Kotel a akumulační nadrže.

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1156 Nový příspěvek od honzasl »

Já mám sice atmose s AKU řízeného přes ACD01, takže spínání kotlového mám trochu sofistikovanější.. ALE

Teplotní spád kotle je daný výkonem a průtokem vody - a hejbání s termostatem nic nepomůže. Pokud má být výstupní teplota vyšší, je potřeba buď zvýšit výkon (zvýšit teplotu spalin), ubrat průtok vody nebo zvýšit teplotu vratky. Nic jiného nepomůže.

Já mám nastavení podle výrobce, tj. průtok v primáru na max, patronu na vratce na 72°C a topím s peletkama na 85°C, na dřevo (vyšší teplota spalin) až skoro na 90°C.

Samozřejmě do akunádoby.

Na dřevo topím jen v nouzi, jsou s tím jen samé potíže....:) (například se samo nechce řezat a štípat)

chobotek
Příspěvky: 10612
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1157 Nový příspěvek od chobotek »

honzasl: 8)
imaginario: A kde je problém? Vratka má předepsaných 60°C a čím větší je rozdíl teplot mezi spalinama a vodou, tím víc předají tepla. Nesahej na to.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

oshurty
Příspěvky: 1353
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1158 Nový příspěvek od oshurty »

zdravím vespolek, je tu někdo, kdo topí dřevokotlem Viessmann Vitoligno 100? Potřeboval bych poradit s elektronikou Vitotronic FC
děkuji
Valda

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4813
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1159 Nový příspěvek od imaginaro »

To je jednoduchy, výrobce píše že má být výstupní teplota vody při plnèm výkonu tuším 85-90°C. Já mám i po 1,5hodině topení výstupní teplotu těsně pod 70, z nádrže jde 30, tedy za termoventilem by mělo být 65(neměřil jsem) a teplotu spalin udržuju na 220-240°C. Při takovémto topení se mi vytvořil skelný povlak uvnitř kotle a nelíbí se mi to. Při topení rok starými odkorky jsem musel přiškrtit vzduch aby se nevyvíjelo tolik dřevoplynu který vyletěl komínem a přikládat jsem z tohoto důvodu musel max 1/3násypky. Tímto topením měl kotel cca 75° a skelný povlak se stíhal loupat s pyrolízou spalovat. Je to na delší vysv3tlování. Prostě jsem chtěl abx kotel malal na těch 85°C abych viděl jak se bude vypalovat. Jinak čerpadlo mám na dvojku.
Moje spaliny:
ano, je to nehospodárné, ale pochybuju že to jde nastavit jinak. Nechápu jak může mít SPAGRE teplotu spalin pod 100°C.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

chobotek
Příspěvky: 10612
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1160 Nový příspěvek od chobotek »

Pak máš pouze dvě možnosti
  1. Vyměnit patronu na mixu
  2. Pomalejší oběh, tak aby na kotli byl při plném výkonu spád 20°C
Nezdá se mi, že by zvýšení teploty vody mohlo mít tebou zamýšlený efekt. Navrhoval bych snížit rychlost oběhu (přepnutím čerpadla na nižší výkon, přiškrcením) a pozorovat, co to udělá.

Teplota spalin: na uhlokotli (E48) seřízeném na 30kW má voda na vstupu 60°C, výstup 72°C, dokud se neohřeje 1000l nádoba, která slouží jako bojler a současně výrazně snižuje počet startů z odstávky. Teplota spalin 160-180°C, když leze nahoru, je třeba vyčistit kotel.
Výstupní teplota spalin závisí na velikosti a čistotě teplosměnné plochy, teplotě vody a rychlosti proudění spalin. Když půjdeš s vodu o 15-20°C nahoru, přesáhne teplota spalin magickou hranici 250°C - to je na zamyšlení.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4813
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1161 Nový příspěvek od imaginaro »

U mě nepřesáhne, reguluju teplotu spalin externím termostatem přímo v proudu spalin(vyvedenâ kapilára), kdybych to nedělal, vyjede mi teplota spalin i nad 400°C, o tom už tu psalo víc lidí. A když dám čerpadlo na jedničku, tak při nahřáté nádrži 80 nahoře, 75dole se už hůř kotel chladí a jsou slyšet vevnitř lokální body varu(nemám malý tlak soustavy, je 1,2-1,8atm.), zvlášť při dohořívâní, kdy dochlazuje havarijní termostat(při vypnutém spalinovém termostatu vlivem mála paliva=nízká tepota spalin) který ještě vlivem žhavého párkrát sepne aby vyhnal vodu z kotle do AKU. Ten mám na 92°C. Asi to zkusím, v mém případě za to opravdu nic nedâm, vše je doma. Když ručně vypínám čerpadlo primáru spalinovým termostatem, tak krásně vyženu teplotu kotle až na 90°C.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1162 Nový příspěvek od honzasl »

Podobnýma špekulacema jsem si prošel taky, ale řešení bylo zázračně jednoduché - teplejší patrona do laddomatu (směšováku).

Tím se vyřešilo úplně všechno, AKU se natápí hned na 85°C, kotel nebublá, nesyčí, roztopí se na jeden zátah.

Spaliny reguluju čidlem teploty spalin, co má řídící systém ACD01, pokud přesahne nastavenou mez, vypne se ventilátor. Chtěl jsem dělat PID regulátor a servem řízenou klapku nebo frekvenčákem řízený ventilátor, ale vybodl jsem se na to, protože jedu jen na peletky.

chobotek
Příspěvky: 10612
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1163 Nový příspěvek od chobotek »

Ano, teplejší patrona a k omezení lokálního varu dostatečně rychlý oběh 8)

Tuhle jsem to řešil s Brittem, kde že je v těch nových kotlích nějaká sofistikovaná regulace, ale už mi neodpověděl. Podle toho, co píšeš, se mě zdá, že furt není. Jinak měnič a řízení vzduchu jsem zkoušel (s uhlím). Došel jsem k tomu, že prostý PID podle teploty spalin nestačí. Ono by to chtělo ještě "cosi", na co už jsem neměl trpělivost. Jde o využití paliva, aby všechno prohořelo. Zkoušel jsem lambdu z auta i z plynového kotle, ale ty saze ji po chvíli spolehlivě zabijou, takže to nakonec dopadlo pevným seřízením a je klid.
Udělané to je tak, že kotel běží dokud ho nevypne kotlový termostat, ten je nastavený na 95°C, přepne relé, takže po vychladnutí kotle se nic neděje, dokud nevychladne nádrž, kde je termostat nastavený (teď, na jaře a podzim 35°C) na 50°C. Ten resetuje relé a kotel se znovu rozběhne. Množství polovodičů 0, software žádný. Nemá se co pokazit. (teda časovač posunu roštu polovodičový je, ale teoreticky by se tak nahradit - kdybych byl purista)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1164 Nový příspěvek od honzasl »

Ty moje polovodiče jsou léty prověřený železo značky Honeywell a věřím tomu více, než soustavě příložných termostatů. Technicky jsou to 90. léta, tupá krabička, která dělá ekviterm a hlídá pár teplot na kotli. Žádný dotykový displej ani wifi :)

Nad lambdou jsem koumal taky, ale nechtělo se mi vrazit do toho peníze. U dřeva je to nenávratné a na peletkový hořák stačí pevné nastavení analyzátorem spalin.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4813
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1165 Nový příspěvek od imaginaro »

Jelikož mám havarijní termostat s kapilárou a nastavitelnej, zbastlil jsem si v práci dlouhou "páčku" na termostat a zkušebně ho potáhnu na 80-85°C, takže když bude rozjetej kotel a nebude ptřeba ventilátor, vypnu spatinovej termostat a bude čerpadlo cyklovat v primáru podle havarijního termostatu. Na vyzkoušení jeden den v pohodě. Když se to osvědčí, vřadím mezi prim.čerpadlo a kotel ten termostat na delší testy. :friends:
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1166 Nový příspěvek od brigadnik »

Chlapi, omlouvám se, ale předchozích 78 stran jsem nečetl, je to moc:). Jestli to klapne, tak budu řešit vytápění starého domu, opuka, zatím žádné zateplení, zatím obyč okna, přízemí cca 120m2, patro totéž, spousta práce. Nejdřív chci vyřešit topení. Moje představa je kotel hlavně na dřevo, ale mít možnost tam chrstnout i uhlí. Nepotřebuju automat, v kotelně budu mít klidně křeslo a basu :smich: Dům se bude teprv renovovat. Chtěl bych ke kotli cca 2m3 akumulačky, jednou za den/dva zatopit, pořádně rozfedrovat, přiložit a nechat. Dřevo převážně borovice, občas doubek, jasan, smrk. Je moje představa reálná? Nějakej tip na kotel?

Do budoucna bych k tomu chtěl ještě přidat tepelný čerpadlo, ale bydlíme uprostřed konce světa a často tu při nepřízni počasi nejde šťáva, takže kotel by byl fajn jako záložní zdroj a jestli umí dneska ještě nějakej kotel fungovat jako samotíž bez nutnosti dvanácti ventilátorů, bylo by to super.

děkuji:)

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1167 Nový příspěvek od honzasl »

Pokud se bude dělat všechno od nuly, včetně nové topné soustavy, tak radím:
- za peníze, který bude stát kotel a akunádrže se dá dneska koupit tepelné čerpadlo
- záložní topení = teplovzdušný krb, nebo kamna

Samotížný kotel dneska už těžko...

ibanez5
Příspěvky: 1592
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1168 Nový příspěvek od ibanez5 »

Viadrus U68 nebo U22Economy Ti pojedou na samotíž bez problémů. Sám provozuji U 68 5 čl na samotíž a uplně v pohodě 8) . A kolega Šéďa má U 22 Economy...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

andre.marek
Příspěvky: 662
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1169 Nový příspěvek od andre.marek »

Jenom malé varování... Ty 2m3 ti v zimě vydrží max ten den (pokud nejsi někde z jihu), někdy ani to ne při daných parametrech domu - mám podobný, ale nová okna, zateplení střechy a podlahy a právě ty 2m3 akumulace.
Kotel 25kW v opravdovou zimu musí topit celý den, abych vytopil dům a nahřál akumulaci na další den. U mě vzhledem k velikosti přikládacího prostoru jsou to dvě až tři přiložení.

mastnacek
Příspěvky: 7106
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Kotel a akumulační nadrže.

#1170 Nový příspěvek od mastnacek »

Potrebna velikost aku nadrzi se prece da pomerne snadno spocitat pokud znas +- tepelny ztraty baraku. Taky me to prijde ze ty 2m budou spis na to, aby si do nich kotel odplivnul na jare a na podzim kdyz zasviti venku slunicko.
Na zalozni zdroj se chystam, uz jsem mel u Ptacka objednanej ale cekal jsem snad vic jak pul roku a kdyz me dosla tprelivost tak jsem to zrusil a odepsal me ze uz by se na me dostalo...haha takze uz roky jedu bez zdroje, pro jistotu mam na kotli dochl smycku a hlidam si pocasi, kdyz zacne hodne foukat tak uz radsi nezatopim.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“