Kotel a akumulační nadrže.

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Tomas6
Příspěvky: 5373
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1141 Nový příspěvek od Tomas6 »

Ten regulátor tahu je moc dobrá věc. Já ho mám na kouřovodu z kotle(Rojek ktp 49). Než jsem ho pořídil tak při větším větru jsem nestíhal přikládat a kotel stejně netopil. To samo nebylo problém kotel přetopit. Po instalaci úplně jiný kotel a způsob topení. Při roztopeném kotli je klapka prakticky otevřená naplno a chvíli po zátopu se se stoupajícím tahem otevírá.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1142 Nový příspěvek od imaginaro »

A teplotu spalin měřils? Jen pro zajímavost. A napiš jaks to měřil, pač teplota povrchu kouřovodu a uvnitř kouřovodu může být i 100°C.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Tomas6
Příspěvky: 5373
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1143 Nový příspěvek od Tomas6 »

Teplotu spalin jsem jako takovou neměřil. Nemám jak. Jen kouřovodu. Ten má před klapkou cca 170° a za klapkou cca 140°,měřeno laserovým teploměrem. Když jsem s ním posvítil do proudu spalin otevřenou klapkou na regulátoru tak tam bylo přes 250°Ale to je takové měření neměření. Všechno samozřejmě za plného výkonu. Víc jsem to neřešil. Důležité že kotel topí,nic nedehtuje, nekouří...
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1144 Nový příspěvek od imaginaro »

Já měřím teplotu otevřenou jímkou uvnitř kouřovodu a mám tam taky 220-250°, takže to odpovídá. Je to sice dost, ale pro nás co máme em.tř.3 to je lepší než stary kotle 1a2, má sice asi 8let ale topím 4tou sezonu, tak ho kvuli tomu nebudu měnit.Mě vyhovuje že to co natopím za asi 4h mi v tuto dobu vystačí na 2 - 3 dny.
No ono to tak je ten rozdíl teplot i 100°, proto jsem to psal.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Tomas6
Příspěvky: 5373
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1145 Nový příspěvek od Tomas6 »

No já teď už musím topit každý den. Když bylo venku ještě kolem těch 10° přes den,tak jsem topil co dva dny. Ale já mám všude ještě trubky jak od kanónu tak hodně vody z Aku chládne bez užitku ve sklepě a třígenerační barák. Je ale pravda že topím tak ty 3-4hod a z toho to tak hodinu topí do baráku a až pak do aku. Já co se týče topení, naprostá spokojenost,když to srovnám se starým dakonem co jsem měl předtím,nebe a dudy.Topil jsem celé odpoledne a večer jak blb,v noci už kosa,ráno když jsem vstával do práce kosa,odpoledne když jsem přišel z práce tak kosa... Teď přijdu domů a už to topí,ráno vstávám do práce tak to topí, v noci si to taky občas zatopí....
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1146 Nový příspěvek od imaginaro »

Tak report po druhém zátopu po instalaci regulátoru je topení skutečně znatelně lepší - mám v termoventilu patronu na 65° a bez tegulâtoru (ať jsem topil kulâkama nebo odřezkama smrku) když šlo z nádrže 26° (ano, termoventil do kotlového okruhu k tomu přimíchá) se kotel vyšplhal jen na 65° a nešlo to víš než se zvedla teplota dole v nádrži asi nad 50°. Teď po instalaci regulátoru i když z nádrže jde taky 26°, tak si kotel šlape na 70-75° a i náběh po zátopu na 60° byl rychlejší. Za mě kdo má novej komín a dokonce 200ku jako já, je celkem jisté že bude zřejmě vždy potřeba regulátor tahu komína. :wink:
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

gregor811
Příspěvky: 181
Registrován: úte led 24, 2017 6:36 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1147 Nový příspěvek od gregor811 »

Imaginaro, môžeš mi vysvetliť ako ten regulátor ťahu komína umiestnený v čistiacich dvierkach v princípe funguje?
Naposledy upravil(a) gregor811 dne úte pro 01, 2020 10:56 am, celkem upraveno 1 x.

gregor811
Příspěvky: 181
Registrován: úte led 24, 2017 6:36 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1148 Nový příspěvek od gregor811 »

8)

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1149 Nový příspěvek od imaginaro »

No musí se seřídit protizávaží, ať je regulátor zavřenej když je kotel studenej. Jakmile se rozhoří a komín se nahřeje, tak má tzv.komínový tah kterej by vytahoval spaliny z kotle a docházelo by k nedokonalému spalování, protože by to v kotlu nestihlo dohořet. Regulátor tomu zabráni, protože klade menší odpor než spaliny průchodem kotle, takže se tím komínovým tahem(podtlak v komíně) pootevře klapka regulátoru a přisává se do komína vzduch z kotelny. Tí pak nadochází v vytahování spalin z kotle. Když venku fučí, je to přisávání ještě větší.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

gregor811
Příspěvky: 181
Registrován: úte led 24, 2017 6:36 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1150 Nový příspěvek od gregor811 »

Vďaka za info. Ten prevodník medzi teplotou pece (spalín) a otvorením klapky, ten sa akým spôsobom rieši?

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1151 Nový příspěvek od imaginaro »

Nevím jaký převodník más na mysli, na regulátorech tahu není žádnâ elektronika, vše se řídí samo dle podtlaku v komíně.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

gregor811
Příspěvky: 181
Registrován: úte led 24, 2017 6:36 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1152 Nový příspěvek od gregor811 »

Veľa si mi toho nepovedal, ale už netreba, pochopil som ten princíp!

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2715
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1153 Nový příspěvek od zde »






pozeral som to tuna ja mam dvierka z druhej strany pripojenia kotla asi to skusim tiež urobit

sihel
Příspěvky: 23
Registrován: čtv dub 15, 2010 7:07 pm

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1154 Nový příspěvek od sihel »

nazdar, nemôžem nájsť taký starý odkaz.
bol tu taký kotol z Austrálie alebo
nového zelandu.
nepamätá si niekto?
hoďte odkaz ďakujem

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1155 Nový příspěvek od imaginaro »

Chlapi mám dotaz. Furt laboruju s tím že mi jede kotel(atmos) na 70°C do doby než se vrací z nádrže víc jam 60°C. Teď jsem si všiml že ve schematu výrobce bez AKU nádrží, je ovládâní čerpadla primáru na termostat na výstupu kotle s teplotou 70 - 80°C. Ve schematu s nádržema už není - je tu někdo kdo ten termostat na spínání čerpadla primáru mâ, i když má nádrže? Je mi jasny že tím nemůžu nic pokazit a že se tím teplota kotle zvýší, jen mě zajímají případnâ negativa před realizací. Pro úplnost, patronu v ESBE mám 65° a patronu s vyšší teplotou se mi za 500 a výš zatím kupovat nechce, když mám doma několik digitálních termostatů s hysterezí 0,1°C. Díky za odpověďi.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“