Barva na zemědělské stroje

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7937
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Jakou barvou natírat?

#46 Nový příspěvek od Fizz »

Problem komaxitu je ten ze ho delaji vetsinou v dilnach bez odpovídající čistoty ve vysledku v tom byva ocelový nebo brusny prach s fragmenty Fe, coz pak vesele rezne.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Vedra
Příspěvky: 1376
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Jakou barvou natírat?

#47 Nový příspěvek od Vedra »

A v momentě kdy se mechanicky poškodí tak má pod ním rez ráj.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Jakou barvou natírat?

#48 Nový příspěvek od Britt »

Už to bude 20 let, když jsem synovi koupil první kolo k vánocům. Mladej zářil víc jak stromeček, a hned ho musel vyzkoušet. Druhým rokem na jaře na něj sednul a z kola měl lego. Bylo stříkané Komaxitem a trubky byly prožrané rzí jak od červotoče. Zahradní Rider byl také nastříkaný tímhle šmejdem a najednou se mi začaly dělat pod barvou boule a loupalo se to jak perníková chaloupka. Za mě, Komaxit nebrat.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jakou barvou natírat?

#49 Nový příspěvek od ITS »

Nejspíš vesele pletete komaxit a práškovou barvu nanášenou elektrostaticky. To asi bylo to kolo. Rámy kol by nikdo nekomaxitoval. Již dlouho se v odborné literatuře píše o nevhodnosti komaxitu do venkovního prostředí. Je to záležitost estetická, nikoliv ochranná proti korozi. Současně je to šíleně problémové na podklad a jiné, jak píše Fizz.

Uživatelský avatar
jafi
Příspěvky: 1507
Registrován: úte bře 08, 2011 10:50 pm
Bydliště: namestovo

Re: Jakou barvou natírat?

#50 Nový příspěvek od jafi »

Ahoj,

kolega ma pravdu.
Ak vydrzala praskova farba na niektorych mechanicky namáhaných veciach, tak to je skor nahoda.
Veci myslím napr. ako disky kolies, casti nejakého prislusenstva napr. na traktore atd atd.
Praskova farba je primarne urcena na diely ktoré sú statické a su povacsina v interieri.
Ponky, dielenske skrinky atd atd.
Taktiez pouzivat praskova farbu na nejaku karoseriu ( napr. aj na casti traktora) je velka chyba.
Prve co sa stane je ze farba zacne praskat a odlupovat sa.
Zetor 3011
Zetor 7245 HS

Fizz
Příspěvky: 7937
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Jakou barvou natírat?

#51 Nový příspěvek od Fizz »

Zaklad je to řádně připravit, vedl jsem halu povrchovych uprav a neco o tom vim, zaklad je zvolit drsnost podkladu a jeho čistotu, aby byla zaručena správná adheze barvy... Obvykle tryskani vhodnym materialem, bezprostředně po tomto by mela nasledovat povrchova uprava, ...

Puvodne se vetsina veci co sme delali otryskala, pak se vse posvarovalo, nasledne znova tryskani a pak barva. Bohuzel většina kovovyrob bud prestala tryskat úplně nebo to omezili na jedno, takze bud svarujou netryskane, coz je problem pro výsledné vlastnosti a svarovani samotné, a nebo to otryskaji a pak svaruji ale lakuje se pak osahany mastný a zoxidovany material....

Praskova barva nanesena v odpovídajícím technologickem procesu a kvalitě vydrží neskutečně moc, ale pokud je to provedeno špatně vysledek je spíše ke škodě nez k užitku.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Jakou barvou natírat?

#52 Nový příspěvek od ota »

Ano je to tak jak píše Fizz. Dělal jsem ve firmě kde se dělalo různé konstrukce, kryty. Trvalo to nekolik roků, než se káplo na firmu, kde dělali tu barvu tak jam se to má. Sami si přijeli domluvit a skonzultovat co a jak připravit pře odvezením k nim do firmy. Vše pak sami připravili pro samotnou vrchní úpravu. Odmaštění, otryskání, vypálení před nástřikem nástřik a samotné vypálení barvy. Mám tu na zahradě jeden neuskutečněnej projekt asi 15 roků na jednom místě bez hnutí a barva je jak kdyby ji včera dělali. Nikde ani smítko rzi, odlupování nic. Vše má svoje a je to třeba dodržet.
Když náhodou byla barva na hliník, nebo uplně nejhůř bylo na pozink. To moc nechtěli dělat. To právě kvůli té adhezi barvy jak Fizz píše. Hliník se dával otryskat lehce ale co s pozinkem? To moc nechtěli dělat, myslím, že se to pak s tím pozinkem zrušilo a dělalo se to z ocelového plechu. Myslím si, že se možná tenkrát i ten hliník sloupával, nějak to nedělalo dobrotu. Už si to nepamatuju. To tryskání se většinou obchází kvůli rychlosti není na to čas a nebo se to jen tak foukne a je to. Taky jsem to zažil že se to jen tak pofouklo v tryskárně a šup na to pak poliuretan barvu a pak se jezdilo na přelakování.

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou barvou natírat?

#53 Nový příspěvek od mape »

To všechno co tu říkáte je hrozně pěkný ale kdo z vás takhle dělá traktor nebo vlek. Já ty moje kontejnery taky nebudu nadvakrát pískovat. Hledám technologií kterou můžu použít doma . Takže jsem ve spolupráci s borcem co to dobře opiskuje,mám vyřešeny odmašťování, zakladovku používám formex protože jde skoro na všechno a i na ní jde třeba i ten polyuretan a teď chci vychytat vrchní...
Už vidím jak piskuujete jekly co pritahnete že šrotu a pak je táhněte na opisování znova po sváření před barvou.
Já chápu že některé výrobky mají tyto technologické postupy velmi vychytane ale pro domácí podmínky ať už má někdo lepší a někdo horší je to nereálné....
Ale samozřejmě je to pěkný povídání .... To jako jo...
Co je třeba překvapilo že není železo jako železo. Přivezu jekly z jednoho obchodu a po týdnu venku na dešti jsou v nich úplný krátery a taková bodová rez. Když to nechám opiskovat tak už je na tom vidět že to rezlo. Po opiskovani stačí když je to dva dny třeba i pod střechou na vzduchu a už je vidět jak to zase chytá ty bodové fleky rzi.
Přivezu jekly z jiného obchodu ( teď už beru jen tam) a po týdnu pořád dobrý.... Když začne reznout tak jen jemná povrchová liška co jde jedním tahem smirku sundat.... Po opiskovani ně povrch úplně trpytivej.
Třeba rám od Avie byl opiskovanej venku pod plachtou víc jak týden a pořád stejnej.
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Uživatelský avatar
Libor Z25
Příspěvky: 3486
Registrován: úte bře 19, 2013 3:05 pm
Bydliště: Kůšček od Vsetína

Re: Jakou barvou natírat?

#54 Nový příspěvek od Libor Z25 »

Ja skoro všechno natířu syntetickýma barvama a su spokojený :-/ :) ...čistý podklad, dvě vrsty základovky pak vrstva syntetiky popř.dvě :) .Technologie jdou dopředu tohle je ale osvědčený způsob jak to udělat doma na zahradě....
Libor :-)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Jakou barvou natírat?

#55 Nový příspěvek od Britt »

Je to nejsnažší způsob a snad každý ho má zažitý. Nicméně doba jde kupředu a čuměl jsem jak vejr, jak dokáže krýt a držet vodou ředitelná barva, konkrétně Eterfix.
http://www.biopol.cz/barvy/koroze-a-ochrana

Dobře se s tím dělá, vercajk umyju pod kohoutkem a hlavně to drží. Dneska se už touto technologií stříkají i komponenty na osobáky.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Libor Z25
Příspěvky: 3486
Registrován: úte bře 19, 2013 3:05 pm
Bydliště: Kůšček od Vsetína

Re: Jakou barvou natírat?

#56 Nový příspěvek od Libor Z25 »

Eterfix ? To mosim vyzkoušet.Natíral jsem myslim eternalem ale chytalo to po nějaké době lišku.Asi to chtělo více vrstev.Je rychleschnozcí to se mi líbí ale nevím jestli má tak dobrou antikorozní ochranu... Když mi lakovali před měsícem auto zelenou Škodovackou metalízou taky je vodou ředitelná....a taky sem čučal naj bagr na tvrdů hlinu :D
Libor :-)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Jakou barvou natírat?

#57 Nový příspěvek od Britt »

Já ji koupil na skleník a natíral to štětkou. 2 vrstvy a super. Letos s tím chci natřít vlnitý plech nad garáží. Gumosfalt se z té střechy za 2 roky "vypařil" a není po něm ani stopy.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Jakou barvou natírat?

#58 Nový příspěvek od ota »

Taky mám ponatíráno Eternalem. Natíral jsem s ním hlavně čerstvej pozink na oplechování baráku. Myslím, že to bude dobře 15 roků. A už by to chtělo znovu. Je to trochu vypelichaný od sluníčka a deště. Ale není nic rezatýho pod tím. Dobře se s ním pracuje, rozmícháš, netíráš a pak jak píše Britt opláchneš vodou věci a je. Natíral jsem to 3x. Ale zase je to spíš na věci kolem baráku, no káru bych tím nenatíral. Mám tu ještě v pixle dost, možná letos na tu střechu vlezu a ponatírám. Na zkoušku jsem natřel uplně starej ošklivej okap u verandy. Taky 3x tak jak byl. Se rzí, chlupatou odstávající barvou. Na zkoušku jen kousek. A manželka že prej tak to natři celé, aby to nebylo flekatý. Tak jsem vzal okap celej. No a je to pořát dobrý. Akorát nad kanálem je schnilej kotlík a sračku. Jak jde do kanálu všechno možný, je to jak komín a tam je to schnilí. Mám s tím Eternalem na tyhle venkovní věci moc dobrou zkušenost. Dobrá držící barva.
K těm nastřikům třeba kontejneru, šasi třeba pro mape koukni semhle. http://www.fagusaz.cz/barvy
Je to ve Vinoři firma, brácha od nich bere barvy na konstrukce, kontejnery, svařence. Zatím hodně dobrá kvalita. Cenově nevím to bych se musel optat. Bere toho kvanta na paletách, takže co stojí pixla nevím. Právě tu mám od toho škopek v kterým mi dovezli matroš, tak jsem na to koukal a vzpoměl si. Stříkají jak základ, tak vrch od nich. Bo ten škopek je od vrchní modré a někdo v tom ještě míchal základ šedej. Kybl je nablemtanej.

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: Jakou barvou natírat?

#59 Nový příspěvek od P.S. »

Jakým ředidlem 600... nahradím toto SR05, AR10?

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou barvou natírat?

#60 Nový příspěvek od mape »

Ota: díky. odkaz docela zajímavý. Já ted testuju ten polyuretan S200 a uvidím. Základovka formex mu vyhovuje a při zkoušce jsem zjistil že se velmi dobře stříká. Už poprašek dělá docela peknej povrch což třeba u toho natuženýho alkytonu neznam. Je to ale podle prodejce danny ředidlem. To speciální na polyuretan co mi dali se prej odpařuje přesně jak má a tim to pekně zasychá v ten správný moment.
Nejhorší co jsem kdy vyzkoušel je právě stříkat těma vodou ředitelnejma... ty tečou jak prase už při minimální vrstvě. ale třeba je to rukama :D :D
jen pro zajímavost... takhle vypadal ten alkyton jen tak při zkoušce.... až mi to tehdy překvapilo jak to šlo slušně stříkat a docela to i krylo...
Obrázek
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“