Dřevěný strop

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Dřevěný strop

#1 Nový příspěvek od sychrovak »

Ahoj tohle téma jsem tu nenašel,možná někomu pomůže,někdo dá rady,postřehy skušennosti.

Tady dám pro začátek příklad jednoho stropu co jsem kdysi dělal.
Trámy 30/20x 8200 cm
Plocha stropu 80 m2
Fošny šíře 20 cm tl. 4 cm překládané .
Trámy a fošny připravené,ofrézované v dílně.
Trámy jsou na koncích opálené ohněm a položené na dubových destičkách kvůli tahovému pohybu.
Doprava : valník V3S
Byl použit na pokládku jeřáb Liaz
Na stropě v patře byla dána fólie ,pískovaná lepenka,pochozí vata,kari síť a cca 10-12 cm betonu.

Zde foto .
Paluba-sál.jpg
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

zetornd
Příspěvky: 695
Registrován: úte lis 25, 2008 10:14 pm

Re: Dřevěný strop

#2 Nový příspěvek od zetornd »

Strop je super, ještě napiš jaké je možné (spočítané) zatížení stropu na 1m2.

Díky

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Dřevěný strop

#3 Nový příspěvek od sychrovak »

Ahoj musím do plánků,to počítal statik,který vše předimenzovává,na podobných chalupách ani ten střdový trám není.
Teď měním stropy na chalupě, kde je délka 6m a kromě červotoče jsou ok a ,,zvoní"Strop je pobitý rákosem a zvrchu záklop -plevy,tudíž ráj myší.Chci udělat viditelný strop.trámy na těch 6m byli 25/20 a já udělal 28/20 a rozteče budu dělat ,tak,že mi vychází 80-84cm mezi trámy.
Dřevěný strop je levnější a má své kouzlo.Někdy žasnu v novostavbách jak poddimenzovávají stropy - dřevěné. trámy na 7m 20/16 :zly:
Trámy dávají mokré,neopracované a pak výsledný efekt není ono.pospichají.Viděl už někdo jak vypadá dům postavený za 4 měsíce??Jak vypadá vazba pod sádrokartonem???Dřevo pouští vázanou vodu,ta nemá kam jít celé se to paří a výsledek??povrchová plíseň........
Já jsem zastáncem: jeden rok vyhnat hrubou stavbu a podkroví zaklápět v dalším roce po vymrznutí.
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

zetornd
Příspěvky: 695
Registrován: úte lis 25, 2008 10:14 pm

Re: Dřevěný strop

#4 Nový příspěvek od zetornd »

V dokumentaci stavby - plánkách to asi napsané nebude. Projektant by měl dodržet ČSN. Tuším, že dřevěné stropy ve vícepodlažních obytných budovách by měly být dimenzovány pro zatížení 0,8 tuny/m2, ale může tomu být jinak.

Ahoj

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Dřevěný strop

#5 Nový příspěvek od sychrovak »

Ten kdo to projektoval je stará škola a předimenzovává.Jinak ty trámy co mám já na chalupě,tak na nich je postavená světnička všíři 3m přes trámy na celou délku.A je to z nějakých betonových bloků 20 cm širokých a drží to. 8)
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

Uživatelský avatar
stano 4011
Příspěvky: 1157
Registrován: ned črc 22, 2007 9:12 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Dřevěný strop

#6 Nový příspěvek od stano 4011 »

no pekne ,ja to mam zasa takto
Přílohy
Obrázok 308.jpg
Obrázok 307.jpg
Obrázok 305.jpg

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Dřevěný strop

#7 Nový příspěvek od CB750 »

800kilo na m2 je nadštandart betonové sa robia na 500kilo na druhej strane beton betonom zostane aj po 100rokoch ale drevo? Dvevo "oslabia škodcovia plesne, hniloba....
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Dřevěný strop

#8 Nový příspěvek od sychrovak »

Ten co to počítal je šílenec a starý pán který vše dělá pořádně.V nových domkách jsem viděl 18/18cm a délka 6m a rozteč 1,4m a drží muto.....taky projekt,dle mého na hovno.

Jak myslíš že je starý Hrad Kost??? Tam je stejné překládání.Z vrchu máme betonovou podlahu + rabici na tvrdé vatě.
A ze spodu je strop přístupný,dá se ošetřit..........co bude za 200 let???
Třeba zde udělají přehradu a ten náš baráček nebude.............kdo ví

Každopádně železobetón se unaví dřív..............
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

ftomek
Příspěvky: 1
Registrován: ned dub 15, 2012 9:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Dřevěný strop v roubence

#9 Nový příspěvek od ftomek »

Nedám dopustit na celodřevěné stavby bez OSB, bez sádrokartonu jen kámen, keramuika cihla dřevo.
Pracoval jsem ve fmě kde se vyráběly sruby z klád. Nedoporučuju. Dřevo sesychá, to se ví. Ale kláda která má v celé délce vyřízlou drážku, kterou dosedá na další kládu - to je něco co se nikdy nedělalo. Rusové stavěli z celých kmenů a spáru vyplnili. Evropa stavěla z trámů. Pozor na moderní sruby. Dřevo sesychá a drážka se rozvírá. Srub neustále klesá i po 15ti letech. Musí se mockrát podřezávat příčky, po letech i dát menší okna, podkopat hlínu ve vchodu aby se člověk vešel dveří. Další nevýhoda proti roubence - nelze vyměnit nejnižší trám když uhnije, protože jeho tvar je unikátní (kopie následující klády), nelze přestavět, pokud rozříznete klády vykoukne na vás izolace a stěna ztratí pevnost. Dělám dvojité roubenky z tenkého dřeva. Je to masiv ale levný, lehký, nemá trhliny, hlučně nepraská, na stavbu není třeba jeřáb.

Zkoušel jsem různé typy stropů. 1 hoblovaný trám a na něm silné palubky 2. nehoblovaný trám ze spodu obložený palubkami a nad nim druhý nehoblovaný trám ze zhora pokrytý palubkami (ty dva trámy se nedotýkají) 3. hoblovaný trám, ze zhora palubka, na nich folie na folii polystyren, beton s podlahovým topením a na tom plovoucí podlaha. Pokud si myslíte že ten strop nese váhu betonu je to omyl. Strop se uprostřed před litím podepře. Vznikne vypouklá deska, která je samonosná a zatěžuje strop jen po stranách, váha betonu uprostřed je 0. - Výsledek - ve dřevěném domě jsou vždycky slyšet kroky v horním patře. Proto dělám již jedině ten první typ. Levné čisté rychlé, krásné, teplé, snadná přestavba, demontáž. Na to doporučuji koberec

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Dřevěný strop

#10 Nový příspěvek od nabocklish »

Ahoj Sychrováku, prosímtě mám možná hloupý dotaz... jak tam máš na první fotce ty trámy, tak jsou popraskané. Neztratí tím popraskáním ty trámy nosnost? Nedávno jsme dělali nové stropy, nechali jsme to zvrchu oddeklované. Když jsem k tomu teď zjara přišel a chtěl to zklopit, tak jsem se trochu vyděsil, protože v trámech jsou praskliny dobrý centimetr... Prosím poraďte

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Dřevěný strop

#11 Nový příspěvek od sychrovak »

To je normální -dřevo pracuje a neztrácí tím.Já ty trámy měl 8 měsíců srovnané a pak jsem je tam dával.
Jsou borci co to tmelí :)))Nechápu,vždyť příroda je příroda a je to hezčí než odeklovaný prknem aby to bylo bez prasklin.
Udělej si výlet zajeď na hrad Kost a budeš čučet jak takový strop pár stovek let vydrží..........
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Dřevěný strop

#12 Nový příspěvek od nabocklish »

Dovolím si zeptat se na to samé ještě jednou. Popraskání trámů se mi opravdu nelíbí. Mám obavu, že bude snížena nosnost (trámy jsou 8metrů dlouhé). Reklamoval jsem to na pile, pán vypadal napřed vyděšeně. Druhý den na to řekl, že mi je vymění, ale že si myslí, že to není potřeba (ty, které nejsou zabudované).
A poslední věc - ty červené jsou uložené asi půl roku na půdě na stropech. Z celkem pěti měněných jsou tři bez jediné vady a dva jsou takto popraskané, z toho usuzuji, že něco není v pořádku.
Na poslední fotce jsou vyfoceny trámy, které mají být usazeny a mám z toho strach.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Dřevěný strop

#13 Nový příspěvek od sychrovak »

Ahoj,

Každé dřevo sesychá,uvolnúje se vlhkost- voda.Já si trámy na chalupu vždy nechal řezat v zimě.kdy je podíl vody ve dřevě nižší.Pokud to vyjede z pily a praží na to sluníčko v tomhle teple tak to vypraská a vykroutí se rychle.Trám bez praskliny neexistuje.Vzhled je přirozený
a lidem co se to nelíbí,ať si nechají udělat trámy falešné.Vytmelovat spáry je hovadina,vždy to vypraská.

Pokud trámy řešíš teď,nenech je na slunci,ať to vypraskává-pracuje pomaleji.Trám ti pracuje a ,,lupe" třeba i v zimních měsících při prudké změně tepla - krb
To neznamená,že trám praskne ale trám dýchá,skvíry se otevírají a uzavírají /nezavřou se / Takže jakýkoliv tmel vypadá.
Pak záleží jak je to nařezáno,zda středové řezání z menších kulánů nebo boční řezání,kdy střed jde do pryč............Pokud řekneš že chceš stropní trámy oni ti je udělají a ty je taky zaplatíš 7-8 tisíc za m3.

Při stavbě třeba srubu je profil z jedné strany zaříznutý ke středu aby dál nepraskal.

U nás na pile by se ti vysmáli :))řekli by ááááááááááá pán je určitě ze škodovky .))
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Dřevěný strop

#14 Nový příspěvek od sychrovak »

K té poslední fotce,je to stavební dřevo na vazbu dobrý na strop co má být vidět bych nedával a požádal je o lepší výběr.............pokud se na pile domluvíš..........To rozpraskání je vlivem prudké teplotní změny.
Na vazbu dobrý.
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

kocicirada
Příspěvky: 461
Registrován: úte pro 16, 2008 11:36 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Dřevěný strop

#15 Nový příspěvek od kocicirada »

nabocklish: ty vidíš asi trámy poprvý v životě vid ... pokud ti vadí praskání trámů dej tam traverzy ...

každý dřevo se musí vždy roztřídit na lepší a horší ... a pokud si reklamoval ty trámy na poslední fotce tak se divim že tě nehnali klackem ...

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“