Kotlíková dotace

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
chavier
Site Admin
Příspěvky: 2568
Registrován: úte črc 03, 2007 9:50 pm
Bydliště: okres Karviná
Kontaktovat uživatele:

Kotlíková dotace

#1 Nový příspěvek od chavier »

Rád bych slyšel názor od někoho z oboru ohledně kotlíkových dotací.

Prodejci tuto dotaci pochopitelně podporují, ale jsou i odpůrci této dotace. Z důvodu zavázání se vůči státu, pravidelných revizí a dokládáním účtu za nákup "ekologického" paliva, jenž v ceně určitě poroste.

Zajímali by mě, jaké jsou sankce při nesplnění podmínek, stát bude vyžadovat vrácení dotace, nebo pokuty?

Je kritika kotlíkových dotací pouze reakce jakési závistí občanů žijící mimo moravskoslezský, středočeský a severočeský kraj? Nebo snad těch jenž už zainvestovali nemalou částku do kotlů a dotaci nevyužili?

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Kotlíková dotace

#2 Nový příspěvek od DYK »

Ty dotace jsou i na kotle na uhlí, ne? Jen jsou automatické moderní s dokonalejším spalováním a tím menší spotřebou a tedy "ekologičtější", protože uhlí asi moc EKO nebude. Ono jestli to nebude jako se zateplováním. Když dotace, tak projekt od certifikovaného projektanta a zhotovení od certifikované firmy a to všechno sežere dost peněz, takže kdyby jsi zateplil "po své" linii vyjde tě to na podobný prachy, co si doplácíš k dotaci.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
chavier
Site Admin
Příspěvky: 2568
Registrován: úte črc 03, 2007 9:50 pm
Bydliště: okres Karviná
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotlíková dotace

#3 Nový příspěvek od chavier »

ne, bavíme se jen o kotlíkové dotace, čili nahrazení stávajícího kotle ekologičtějším, alespoň emisní třídy č.3, jsou tam i plynové, automatické, i zpylňovací kotle.

Se zateplením atd. to nemá nic společného, to je pak zelená úsporám.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Kotlíková dotace

#4 Nový příspěvek od DYK »

Já vím že zateplení nemá s těmato dotacema nic společnýho a asi to byl mnou špatně uvedený příklad jak podstatnou část z dotací nasypat dalším zůčastněným aby z toho taky něco měli, že.
Takže uhlí stejně kupuješ, tam není problém s účty, dřevo i jako samovýrobu vždycky nějakej účet seženeš a jestli máš vlastní les o to líp. Určitě tě nikdo nebude nutit topit kupovanýma peletama nebo dřevobriketama a vybereš si takový kotel který spaluje to nejvýhodnější pro tebe a nikdo si do automatu nedá něco, co ho zničí zadusí - no prostě netopí. Kdo topil doteď uhlím a nemíní na tom nic měnit asi si vybere kotel na uhlí - automat a zjistí, že stopí polovinu co dřív a za rok se mu to sejde v úspoře odložených peněz na otop. A taky na práci. Jak známo, uhlí a nejen to, hřeje hned třikrát. Poprvní když se skládá, pak když hoří a naposledy když se vyváží popel. Jen jeteda otázka, jestli a jak moc je vhodná akumulační nádoba k těmto kotlům což může být v některých starých domech problém a zase peníze. Kdo bude topit plynem a navíc v novém bydlení sáhne třeba po kondenzačním kotlu.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: Kotlíková dotace

#5 Nový příspěvek od _luky_ »

Podle toho, co jsem četl v podmínkách pro Středočeský kraj je to kupodivu dost použitelné.
Je potřeba:
1) fotka stávajícího kotle, zapojeného na komín a topení
2) výběr kotle z databáze zelené úsporám (je jich tam dostatek)
3) namontování firmou pověřenou výrobcem (tedy žádné registrace a certifikace firem jako u ZÚ + jejich potrzení
4) fotka znehodnoceného kotle (díra)
5) potvrzení z kovošrotu, že převzali starý kotel


O kontrole paliva tam není vůbec řeč. Projekt se taky neřeší. Lze to provést do 9 ti měsíců po přiznání dotace. Tj. podáš, počkáš a realizuješ až když máš jisté, že peníze dostaneš. Peníze vyplatí až po předložení faktury.

Jen se člověk zaváže, že v tom bude 10let topit a když se mu rozbije, tak ho nahradí stejným nebo lepším kotlem. A těch 10 let může úředník přijít zkontrolovat, jestli tam kotel stále je. A když dům prodáte, musí se nový majitel zavázat, že tyhle povinnosti převezme za vás. Jinak se dotace vrací v celé výši. A to, že mi někdo lézt na pozemek mi trochu vadí.

Žádné pokuty tam popsané nejsou.

Tedy oproti ZÚ se tohle fakt vyplatí.
Bohužel v kotelně nemám ten starej kotel, takže nemám co měnit... To mě trochu sere.

Eky
Příspěvky: 586
Registrován: úte zář 25, 2012 12:16 pm
Bydliště: Okolí Slaného.Kladno

Re: Kotlíková dotace

#6 Nový příspěvek od Eky »

Tak my jsme o kotlikovou dotaci žádali loni. Bylo to na kotel benekov C26, který plní 4.emisní třídu. Žádost jsme podali v září a potvrdili nám ji až v únoru.

Kotel už máme namontovany.Celková cena byla 120 000 (s ohřevem bojleru).dotaci jsme dostali 60000. ;-) ;-) Kdyby něco klidně se podělím o zkušenosti
Pokud tvůj plán selhal, změň plán, ale nikdy neměň svůj cíl!

Uživatelský avatar
chavier
Site Admin
Příspěvky: 2568
Registrován: úte črc 03, 2007 9:50 pm
Bydliště: okres Karviná
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotlíková dotace

#7 Nový příspěvek od chavier »

v případě využíti kotlíkové dotace je potřeba státu deklarovat po dobu 10 let používání paliva určeného pro daný kotel. Co dva roky se musí podávat revize, nikdo Vám však nevstoupí na pozemek, ale majitel si musí zajistit revizáka sám, který zkontroluje štítek, potvrdí, že se v kotli topí určeným palivem a to i doloženým doklady o koupi paliva. Což bude případ aut.kotlů na uhlí, nechápu jaké doklady by chtěli ze dřeva z vlastních lesů do zplyňovacích kotlů. V případě porušení se vrací celá dotovaná částka.
Taky jsem slyšel, že je potřeba projektu, to je další více náklad. Revize zase náklad. Autorizovaná firma na montáž dotovaného kotle, mega náklad navíc. Ale pořád to dotace pokryje.

Selský rozum říká, že nikdo nedá nic zadarmo, ale zase si říkám, k čemu by pak ty dotace byly.

Navíc se už ani teď nedoporučuje kupovat kotle euro3, protože co nevidět bude nařízení na euro4, pak euro5.

Eky, ten Benekov mě zajímá, poděl se o zkušenosti v SZ

dvk
Příspěvky: 1689
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Kotlíková dotace

#8 Nový příspěvek od dvk »

chavier píše:k čemu by pak ty dotace byly
Snaha státu natlačit lidi do toho co preferuje stát, ne co je výhodné pro lidi. Vidina toho dostat od někoho něco "zadarmo" je lákavá. Ale když si to spočítáš, sám vidíš že to zas tak výhodné ve výsledku být nemusí a to ještě počítáš vše v současné situaci. Jak se bude do budoucna vyvíjet cena paliva, které budeš muset dokládat .. ? Nejvíc mě na tom mrzí, že ač toto jde úplně mimo mě, tak stejně i já na toto přispívám svými daněmi.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7885
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Kotlíková dotace

#9 Nový příspěvek od Chose11 »

V Pardubickém kraji, pokud nemáš někde známé je dost obtížné dotaci získat, chvíli jsem kvůli tomu loni běhal, chtěl jsem si pořídit automat na uhlí v rámci hypotéky. Výsledkem je že Pardubický kraj není prioritní v poskytování dotací a v podstatě je to pro lidi s normálním příjmem nemožné zafinancovat. Pokud se pletu, rád se příští rok zase pustím do boje, ale fakt jsem všude měl zavřené dveře.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 809
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:23 pm
Bydliště: kdesi u Berouna

Re: Kotlíková dotace

#10 Nový příspěvek od _luky_ »

chavier píše:v případě využíti kotlíkové dotace je potřeba státu deklarovat po dobu 10 let používání paliva určeného pro daný kotel. Co dva roky se musí podávat revize, ...
Můžeš mi říct, kde jsi došel k takovým poznatkům? Totiž v podmínkách dotace (pro StČ kraj) nic takového není.

Uživatelský avatar
chavier
Site Admin
Příspěvky: 2568
Registrován: úte črc 03, 2007 9:50 pm
Bydliště: okres Karviná
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotlíková dotace

#11 Nový příspěvek od chavier »

no mám to od jednoho projektanta, odborníka přes kotle, jako poznatek z posledních školení. Proto jsem chtěl rozvést diskuzi, neboť jsem tyto informace písemně nikde neviděl.

chobotek
Příspěvky: 10549
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kotlíková dotace

#12 Nový příspěvek od chobotek »

Hlavně se podívej, kolik peněz na ty kotle bylo. V HK to vycházelo asi na 300 kotelen, takže za pár hodin od otevření žadatelny bylo vymalováno. Samo bylo třeba přijít osobně, atd... Benekovy jsou tu okolo namontované dva. Topí krásně - i bez dotací ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: Kotlíková dotace

#13 Nový příspěvek od P.S. »

Jsem názoru,kdyby stát dotace nedával,tak ty kotle stojí dneska polovinu co stojí dnes a koupí si je lidi sami. Když jsem kotel viděl na vlastní oči,tak jsem si říkal co na něm stojí 70000kč.

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Kotlíková dotace

#14 Nový příspěvek od z4011be »

Pokud porovnám zelenou úsporám a kotlíkové dotace, více se vyplatí kotlíkové dotace, neboť v rámci nic lze koupit opět kotel spalující uhlí. V případě zelené úsporám není možné koupit typ kotle, který by vedle dřeva, štěpky mohl spalovat i uhlí. Toto je hlavní důvod, proč mám se zelenou úsporám problém - nutí člověka k závislosti na jednom typu paliva, jednom dodavateli.

Uživatelský avatar
miru01
Příspěvky: 101
Registrován: pát led 28, 2011 7:07 pm
Bydliště: Tábor

Re: Kotlíková dotace

#15 Nový příspěvek od miru01 »

P.S. píše:Jsem názoru,kdyby stát dotace nedával,tak ty kotle stojí dneska polovinu co stojí dnes a koupí si je lidi sami. Když jsem kotel viděl na vlastní oči,tak jsem si říkal co na něm stojí 70000kč.
Ahoj, přesně tak. Cena kotle je navýšená o přijatou dotaci, stejně jako u celé řady jiných akcí viz zateplení. Bez dotací by kotel s instalací stál polovinu a z veřejného rozpočtu by nešla ani koruna. Dotace soukromým subjektům jsou absolutní nesmysl! Lidé si stejně ty kotle vymění sami, prostě proto, že časem doslouží.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“