Alternativní zdroje energie

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 1010
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#2686 Nový příspěvek od Dáva »

Ano pokud Ti to věk a zdraví dovolí...

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16138
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Alternativní zdroje energie

#2687 Nový příspěvek od oco13 »

To je ťažšie ako celá tá robota - presvedčiť aspoň jedneho potomka, že v tom treba pokračovať :D

chobotek
Příspěvky: 10908
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#2688 Nový příspěvek od chobotek »

Možná je to jenom nějaká místní odchylka, ale některé zájmy přeskakují generaci, takže budeš muset vydržet do prapotomka ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16138
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Alternativní zdroje energie

#2689 Nový příspěvek od oco13 »

Nie je to odchylka , čítal som o tom niekde celú študiu , povahové vlastnosti a danosti sa dedia po starých rodičoch a v našej rodine to platí. 8)
Obrázek Obrázek hadam z toho niečo bude. :typek:

chobotek
Příspěvky: 10908
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Alternativní zdroje energie

#2690 Nový příspěvek od chobotek »

V naší taky. Vím, že k tématu existuje mnoho studií, ale protože jsem žádnou narychlo nenašel, nechám tak. V každém případě ti přeju pevné zdraví, aby ses k tomu zaučování mohl pevně postavit ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16138
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Alternativní zdroje energie

#2691 Nový příspěvek od oco13 »

diky 8) :friends:

Ready
Příspěvky: 459
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#2692 Nový příspěvek od Ready »

Tak to jsem pěkně v prdeli.....než se budoucí generace(neb ta se po prvotních slibných výsledcích ukazuje coby lehce alopatická) u nás doma rozhoupe k nějaké reprodukční činnosti a než výsledky této činnosti budou práceschopné,budu dávno pod drnem......teda pokud mně neklepne už dneska,žena mně nabořila moje milované suvbáru :'(
Ale jinak štěpka ano,ano,v kombinaci se dřevem ji krb spaluje jedna radost.
U kafča jsem se schválně mrknul na to Blaze,co je tam tak zázračného.No,u kotle v Ekodizajnu mít možnost jet bez elektřiny a na samotíž není vůbec špatné,takže docela vysoká míra blbuvzdornosti tam určitě musí být-pokud jsou podmínky.Nakolik je to u zplyňováků standartem,to nevím,ale výhoda to určitě je A schválně teda mrknu i na ten Attack,jak to má on.

eli
Příspěvky: 213
Registrován: pát bře 09, 2012 6:57 pm
Bydliště: Louny

Re: Alternativní zdroje energie

#2693 Nový příspěvek od eli »

V principu kotel může hořet bez podpory ventilátoru pouze na komínový tah, pokud je na to komín dimenzovaný. Kamarád měl Attack a poruchu ventilátoru právě na vánoce. Kotel celých 14 jel pouze na komín, pouze musel přenastavit vzduch. Trochu vykuřoval kotelnu při přikládání během hoření, ale stačilo jen nechat dřevo více dohořet a kouř byl minimální, Atmose jsem provozoval jen na komín přes 25 let naprosto bez problémů, až na vykuřování při přikládání. Tedy přikládat až je dřeva málo. Blaze jsem letos provozoval rovněž pouze na komín, ventilátor jsem zapínal jen na přikládání a několikrát za zimu při roztápění. Ale šlo roztopit i bez něj. Jen to přikládání bylo horší, muselo by se čekat na dohoření dřeva, tak se použil ventilátor. Záleží na komínu.
Z těchto kotlů má Blaze nejmenší nároky na tah komína. Podle zkušenosti s předešlým Atmosem mohu potvrdit, že informace v technickém listě kotlů je pravdivá, Blaze hoří na komín velmi dobře a stabilně, s mnohem menšími výkyvy dle povětrnosti.

Ready
Příspěvky: 459
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Alternativní zdroje energie

#2694 Nový příspěvek od Ready »

Jo,to chápu,silný komín to utáhne,.A možná blbý dotaz(o zplynovacích kotlích vím prd)...jak velká samozřejmost u těchto moderních dřevokotlů je samotíž?Vesměs ty řídící jednotky kotlů ovládají i čerpadla a u toho Blaze by na samotíži byla výhoda,že vlastně pokud budou možnosti(výškový rozdíl),bude možno topit i při výpadku elektřiny.Měl jsem za to,že v 5.třídě už je to všechno o hromadě elektroniky,ventilátory,čerpadla,snímače komínového tahu,už i o lambda sondě jsem slyšel......děláme komponenty pro peletové kotle a ty mašiny jsou složité jak Temelín,bez elektřiny si to ani neprdne.

fikejz
Příspěvky: 6489
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#2695 Nový příspěvek od fikejz »

I to moje BLAZE Harmony umí běhat bez elektriky a na samotíž. Jen to k tomu musí být adekvátně postavené. Správně dimenzované trubky, spád a ten zmiňovaný tah komína. U mne se to na samotíž zvládne dochladit. Není s tím ovšem počítáno, protože radiátorový okruh není moc samotížný. Díky převýšení to trochu topí, ale průměry trubek jsou malé takže mám záložní zdroj, který vydrží z baterií celý systém táhnout nějakých 12h. Na druhou stranu ten kotel umí i lambda sondu a regulaci podle ní.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

eli
Příspěvky: 213
Registrován: pát bře 09, 2012 6:57 pm
Bydliště: Louny

Re: Alternativní zdroje energie

#2696 Nový příspěvek od eli »

V podstatě každý kotel může fungovat se samotížným okruhem. Podmínkou je, že okruh je od počátku stavěn na samotíž. Průměry potrubí, průtoky, spády. Pokud je okruh správně navržen a proveden, tak ho může krmit teplou vodou v podstatě každý kotel. Nevýhodou jsou omezené možnosti přesné regulace, která je dnes moderní. Každé zmenšení průměrů potrubí, nevyhovující spády potrubí, různé škrtící a regulační ventily zhoršují, či znemožňují funkci samotíže tím, že zvyšují odpor protékající vodě a tak se přidávají do systému čerpadla, která nahrazují chybějící práci vody plynoucí z rozdílu jejích teplot a tedy hmotnosti a hustoty. Současné požadavky na složitost systémů a potřeby řízení i několika okruhů naráz nedávají moc prostoru k realizaci funkční samotíže a také ji dnes málokdo umí, protože klesají zkušenosti. Ale kdo může mít samotíž, tak je to naprosto spolehlivý a blbuvzdorný systém. A nemusí se vždy jednat o systém s potrubím tlustým jako noha.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 1010
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Alternativní zdroje energie

#2697 Nový příspěvek od Dáva »

Ty ruce znám :smich:
Obrázek

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1846
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Alternativní zdroje energie

#2698 Nový příspěvek od RoKur »

Tak uběhl další měsíc, kde mi fotovoltaika pokryla na 100% spotřebu.
Navíc mi došlo roční vyučtování od ČEZu. Skutečné náklady i s DPH mi tedy vychází na 14,52 Kč/kWh.
Obrázek

Obrázek
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

fikejz
Příspěvky: 6489
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternativní zdroje energie

#2699 Nový příspěvek od fikejz »

Nemůžu přijít na to jak to myslíš s těmi náklady. Je to celková cena za kWh: pořizovací náklady na FV+provozní(pokud jsou) nebe+ cena za kW a distribuci z pekla rozpočítaná na kWh, nebo jak to je?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1420
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Alternativní zdroje energie

#2700 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, já bych to viděl tak, že částku 6493kč vydělí 447 spotřebovanou elektrikou a je to těch 14,52.....kč/kw .

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“