soustruh

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
jean
Příspěvky: 3065
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: soustruh

#31 Nový příspěvek od jean »

Od optimum by som urcite nic nekupoval. Mam zopar skusenosti a vzdy zle. Spracovanim na najnizsej urovni. Hnus.

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: soustruh

#32 Nový příspěvek od palobobo »

Jean: tak daj konkretne aku mas skusenost? Ked uz ides takto zatracovat optimum. Moja skusenost uz minimalne 10 rokov a maximalna spokojnost.

jean
Příspěvky: 3065
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: soustruh

#33 Nový příspěvek od jean »

Co si nepochopil na predoslej vete? Spracovanie na urovni najhorsej ciny, krive uz od vyroby. Kludne si to kupuj, ja som sa uz popalil dost.

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: soustruh

#34 Nový příspěvek od palobobo »

Tvojej vete som rozumel a chcel som vediet co konkretne je take velmi hrozne zle. Ale asi mas len kppec teorie.... a skutocne modely si videl len na stranke. Alebo si si kupil najlacnejsiu vec a chcel snou podnikat....

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: soustruh

#35 Nový příspěvek od vitex »

Tak ještě jednou a naposledy.Nechci Optimum apod.ani zadarmo. A to dělám částečně profipráce,spíš mám SV18R jako kutilskou mašinu.

jean
Příspěvky: 3065
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: soustruh

#36 Nový příspěvek od jean »

Vitex, 8) Ale to nevysvetlíš. Lebo niekto zažil jeden čínsky sústruh, tak to vie posúdiť....

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: soustruh

#37 Nový příspěvek od palobobo »

Vitex jean: tak uz mi poviete co vam na ktorych strojoch vadi? A druha vec dajte mi prosim dajakeho teda dobreho vyrobcu sustruhov rady SV 18? Asi aj ten jeden v TN to uz zavrel. Dnes na takom stroji nikto nebude robit velku vyrobu a potom na udrzby do podnikov staci aj Optimum. Bernardi.proma....
Jean a mam s tymi strojmi dost vela skusenosti....nie jeden sustruh.
Vitex ano ty sa pihybujes v obrabacich strojoch kolko tychto prckov rady SV18 predate dodate a je na ne poziadavka?
Ďakujem

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13206
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: soustruh

#38 Nový příspěvek od Čárls »

SV 18 se nevyrábi od konce 80 let Když jsme shaněli soustruh do fabriky koupila SN50 C Když se sepisovala objednávka u který sem byl ptali jsme se zastupce proč už se nevyrábí Prej by žadnej jinej soustruh nechtěli a neprodávali by se ty co Trens vyrábí SN 32 a SN50 Ten soustruh SV 18 se dělal ve třech variantách (zaškrabavání ) Jinak tam kde bylo zaškrabáno všechno byl na nástrojařské učely a za tímto učelem byl i vyvinut Hovg
Proč myslíš že čiňani skupovali skoro všechny fabriky co skončili a vodváželi v kontejnerech do číny :smich: jednou mi opravař su 80 řekl jezdíme do číny koree tajvan indie nba montáže a opravy maj tam prostě stroje co vykoupili z fabrik u nás Přednost je tuhost těchto mašin
Ještě kdysi dávno přivezli číňana k nám do fabriky Juta jej dostala za nějakou zakázku co zakazník nemoh zaplatit Běs bída utrpení hrozně chvěl při obrábění vule na sanícha šroubech a to byl prosím vyroben v licenci nějaký firmy z USA SU50 který měl odpovídat vážila 2-3x tolik
Slušný soustruh dováží z Taiwanu Stránský Petržík na objednávku i klasiku
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: soustruh

#39 Nový příspěvek od vitex »

palobobo píše: ned led 21, 2024 1:22 pm Vitex jean: tak uz mi poviete co vam na ktorych strojoch vadi? A druha vec dajte mi prosim dajakeho teda dobreho vyrobcu sustruhov rady SV 18? Asi aj ten jeden v TN to uz zavrel. Dnes na takom stroji nikto nebude robit velku vyrobu a potom na udrzby do podnikov staci aj Optimum. Bernardi.proma....
Jean a mam s tymi strojmi dost vela skusenosti....nie jeden sustruh.
Vitex ano ty sa pihybujes v obrabacich strojoch kolko tychto prckov rady SV18 predate dodate a je na ne poziadavka?
Ďakujem
Jednou jedenkrát jsem na tom Optimu dělal.Po půl hodině práce jsem materiál zahodil a šel to vyrobit domů na své mašině.Víc zkušeností nemám a ani o ně nestojím.Třicet let jsem montoval nové speciální obráběcí stroje a linky,potom asi 12 roků až desetimetrové horizontky.Nyní v penzi chodím pomáhat repasovat frézky typu FGS a podobné.Za loňský rok jsem jich udělal pět.Soustruhům se nevěnuji,opravuji si pouze svůj.Ale nemám na něm co opravovat a dodnes je ustaven na dvou lešenářských trubkách a je přesný jak švýcarské hodinky.Klidně si propaguj čínské mašiny,Mě,jako strojaře nezajímají.Nikoho od toho ale neodrazuji.Proti gustu žádny dišputát.

jojo7011
Příspěvky: 1074
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: soustruh

#40 Nový příspěvek od jojo7011 »

ot: Posledna SV18RA / RD sa v Galante vyrobila v 1988 roku. To len tak naokraj. Na tych Cinskych kolovratkoch vid. Proma, Optimum, Bernardo atd. sa neda robit. To je vhodne tak pre nejakeho modelara, aj to ho uprimne lutujem. Kamarat invalid si otvoril zivnost ( opravuje zahradnu techniku ) a vtedy tym ze je invalid, tak dostal nejaku dotaciu asi z ESF. Nakupil si vercajgi ( pripravky, stahovaky, diag. Stihl, brusku na retaze ) a aj taky maly Cinsky sustruh asi Optimum, nepamatam. Tak ma zavolal, ze nech mu ukazem jak sa na tom robi, zebi si vedel vysustruzit nejaku robnost a tak. Na tom sa fakt nedalo robit. To normalne odtlacalo naz od obrobku. Ajtak chodi za mnou ked daco treba urobit a ma ho v garazi len na vystavku.

Do roboty nam kupili 3 Cinske nastrojarske frezky TYNTECH. Jedna je podbna napr. na FNGJ 20 a dva su podobne napr. jak FNK 25. Majitelia si nedali povedat. A chlapi na nich robia s velkym sebazaprenim. Ergonomia ovladania je naprosto priserna. Hlavne kluka zvisleho posuvu je tak nizko a pod takym uhlom, ze clovek musi byt hadia zena aby na nu dosiahol. A to nehovorim o tom, ze od nova rucny zvysly posuv na jednej z nich nefunguje ( ta co sa podoba na FNGJ 20 ) Akokeby neodbrzdil os. Dalsia vec naco chlapi nadavaju je ze brzdene su motori na jednotlivych osiach, a nie samotne sruby os. Motori su s osami spojene cez ozubene remene, ktore samozrejme pruzia a kedze je brzdeny motor, tak pri trochu vacsom zabere lietaju rozmery. Napriklad drazku pre klinok potiahne sregom. Na jednej uz 3 x roztrhlo remen pre zvisli posuv a konzola padla dole na mech doraz. Ked chlap upne obrobok do zveraka, tak na neho zhora silnejsie pobucha montaznou palickou aby obrobok dosadol na doraz do zabehnutych celusti. Vtedy prepruzi remen a nula sa pohne asi o 0.05mm. Jedina dobra vec na nich je digitalne odmeriavanie Heidenhain. To zjavne montoval uz importer.

pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: soustruh

#41 Nový příspěvek od pavel sk »

A ja som chcel kupit číňáka :smich: :pistol: :sok: To racej zostanem u toho vybiteho Bulhara zo Slivne v robote.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: soustruh

#42 Nový příspěvek od jenicek »

Taky jsem začínal s čínou a postupně přešel na litinový strojky z bejvalý RVHP (nejsem zarytej TOSák), který jsou všechny starší než já a od tý doby se na tom dá normálně dělat a né furt přemejšlet, jak korigovat práci z důvodu vlastností stroje.
Mluvim o vrtačce, soustruhu, frézce, truhlářský pětikombinaci a hromádce ručního nářadí.

jean
Příspěvky: 3065
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: soustruh

#43 Nový příspěvek od jean »

Aby sme boli spravodliví, tak na farebné kovy a plasty sú čínánci dobrí.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13206
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: soustruh

#44 Nový příspěvek od Čárls »

Ono ty číny a VBD jaksi nejde dohromady jedině dobře ale hoodně dobře nabroušený nůž a s pozitivními uhly aby měl co nejmenší odpor a nejmenší posuvy abyse nic neudtláčelo žádny lepší material asi tak jedině se nechá eliminovat tuhost stroje a vyběhaný mašiny s vůlema
To jen na okraj Prostě sem se soustružničinu učil a dělal s přestávkou cca 8 let v JZD celý život Slušnou mašinu po GO jsem dostal 20 roků před duchodem a 5 let novou SN50
Jinak samý starý vyběhaný mrasky SU 63 z 71 roku a na SU 80 z 61 roku Pravda ta že mašiny běhali povětšinou na jednu šichtu a některý jen občas su 63
Takže co se týká vyběhanejch mašín mám svoje za sebou a furt jen záleželo na soustružníkovi co uměl a neuměl Tak to bylo u nas ve fabrice SV 18 většinou když sem odcházel 20 roků po GO
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Ready
Příspěvky: 414
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: soustruh

#45 Nový příspěvek od Ready »

Taky kolem toho malinko šmejdím,bo na staré křupavé kolena se chci malilinko vrátit k jemné mechanice a narazil jsem na tohle https://www.cyrrtec.cz/p/mt-250a-vzorek ,není to velké a utahne mi to FVE.....strojní posuv šestihranem,určitě bych překopal pomalou na vřetenu na ještě o kus pomalejší kvůli závitům,v této váze už jakési malinké pomyšlení na tuhost bude,trochu mně vrtá v hlavě lože prý kalené na 55 HRB,to je tak tvrdost zmrzlého másla :D ....ale třeba to pletu(HRA /HRB/HRC),tvrdosti jsem používal naposledy na škole a to jsme si ještě na výkresy svítili petrolejkou :smich: ale na barevné kovy by mohl fungovat dobře,oceli v malé sponě by měl dát taky,hodně to bude i o plátku. V prizmách má lišty,takže vůle půjde asi i vymezit.A na větší obrábění mám přístup k mašinám na to dělaným,od SN500 až po SUS80 s 3,5m ložem.....to by mělo stačit :smich: :smich: :smich:

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“