Malá vinice

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Malá vinice

#136 Nový příspěvek od other-side »

kdyby náhodou šel někdo kolem.....

jestli mám uvažovat o malé vinici

mám část pozemku cca 0,5ha na kopečku, je to rovina mírně na jih, orientace východ-západ, dlouhá nudle 35 x 130m

400 m.n.m

je to místo kde je nejvíc slunce

něco orný, pod tím břidlice

poměrně suchý, náletový borovice, ale tráva nic moc, udusaný od JZD, louka od r91, předtím pole

půl km vedle mají vlašák na nádraží, polostín na západ, vcelku dobrej, chutná na přímý konzum

sezónu bez mrazu mám 15.5.-15.9.

mám vůbec přemýšlet o vinici?

ranný odrůdy vyhledám, proti Vlašáku nic nemám

cíl je šťáva bez kvasu a přímý konzum

věřím, že slunce tomu dá hodně, pozemek je hodně slunečný a teplý

zoral bych to, nasel jetelinu luční, nechal rok dva vegetit, pruhy pod tratě bych zoral (šířka 1 až 2m) a vyhnojil uleželým hnojem pak sázel

jetelinu v pásek bych sklízel, okolo vína plečkoval

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Malá vinice

#137 Nový příspěvek od JardaCNC »

Dle meho n.v. vpohode. Ta doba bez mrazu - spis bych rekl ze 4 mesice nestaci, ale pokud mas pod pozemkem dal ustupujici svah - zima jde dolu - tak by to i mohlo stacit. Na jare ti to but omrzne - mlade vyhony - a pak z spicich ocek vyrazi znovu , ale uz asi nezarodi. A na podzim z toho pak muzes udelat "ledove" vino :D
Jinak se jeste pri zakladani vinohradu doporucuje superhyper hluboka orba.
Bavime se o hloubce min. 50cm az 1 metr. :-/
Vinohrad ma hluboke koreny a s temi si dokaze nalest vodu hluboko v pude. Zaroven tam potrebuje dopravit i ziviny.
Je to u nas nejrychleji rostouci drevina. Tak i tech zivin potrebuje dost.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Malá vinice

#138 Nový příspěvek od other-side »

mráz je prevít, je to část pozemku kam chodím minimálně, bydlí tam jezevec a nedávno jsem ho po pěti letech projel mulčovačem, ani jsem nedělal půdní sondy

mráz beru podle okolí, tj lesní jahody na louce zmrzly, ale kvetly bohatě, švestky zmrzly a není nic

zeleninu jsem dával až po zmrzlejch tak nevím

hlubokou orbu nevim kdo u mně dělá, ale nějaký podrývák jsem u školy viděl

Uživatelský avatar
trahere
Příspěvky: 34
Registrován: sob úno 29, 2020 7:03 pm
Bydliště: Kutná Hora

Re: Malá vinice

#139 Nový příspěvek od trahere »

Taky bych do toho šel. My jsme letos založili vinici na pozemku skoro úplně ve stejných podmínkách:

- 400 m.n.m.
- cca 0.5 ha
- rané odrůdy

Odborník nejsem, rozumí tomu manželka, ale jak psal JardaCNC naprosto zásadní je udělat rigolaci. My ji dělali loni na podzim, cca do hloubky 1m, předtím ještě jsme tam dávali spoustu hnoje. Letos jsme pak vláčeli a sázeli. Půlka výsadby proběhla strojově, půlka ručně vrtákem a měli jsme si to udělat celé ručně, je to sice víc práce, ale můžeš k sazenici ještě přidat kompost a lépe ji zalít. A na tom zrigolovaném tam ten benzínový vrták jede jak po másle, kameny nebo kořeny tam už nejsou.

Jo a ještě jsme předtím udělali půdní sondu, na třech místech, to si myslím, že je taky zásadní, protože třeba u nás je hodně kyselá půda, tak se vybírala podnož, která to snese. A celkově výběr a nákup sazenic to je kapitola sama o sobě, musí se to dělat brzo (leden?), aby byl výběr.

Teď už to krásně roste, zrovna probíhá podlom, ale musel jsem ji oplotit a natáhnout elektrický ohradník, chodí tady kolem zajíci a něco už požrali, snad se to vzpamatuje nebo to budeme muset na podzim podsadit.

Jo a ještě je důležité šířka řádku, protože to máme malé, tak jsme udělali jen 160cm, tak to pak byl trochu problém s traktorem (proto máme tu MT8-065, jde zúžit na 90cm) a s nářadím, normálně široké ti tam neprojde. Kdybych s tím chtěl mít míň starostí, asi bych dneska volil takovou šířku, aby mi tam projel normální Zetor. Vzdálenost sazenic máme 70cm, dneska se prý razí teorie, že mají být co nejblíž u sebe, aby musely bojovat o živiny.

Jak říkám, nám to roste pěkně, akorát jsme chytli ty deště a stejně jsme na začátku zalévali, to je celkem taky důležité a je potřeba na to myslet, jak to udělat. Ještě teď mě všechno bolí, když si vzpomenu, jak jsme to zpočátku tahali ručně bez techniky, to je konec, na takovouhle rozlohu už je potřeba mít prostě všechno mechanizované.

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2158
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Malá vinice

#140 Nový příspěvek od Deane7 »

Neviem síce v tomto poradiť ale bol som navštíviť kamaráta ktorý býva u Jablunkova na severnom svahu Beskýd a on tam má v zahrade takú mini vinicu a že robí aj víno, teda neviem akú odrodu tam pestuje a o cukornatosti mám teda pochybnosti ale viem že sa mu tam urodí. No možno práve preto že v tých podmienkách neskoro zakvitne mu nezmrzne. No víno som tam nepil, tak nemôžem povedať či by mi hubu vykrútilo.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Malá vinice

#141 Nový příspěvek od other-side »

rygolování asi nejlíp malým pásákem, ne?

meziřadí bych chtěl určitě širší, 2-2,5m

na jiné části pozemku se mi zafungovalo jen rozhodit semena jetele lučního a už tam schopně roste, možná na podzim udělám totéž v této části, pač orat se mi to moc nechce

výběr a rezervace odrůd jsem už pochopil že není jen tak

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Malá vinice

#142 Nový příspěvek od JardaCNC »

No psal jsi neco o bridlici jako podkladnim mater. U nas neni takovy podklad - poklad?
Da se stipat?
Nepotrebuji ji. Jen uvaha.
Chapu ji jako spis drenaz. Odvodneni spodni vody. Na svahu to musi fungovat.
A ted kde si ten vinohrad ma vzit tu vlahu , kdyz tam mas ten "trativod".
Na podzim, zimu i skoro na jare je mu nanic.
V lete ji potrebuje. :vztek:

Uživatelský avatar
trahere
Příspěvky: 34
Registrován: sob úno 29, 2020 7:03 pm
Bydliště: Kutná Hora

Re: Malá vinice

#143 Nový příspěvek od trahere »

Nám rigolování dělala firma, která se tím živí. Měli normálně velký traktor, 14 tun a za tím pluh do 1m hloubky. Vím, že dneska už se to moc nedělá, ale důležité to je a pak to hodně pomůže pak při té výsadbě. My máme hodně těžkou jílovitou půdu, suchá je normálně jak beton, neumím si představit, jak by ta výsadba probíhala bez ní.

Ale ještě jedna hodně důležitá věc - výsadba je podle vinohradnického zákona regulovaná. Oficiálně je potřeba si o novou vinici zažádat a nechat si ji schválit. Nebudu to komentovat, my jsme to udělali, protože jsme to z nějaký důvodů potřebovali, ale není to úplně triviální záležitost.

JardaCNC - to je určitě dobrý bod, my jsme teda kromě půdní sondy měli k dispozici vyjádření hydrogeologa, protože jsme vrtali studnu, takže jsme věděli, co kde je. Což mi připomíná, že při té rigolaci je potřeba dávat pozor na meliorace, někde se dá najít mapa.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Malá vinice

#144 Nový příspěvek od other-side »

nejsem si jist, jestli já jsem ten správnej co bude hlásit na ouřadě vinici....

hydrogeologický vyjádření mám taky, k vrtu, ale ten je o 300m vedle a 30m níž

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Malá vinice

#145 Nový příspěvek od Leo »

V republice je jeden úřad u Znojma, který vydává povolení k výsadbě vinic. Každý rok je povolený určitý počet hektarů, kde můžou vzniknout nový vinice. A uvědomělý sousedi jsou všude.
Tady je návod -
http://eagri.cz/public/web/mze/zemedels ... inice.html
http://eagri.cz/public/web/ukzuz/portal ... by-09.html
Vinařský zákon
http://eagri.cz/public/web/vinarsky-zakon/
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Malá vinice

#146 Nový příspěvek od other-side »

no, já na tyhle věci moc nejsem, papírování mě neláká vůbec, až budu mít důvod to řešit legislativně správně, udělám to, ale zatím teda nevím proč bych se měl někde dovolovat

pozemek je veden jako sad, předpokládám, že součástí papírování vinice je i podmínka geometrák, oddělení pozemku, převedení na vinici

děkuji, nechci

Uživatelský avatar
trahere
Příspěvky: 34
Registrován: sob úno 29, 2020 7:03 pm
Bydliště: Kutná Hora

Re: Malá vinice

#147 Nový příspěvek od trahere »

Ne, geometrak, projekt atd. jsou pro stavební úřad. Proste výsadba vinic je u nás regulována. Ten úřad se jmenuje UZKUZ a pokud v daném roce nejsou dotace na výsadbu (letos nejsou), obvykle povolí vinici i mimo. Pokud dotace jsou, projdou jen vinice v místech, kde jsou viniční tratě.

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2158
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Malá vinice

#148 Nový příspěvek od Deane7 »

Spomenul som si že keď som bol prvý raz v Jugoslávii na poloostrove Pelješac, tam hore na skalách bola vinica a dozrievalo tam červené hrozno. Tam teda určite nič nerygolovali. Ani zavlažovať sa tam určite nedalo. Teda nebola to nejak bujne rastúca vinica ale tie podmienky boli extrémné.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Malá vinice

#149 Nový příspěvek od other-side »

co jsem poznal jugošku, tak tam docela prší, v noci

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14392
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Malá vinice

#150 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...tak už to opět dozrává . Jen to modré je letos slabé .

Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“