Malyš a vapka

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Malyš a vapka

#1 Nový příspěvek od z4011be »

Přemýšlím, jak připojit k vibračnímu čerpadlu (je napojené napřímo, bez tlakového spínače) vapku.

Čerpadlo jede pořád, je napřímo do zásuvky, dává nějakých 10 l/minutu. Vapka i když jede na max, bere vody méně (pokud by to šlo nějak spočítat, našel bych přítok). Zkoušel jsem udělat jednoduchý T, kde do jedný díry jde voda z čerpadla, z druhý díry bere vodu vapka a na třetí díru jsem dal hadici do sudu. Myšlenka byla taková, že když bude přítok vody od čerpadla menší než odběr vapkou, půjde přebytek přepadem do sudu. Prostě nechci aby čerpadlo tlačilo vodu, když není volný odběr, a současně ho pořád nechodit zapínat/vypínat.. Zkušební soustava nefungovala dle představ. Hadice od čerpadla se tlakovala, tj. čerpadlo zmahalo. Zkoušel jsem to na půlcoulových hadicích

Jde takový systém nějak vytvořit ? Spočítat, že když bude vstup půlcoulka hadice, k vapce půjde taky půlcoulka, tak přepad má být takový průměr nebo v takové vzdálenosti o vapky, aby vše chodilo ? Nebo je to celý nesmysl ?

chobotek
Příspěvky: 10549
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Malyš a vapka

#2 Nový příspěvek od chobotek »

Tomu Malyši je jedno, jestli má výstup zacpaný nebo ne. Kdybys to chtěl mít podle svých představ, dej na tu odbočku v T-kusu přetlakový ventil seřízený na nějaký menší tlak, třeba 0,1baru. Pak musí být wapka ne výše než 1m nad tím téčkem. Zkrátka, nastavený tlak musí být vyšší než dá vodní sloupec k wapce.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Malyš a vapka

#3 Nový příspěvek od z4011be »

Díky za tip, zkusím.
Nejsem za instalatér, ale myslím, že malyšovi ucpaný odtok vadí
1) v návodu je uvedeno, že čerpadlo není vhodné pro spojení s tlakovou nádobou. Z tohoto usuzuji, že ideální použití je v podobě,že čerpá vodu, která volně vytéká (na zem, do nádoby atd.).
2) čerpadlo pracuje tak, že tyčka s gumovou podložkou kmitá nahoru dolů a tím "posunuje" vodu vodu do hadice a hadicí. Pokud konec hadice ucpu, tak čerpadlo bude tlačit vodu furt, a minimálně gumová podložka se bude opotřebovávat.

chobotek
Příspěvky: 10549
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Malyš a vapka

#4 Nový příspěvek od chobotek »

Měl jsem to rozdělané před nějakou desítkou, spíš dvěma, let, ale nevím, co by se tam mělo opotřebovávat. Jiná věc je, pokud si pamatuju správně, že čerpadlo není určeno pro trvalý provoz. Myslím to bylo S3 (20min/2h).
Obrázek
U toho přetlakového (pojistného) ventilu bude problém cena. Potřebuješ poměrně malý tlak a průtok přes čtvrt litru za vteřinu. Zkusil bych použít zpětnou klapku v propustném směru a trochu jí posílit pružinu. Je třeba vyhrabat nějakou, která jde rozebrat.
Obrázek
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Malyš a vapka

#5 Nový příspěvek od z4011be »

Opotřebovává se ta guma, kroužek, kterým magnet pohybuje a který "postrkuje" vodu. Už jsem ho měnil párkrát.

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Malyš a vapka

#6 Nový příspěvek od ceratio1 »

Říkáš přebytek do sudu? Sud máš pod okapem? Tak si z toho t kusu co ti vede od čerpadla vyveď hadici ne do sudu ale do rýny pod střechu a máš přetlak akurát ;-)

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Malyš a vapka

#7 Nový příspěvek od thovt »

z4011be
Vedeš hypotézu , vůbec si jsem nedal technické údaje spotřebičů.
Vapky jsou běžně konstruované na vodovodní řád tedy do 0,6 MPa.
Kouknul jsem náhodně do návodu nějakého malyše maximální dopravní tlak 0,40 MPa.
Takže bys měl mít stejný vnitřní průměr nebo větší u hadice ,výtlaků a saní spotřebičů.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Malyš a vapka

#8 Nový příspěvek od Ursus 73 »

ceratio1
presne takto by som to riešil... žiadny ventil ani nič podobné, najskôr by som tú "hadicu" čo vedie do suda dal asi o 1-1,5 metra vyššie ako je prívod vody do wapky. Za pokus to isto stojí 8)
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Malyš a vapka

#9 Nový příspěvek od Cobrow »

Jak píše Ursus .
- když mi kdysi čistili studni, měli káď, sud do kterého nejdříve načerpali vodu , a potom ji použili na čištění vapkou. Tlak jen co vytékal ze sudu .

chobotek
Příspěvky: 10549
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Malyš a vapka

#10 Nový příspěvek od chobotek »

Ten gumový píst se opotřebovává pohybem, tlak je mu jedno (hmm, zdá se, že obrázek řezu čerpadlem zmizel a teď je tam nějaká reklama). Takže pokud je to problém, malyše bys musel vypínat, to situaci dále komplikuje. To řešení s hadicí hore je chytré, pokud to lze použít, navrhuju dát rovnou druhý sud do patřičné výšky a wapku krmit přímo z něj. Jinak pokud je všechno těsné, wapka umí i sát. Samo ne z pěti metrů, ale bude-li sud na stejné podlaze s wapkou, neměl by být problém.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 827
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Malyš a vapka

#11 Nový příspěvek od Navarson »

Pokud je tuto drahé řešení...https://www.cerpadlabezstarosti.cz/pris ... y-set-dv-2
...potom je tu levnější...https://www.cerpadlabezstarosti.cz/pris ... -pro-ruche
...nebo ještě levnější...https://www.cerpadlabezstarosti.cz/pris ... r-230-400v..k tomu starou 10kg PB láhev, ventilek do šroubení (na doplňování vzduchového polštáře), a pro kontrolu manometr. Zespod láhve přivařit šroubení pro sestavu voda dovnitř - voda ven, zvrchu pak šroubení pro sestavu manostat - manometr - ventilek pro doplnění vzduchu.
To poslední řešení mi funguje ve stodole už asi 10 let...akorát na zimu vodu vypouštím, neb stodolu nevytápím :-/

Než jsem na tuto řešení přišel, zničil jsem dva malyše...neboť stačí pár minut běhu vibračního čerpadla do zavřeného výtlaku, aby nastalo něco z:
A, roztržení pístku (diskovitá guma na konci táhla elektromagnetu)
B, protržení membrány zpětné klapky v nasávání čerpadla
C, přetržení táhla elektromagnetu (opravdu se ta tyčka přetrhne jak při trhací zkoušce)
Přetržení táhla elektromagnetu, navíc vede k nekontrolovatelnému pohybu jádra elektromagnetu v cívce a její nevratné zničení.

Toť vše.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

chobotek
Příspěvky: 10549
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Malyš a vapka

#12 Nový příspěvek od chobotek »

:shock: Čumim, ten starý malyš se tu někde válí, jak to rozmrzne, zkusím ho do tlaku. Normálně se tím zalívaly truhlíky, netuším, jak dlouho hrnul do zavřeného ventilu, ale stařenka nijak rychle nechodila a truhlíků bylo mnoho.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Malyš a vapka

#13 Nový příspěvek od z4011be »

ceratio1 - to jsem právě zkoušel a do sudu sice voda tekla, ale čerpadlo tlakovalo stejně. Takže buď musí být na přepad větší průměr hadice, nebo jsou nějaké požadavky na délku jednotlivých hadic a vzdáleností od rozbočení, aby to chodilo

thovt - neřeším tlak vůči vstupu na vapce, té je to jedno, ano, je dělaná i na vodovodní řad, takže tlak jí nevadí.
Řeším to, aby netlakoval Malyš, aby se zbytečně nenamáhal, protože i při běžné používání (voda volně vytéká) je životnost pár let.

Cobrow - to mám jako záložní řešení. Do sudu načerpat malyšem a do vapky samospádem ze sudu.

chobotek - dle mě je rozdíl zmáčknout na chvíli hadici a tím omezit průtok (nebo udělat "rozstřík") a hadici úplně zavřít.

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Malyš a vapka

#14 Nový příspěvek od ceratio1 »

Tak to moc nechápu jak to může tlakovat když máš volný odtok z hadice...

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Malyš a vapka

#15 Nový příspěvek od z4011be »

Asi byla odbočka (přepad) moc malého průměru, takže když vapka omezila přítok, tak přepadem to nestíhalo odtékat a čerpadlo tlakovalo.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“