pájení měděného potrubí

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

pájení měděného potrubí

#1 Nový příspěvek od _luky_ »

Upravuju v domě topení. Něco už tam je v mědi a něco budu přidávat. V neděli jsem připájel první dvě spojky a jedna z nich mi při 2 barech trochu prolíná.
Trubku jsem uříznul řezákem, strhnul vnitřní hranu, ale nemám kalibrátor. Použil jsem pastu a pájku se stříbrem. Před pájením jsem trubku očistil brusným rounem, tvarovku drátěným kartáčkem. Je to průměr 22 a mosazný přechod na závit. Použil jsem PB hořák - ten největší z téhle sady: http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop ... ava-brasna

Může být netěsnost způsobená nezkalibrováním trubky? Jaké jsou vaše zkušenosti s pájením topení z mědi?
Popř. kde jste sehnali kalibrační trn? Všechny moje instalatérské obchody a železářství zklamali. Budu potřebovat 22 a 16mm.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: pájení měděného potrubí

#2 Nový příspěvek od Britt »

Kalibrací to nebude. Nejspíš málo cínu nebo málo prohřátý spoj. Oprava spoje je jen velmi těžko proveditelná a snažšší bývá spoj vyříznout a provést nové napojení.
Naposledy upravil(a) Britt dne úte říj 27, 2015 10:10 am, celkem upraveno 1 x.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: pájení měděného potrubí

#3 Nový příspěvek od Jan_2 »

taky bacha - je pajka a pasta cin a stribro. ja mam zkusenost se stribro -
spoje oba ocistit rounem - jedna se o zdrsneni kvuli prilnavosti, do leskla, napatlat celkem dost pasty,
zasunout, rozzhavit tak, aby se cin roztal ne ohnem, ale dotykem o med.

Nevim, jestli jsem to popsak dobre, ale me to funguje , vysvetloval mi to topenar, kdyz jsem mu pomahal.
bacha, aby v trubce nezbyla voda - pak se efekt roztaveni cinu nedostavi.

Ta strbrna pasta je drazsi. Predpokladam, ze se jedna o vodu.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: pájení měděného potrubí

#4 Nový příspěvek od elbarto »

Tohle pajeni je zalozene bohuzel docela na loteriii a citu, vteklo, nevteklo, potece, nepotece :-( Kdyz to netesni hnedka je to jeste dobre, horsi je, kdyz spoj nekde mikro miste tesni pouze kalafuna a zacne to prosakovat po par mesicich. Pred par rokama jsem premluvil kamarad topenare, ze budeme delat lisovany plast. Zprvu se branil a ted uz o medi nechce ani slyset. Vyhodou je, ze potom kazdy spoj je kalibrovany a praci muze delat orangutan.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: pájení měděného potrubí

#5 Nový příspěvek od kenybz »

tak sa to má dělat podle mě mu udělala problémy zbylá voda stačí kapka a z pájeného spoje je pórovitý spoj ty plochy musí být uplně lesklé a když jsem dělal u jedné instalatérské firmy v roce 1993
tak nás učili jak dávkovat potřebné množství cínu pardon cínové pájky se stříbrem
cí nu má být tolik jaká je šířka teda průměr trubky v této délce si cín ohneš očištěné spoje do lesku a natřené pájecí pastou zasuneš do sebe a začneš nahřívat pb hořákem jakmile šedá pasta začne být stříbřitě lsklá přiložíš cín shora k hraně spoje kapilární síly vtáhnou tekutý cín mez pájené plochy
odtavíš cín po ten ohyb který sis udělal jako měrku množství a jeto
u složitějších sestav je lepší si to celé poskládat a pájet postupně.
tehdy jsme dělaly sanitáry v buňkách pro němce a pod žádným spojem nesměla viset kapka cínu
to pak přišel němčůr a klidně si vlezl za 400 litrový bojler stiebel eltron a jak sa mu to nelíbilo stačilo kdyby to bylo trochu křivo a nebo kapičky cínu tak celé znova :vztek:
zoxidované tvarovky je problém očistit ten drátkový kartáč to nevyčistí důkladně.
radši s tím nedělat no a pokud ti nějaké zbydou tak zamotat do stretch fólie vydrží v tom lesklé mnoho let a jsou nachystané pro další použití
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: pájení měděného potrubí

#6 Nový příspěvek od _luky_ »

Jo, jde o vodu (ústřední topení).
Postup pájení jsem četl důkladně. Navíc mám VŠ elektro, takže o pájení cínem něco vím - i když jinou technikou :-)
Na očištění jsem si dal záležet. Mám na to rouno a na tvarovky speciální kartáček.
Ohřál jsem spoj dokud pasta nevypěnila a neobjevil se lesklý stříbrný povrch (roztavení pájky v pastě), pak hořák pryč a přiložit drát pájky. Délka roztavené pájky odpovídala cca průměru trubky (přesně jak píše kenybz).

Potenciální problém vidím ve třech věcech:
1) málo cínu
2) nekalibrovaná trubka - mezera je nějaká desetina milimetru, takže jakákoli deformace trubky během řezání je znát.
3) nedostatečné ohřátí - je to v rohu u země, takže v principu to jde ohřát jen ze dvou stran. Možná jsem to měl zahřát víc, aby se dostatečně spoj ohřál i z druhé strany. Ale nechtěl jsem tu pastu přepálit.

Jan_2: topenář trubky kalibroval nebo ne?

kenybz: Zbylá voda snad ne, je to vodorovný úsek a při ohřátí plamenem na teplotu tavení pájky, tam přece voda zbýt nemohla...

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: pájení měděného potrubí

#7 Nový příspěvek od kenybz »

tady je popsané jaké tavidla a pájky se mají používat
kalafunou můžeš pájet tak akorát DPS to na potrubí nemá co dělat
http://medenerozvody.cz/pajky-tavidla-p ... ni-namekko
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: pájení měděného potrubí

#8 Nový příspěvek od kenybz »

když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: pájení měděného potrubí

#9 Nový příspěvek od exot »

Trubka i nátrubek musí být kovově lesklé a čisté (na to stačí brusné rouno) na spojovaných plochách.Tavidlo musí být správné se složením cínu (pak je špatná vzlínavost).Trubky 22 a 25 jsem pájel tím prostředním hořákem z téhle sady naprosto dostačoval(není třeba spoj přehřívat)!na trubku i na natrubek jsem lehounce nanesl pastu zasunul a letoval.Pokud si nejsi jistý vem natrubek a kus trubky sletuj to a pak rozřízni rozviň to a uvidíš zda se ti to povedlo .
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: pájení měděného potrubí

#10 Nový příspěvek od _luky_ »

Takže nikdo kalibrátor na trubky nepoužíváte?

Uživatelský avatar
matisx
Příspěvky: 1211
Registrován: pon pro 15, 2008 7:53 pm
Bydliště: Moravska Trebova

Re: pájení měděného potrubí

#11 Nový příspěvek od matisx »

to vypada na vodu-i na strese kdyz je kapka na medenych zlabech tak to neni sance zaletovat-driv je med fialova a cin prepalenej ale zaletovany spoj neni :-/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20835
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: pájení měděného potrubí

#12 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, moc o té pájené mědi nevím. Ale co mi povídal kámoš topenář, když napojují potrubí na stávající, nebo již používané udělají tam kus lisovanou a potom když si to zákazník přeje, pokračují nově už pájenou.
Mě dělali barák podkroví celé lisované z důvodu že jsem dal trubky mezi stěny a ještě když jsem dával trubky, nebyly stěny vyzděné a pár metrů vedle bylo uskladněné seno. Přijel a řekl, tady vyzdi, tohle tady můžeš, tohle a tady vybourej, tady připrav. Potom když jsem měl připraveno přijel ještě s druhým kámošem a dali celé topení trbky. Jeden chodil, měřil druhej připravoval trubky. Potom to sestavili dohromady a vše najednou zalisovali. Už to mám asi kolem 10 roků a jak jsem topení napustil a topím, nikdy jsem s tím ještě nehejbal. Nedopuštěl nic. Měl jsem z toho strach. Ale drží to zatím super.
To samé lisované měď budu dělat v dílně. Vše si nadělím, nasoukám do fityn a nasadím do těch plastovejch držáků. Potom si na víkend půjčím v půjčovně lisovací mašinu a vše zalisuju. Jde to jako hutě lisovat. Nemusíš s tím nijak špekulovat. Třeba Rems má takové kleštiny na to a těma se to slisuje nadoraz a je to. Sice jsou ty fityny dražší než pájecí ale je to ryhlé a neteče to nikde. Můžeš tam mít i vodu a není problém. Taky se to očišťuje před montáží, srážejí vnitřní vnější hrany. Já pojedu 22 průměrem po celé dílně, 6 radiátorů litina a sahara k tomu a ještě chladící nádrž a nakonci krboví kamna s výměníkem. Různé mechanické termostaty u sahary, potom bezpečnostní termostat na té nádrži a tak. Už mám objednáno u kámoše věci. Akorát upřesňujeme ty teplotní rozsahy termostatů.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: pájení měděného potrubí

#13 Nový příspěvek od kenybz »

u toho lisovaného nemám důvěru k tomu o-kroužku uvnitř to je potenciální problém za několik desítek let ta guma stvrdne a je to v pérdeli
nevím kolik roků je tento systém na trhu prostě zapájené je z mojeho pohledu trvanlivější dá se říct věčné
v tahu pájený spoj vydrží 12,5 tuny a roztrhne se trubka tlakově 450 barů je to na tom videu
jako já s tím dělám občas kdysi mě to živilo ale to je už desítky let a tehdy taky byly nové technologie a materiály a zaniklo to bo to stálo zahovno nemám rád ani plastohliníkové trubky na topení a podobné novinky...buď teda měď na topení a nebo svařované ocelové trubky autogenem no a na vodu hostalen
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20835
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: pájení měděného potrubí

#14 Nový příspěvek od ota »

No on ten kroužek je nějakej spešl, proto to prej taky stojí. Nejdřív to bylo na plyn. Povídal mi to ten kámoš, že tím dělali nejdřív plynové vedení. Ale potom začali dělat i topení. Protože kolikrát právě dělali na půdách, kolem bordel, seno, sláma věci. Tam každej blednul, když rozdělal bombičku a zapálil. Potom koupili lisovačku a povídal, že už ani nepájeli. No koukni, v postřikovači jsme měli O kroužky a to se před tím než se k nám dostal něco nastříkal v družstvu. Nikdo nikdy s tím nic nedělal. A to že postřiky jsou pěkný cajky. A ten postřikovač byl starší jak já a O kroužky původní a ještě stříká o 106 dál. A to tenkrát nic taky odzkoušenýho letama neměli a drží to dodnes.
No uvidíme. V dílně by mi to nevadilo. Ale v podkroví by to byl průser. Mám trubky mezi stěnama kolem trubek tebexy a okolo nich vata. No a tam kdyby to začalo týct, tak bych musel tahat topení znova. Tam to nenajde ani cvičenej myšák kterej by to klidně vokouknul zevnitř! :D

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: pájení měděného potrubí

#15 Nový příspěvek od elbarto »

Krouzkum bych veril. Kdyz se s tim pacha plyn, musi to byt vice nez na 100 procent. Lisovane systemy zacaly renomovane nemecke firmy a v civilizaci se realizuji dost dlouho. K nam a do Afriky to prijde a rozsiri se vzdy daleko pozdeji. Navic cesi jsou casto neverici Tomasove a radeji jeste obcas pachaji svarovane zelezo nebo trvaji na drahe medi. V medi to je v pohode, tam neni kalibrovat co, naopak u plastu je kalibrace NAPROSTO klicova. Ovalita trubky jinak narizne/natrhne jeden ci oba tesnici krouzky a je konec. Obcas to netece, hned ale po case po zaliti podlahovek. Pri skoleni prednaseji zapomnel zduraznit a ukazat dulezitost kalibrace a topenarum potom tekl cely dum. Pojistovna, investor, mega pruser. Kdyz se clovek s plastem zkamaradi a nauci delat, casem zjisti, ze pomerne drahych fitinek nepotrebuje mnoho, protoze hodne zatacek se da pekne tocit v kuse, ruzne etaze vsechno pekne v jednom kuse. Fitinky potom hlavne na odbocky. atd. Osobne jsem velky zastance lisovanych systemu. Kazdy spoj je stejny, lis odskoci po jasne definovanem spojeni. Pajeni = loterie. Trubky na hlusaka priznane po zdech jsou alespon dostupne/opravitelne. Za sebe bych med do dutin ci sadrosu uz nedal.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“