Pěstování a výsadba lesa

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Pěstování a výsadba lesa

#166 Nový příspěvek od hugo3 »

že by byl dub červený hybridem by bylo dobré si nechat patentovat, je to strom sice ze severní ameriky, ale dovezený už/až koncem 19. století. žádný hybrid. duby letní nebo zimní také sázím, tohle jsem si pořídil kvůli krásným červeným listům na podzim.
je zajímavé, že třeba proti douglasce nikdo nic nemá, i když je to také nepůvodní druh. a podobných stromů bychom našli více. kdo bude chtít, může přidat
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Pěstování a výsadba lesa

#167 Nový příspěvek od chuck77 »

hm o.k. je toprostě super dřevina :D . máš recht - proč využívat původní dřeviny když tady máme tyto migranty :typek:
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Pěstování a výsadba lesa

#168 Nový příspěvek od hugo3 »

mno, ono se za to mnoho let pomalu smývá, co je původní a co je náplava odjinud. co takhle borovice vejmutovka, modřín opadavý, smrk pichlavý, douglaska tisolistá, borovice černá, akát a to ještě nemluvím o bramborách, paprice, pšenici nebo rajčatech.
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Pěstování a výsadba lesa

#169 Nový příspěvek od chuck77 »

JJ typický produkční dřeviny kór semdletentononc do ČR...s výjimkou larixe ten jede jak fík........prostě ti migranti jsou geneticky úplně oukej a naprosto vyhovují podmínkám středoevropského klimatu....třeba ta BOČ naprosto excelentně.....zrovna nedávno sem se byl podívat na fantastickou tyčkovinu z vejmutovky -- no paráda: krásná korní spála, každej vršek zlomenej, proschlý jak cip, ale smyv je smyv o tom žádná 8)
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Pěstování a výsadba lesa

#170 Nový příspěvek od hugo3 »

jenže tihle migranti jsou tady v evropě už několik stovek let.....
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Pěstování a výsadba lesa

#171 Nový příspěvek od chuck77 »

a daří se jim 8) ...viz můj příklad..........opět zlatá česká cesta cestička: vymýšlení již vymyšleného.....místo osvědčených postupů a dřevin novátorské inovace ala Brouk Pytlík..........
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

Vedra
Příspěvky: 1378
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Pěstování a výsadba lesa

#172 Nový příspěvek od Vedra »

Nekróza Jasanů zrychluje letos 4 mrtvé vzrostlé stromy, další tři mají polovinu listů a půjdou asi příští rok. Zdravý strom už si nepamatuju kdy jsem naposledy kácel a to zajišťuju palivo pro 3 domácnosti.

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Pěstování a výsadba lesa

#173 Nový příspěvek od hugo3 »

jo jasany - je to nekroza? nevím, u nás schnou jasany, protože je žere nějaký brouk. už skoro není zdravý strom. ale ty mladé, tak do 3-4 metrů, ty se zatím drží...ale jak dlouho
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

Vedra
Příspěvky: 1378
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Pěstování a výsadba lesa

#174 Nový příspěvek od Vedra »

Ten brouk u nás jenom zřídka. Barevné skrvny ve dřevě od nekrozy de-fakto vždy.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#175 Nový příspěvek od ota »

Hogo3 vloni jsem si všimnul, že podle silnice za vsí usychá jasan. K podzimu byl už suchej bez listí. Po novém roce jsem šel s hafanem a tady kluk z bytovky kácel podle silnice uschlé stromy. A kácel taky ten jasan. Koukali jsme proč uschnul. No a pod kůrou proježděný od brouka jako smrky. Tak jako kdyby ho vzal líkožrout. No vedle asi dvacet dalších jasanů a nic. Pak jsem šel z jara a vzpoměl jsem si na to. A koukám tam jsou dva druhy těhle stromů. Pak když je to už s listím, tak to je jako jasan stejný všechno. Nikdy jsem na to nekoukal. Ale z jara už jedny měli listí a druhý ne. Pak ty jedny kvetly bíle takové měly hrozny bílích květů. Jako by to byl okrasnej strom. Pak kvetly ty druhý. Ty mají jen takové slabé hrozny zelenách bobulek.
Takže jsem zjistil po kolika letech, ža tam rostou dva druhy těchto stromů. A ten jeden druh žere líkožrotu a ten druhej ne.
Jinak jsem trochu početl o těch stromech vhodných v dnešní době do lesa. Však jsem tu o tom nějakej román už nasmolil. No a zatím v lese ty Douglasky jedou. I ty Borovice černé taky. Sice ke dvoum Douglaskám se mi dostal zajíc a trochu okousal pár větviček. No asi nějakej mrňous s malou hlavou prostrčil dovnitř. Víc než zvěře mám obavu z lidí. Protože lidi jsou na tohle škodíci. Jednomu pánovi tady jednou někdo ostříhal asi 200 parádních vzrostlejch sazenic v lese. Ostříhal mu všechny vršky. Nebo se stane, že to někdo poláme když už se to chytí a roste. No zajíc co už, udělal jsem tam škvíru, můžu si za to sám. Ale lidi, to mě pak sere. To dělají naschvál.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Pěstování a výsadba lesa

#176 Nový příspěvek od winch »

Ten jaseň tiež napáda nejaká huba. U nás ich hodne zasychá. Najskôr uvädnú letorasty, potom tenšie konáre, a postupne celý strom, aj keď sa snaží zregenerovať, a vyrašia čerstvé letorasty, časom v prostred leta zvädnú, a strom vysychá. Lesník mi vravel, že jaseň sa neoplatí sadiť, v priemere údajne prežíva menej ako 5% z pôvodného zalesnenia. Ja ho teda vela nemám, v jednej lokalite je trochu roztrúsený, no asi tretina ho už padla (stromy na pni asi 25-35 cm.) No keď tam idem, vždy tam nejaký objavím čo už má konáre bez kôry- len tak sa belejú. Ja už sadím iba buk.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Vedra
Příspěvky: 1378
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Pěstování a výsadba lesa

#177 Nový příspěvek od Vedra »

Ta houba to je ta nekróza.

Tady ten první ve dvoře ještě jakž takž pár suchých větví.
Ten druhý u potoka je vidět jak je to olistění řídké. Škoda ho, průměr kmene ke 2 metrům.

Obrázek

Obrázek

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Pěstování a výsadba lesa

#178 Nový příspěvek od ITS »

V tomto tématu by se hodil nějaký odborník z nějaké lesnicko-zemědělské univerzity, který by občas něco objasnil.
Ale... obávám se, že i kdyby tady byl, tak takový ...přechytralý člověk... by psal tak, že bychom mu vůbec nerozuměli. ...Tak ať sem raději nechodí. ...

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstování a výsadba lesa

#179 Nový příspěvek od Antony30011 »

Jeden takovej se tu celkem projevuje, ale ja nic nerekl :co?:

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Pěstování a výsadba lesa

#180 Nový příspěvek od ITS »

........................................ ;-)

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“