Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1409
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Alternativní zdroje energie

#46 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, nemám rád horko, to je pro mě víc jak 22°c, ale při 17,5 bych reptal už dávno . U nás taky svítilo na panely, tak jsem chtěl spotřebovat nějakou vyrobenou elektriku, vzal jsem horkovzdušku a vyfénoval si zledovatělej plac před garáží a struzku ke kanálu, aby lépe odtékala voda, vidět mě někdo nezasvěcenej, asi by si ťukal na čelo .

Oldrich2
Příspěvky: 119
Registrován: ned led 09, 2011 8:47 am
Bydliště: Kostelec nad Ohří

Re: Alternativní zdroje energie

#47 Nový příspěvek od Oldrich2 »

Ahoj, pár let si pohrávám s myšlenkou dát na střechu fotovoltaické panely. Chtěl bych přes léto ohřívat TUV a přes zimu aby to vypomáhalo topit. Kotel mám automat na tuhá paliva. Hlavně mi jde o to abych, nemusel během léta ohřívat bojler ze sítě (jeden 200l a druhý 100l). Kotel mít puštěný celý rok jako to dělají jistí lidé nechci, nejsem prase. Takže bych chtěl fot.panely a topné spirály. Zdá se mi to jednoduší něž fotovoltaický ohřev media. Nemáte s tím někdo už zkušenost ?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9530
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní zdroje energie

#48 Nový příspěvek od Atlan »

Kamaraatovi nedavno zhorel menic k fotovoltaike, po zaruke. novy cca 3500E kolko vody za 3500E ohrejes. vzivote sa ti tie naklady nevratia.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1801
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#49 Nový příspěvek od RoKur »

Na jednu kilowatu tepelného výkonu vychází podstatně laciněji solární ohřev. Ten má 4x větší výkon/m2 než fotovoltaika.
Fotovoltaiku použít na rozumnější účel. Ale jak psal kolega nade mnou, ekonomická návratnost fotovoltaiky zatím není.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Oldrich2
Příspěvky: 119
Registrován: ned led 09, 2011 8:47 am
Bydliště: Kostelec nad Ohří

Re: Alternativní zdroje energie

#50 Nový příspěvek od Oldrich2 »

Dám příklad jeden panel cca 12 V stejnosměrného napětí a 24 V topné těleso, takže dva v sérii a dva paralelně, samozřejmě že nějaká elektronika je zapotřebí ale neviděl bych to tak tragicky. Vše jede na stejnosměrném napětí, nějaká baterie kvůli rázům. Ale žádný měnič.
Ano souhlasím,že účinnost je u fotovoltaiky menší a to o dost, ale zase se vedou jenom kabely, žádný měnič, jednoduší regulace, žádná náplň.

http://www.ap-tech.cz/topna-telesa/563- ... 1500w.html


Jedná se jenom o úvahu.

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Alternativní zdroje energie

#51 Nový příspěvek od AlexTc »

Cestou malého napětí bych nešel. Velké proudy, velké průřezy vodičů. To už ty panely spojovat na co nejvyšší napětí.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1801
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#52 Nový příspěvek od RoKur »

Oldrich2, jak moc jseš znalý v elektrotechnice a co ti říká úbytek napětí na vedení v závislosti na výkonu? Dovedl by jsi ho spočítat?
Pro stejnosměrný proud by ti na to měl stačit Ohmův zákon. Střídavý proud má menší ztráty ve vedení, jak stejnosměrný.
Nějaká baterie Ti stačit nebude. Musí být dimenzovaná na ten výkon.
Pokud by to bylo tak jednoduché, jak to máš vysněné, tak by to všechno, co je kolem fotovoltaiky třeba, nebylo tak drahé.

A je tu ještě jedno ale.
Výkon uvedený na panelech (je jedno jestli fotovoltaika, nebo solár) je maximální, na který v reálu ani nedosáhneš. Největší výkon na panelech budeš mít pouze 30 - 45 minut. pak Ti to zase začne klesat.
Zde máš charakteristiku výkonu na osvitu. Je to sice pro solár, ale pro fotovoltaiku to platí stejně, pokud nenastane omezení při dosažení max. teploty křemíku.
Obrázek

Fotovoltaika je postavena na křemíku, který je hodně omezený teplotou, a teplota má také velký vliv na stárnutí.
Zjisti si, do jaké teploty ti fotovoltaika bude funkční, aby si pak uprostřed léta neměl pouze vlažnou vodu.
Z toho důvodu musíš panely předimenzovat, aby jsi to měl funkční a nemusel potom dohřívat vodu za pomocí ČEZu, nebo jiného dodavatele.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Oldrich2
Příspěvky: 119
Registrován: ned led 09, 2011 8:47 am
Bydliště: Kostelec nad Ohří

Re: Alternativní zdroje energie

#53 Nový příspěvek od Oldrich2 »

Alex Tc - souhlasím našel jsem i topné těleso 182V

Rokur - něco málo o elektrotechnice vím.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1801
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#54 Nový příspěvek od RoKur »

Tak uz mi neni jasne jenom jedno.
Proc chces vyuzit pouze necelych 20 % slunecniho zareni na vyrobu el. energie, kterou hned premenis na energii tepelnou? Kdyz ti potom tech 80% bude tvorit odpadni teplo, ktere nijak nevyuzijes. Spise te to jeste omezi.
A pri tom me napadla otazka. Jak budes mit vyreseno prehrati a tim zniceni panelu?

Jinak ale nemam nic proti uskutecneni Tveho snu.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Oldrich2
Příspěvky: 119
Registrován: ned led 09, 2011 8:47 am
Bydliště: Kostelec nad Ohří

Re: Alternativní zdroje energie

#55 Nový příspěvek od Oldrich2 »

ona to zas taková tragédie nebude, jenom pro příklad :
http://www.cne.cz/fotovoltaicke-systemy ... voltaikou/
spíš by mě zajímalo, jestli to někdo má a jak je s tím spokojený.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5460
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Alternativní zdroje energie

#56 Nový příspěvek od thovt »

Spokojený jen kdo dodává do el.sítě prože to má dotované od eu i od statu.

Jinak solarní kolektor a fotovoltaika se dnes kombinuje, aby to bylo co nejvíce ekonomické.
Bohužel nejde moc změřit jestli se to vyplatí. Panely se musí čistit aby to mělo učinnost na to dost často zapomínají prodejci vůbec zmínit.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1801
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#57 Nový příspěvek od RoKur »

Oldrich2
Podle toho grafu z toho odkazu, kdy 4 panely nahřeji za jeden velmi slunečný den 100 litrů vody na teplotu 68°C mi čtyři solární kolektory nahřejí 300 litrový bojlér na teplotu 65°C. Teplotu 45°C mám v horní části bojleru již v 10 hodin, protože mám dvoupláštový bojler a ta mezistěna je hned nahřátá a voda v bojleru se mi tím pádem nahřívá od vrchu. Nebo od toho místa, kde je teplota sejná jak v bojleru, tak v té mezistěně.
Obrázek
Nechci zde hanit fotovoltaiku. Pouze zkus přehodnotit svůj požadavek, protože plocha na střeše je omezená.
Ohřev nech na zařízení, které lépe využije sluneční záření a fotovoltaiku použij na pohon čerpadel, osvětlení, provoz domácnosti ...

A tomuhle obrázku moc nevěř. Skutečnost bude někde jinde. Oni tam totiž píší o max. přírustcích, což ve skutečnosti znamená, že se jedná o dny, kdy je bezmračná obloha. Sám musíš vědět, kolik je u Vás takových dnů v jednotlivých měsících. A pouze tyto dny Ti to zvedne teplotu, tak jak je uvedeno na tom obrázku.
Obrázek
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Oldrich2
Příspěvky: 119
Registrován: ned led 09, 2011 8:47 am
Bydliště: Kostelec nad Ohří

Re: Alternativní zdroje energie

#58 Nový příspěvek od Oldrich2 »

Rokur -Dávám ti za pravdu, že tato cesta zřejmě nemá smysl.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní zdroje energie

#59 Nový příspěvek od Jakub »

Já bych to s FVE na ohřev neviděl tak černě.
Nemusíš řešit žádný Fridex a jeho výměny. Nemusíš řešit havarijní stavy při přehřívání v létě. Není potřeba sice malý, ale dlouhodobý příkon oběhového čerpadla, jako u termiky, ...
Po přečtení tohoto vlákna mi přijde, že Rokur je evidentně zaujatý proti FVE a jednostranně vyzdvihuje výhody termických panelů.
Korunu tomu nasadil při srovnávání výkonu jednoho termického panelu versus jednoho fve panelu... WTF :-/
Srovnávat bychom snad měli jednotkovou pořizovací cenu, protože o tu nám primárně jde, ne? Resp. do ní přičíst ještě provozní náklady, zmíněné výše u fototermického systému.

Pánové, pokud srovnávat různé systémy, tak férově uvést výhody i nevýhody obou a ne jenom všechny výhody svého liščího ohonu a proti tomu samé nevýhody jiného systému. On by potom ten "extrémně nevýhodný fve systém" nevyšel tak nevýhodně, jak je tady popisováno...
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1801
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#60 Nový příspěvek od RoKur »

Jakube, nemám vůbec nic proti fotovoltaice. Naopak o ní i uvažuji, aby mi čerpadla a veškerý provoz s kolektorami a kotlem mohl běžet "zadarmo". Bohužel ať počítám, jak počítám, tak pořizovací náklady mi vychází víc, než, když to nechám na ČEZu.
Nejsem si vědom, že bych srovnával fotovoltaický panel se solárním. Srovnával jsem výkon na 1m2 a tam je rozdíl ve výkonu 1:4 pro solár.
Pokud myslíš můj předchozí komentář, tak mi musíš vysvětlit, čemu jsem nasadil tu korunu. Navíc jsem tam srovnával deklarované 4 fotovoltické panely proti mým čtyřem solárním panelům.
Pokud je omezený prostor, jako je např. střecha, a chci to využívat na výrobu tepla, tak je ten solár prostě lepší i finančně.
Pokud to chceš ale využít i jako výrobu elektriky, když nesvítí slunce na plno, tak potom ano. Ale tady si zase uvědom, že počáteční náklady jsou velmi vysoké (měnič, baterie, řízení nabíjení) a výkon, když nesvítí slunce není zas tak moc velký. A nesmí se zapomenout do fotovoltaiky započítat životnost. U elektronických zařízení, to může být pouze několik let. U soláru je životnost kapaliny 10 let, a výměna 14 litrů nemrznoucí směsi pro 7 kW výkonu příjde na 1200 kč. Na kolik vyjde výměna měniče?. Myslíš, že baterie vydrží tak dlouho neustále nabíjení a vybíjení, a že neztratí kapacitu?

Je to diskuzní forum a já tady poukazuji na to, co dodavatelé, nebo výrobci neřeknou.
Je mi úplně jedno, jestli budete využívat fotovoltaiku na ohřev TUV. Mě se to zdá prostě jako zbytečné a drahé mrhání.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“