STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Svita
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 03, 2015 7:28 am
Bydliště: Brno

STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#1 Nový příspěvek od Svita »

Zdarec!
Chystám se na stavbu kompresoru.. Základ už mám - dvoupíst spasovaný s motorem + nádrž. Potom tu mám jeden komplet hobby kompresor na díly (jestli by šly použít ventily, tlakový spínač atd..???)
obrázek je zde: https://postimg.cc/image/ognyfeizh/

O kompresoru a motoru toho moc nevím, dnes jsem to dovezl. Vypadá to jako tovární výroba. Štítek na motoru není úplně čitelný ale odhadem - 1420ot/min, *5kg(45?), 6,8/11,8A, 380/220V.
Prosím o identifikaci, odkud to pochází a co od toho čekat.
Je to velká potvora, celkové rozměry jsou cca 90*33*40cm.
Zkoušel jsem jestli se točí a fouká. Ano. A jeho chod je celkem příjemně tichý.
Chtěl bych ho postavit na lpg nádrž, co je vedle na obrázku. Cca 50l.
Tuším, že takový kompresor by snesl větší nádrž, ale... (možnost připojit externí tu vždy bude)
Moje použití bude na lakování lakovací pistolí, ofuk, a možná občas pneu nářadí (asi jen zřídka rázový dotahovák).
Jde mi o to mít stroj, který nebude valit na maximum, ale spíš se občas protočí, dofouká tu malou nádrž a hotovo, klid, ticho.
Věci co se teď vyrábí nechci - typ. bambusový píst z pápírové oceli.
Do teď jsem používal kompresor Parkside. Je to hračka, která je maximálně na to lakování barvou, ale s tím, že jakmile vyfoukám ten malý vzdušník, tak to furt jen hučí. Výkon agregátu je zoufale malý, aby stíhal v rozumném čase doplnit vzdušník.
Jsem elektrotechnik a mám plně vybavenou dílnu (soustruh, vrtačka, svářečky atd. - se kterými umím pracovat :-) ). Takový kompresor ale stavím poprvé, takže si rád nechám poradit, co se týče všech komponentů. Co, kam a kde zapojit, aby to fungovalo, jak má..
Díky všem zkušenějším stavitelům za rady!!
Zdeněk.

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#2 Nový příspěvek od exot »

Kazdopadne bych tam nahodil ventilator(casove nebo teplotne spinany ),tyhle chladarsky kompresory jsou zpravidla pomalobezny takze se ti bude pekne hrat+ ztracet ucinnost pokud ho nebudes chladit.Jinak sikovna vec je dat na spodek vzduchojemu kolinko a hadicku a odkalovat ventilem a neni potreba lezt po zemi.Taky neni od veci dat na motor proudovou ochranu.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#3 Nový příspěvek od Britt »

Je to kompresor z chladícího agregátu, takže nečekej žádné zázraky co se týká výkonu. Já ho nikdy neměl, ale kdo to měl doma, dost brzo sháněl jiný. Hodně frčaly kompresory z Liazky, ale musely být chlazené vodou, jinak šly taky do kopru. Já mám 3 tatrovácký kompresory a zatím se drží už 30 let. Pravda je, že běží pár hodin v roce.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#4 Nový příspěvek od vitex »

Přesně tento jsem postavil před sto lety na nádrži 80 litrů.Je v pohodě,dá se s ním i stříkat ale s pistolí,která má nádrž na barvu nahoře.Spodní neutáhne.Dodnes jede u bráchy na občasné foukání kol,já už jej nepoužívám.Jak píší kolegové tak množstevní výkon nižší,tlak nepatrně vyšší,žere olej a bere díky přehřátí trochu více vody ze vzduchu.Takže chladit,kvalitní odlučovač oleje a vody(mám 2,na vstupu do vzduchojemu hrubý z traktoru a na výstupu jemný/Festo-midi/s větším průtokem) a častěji kontrolovat množství oleje ve skříni.Pokud ho budeš provozovat venku,tak pozor v mrazech na odlučovače.V nejnižším bodě nádrže výpustný kohout.
Tak ať slouží dobře.

Svita
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 03, 2015 7:28 am
Bydliště: Brno

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#5 Nový příspěvek od Svita »

Tak to mi ani ze srandy neříkejte, že to prostorově zabere půl dílny, ale má to tak malý výkon!? :-|

jojof
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 11, 2011 9:15 pm
Bydliště: orava,slovensko

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#6 Nový příspěvek od jojof »

Tiez ho mame doma. Tak ako vravia zazraky od toho necakaj. Pomaly tlaci,zerie olej,treba ho stale odkalovat a hreje sa. My mame namontovany ventylator. Ja striekam s pistolou so spodnou nadrzkou a v pohode,ziadny problem.

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#7 Nový příspěvek od elbarto »

Nechci ti kazit radost, ale je to ztráta času. Kompresor z chlazení opravdu vhodný není. Stále se budeš trápit s ulitejma odlučovačema oleje, výkon a efektiva provozu mizerný. Schrasti a zrepásni si Orlíka, občas jsou i na šrotákách. Z toho budes mit nesmrtelný stroj.

jirka h
Příspěvky: 421
Registrován: pon lis 26, 2007 6:38 am
Bydliště: Cejle

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#8 Nový příspěvek od jirka h »

Ahoj, taky jsem to měl tak postavený - sloužil nějaký rok, stříkat se s tím dalo ...dneska používám něco takového https://www.zbozi.cz/vyrobek/proteco-k-2200-50-l/ nebo třípístový orlík - podle toho kolik vzduchu potřebuju doporučil bych ti spojit se s https://www.bazos.cz/hodnoceni.php?mail ... jmeno=Olga od něj jsem ho před lety kupoval - nový se zárukou za super cenu - myslím že dělá servis a ...
není umění udělat nové z nového, ale ze starého

Tomáš S.
Příspěvky: 122
Registrován: sob led 16, 2010 6:33 pm

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#9 Nový příspěvek od Tomáš S. »

Používám podobný chlaďařský. Optimální otáčky tohoto kompresoru jsou cca 600/min., výkon cca 75l vzduch/min. Při 900 ot. to už velmi rychle vyfluše všechen olej ze skříně, při 1500 ot. to bude olejová sprcha. To co je na fotce je evidentně bastl, který nikdy nefungoval. Na kompresor patří velká litinová řemenice která zároveň funguje jako setrvačník.
Na stříkání malých dílů, třeba na moto je to v pohodě, na velké plochy už je to málo výkonné. Pro dlouhodobější provoz je vhodný chladit větrákem. Velkou výhodou je tichý chod.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#10 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, taky bych se přiklonil k radě koupě jiného kompresoru. Kamarád měl podobnej taky z chladícího kompresoru. Pořát ho to zlobilo. I když měl dobrej odlučovač, dostávala se mu voda a olej do hadice a flusalo mu to při stříkání. Kompresor se hřál, když mu dal trochu točky, aby s tím něco nasříkal. Dal mu ventylátor. Pak to celkem šlo. Ale i tak dával málo a musel kolikrát čekat než nafouká.
Kdysi dávno jsem sehnal Orlíka 1 píst na inzerát. Pán co ho měl stříkal s ním střechy a nějaký kšefty. Trefila ho mrtvička tak to prodával. Kompresor stál 4000 Kč. Je na podvozku na kolech co jsou třeba na kolečku. Krásně se s ním manipuluje. Má 80 l nádobu. Jak jsem ho přivezl jen ho pustil a běžel. On mi ho samo sebou při koupi předvedl. Co ho tu mám roky jsem s ním nic nedělal. Olej kontroluji často a je tam pořát stejně. Na to moje stříkání, utahovák u pily, foukání kol nebo i na excentrickou brusku dostačující. Zlatě za něj, nikdy jsem s ním nemusel nic dělat, běhá jak má.
Jak Jsi tu psal velkej dvoupíst tak po skouknutí obrázku vlastně tohle je takovej ,,malej" dvoupíst. Teď jsem si sehnal dva ,,velký" dvoupísty. Proto jsem si povídal takovej cvrček a velkej. Mám doma teď na tryskání velký dva dvoupísty, 870 l za min. To je už větší kompresor. Proto jsem si říkal ,,velký"?

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7814
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#11 Nový příspěvek od Chose11 »

já používám kompresor z Tatry 111, chladím ho elektrickým větrákem, není to úplně ideál, ale je to osvědčený nezmar. Otáčky cca 1500 za minutu, nádoba 50L, tlakový spínač, odkalovač taky z Tatry. Stříkám s tím bez problémů, pneu utahovák se s tím taky popere. V záloze mám dva další kompresory, kdyby náhodou..
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#12 Nový příspěvek od vitex »


Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#13 Nový příspěvek od Britt »

Jo, ale musíš ho chladit vodou, jinak dlouho nevydrží. Vzduchem to nestačí.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Svita
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 03, 2015 7:28 am
Bydliště: Brno

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#14 Nový příspěvek od Svita »

https://postimg.cc/image/iuvvevtmz/

Mám doma ještě tento kompresor.. Byl by lepší pro stavbu? Jinak taky nevím, co k němu za motor, jak chladit atd. Díky.

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: STAVBA KOMPRESORU velký 2píst

#15 Nový příspěvek od Sadra17 »

Jak mimo zapojení ozkoušim funkčnost kompresoru ? při točení je cítit tlak na výstupu 8)
malej traktorista v malým traktoru

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“