Alternátor

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skalda
Příspěvky: 464
Registrován: čtv črc 05, 2007 9:25 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Alternátor

#1 Nový příspěvek od Skalda »

Mám na traktoru motor z mačkača, je to takový normální traktorový motor a mám tam alternátor české výroby 12 V 75 A, na volnoběh jsem na ampérmetru na nule, jak zapnu světla jsem mínus, po přidání otáček jsem v plusu, myslím si že alternátor je automobilový a je uzpůsoben na vyší otáčky, jaké má otáčka alternátor normálně na zetorech a je v tom vůbec rozdíl? Už jsem přemýšlel nějak stočit řemenici ale je malá a nešlo by to, šloby dát zvlášť široký řemen jen na takovou trubku ale zase bach musel dát jiný řemen na kliku a vodní pumpu. Za rady dík. 8)
Až øeknu krleš, tak to vemem šturmem. Krlééééééééééš...............

Uživatelský avatar
slavik74
Příspěvky: 280
Registrován: pon led 12, 2009 6:29 pm
Bydliště: Prievidza

Re: Alternátor

#2 Nový příspěvek od slavik74 »

Ampermeter poskytuje len informatívny udaj o dobíjaní a nemusí byť presný. Odmeraj napatie (volty) priamo na alternátore (medzi +B svorkou a kostrou) pri volnobehu a pri vyších otačkach.

Uživatelský avatar
Ali.Bubu
Příspěvky: 570
Registrován: čtv črc 01, 2010 5:25 pm
Bydliště: Kousek od Kladna

Re: Alternátor

#3 Nový příspěvek od Ali.Bubu »

Kolik otáček máš na motoru nebo na alternátoru?
Pokud máš na volnoběh alespoň 800otáček na altíku tak to musí při normálnim provozu dobíjet.
Jak píše slavik74, změř napětí na alternátoru a na AKU. Pokud bude napětí na volnoběh kolem 12V a při vyšších otáčkách +-13,5, tak je asi vše OK.
Já se práce nebojim, klidně si vedle ní LEHNU.
Život je souhrn průserů nepravidelně po sobě jdoucích !
Pozdrav každého, když stoupáš vzhůru.Nevíš koho potkáš, až budeš padat dolů....

hotday
Příspěvky: 1677
Registrován: stř úno 03, 2010 12:15 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Alternátor

#4 Nový příspěvek od hotday »

ak mas alternator ceskej vyroby, tak vacsinou su unifikovane rozmery, takze su dva premery osiek..staci zajst na nejaky srotak a nabrat si remenic akych potrebujes, ono to vsetko pasuje...ale i tak by ti mal dobijat, resp. ukazat, aspon nieco do plusu...aky to je typ alternatora? ma regulaciu v sebe, alebo mimo tela??? a kontrolku nabijania nemas??? moze byt, ze mas prerazenu jednu diodu z tych 6 na usmernenie...a vtedy ti nabija, ale slabsie, akoby malo....

Uživatelský avatar
vasek775
Příspěvky: 1113
Registrován: ned pro 27, 2009 5:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Alternátor

#5 Nový příspěvek od vasek775 »

když je tu toto téma kde najdu zapojení schéma altík kontrolka ,relátko a kontrolka děkuji
Mám Zetor 6211,6718 ,nakladač Mikrus, vlek 8tuna,Fabia 1,2tsi a ted Oktavia III DSG kolka gladiator X450L a dalsi bordel co překáží u baráku

Uživatelský avatar
slavik74
Příspěvky: 280
Registrován: pon led 12, 2009 6:29 pm
Bydliště: Prievidza

Re: Alternátor

#6 Nový příspěvek od slavik74 »

Stači takto? :
alternator.jpg

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternátor

#7 Nový příspěvek od Jakub »

Tu pojistku bych raději zařadil až do větve se spínačem (spínací skříňka), tako by musela být dimenzovaná na plný proud altelnátoru (např. 42 A) a víceméně by ztratila praktický význam.

Ideální regulátor dobíjení udržuje palubní napětí 13,8 - 14,5 V, pokud je toto napětí nižší, je to způsobeno:
Špatným regulátorem
Opotřebené kartáčky ("uhlíky")
částečně spálený usměrňovač (některá z diod)
malé otáčky
poddimenzovaný alternátor (dynamo), velký odběr
přechodové odpory - zkontrolovat spoje, nejen + vodič ale i kostřicí - pozor na ukotření alternátoru k motoru, motoru k chassis a podobně

Ali.Bubu: 12 V na volnoběh je docela slabota, to chce víc (pokud je teda dobrá bat.), při 12 V napájí zátěž z větší části už jen bat.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
vasek775
Příspěvky: 1113
Registrován: ned pro 27, 2009 5:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Alternátor

#8 Nový příspěvek od vasek775 »

dekuji už sem to tu našel a zapojil akorád jsem misto 2W dal 4W žárovku má to nějaký špatný vliv?
Mám Zetor 6211,6718 ,nakladač Mikrus, vlek 8tuna,Fabia 1,2tsi a ted Oktavia III DSG kolka gladiator X450L a dalsi bordel co překáží u baráku

Uživatelský avatar
slavik74
Příspěvky: 280
Registrován: pon led 12, 2009 6:29 pm
Bydliště: Prievidza

Re: Alternátor

#9 Nový příspěvek od slavik74 »

vasek775 píše: akorád jsem misto 2W dal 4W žárovku má to nějaký špatný vliv?
Odmeraj dobíjanie a uvidíš :-/ Záleží aký typ alter. máš, kontrolna žiarovka služi na napájanie budiaceho vinutia, pri použití 4W miesto 2W žiarovky to nemusí fungovať ako má.

Uživatelský avatar
MAGNUM
Příspěvky: 434
Registrován: čtv led 31, 2008 7:00 pm
Bydliště: okr.Piešťany

Re: Alternátor

#10 Nový příspěvek od MAGNUM »

-dobíjacia sústava nieje istená žiadnou poistkou
-dosť záleží aký typ ampérmetra máš použitý s tým alternátorom a ako ho máš zapojený
-ale aj tak je naj,keď máš kontolku a voltmeter to je najpresnejšie čo môže byť
-ampermeter sa dával väčinnou do sústavy kde bolo dynamo
"když hlava myslí,ruce se jenom hrají"

Uživatelský avatar
vasek775
Příspěvky: 1113
Registrován: ned pro 27, 2009 5:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Alternátor

#11 Nový příspěvek od vasek775 »

změřeno dobijí to 13,3v při volnoběhu i naplno bez záteže i se zátěží trápí mě že ta kontolka s tou 4w žárovkou trochu prosvítá do 900ot.
Mám Zetor 6211,6718 ,nakladač Mikrus, vlek 8tuna,Fabia 1,2tsi a ted Oktavia III DSG kolka gladiator X450L a dalsi bordel co překáží u baráku

Uživatelský avatar
slavik74
Příspěvky: 280
Registrován: pon led 12, 2009 6:29 pm
Bydliště: Prievidza

Re: Alternátor

#12 Nový příspěvek od slavik74 »

Daj tam 2W žiarovku, presvitat nebude a bude dobíjať viac ako 13,3V.

Uživatelský avatar
vasek775
Příspěvky: 1113
Registrován: ned pro 27, 2009 5:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Alternátor

#13 Nový příspěvek od vasek775 »

pokud to tak je tak v pondelí jí kupuji
Mám Zetor 6211,6718 ,nakladač Mikrus, vlek 8tuna,Fabia 1,2tsi a ted Oktavia III DSG kolka gladiator X450L a dalsi bordel co překáží u baráku

TomasJ
Příspěvky: 1
Registrován: ned lis 13, 2016 7:15 pm
Bydliště: Košice

Re: Alternátor

#14 Nový příspěvek od TomasJ »

Zdravim ,potrebujem poradit, mal som alternátor na zetore 3011 a dobijal , kedze bol celý zrepasovaný dal som ho na zetor 7245 a pri nizkych otackach nedobija , dobíjat zacne az pri vysokých otackach , moze to byt iny rozmer remenicky ? Dakujem

Malciik1
Příspěvky: 1
Registrován: čtv pro 08, 2016 12:01 am
Bydliště: Povazska

Re: Alternátor

#15 Nový příspěvek od Malciik1 »

Mam alternátor škoda 105 zapojil som ho podal schémy mam ho zapojený na motore
Slávia 1d80 dobíja na baterke pri visich otáčkach v pohode ale ked uberem otáčky tak
Začne dobíjať na plno 18 až 19 volt a duši my motor musím odpojiť z reglera r a motor
Znuvu ide ako blázon po schvilke to nápojim a všetko v poriadku baterka 55 ampér
Neviem čím to môže bit už som dal druhý regler a nepomohlo

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“