Zapojení elektromotoru 380

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
liba23
Příspěvky: 1215
Registrován: úte led 08, 2013 9:57 pm
Bydliště: Hluk

Zapojení elektromotoru 380

#1 Nový příspěvek od liba23 »

Měl bych žádost o radu ohledně zapojení motoru, mám nový motor NORD, svorkovnice na motoru má tři šroubky ve kterých bylo zapojeno původní vedení a další tři které byly volné - nazapojeno.
Tak jsem ze zásuvky zapojil přes reverzní vypínač motor na ty tří na motoru kde byl zapojen původně, motor se v jedné poloze vypínače točí řekl bych normálně ale když přepnu na ty opačné otáčky tak vůbec nic.
Má s tím nějakou souvislost to zapojení " trojůhelník - hvězda " jako, že třeba na trojůhelník motor reverzovat neumí nebo na hvězdu ??
Je možné že se ten motor prostě neumí točit na druhou stranu - není reverzní ??
Jaká by ještě mohla být příčina výše popsaných potíží ??
Elektrice neholduji , jsem naprostý laik a předem děkuji za odpovědi všem.

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení elektromotoru 380

#2 Nový příspěvek od brigadnik »

Nový motor s původním vedením? :D
Dej fotku svorkovnice, štítku a co je to za přepínač, něco z výše uvedenýho nějak nehraje.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení elektromotoru 380

#3 Nový příspěvek od Atlan »

Zavolaj elektrokara.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

liba23
Příspěvky: 1215
Registrován: úte led 08, 2013 9:57 pm
Bydliště: Hluk

Re: Zapojení elektromotoru 380

#4 Nový příspěvek od liba23 »

byl na nějaké převodovce ale podle stavu se ani neprotočil tak proto jsem jel nepřesně nazval novým.
Neptal jsem se koho mám zavolat, otázka odpověď, otázky jsou snad jasně napsané......

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5463
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Zapojení elektromotoru 380

#5 Nový příspěvek od thovt »

Bez štítku co je na motoru nikdo neporadí správně. Když se motor špatně zapojí uvidíš kontrolní kouř.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Zapojení elektromotoru 380

#6 Nový příspěvek od Jan_2 »

ohledne hvezda trojuhelnik - to neni o smeru otacek.
smysl otacek se meni poradim fazi L1 , L2 , L3 jeden , L1 , L3 , L2 opacny.

zelenozluty (PE, uzemeni) VZDY na kostru, byva tam sroubek a u privodu MUSI byt delsi, nez faze, pokud by se vyskubly.

ovsem jestli, jak pises o tom nemas ani poneti - tak ten elektrikar bude nejlepsi volba.
Naposledy upravil(a) Jan_2 dne pát bře 18, 2016 8:16 am, celkem upraveno 2 x.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Zapojení elektromotoru 380

#7 Nový příspěvek od chobotek »

Rada zavolat elektrikáře je v tom to případě jediná správná, ale jak je libo... Motor je zapojený (z pohledu toho, kam vedou přívodní vodiče) správně. Špatně je zapojený vypínač.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Pepik_Plzen
Příspěvky: 459
Registrován: pon pro 28, 2009 6:49 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Zapojení elektromotoru 380

#8 Nový příspěvek od Pepik_Plzen »

Hledej chybu v přepínači, v motoru je už tímto zapojení dané, asi Y(hvězda) Malé motory pokud to není nějaká speciálka, tak se nedělají pro Y/Δ při nájení 400V. Převážně je tam Y/Δ 230/400V, jinak by tam muselo být Y/Δ 400/690V, aby bylo možné přepínat pro rozběh s omezením proudu přepínačem Y/Δ(mývají to cirkulárky, senomety, případně šrotovníky) Směr otáčení se mění změnou napájecích fází, už je to tu popsáno v předešlém příspěvku. Tady je potom jistější obrátit se na zkušenějšího elektrikáře, který změří jestli je napájení 400V pro tento motor správně...
Nechá se vymyslet lecos, jenom je někdy problém to uskutečnit... aby to fungovalo podle našich představ.

lojzek123
Příspěvky: 588
Registrován: ned pro 18, 2011 5:46 pm
Bydliště: okr. Vsetín

Re: Zapojení elektromotoru 380

#9 Nový příspěvek od lojzek123 »

jak to tak čtu, je to tu samý elektrikářský věštec :)
Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

liba23
Příspěvky: 1215
Registrován: úte led 08, 2013 9:57 pm
Bydliště: Hluk

Re: Zapojení elektromotoru 380

#10 Nový příspěvek od liba23 »

Tak děkuji všem co reagovali, chlapi já jsem nechtěl radit jako to mám zapojovat, já už to zapojil a ono to jede ale jen na tu jednu stranu, na tu druhou ani nebzučí, prostě vůbec nic, tak jsem se ptal na začátku na možnosti .......

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5463
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Zapojení elektromotoru 380

#11 Nový příspěvek od thovt »

Když motor jen bručí jde proud ze dvou fazí,když je ticho jde do motoru jedna fáze nebo žádná.

Sender
Příspěvky: 391
Registrován: ned dub 10, 2011 11:52 am
Bydliště: Třebíč

Re: Zapojení elektromotoru 380

#12 Nový příspěvek od Sender »

Motor se zapojuje takto (pro přepínač je třeba natáhnout všech šest vodičů ze svorkovnice motoru k přepínači)
Zapojení přepínače 0-Y-D je stejný jak na tomto obrázku (místo stykačů se použije přepínač).
Naposledy upravil(a) Sender dne pát bře 18, 2016 5:03 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#13 Nový příspěvek od Britt »

liba23: Tak máš špatně zapojený přepínač. Ten ti musí přehodit 2 fáze, aby se roztočil obráceně.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

salus
Příspěvky: 593
Registrován: ned lis 24, 2013 1:19 pm
Bydliště: zde

Re: Zapojení elektromotoru 380

#14 Nový příspěvek od salus »

A jak víš že ten přepínač kterým chceš spínat 3F motor je skutečně reverzační? Měl jsi ho někdy zapojen na nějakém jiném 3F motoru a tom to fungovalo??? Podle mne nefungovalo.
Vyzkoušej zcela jednoduché řešení, vyprdni se na nějaký přepínač a připoj fázové vodiče kabelu přímo na svorkovnici motoru - na ty svorky o kterých píšeš, že tam byl z dřívějška nějaký kabel připojen, a potom teprve zastrč vidlici do zásuvky, motor se bude točit nějakým směrem. Pak zase vytáhni vidlici ze zásuvky a prohoď vzájemně na svorkovnici dva kterékoliv přívodní fázové vodiče, znovu zastrč vidlici do zásuvky a motor se bude točit na opačnou stranu. Jestliže to tak bude, je třeba hledat chybu v přepínači, protože třeba vůbec není reverzační. Toto tedy platí, že ten motor je skutečně třífázový. Tuto zkoušku, ale neprováděj dlouhodobě, protože kdyby ten motor měl jiné parametry tak by mohlo v docela krátké době dojít k jeho poškození.
Jak už zde někdo psal vyfoť štítek motoru. S přepínáním hvězda trojúhelník to na 100% nemá nic společného, protože pak by musely být propojeny nebo připojeny i ty další tři svorky, o kterých píšeš, že jsou volné-podrobnosti nebudu rozepisovat protože pro neelektrikáře, za kterého se sám považuješ to téměř nemá cenu. Tebou napsané informace o motoru by nasvědčovaly tomu, že by to mohl být dvouotáčkový motor, ale to je jen spekulace. Profík by si poradil úplně jinak nepotřebuje takové harakiri, které zde popisuji.
Vyfoť štítek motoru, jeho svorkovnici a také ten přepínač a pokud na přepínači je nějaké typové číslo tak sem s ním.

P.S. snažil jsem se to nějak srozumitelně popsat pro "neelektrikáře" snad se mě to podařilo :-/

liba23
Příspěvky: 1215
Registrován: úte led 08, 2013 9:57 pm
Bydliště: Hluk

Re: Zapojení elektromotoru 380

#15 Nový příspěvek od liba23 »

Na tom vypinači je to napsané že je reverzní, dokonce je uvnitř i schéma které znázorňuje je se krajní kontakty prohodí a prostřední - tuším V zůstává, zapojil jsem jej dle toho schématu přesně dva černé tuším U1 a W1 a hnědý V1 přívod do spínače a ta samá písmena s 2 jkou výstup ze spínače do motoru, asi bude tedy ten vypínač přehoděný - jako střeva a nebo po.......
Nafotím to

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“