Povrchová ochrana betonové desky

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Povrchová ochrana betonové desky

#1 Nový příspěvek od DonKarlos »

Zdravím,

Řeším dilema ohledně betonové desky pod nekrytou terasou. Je z betonu B25 z betonárky. Zvažuji, že bych ji nějakým způsobem povrchově ošetřil aby se časem nezačala drolit. Nejsem si ale úplně jistý, jestli je to vhodné. Mám obavy, abych případným nátěrem beton neuzavřel a tím pádem by vzlínající vlhkost z pod desky neměla kudy odejít, popř. by se tlačila směrem ven do soklu. Čímž by se mohl stát beton vlhčím a v mrazech by se mohl začít rozpadat. U hloubkových penetrací píšou, že jsou difuzně otevřené. Ale v tomto případě mám zase obavy, že se bude vlhkost z betonu pomaleji dostávat ven. Na desce bude rošt a na nim dřevo, takže případné defekty nepůjdou vidět. Nicméně .... Nějaké rady? Řešil to někdo?

Díky
Karel

Uživatelský avatar
jafi
Příspěvky: 1507
Registrován: úte bře 08, 2011 10:50 pm
Bydliště: namestovo

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#2 Nový příspěvek od jafi »

My sme robili betonovu dosku a bola chyba, ze som tam hned neurobil lesteny beton, pretoze ako by povedal chlap co s tym podnika: ,, vsetko na beton budu vzdy iba take ,, prilepky,,.
Na dosku isiel plechovy sklad. Hrany oplechovane, odizolovane, spary vytmelene a este sa aj tak ta voda dovnutra dostala. Samozrejme som natrel betonovu dosku naterom , ktory sa pouziva v tuneloch na betonove steny a plochy. Cez zimu tam ta voda primrzla cely nater sa zacal drolit a odlupovat. Beton sme mali, co sa pouziva na mosty, proste vyssia trieda nad 30.
Mozno by bolo dobre beton vybrusit, ale su to zbytocne vyhodene peniaze, kedze ho ani nebude vidno....
Zetor 3011
Zetor 7245 HS

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#3 Nový příspěvek od ota »

S ťím betonem, od zkušených zedníků mám. Dělám to vždycky a všude. Když dobetonuju druhý den vezmu cement sítko a molitanové hladítko. Cementem posypu beton a zatočím molitanem. Boky dělám tak, že si do kyble rozdělám ten cement s vodou třeba jako štuk a spačechuju ťím hladítkem boky. Musí se to udělat co nejdřív. Jak píšu ideální druhý den. Vše se spojí a drží. Nikdy se mi nedrolilo, neoloupalo ani flíček betonu. Je to pořát krásně konzistentní vrstva. Mám i 30 let plochy betonu a pořát stejný.
Kdysi jsme dělali i stání do chléva. Betonoval to švagr zedník. Druhý den přišel, vzal rovnou lať a já mu namíchal cement jen s vodou, takovej potěr. On to rozlil po betonu jako by stěrku. Tou laťí to stahoval a gleťákem lehce přerovnal. Beton je tam dodnes. Pod bejkama a kravkama byl pořát jak novej. Akorát v jednom místě co byly prasata a stálo koryto to čuňata trochu vyžraly.
Samozřejmě existuje spoustu penetrací, tekutých lepenek i barev. Ale nikdo z určitosťí neřekne, co to udělá. Mám natřenej beton v dílně Detecha epoxiban. Suprová věc. Na udržbu není nic lepšího. Tuhle jsem nějak nedával pozor a tekla mi emulze z revolveru. Všimnul jsem si toho a kurva. Vykliďil jsem věci, vzal vysavač a tu kapalinu vysál. Pak hadr a vytřel. Paráda, mít jen beton, už bych to z něj nedostal. Ale to je vnitřní beton. Nevím jak se bude chovat venkovní.
Nedávno jsme u taťíka betonovali spolu desku na tepelné čerpadlo. Znáte to taťík je jak ta myška v pohádce. Stále si vede svou. Zatočil jsem beton a potom zatočil na cement jak píšu vejš. Říkám mu, nejdřív za měsíc, po vyzrání betonu to natřeme penetrací a pak dvousložkovou barvou na beton. Taťík cosi brblal. Ne prostě to vydržíš měsíc. Asi za 10 dnů volá. Člověče já ten beton natřel a ono se to loupe. Když jsem tam pak přijel tak ukaž mi čím jsi to natřel. Vyndal syntetickou barvu na kov. No měsíc vyzrávání betonu máš kde? No on už to chtěl mít hotoví teď. A prej co s ťím teď? Coby teď už nic.
Jo vlastně ta rada. No zkusil bych obvolat pár výrobců těch barev. Někteří mají i vývoj a poraďí. Dělám to tak. Třeba v Hosťivaři velmi ochotně poradili. I ta Detecha, taky mi doporučili přímo barvu a způsob nanášení. Teď naposledy jsem volal do Roka a pán mi nadiktoval přesné označení základní i vrchní barvy na vlek. Je to teď objednám.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#4 Nový příspěvek od Atlan »

Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#5 Nový příspěvek od Britt »

Já mám vylitou desku na terase 14 dní. Ještě stále jí kropím, aby beton správně vyzrál. Boky terasy jsou natřené tekutou lepenkou. Minulý týden jsem zbrousil povrch a příští rok na něj příjde penetrace a tekutá dlažba. Zatím sháním poznatky, který druh zvolit, jestli epoxidový od Bravenu nebo jednosložkový od Alfemy, či Hasoftu. Původně jsem uvažoval o kamenném koberci, ale ten mi byl velice rychle vymluven, s poukazem na nutnost renovace každé 2 roky.
Nemáte někdo zkušenosti s tekutou dlažbou? Na netu si každý výrobce chválí to své a ani na TZB jsem nenašel dostatečně fundovanou recenzi.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#6 Nový příspěvek od ota »

Jardo teď jsem objevil firmu s velmi dobrejma cenama. Já tedy od nich budu brát barvu na káru a valník za traktor. Základ epoxid dvousložkovej a vrchní polyuretan dvousložkovej. Ale mají v nabídce i spousty stavebních materiálů. Bereme od nich barvy a zatím spokojenost. Koukni, třeba Tě něco upoutá. https://www.rokospol.com/cz/

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#7 Nový příspěvek od ITS »

DonKarlos - na terasu pod desky Fatrafol, aby to bylo na věky, nebo nic. Ale ten rošt stejně nemůže ležet na betonu, takže ten Fatrafol.

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#8 Nový příspěvek od Joe66 »

Lukofob pouizivam a je to dobre aj na osetrenie vonkajsej dlazby ci pomnikov ale po 3rokoch treba zopakovat nater https://www.googleadservices.com/pagead ... BBV&adurl=

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#9 Nový příspěvek od bourač »

v betonu zůstanou mikroskopické kuličky vody, navždy. Jsou tak malé že když beton zmrzne tak vzniklý rozdíl mezi rozměrem vody a ledu beton neroztrhne.
Beton roztrhne vodní pára když např. řežu autogenem něco železného co z betonu vyčnívá. Odstřeluje to kusy i cca 10cm. Beton může být i nejvyšší kvality a starý desítky let, chová se to takto ve všech případech.
Beton roztrhá také koroze výstuže (karisítě, roxory) Kysličníky železa - koroze mají velký objem a beton také dokážou roztrhnout. Viz třeba mosty na dálnici.

Mám venkovní nezastřešenou terasu, 4/5 metrů. Vyspádovanou k jedné hraně 5cm. Vylil sem beton, nijak ho nenatíral, nepenetroval. Na něj jsem položil a svařil kvalitní IPU. Na IPU jsem položil správně namíchaný kamenný koberec - málo lepidla (epoxid) - kamínky musí zůstat průchozí pro vodu. Voda odteče mezi kamínky tím 5cm spádem. I za celkem vydatnýho deště se netvoří kaluže, voda stíhá odtékat. Kamínky drží, nic se nedrolí ani při šoupání kovového nábytku (křesla stůl). Tloušťka koberce 1cm.
Do interiéru musí být naopak lepidla víc aby se podlaha uzavřela a bylo možný ji vytírat.
Podlahovka pod interiérovým kobercem topí stejně rychle jak pod dlažbou.

Pokud se někde někomu drolí beton jen mrazem - tak to nebyl beton ale nějaká blbě namíchaná hmota.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
jafi
Příspěvky: 1507
Registrován: úte bře 08, 2011 10:50 pm
Bydliště: namestovo

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#10 Nový příspěvek od jafi »

U nas na Orave ten kamenny koberec nema zmysel. Strašné výkyvy teplot a drsne zimy. Kolega mal asi pravdu s tou dvojrocnou revitalizaciou koberca...
Zetor 3011
Zetor 7245 HS

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#11 Nový příspěvek od Britt »

Jirko, cituji:
Jaká je životnost kamenného koberce?

V případě, že je kamenný koberec dle našeho doporučení každé 2-3 roky přetírán revitalizačním a zpevňujícím nátěrem REVITAL KK, je jeho životnost prakticky neomezená. Přetírání plochy kamenného koberce s enormní zátěží (např. veřejné prostory s velkým pohybem osob), doporučujeme provádět 1x ročně. Kamenný koberec UV REZIST doporučujeme přetřít zhruba 1x za 5 let pro obnovení lesku a to revitalizačním nátěrem UV REVITAL

https://destone.cz/caste-dotazy/
Podobně to doporučuje i Piedra
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#12 Nový příspěvek od bourač »

Piedra mi nesmí do baráku :box:
Komponenty na můj první koberec sem koupil u nich a při montáži postupoval přesně dle jejich návodu. Dopadlo to špatně.
Tu terasu už provozuju cca 4rokem a nevšiml sem si nějakých změn nebo závad.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#13 Nový příspěvek od Britt »

Já jdu do tekuté dlažby.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#14 Nový příspěvek od bourač »

Pokud jde o kamenný koberec, může být problém v materiálu kamínků :shock:
Piedra a podobný firmy prodávají drcený mramor pochybné kvality. Mramor je vápenec - nic moc pevnost.
Já mám venku obyčejné oblázky z křemene, ty jsou pevné a tvrdé. Obyčejný vypraný betonářský písek frakce 2/8.
Večer dám fotku jak "hnusně" to vypadá. :co?:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Povrchová ochrana betonové desky

#15 Nový příspěvek od DonKarlos »

Ahojte,

zapomněl jsem napsat, že deska už má za sebou 1 rok života :-) Do první zimy byl povrch pěkně lesklý, takový plastický. Nyní už je spíš takový matný. Asi je to normální. Ale znervózňuje mě, že když jsem před pár dny na hraně desky vybrušoval diamanťákem takový odskok, plošku, pro okapní plech, zdál se mi beton na povrchu už takový zvětralý. Tak mě prostě napadlo, jestli by nestálo za to, nějak ten beton ošetřit, ať vydrží.

Jinak, žádný kamenný koberec neplánuji. V plánu je postavit na desce rošt z hliníkových profilů a na ně dřevěná terasová prkna. Na údržbu to bude sice opruz, ale nic umělého už nechci. Na soklech a kolem dveří mám mozaikovou omítku a když se do toho v létě opře slunce, je to cítit takovou umělinou. Fuj :-) To už raději dlažbu.

Karel

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“