, kde vyhodili ohryzek. Rovné proutky, bez větviček. Buď je hned přesaď, nebo počkej, a přesazuj ujmuté. No a pak udělej roub, na kterém necháš 5-7 pupenů, a ten na tu pláňku hned naroubuješ, ze stromu na strom, šikmým řezem, tak, aby naproti sobě byl pupen na roubu i podnoži. Plošky musí pěkně vzduchotěsně sedět. Zavážeš to, a pak uvidíš. Je to nejjednodušší způsob, pro amatéra začátečníka nejlepší, a u jabloní je srůstání a ujímavost i tímto způsobem také v pohodě.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: zachovaní odrudy jablek roubování

#15 Nový příspěvek od bourač »

chlapi lze takto "snadno" :) roubovat i třešeň? mám blbou odrůdu, dozrávají velmi pozdě a chuť nic moc.
Když vás tady čtu mám chuť udělat nějaký zákrok. Trešně jsou prastaré, koupil jsem zahradu před 30rokama a už zde byly. (8m výška)
Každý druhý rok ořezávám větve co jdou nahoru. Sklízím z plošiny.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“