Brambory

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2617
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Brambory

#4111 Nový příspěvek od murár »

Ja bol dnes na obecnom úrade zaplatiť daň a sa ma pýtali či idem sadiť? Ta som povedal že ja až zajtra! ;-)
Ta také vražedné pohľady na mňa starostka a spolusediaci tam hodili :shock: :zly: Včera som prešiel trocha po poliach tak mokro je čo niekde som mal problém aj gumáky vytiahnuť zo zeme. :smich: Družstevníci nadávajú že majú veľa hnoja a nedá sa vojsť do poľa že hneď západnú traktory čo majú potom problém sa vytiahnuť. No zima bola slabá na mráz a bohatá na zrážky a nájme dážď. Zatiaľ len vyberám zemiaky z pivnice a dám ich predkličit. A sadiť asi až po veľkonočných sviatkoch. Aj to budú ľudia nadávať že sa ponáhľam.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5462
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Brambory

#4112 Nový příspěvek od thovt »

other-side II : Jo to je jako hnojit močuvkou brambory skoro stejný smrad.
Digestat je zbytek bioplynky, močovina se vyrabí synteticky , je to skoro to samé jako bys šel s pískem na brambory :D .

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20884
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Brambory

#4113 Nový příspěvek od ota »

To Murár u nás všude stojí voda. I když mi dneska syn poslal obrázky z rána. Když to je aspoň maloučko přimrzlé házeli prášek. Ale tak max 2 hodiny z rána a jedou dom. Návěs s práškem tahají 2 traktory a s nesenym rozmetadlem jen lehčí 4x4 traktory. Bylo by potřeba, aby to z rána bylo víc přimrzlé.
Tuhle jsem dával obrázky. Syn vozili koule a museli si vyjezdit cestu vedle cesty. Po pár přejetích ta původní cesta byla jako dno rybníku.
No a jinak babička ještě stará škola říkala že stejně brambory brzo sazené v hlíně leží jak ve sklepě. Když se sází do teplé země brambory se probudí a jedou. Kolikrát tu zkoušeli dávat brambory opravdu brzo a nakonec rozdíl ve sběru byl týden. Oni to pak v teplé hlíně ty dýl sázené snadno doženou. Babička říkal že kdo brzo sází má jen hotovou práci a nic z toho.
Tady je obrázek z převozu balíků. Tahal to naplavecko.

Obrázek

other-side II
Příspěvky: 1362
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Brambory

#4114 Nový příspěvek od other-side II »

digestát je přeci lék na všechno trápení a ideální hnojivo a proto se ty bioplynky dělají

u mě na západě je sice vysoko, ale teplo, rybíz rozbalenej, zapomenutý brambory na poli lezou jako první, ono stačí den, dva slunko, a půda prohřátá, JV orientace, to je jinej svět, soused řikal, tej tam vinici....neposlechl, třeba příště
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: Brambory

#4115 Nový příspěvek od palobobo »

Tak uz su tam
Obrázek

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2617
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Brambory

#4116 Nový příspěvek od murár »

Tak naj rastú a bohatú úrodu! 8)
Moje ešte odpočívajú v pivnici.

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: Brambory

#4117 Nový příspěvek od palobobo »

Dakujem, ono bude najmenej skody ked mi zmrzne 25 zemiakov. Horsie na tom bude ovocie ktore uz zacina kvitnut.

Uživatelský avatar
Peter TK
Příspěvky: 350
Registrován: sob srp 22, 2015 5:11 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Brambory

#4118 Nový příspěvek od Peter TK »

Tak, už aj ja mám konečne zemiaky doma a môžem začať pracovať na nich,
veľmi skoré Actrice NL, uvidíme, už som ich dal naklíčiť,
a neskoré Wendy DE,
bral som zo sadbovezemiaky.sk, ako už niekoľko posledných rokov
Cena 1,3 Eura za kg, bola viac ako dobrá, keďže sa jedná o stupeň množenia A (Elitu) 8)
Obrázek
Neboj sa tažkých chvíľ, To najlepšie príde po nich

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2617
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Brambory

#4119 Nový příspěvek od murár »

Aj ja dnes vytiahol skoré zemiaky z pivnice von aby predkličili.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

#4120 Nový příspěvek od Atlan »

ota píše: úte úno 27, 2024 1:14 pm No a jinak babička ještě stará škola říkala že stejně brambory brzo sazené v hlíně leží jak ve sklepě. Když se sází do teplé země brambory se probudí a jedou. Kolikrát tu zkoušeli dávat brambory opravdu brzo a nakonec rozdíl ve sběru byl týden. Oni to pak v teplé hlíně ty dýl sázené snadno doženou. Babička říkal že kdo brzo sází má jen hotovou práci a nic z toho.
Na to by som sa nespoliehal, nech su v zemi ked sa da. Minuleho roku, sa nezasadilo v termine lebo bolo mokro, a po zasadenu zase neprsalo, takze narastlo velke one. Tak ze sadat ked je moznost a cakat.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20884
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Brambory

#4121 Nový příspěvek od ota »

Atlan já tomu moc nerozumím. Babka to dělala celej život. Jak za soukroma, tak potom v družstvu. Já jen co si vzpomínám, když jsme ty brambory dělali ve velkým sázeli sazečem, vybírali kombajnem bo jsme jich měli tuny tak náhodou když se sázelo až po Markovi tak se vybíralo max o týden dýl. Nebo 10 dní dýl. A koho by rozhodilo vybírat o 10 dní dýl? Ale když bylo chladno, někdy i mrazíky zastavilo to brambory na dost dlouhou dobu. Když náhodou zmrzla nať co vylezla, nevadilo to, ale růst se zbrzdil dost. Než se to vzpamatovalo. A u nás se sází na Marka. Dřív ne, jsme 420 m nad mořem. Dřív bramborářská oblast. Byla tu i velká bramorárna. Vše je pryč. Teď by se nedostal na přípravu ani s pásákem. Stačí že házejí prášek a je to maso. Rané se tady nedělají. Spíš pozdní na uskladnění. A jestli dáš o týden dýl do země, tak se vůbec nic neděje, akorát ta brambora pak jinak ze začátku jede, naž ty co bych dal teď do studené země. No je to o vyzkoušení. Dávali jsme kdysi doma ranné třeba 5 řádků a pak poloranné a pozdní. Někdy se stalo, že ty poloranné byly dřív než ty ranné. Ale to je odrudou, počasím a více věcma. Každej rok je jinej to ano. Ale nějaké zásadní věci platí i když je ideální, nebo hunsnej rok.

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1232
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Brambory

#4122 Nový příspěvek od kaja.h »

600 metrů nad mořem
Dával už někdo ozimé brambory, třeba takhle v listopadu? Poslední dobou by to šlo, žádný velký mrazy, co vy na to kamarádi, ??? Ty by šli hned zkraje, suprově, . :wink:
Jede traktor, je to Zetor 3011

Slávek55
Příspěvky: 471
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Brambory

#4123 Nový příspěvek od Slávek55 »

Já pocházím z Pelhřimovska a mám tam chalupu-Českomoravská vysočina-A to je bramborářská oblast.A musím souhlasit z Otou,i když to neplatí pro každou oblast a změny počasí v posledních letech.Tady se vždy sázelo od půl dubna do půl května.Někdo i déle a ty brambory to skutečně dohonily.Píšu ale o pozdních odrůdách.Rozhodující pro dobu výsadby je teplota země.A tady opravím Otu,vlastně jeho babičku-brambory tam neleží jako ve sklepě,ale hůře.Oni tam začínají při nízké teplotě hnít a nabírají různé nemoce.Teplota země pro výsadbu by měla být 13-16 stupňů,ale zase v teplejších polohách asi i méně,protože tam slunce rychleji zem ohřeje.Jiná situace bude,pokud si pěstujete rané brambory pro vlastní potřebu,takže např 50 kilo.Tam dokážete častějším provzdušněním země před před sadbou půdu více ohřát a případně i zakrýt folií.A také platilo pravidlo,že když nesklidíte na 1 kilo sadby 10-12 kilo nových,tak je lepší to nedělat.
Ještě zajímavost.Na jihu u Českých Budějovic sázeli doma na zahrádkách pro potřebu rodiny,asi na 5 čtverečných metrech touto dobou rané odrůdy.Ty se sklízí asi po 90-95 dnech.A poté opět zasadili rané a měli sklizeň dvakrát do roka.Jenže většinou sázeli sadbu z předešlé sklizně a tam jsou výnosy špatné.
A to zde také dříve psal Ota,když si stěžoval,že nejsou k mání červené a tolik dobré odrůdy.To je tím,že se pěstují již mnoho let po vyšlechtění,a ony každým dalším rokem opětovné sadby strácejí na výnosu.Proč by někdo pěstoval brambory s výnosem 300-400 metráků,když má nové odrůdy s výnosem 900 metráků.

Slávek55
Příspěvky: 471
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Brambory

#4124 Nový příspěvek od Slávek55 »

Kajo.h,nežli jsem napsal tento příspěvek,tak jsi mi tam skočil,a na to chci reagovat.Zažil jsem to někdy v roce 1984-1985.Měl jsem známého a ten dělal všechno a vlastě nic nestíhal.Měl brambory asi na 1/4 hektaru.Nějak mu nevyšla,tedy nestíhal sklizeň,ale myslím,že nějak marodil,abych mu nekřivdil.A on brzo napad sníh,takže pole zakryl a on neslidil.Sklízel až někdy touto dobou.Budeš se divit,brambory nezmrzly a na jaře měl brambory jak nové,vynikající kvalita.
Jenomže vždy to tak vyjít nemusí,ale to počasí poslední dobou k těmto pokusům navádí .
Já skladuji v kameném sklepě a hodně vlhkém,i když poslední roky vlhkost rapidně klesá,ale letos jsem měl ve sklepě v prosinci teploty 9-10 stupňů při otevřeném větrání.Dříve jsem v prosinci a lednu i přitápěl svíčkou,abych neklesal pod 4-5 stupňů.

Slávek55
Příspěvky: 471
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Brambory

#4125 Nový příspěvek od Slávek55 »

Zase reaguji na Kaju.h-teď jsem znova jeho příspěvek přečetl.Předtím jsem odpověděl v rychlosti a nedomyslel jsem vše.Takže v listopadu zasadit a v na konci března sklidit?To musí být blbost.Brambora v té studené zemi asi shnije.Ta se nemůže rozrůst a být na jaře připravená ke sklizni.Něco jiného by bylo,jak jsem popisoval toho známého,ale ten vlastně takzvaně zakrechtoval ,i když primitivně již dozrálé brambory.A ony v dobrém roce a správném počasí přezimovaly na poli.
Pravda je,že v posledních letech opět rodí-tedy nevymrznou-i malé brambory z předešlé sklizně,a i několik let zpět.To samozřejmě dělá problém v jednotnosti sadbových brambor,protože se do sadbových brambor dostávají jiné odrůdy,ktré se na tomto pozemku pěstovaly třeba před 4 lety.
Pokud nemáte dobrý sklep k uskladnění,a máte skleník,zkuste brambory zahrabat do země ve skleníku.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“