ohřev TUV fotovoltaikou

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Chip&Dale
Příspěvky: 986
Registrován: pon úno 03, 2014 1:44 pm
Bydliště: Velhartice

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#16 Nový příspěvek od Chip&Dale »

Ja mam 96 trubic, k tomu 1m3 aku + TUV + peletovy automat, vsechno jsem to hodil na Zelenou usporam vcetne bonusu za kombinaci solar/pelety a zaplatili mi uplne vsechno. Tusim to bylo snad 220 000 Kc? Musel bych dohledat, ale dneska uz je to fuk.

Da se pocitat, ze aby to o necem bylo, tak tech 100 000 Kc /4000 euro ten solar chce.
Cim vetsi kladivo, tim vetsi odbornik...

Lorenz
Příspěvky: 56
Registrován: ned lis 23, 2014 8:16 am
Bydliště: Znojmo

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#17 Nový příspěvek od Lorenz »

Chip&Dale píše: Za ty roky, co to mam, odesly dve trubice (cena jedne okolo 300 Kc). Jinak nic. Nevim, ale kamarad ma elektriku a baterku menil po 3 letech a levna taky nebyla.
To mi nikdo nerekl (remeslnici) :shock: , ze muze odejit nejaka trubice.
Jak se to pozna ?
Ubyde nejak vyrazne vykon? - nobo se to zastavi uplne ? :shock:
Abych zbytecne nehystercil, kdyby neco :)

Chip&Dale
Příspěvky: 986
Registrován: pon úno 03, 2014 1:44 pm
Bydliště: Velhartice

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#18 Nový příspěvek od Chip&Dale »

Trubice ztrati vakuum. Proste treba veliky kroupy, soused se vzduchovkou, proste cert vi a je tam prasklinka. Trubice pak rano za chladneho pocasi je takova mlecna. Na vykonu to nepoznas, pokud ti ze sta rupne jedna. Nemusi se ale menit cela, vymeni se jen to sklo a ja jsem platil za jedno neco do tri stovek. Odesly mi dve po ctyrech letech.

Ty trubky jedou de facto paralelne, takze i kdyby pulka odesla, zbytek jede dal.

Proste sem-tam mrknu na strechu, kdyz jdu s kosem k popelnici. Zadnou jinou udrzbu jsem za ty roky nedelal. Letos vymenim kapalinu.
Cim vetsi kladivo, tim vetsi odbornik...

Lorenz
Příspěvky: 56
Registrován: ned lis 23, 2014 8:16 am
Bydliště: Znojmo

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#19 Nový příspěvek od Lorenz »

Ok.
Budu teda hlidat a kdybych zjistil nejakej "pohyb" u souseda, budud palbu ihned opetovat. :puska: :pohlavek:

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 890
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#20 Nový příspěvek od Jakub »

Ahoj, vracím se k původnímu názvu tématu :)
Klasické vesnické uspořádání- Kotel na dřevo, je schopný natopit TUV v zimě. Na léto chci rozšířit ohřev o FVE, 6-7 panelů, aby se nemuselo zatápět. Tedy zásoba 200 až 250 L pro 3 lidi, nový bojler. Perfektní je možnost dohřát ze sítě pouze horní část vody k okamžité spotřebě (dům má jednosazbovou el. ).

Tedy klíčový je teď bojler, samozřejmě na stojato:
1) šnek na ohřev z kotle o dostatečné ploše aspoň 1 m^2 a víc
2) spodní el. těleso pro ohřev z FVE MPPS střídačem, 230 V; 2,2 až 2,5 kW
3) horní těleso nebo aspoň šroubení 6/4" pro dohřev ze sítě, když nechci zatopit v létě. Není potřeba ohřívat celých 250 l ze sítě, když mám jednosazbu. Tohle dost výrobců nechápe / jsou natvrdlí a nedají tam ani to šroubení nahoru...

Otázka zní: Smalt nebo nerez? Cena 20 vs 30 tis. Tohle je pro kamaráda, co má topení v měděných trubkách.
Je dobré připojit nerezovou nádobu a nerezový šnek k Cu trubkám anebo se na to vykašlat, ušetřit 10 tis a vzít smaltovaný bojler s ocelovým šnekem...
Máte někdo zkušenost stran koroze a spojování materiálů v topenařině, životnosti, použití inhibitorů do vody?
Vodovod bude v plastu.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3808
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#21 Nový příspěvek od exot »

Taky v poslední době koukám po fotovoltaice na ohřev TUV už jen proto ze ceny jsou čím dál zajimavější a elektrika čím dál dražší kombiňák boiler ohřívám přes leto nočním proudem ale i tak by se to mělo zaplatit ,přes zimu kdy fve jede jen s nízkým výkonem stejne topíme kotlem na drevo takže me dodávaná energie a od jara do podzimu kdy se netopí by to bylo aspon bez odběru na ohřívání TUV ze site.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

andre.marek
Příspěvky: 678
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#22 Nový příspěvek od andre.marek »

Nechci provokovat odpovědí na něco, co jsi se neptal, ale proč to dělat tak složitě, když to jde jednoduše fototermikou?
Stačí ti Aku nádoba s jedním šnekem pro solár, jeden nerezový šnek pro TV a je to. Šroubení tam bývá dost, výšku si vybereš kde chceš. Panely stačí 2-3 podle předpokládané spotřeby. Nádobu tak kolem 500 litrů a máš zásobu na pár dní.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 890
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#23 Nový příspěvek od Jakub »

Andre: Ano, na to jsem se neptal. Ne, nestačí, potřebuješ dále řešit fridex, oběhové čerpadlo a výpadek elektřiny - UPS čistý sinus, náhradní chlazení při natopené vodě TUV (bazén nemám). Dále potřebuješ celkem speciální bojler se dvěma šneky (z nichž jeden je obvykle nesmyslně nahoře) a el. tělesem, které se naopak nahoru ne vždy dá umístit.
Z přebytků si neohřeješ el. žebřík v koupelně, či topnou rohož pod podlahou, nenakrmíš baterku pro spotřebiče menšího výkonu (lednička, mrazák, osvětlení, router, ...).

Tohle vlákno se jmenuje "Ohřev TUV Fotovoltaikou", ale většina příspěvků je "Přesvědč, že fototermika je lepší, protože výkon na m^2" 12 z 22 příspěvků :( :vztek:

exot:
Vidím to stejně, ale ptají se mě na to tři kamarádi, z nichž dva nemají noční proud / dvojsazbu a chtějí FVE na TUV v kombinaci s kotlem na dřevo. Mám celkem jasno, jen nevím jednu věc...
Smalt nebo nerez bojler pro rozvod topení ocel nebo Cu. Zejména té Cu/nerez bojler se trochu bojím. Řešil to někdy někdo?
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

andre.marek
Příspěvky: 678
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#24 Nový příspěvek od andre.marek »

Mám tento systém 8 let.
Fridex stejný - asi ho po 10 letech vyměním
Zálohu nemám, naštěstí nemáme dlouhé výpadky, teď teda ve středu je plánovaný celodenní, tak asi panely raději zakryju, má být vedro, jinak krátkodobé vůbec nevadí
Mám tři panely, přetopené ještě nebyly, bazén nemám, chlazení neřeším
Aku nádoba je stejně drahá jako bojler, který taky musíš koupit, jeden šnek je po celé výšce - na TV, na solár je dole
Patrona vleze myslím na 4 místa, já ji nemám, nepotřebuji, jednou až dvakrát za celou letní sezónu dohřeju plynem (letos ještě nenastalo)
Pokud by byl přebytek, pustím to do žebříku v koupelně, nebo do podlahy v celém přízemí

Baterku s tím nenabiju, to je fakt
Omlouvám se za nevyžádané rady

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 890
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#25 Nový příspěvek od Jakub »

13 ...
Teď mám ještě jasněji.
Nech to ve středu být, nesleduj furt předpověď počasí a hlášení obecního rozhlasu. Plánovaná odstávka elektriky a výpadek je rozdíl. Nebuď otrok svého dokonalého fototermického systému!

Když lezeš po střeše s dekou a gumicukem, tak rozkryješ pár křidlic nebo opřeš žebřík o žlab nebo máš střešní okno, průlez poblíž? Jsi důchodce, pořád doma? Nebo si troufneš odjet na dovolenou v létě, na týden, dva?

Dnes je hezky, pěkně svítí, 27°C ve stínu. Buď té dobroty a vypni na dvě hoďky oběhové čerpadlo a popiš nám zhruba teploty a tlaky v systému. Máš v tom přetlakovém systému vůbec manometr? Pak čerpadlo opět zapni.
Ono taky umí zatuhnout na hřídelce nebo mu klekne . Bez indikace otáčení... a déle, než 2 hod.

Nikdy se nepřehřálo a zároveň jen 2x za sezónu se dohřívalo. Tomu se až nechce věřit... že by autoregulace přez ztráty obalem? Vlastně jo, 500L bandaska už něco pojme. Co že je to za typ, jaké má ztráty obalem (250 L má cca 60 W), kolik stojí?
To, že v ní nemáš elektro patronu se vůbec nedivím, já bych nechtěl z jednosazby nahřívat 500 l bečku, byť u vrchu. Plynový kotel nemají 2 ze 3 tazatelů, se kterými věc řeším, nemají doma vůbez zem. plyn. Kolik Vás je v domácnosti? Fridex je běžně na 3 roky, lepší na 5 let. Jo, i v autě nemusíš měnit 10 let. Ani olej, stačí dolívat, prvních 100 tis km to dá určitě.
Já se omlouvám ostatním za :OT: ale tohle nešlo...
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16551
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#26 Nový příspěvek od oco13 »

Jakub - napíšem zase ja - pred 30 rokmi ako mladík som dovliekol domov prvý bazen pre deti. Voda bola studená a tak som dovliekol z roboty 500m 16mm čiernej hadice , zobral čerpadlo z pračky a ono to čerpalo a fungovalo . Na zimu do bazena polystyren a na hadicu na streche sa zabudlo, ale koncom jari to už zase išlo . Bola na streche 10 rokov potom 20 na povale a tohto roku na jar som ju ťahal po plote do zahrady na prečerpavanie IBCčiek. :typek:
Sused vedla má zase x rokov nahádzané na streche staré radiatory pospájané zahradnou hadicou. Vieš lidi jsou rúzní a niekto nerieši ako by to malo byť, ale poskladá z bordelu po dome a ono to nejak funguje. 8)

andre.marek
Příspěvky: 678
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#27 Nový příspěvek od andre.marek »

Jakub: Nechtěl jsem už psát, ale když už se ptáš:
Solár mám na ploché střeše, takže tam lehce vylezu a můžu kolem toho chodit jak chci. Důchodce nejsem, ale zrovna shodou okolností mám dovolenou.
Takových výpadků už bylo asi více, nikdy jsem je neřešil, ale teď budou měnit transformátor kousek od nás a navíc mi budou prodlužovat konzoli na domě kvůli zateplení s výměnou celého přívodu, takže to fakt asi potrvá...
V systému je tlakoměr, expanzní nádoba a vše ostatní co má být.
Autoregulace opravdu funguje, při vysokých teplotách je už malý příjem tepla, navíc mám nádobu 1000 litrů, takže tam se taky nějaké teplo vejde (stála něco kolem 20 tis, to už si fakt nepamatuji), největší teplota co jsem viděl byla 90 stupňů a už to prakticky vůbec nestoupalo i při nulovém odběru. Doporučoval jsem tu menší právě kvůli té elektrice.
Jsme doma dva, teplá voda v nádobě nám vystačí na cca 6-7 dní když nesvítí slunce. Ten dohřev plynem si pamatuji předloni dvakrát, loni jednou, letos žádný. Kdo nemá plyn a bojí se ceny za elektřinu, může dotopit kotlem, ale já ho mám přes léto odstavený a do listopadu nepoužívám, nechci prášit v dílně.
Tu dobu 10 let u fridexu mám od instalatéra co to plnil. Nevím, nevyznám se.
V autě, ale i v motorkách, sekačkách, traktoru atd. měním 1 ročně, ale nevím jak to souvisí s tématem. Ale třeba tě to potěší.
Kdyby jsi chtěl ještě něco vědět, klidně napiš. :smich:

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3808
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#28 Nový příspěvek od exot »

Nic proti nikomu ale je škoda že mnozí nepochopily že se tu řeší ohřev TUV solary ktere vyrabeji elektrinu a tou se ohřivá voda.Vždyť neni problem pokud tomu tak uz neni založit vlákno o ohřevu TUV solarnim termickym ohřevem.Je to škoda michat a delat z toho guláš.Pokud jsem snad někoho urazil či pohněval rozhodně jsem to neměl v plánu .
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16551
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#29 Nový příspěvek od oco13 »

A ja som sa nazdal že sa tu práve riešia plusy a mínusy daného riešenia. :wink: Alebo skôr každého riešenia :typek:

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1896
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: ohřev TUV fotovoltaikou

#30 Nový příspěvek od RoKur »

Když porovnám ohřev TUV Fotovoltaikou versus Termikou tak mi vyjde tohle.

Fotovoltaika: vyjde laciněji a je jednodušší.
Pokud neselže termostat, tak se nedá přetopit.
Fotovoltaickým panelům nevadí, když není žádný odběr.
Něco vyrobí i když přímo nesvítí.
Stačí stávající boiler s elektrickou patronou.
Nevýhody:
Panely vyrábí stejnosměrný proud o napětí 200 - 240V. Tudíž je riziko požáru, pokud vznikne přechodový spoj. A na každém panelu jsou dva spoje.
Měla by na to být revize, která se musí pravidelně obnovovat, aby pojišťovna v případě nehody něco vyplatila.
Měnič MPPS nelze využít na nic jiného, než pouze pro ohřev, protože z něj leze místo sínusovky pouze lichoběžník a napětí dost kolísa v závislosti zátěže a osvitu panelů. Klidně 50V i více.
Teoreticky by se dala využít elektronická nabíječka akumulátoru na bázi spínacího zdroje a tou nabíjet akumulátroy pro další spotřebu. Se spojením s měničem s čistým sínusem se získá výstup 230V, který už můžeme použít v domácnosti v ostrovním režimu (galvanicky odděleno od distribuční sítě).

Termické panely: Mají na plochu 4x větší výkon.
Pokud je podlahové topení, tak se o dva až tři měsíce zkrátí topná sezona.
Pokud je bazen, tak se dá přes léto nahřívat.
Nehrozí riziko požáru.
Nemusí se provádět pravidelné revize.
Nevýhody:
Dražší a složitější montáž.
Musí se vyřešit, jak spotřebovat přebytečnou energii, jinak systém vyvře. Pokud se to začne stávat častěji, začne docházet k degradaci barvy na ploše panelů vlivem vysoké teploty (170 - 230°C) a též spojů.
Má větší tepelné ztráty. Pokud nesvítí, tak do boileru jde méně energie. Většinou se ta energie ztratí po trase.
Pro provoz potřebuje elektrickou energii. Je to ale zlomek toho, co odevzdá do boileru.
Musí mít speciální boiler pro solární panely, nebo výměník.
Co se týká nemrznoucí směsi, tak pro panely se používá nemrznoucí směs, která má minimální dobu výměny 10 let.

Jak jde tedy vidět, tak každý systém má své pro a proti.
Nemá cenu se přít o to, který je lepší, protože někomu vyhovuje fotovoltaika a někomu zase termika.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“