Využití dešťové vody v domácnosti

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#76 Nový příspěvek od chobotek »

To by řešilo, kdyby to někdo vyfotil digitální na fotografický aparát a překreslil, třeba někdo, kdo jel včera kolem a ten aparát měl v autě :co?: Bude třeba na to myslet.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

andre.marek
Příspěvky: 664
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#77 Nový příspěvek od andre.marek »

chobotek píše: sob pro 16, 2023 11:53 am O tom přemýšlení tam psal vitex. Možná je to věc přístupu (nebo názoru, jak chcete). Nemám potřebu schraňovat každou kapku, takže mě není líto pustit nějakou vodu přímo na zahradu, než se střecha spláchne. Pak už není co filtrovat. Buď pršelo málo nebo už je čistá. V podzemním zásobníku je chladno a temno, nic tam neroste.
Problém je, že já mám zahradu na kopci, kam tu vodu z nádrží potřebují dostat čerpadlem. Takže přímo to nejde. A taky ne vždy když prší jsem doma a těch dešťů v potřebné době zase tolik není. Plánuji něco kolem 20m³.

Hlavně pořád řeším z čeho ten "filtr" udělat aby to bylo jednoduše čistitelné, dalo se tam navrtat ty prostupy a zároveň aby to nevyplavalo z jílu, který tady mám. Přemýšlel jsem kanalizační trubku 400 mm, ale tam bude problém s těsněním dna. A zase typická kanalizační šachta má odtok dole...
Našel jsem tohle:
https://www.jimky-plast.cz/filtracni-sa ... dsQAvD_BwE
Ale všechny tyhle podobné filtry mají spodní odtok a to nechci.
Mám staré drolivé střechy a hodně hrubých nečistot.

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#78 Nový příspěvek od chobotek »

Ale to bys jistě dokázal - vymyslet jakýkoliv systém, který změní stav, když do něj nateče definované množství vody. Těch možností! Jistě byla i nějaká v receptáři s Přemkem Podlahou :D
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

andre.marek
Příspěvky: 664
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#79 Nový příspěvek od andre.marek »

To asi jo, ale já to chci co nejjednodušší :vysmech:

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#80 Nový příspěvek od chobotek »

Souhlasím. Proto je nejjednodušší filtr žádný filtr!
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#81 Nový příspěvek od thovt »

Přepouštění z jednoho sudu do druhého se voda čistí.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#82 Nový příspěvek od DonKarlos »

mě by se líbil filtr stejného principu jako je na obr. č.2 na těchto stránkách:

https://voda.tzb-info.cz/destova-voda/3 ... -a-cisteni

Akorát je to asi ekonomický nesmysl. Jedině nějaká samo-doma verze :-/ Otázka ještě je, zda se pak nezasere trubka listím. Nevím, zda to množství vody, které odteče s bordelem stačí na bezpečné odplavení bordelu z trubky ven :zapomel:

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1804
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#83 Nový příspěvek od RoKur »

Já mám jako filtr udělané odkalovací jezírko 5x3x1m. V něm mám perloočky, na jaře pulce a jinou vodní havěť, mimo ryb a komářích larev, které ta druhá havěť spolehlivě likviduje. Přes celé léto to je plné leknínů. Přepad z jezírka jde ještě přes oblázky, aby to neodplavovalo pulce. Jako filtrace to je vynikající
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#84 Nový příspěvek od DonKarlos »

Tak to uz je jina liga 8)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#85 Nový příspěvek od vitex »

A co v zimně,respektivě v přechodovém období?Samozřejmě to bude zamrzat.Potřebuji chytnout každou kapku vody,abych měl plné nádrže na zalévání v létě.Cca 36m3.Tady na jihu moc neprší.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#86 Nový příspěvek od DonKarlos »

Nemyslím si, že by to musel být takový problém. Ale kdo ví. Vlastně Rokur ví, a třeba poví :) Já ještě nádrže stále nemám, jen takovou starou žumpu co byla pod chlevem (cca 2m3), ale minulý rok jsem stavěl velkou opěrnou zeď od baráku směrem ke garáží, co stojí cca 15m od něj, a tak jsem při té stavbě za tu zeď hodil KGEM trubky abych mohl jímat dešťovou vodu i té garáže. Spádově to vycházelo, tak jsem toho využil. Z hlediska udržení vody v krajině to není asi nejlepší, pač před tím voda ze střechy tekla do zahrady a tam se vsakovala. Teď sice poteče do jímky, ale pokud bude jímka plná, odteče přepadem do potoka. Uvažoval jsem, zda by nebylo od věci časem na přepad instalovat odbočku s nějakým systémem na vsakování :zapomel: Takže na problematice pracuji, ale to hlavní mi chybí :zapomel: Ale v tuto chvíli to mám připraveno na jímání vody ze všech střech, co se u mě na pozemku nalézají :)

Vitex: jak si vedou tvé nádrže co se tech. stavu týče? Ty máš myslím betonové nádrže od Poláků, jestli si to dobře pamatuji. S tou četností dešťových srážek je to blbé, ale zase to máte lepší v jiných věcech :) Ale i tady u nás na severu se sem tam stane, že v letním období déšť měsíc nevidíme :vztek:

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#87 Nový příspěvek od vitex »

Zatím jsou v pohodě,prosaky nejsou,vše je zvenku obloženo jílem a zavibrováno.Přepady valí do příkopu.

andre.marek
Příspěvky: 664
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#88 Nový příspěvek od andre.marek »

vitex píše: pon pro 18, 2023 3:42 pm A co v zimně,respektivě v přechodovém období?Samozřejmě to bude zamrzat.Potřebuji chytnout každou kapku vody,abych měl plné nádrže na zalévání v létě.Cca 36m3.Tady na jihu moc neprší.
Jak hluboko máš ty nádrže? Ty nezamrzají?
Na jihu asi ne, co?

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#89 Nový příspěvek od vitex »

Na jižní stranu a cca 1200mm zásypu.V nezámrzné hloubce.

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1411
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Využití dešťové vody v domácnosti

#90 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, mám ocelovou nádrž 18 kubíků pod cca 50cm hlíny a nikdy nezamrzla a ani přítok a ani trubka do baráku ne .
Voda ze střech mi teče do bývalého septiku, kde se usazujou nečistoty, který jednou za 2-3 roky vyberu, sací koš je cca30 cm ode dna, před čerpadlem je filtr .

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“