Pracovni led svetla a odpory

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9069
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Pracovni led svetla a odpory

#16 Nový příspěvek od Sniper »

Lukashil píše: sob kvě 20, 2023 10:59 pm Eliminacni odpor se skutecne zapojuje mezi privodni vodice led zarovky, cili paralelne.
A můžeš mi tedy vysvětlit, jak tímto zapojením zvětšíš hodnotu odporu v obvodu tak, aby řj nepoznala jiné spotřebič s menším odporem?
Díky 8)
Sice tady to píšou zrovna tak, ale nějak to nechápu :-/

https://www.led-svetla.eu/led-koncova-s ... r-25w.html


Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Fizz
Příspěvky: 7986
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Pracovni led svetla a odpory

#17 Nový příspěvek od Fizz »

Tak jak to máš namalovaný stejný volty vic A

Pokud to dáš do série snižujes voltáž ledce.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6632
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Pracovni led svetla a odpory

#18 Nový příspěvek od Lukashil »

Tak tak, ten odpor je vlastne spotrebic proudu, takze si pak rj mysli, ze je tam skutecna zarovka.
Ja misto odporu davam zatovku, akorat neptejte se proc tomu tak je, ale zjistil jsem, ze kdyz potrebuju 21w, a ledka ma rekneme 5w, tak mi nestaci vlaknova zarovka 15w, ale reaguje to az na 18w sufitku :-/
Stydím se za tuto zem

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1233
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Pracovni led svetla a odpory

#19 Nový příspěvek od kaja.h »

Není spotřebič jako spotřebič, žárovka se chová jinak než odpor. za studena malý odpor za tepla se zvětší.
A nebylo by lepší teda v řídící jednotce zrušit tu funkci hlídání !
Jede traktor, je to Zetor 3011

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4197
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovni led svetla a odpory

#20 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

Takhle přesně to mám zapojený jako je na tom obrázku a nic :) Odpor je asi jedno jak dám počítám protože není nijak označený a koukájí z obou stran červene kabliky. A světlo a zásuvku na traktoru mám odzkoušené kam a jak jde proud 8)

No kdybych věděl jak nebo kdo by to dokázal tu řídící jednotku nějak obejít :smich: Ptal jsem se přímo v servisu JD a tam mě řek chladně že to prostě nejde. Tak sem si říkal že to prostě musí! jít :zapomel: Prostě sem si řikal logicky když nahradím ten rozdíl halogen/led právě tím odporem, tak si přece musí myslet že tam je ta halogenová žárovka ne???? Ale jak je možný že to nefunguje ani s tím odporem :-/ Proto už jsem zkusil napsat sem na forum protože mě docházejí nápady ;-)

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4197
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovni led svetla a odpory

#21 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

V prodejně mě doporučili tento tak doufám že správně :-/ https://www.autolamp.cz/odpor-pro-elimi ... -19w_14660

Origo halogen na traktoru žárovka HB3 - 60w
Ledka odběr 45w

Takže rozdíl 15w na jednom světle. A nevím jak správně vypočítat/změřit ty ohmy?

Fizz
Příspěvky: 7986
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Pracovni led svetla a odpory

#22 Nový příspěvek od Fizz »

Bonanci nejni pak nahodit ledky se stejnou wattáží? Než někde topit rezistorem?

Teď jsem koupil jakýsi pracovní světlo ma jeřáb, tuším 100w, dráhy jako kráva ale svítí to jako celý stadion. Navíc 4300K.

Ani mi v3ska žádnou chybu nehlásí. 8)
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

fikejz
Příspěvky: 6173
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Pracovni led svetla a odpory

#23 Nový příspěvek od fikejz »

Prvně bych vyzkoušel ty ledky na baterce, jak připojené a jestli svítí. Pak změřit se zapojeným svítícím halogenem polaritu a proud / odpor halogenu. Podle toho bude vidět co dál. Není důvod proč by neměla jít vyměnit halogenová svítilna za led.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Fizz
Příspěvky: 7986
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Pracovni led svetla a odpory

#24 Nový příspěvek od Fizz »

Navíc možná má otočený ty rezistory.

Evidentně v tom mají lidi trochu chaos.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Pracovni led svetla a odpory

#25 Nový příspěvek od AlexTc »

Na rezistoru není co otáčet. Při 12V a 10 ohmech jím poteče proud 1,2A a výkon bude 14,4W. Při 24V to bude 2,4A a 57,6W. Nevím jaké napětí má ten traktor. Je otázka jak se to led světlo chová . Jestli se bude tvářit jako odporová zátěž (žárovka), ale spíš ne, má v sobě napájecí zdroj pro tu led.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Pracovni led svetla a odpory

#26 Nový příspěvek od jenicek »

Ono je třeba vědět, co se dělá. Pokus/omyl není u elektriky moc vhodná cesta k vytouženému cíli, zvláště když jde o elektroniku. S nerezem to je jiná, ale o tom zas někdy jindy, že Fizzi? :smich:
Osobně bych jako neznalý amatér šel tímto postupem:
1) vyzkoušet, zda světla svítí na 12V třeba na autobaterce a zkontrolovat, kde je skutečně + a -
2) ujistil bych se voltmetrem, kde je + a - na vývodu z traktoru (svorkovnici) pro světla
3) zapojil bych světla na traktor + na + a - na -
4) pokud se LED světlo nerozsvítí, zkusil bych k němu připojit paralelně druhý LED světlo nebo nějakou 12V žárovku třeba 21W, 55W...
5) pokud to ani pak nebude fungovat, obrátil bych se na elektrikáře nebo někoho, kdo s tím má zkušenosti

fikejz
Příspěvky: 6173
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Pracovni led svetla a odpory

#27 Nový příspěvek od fikejz »

8) Parádně popsaný postup!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4197
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovni led svetla a odpory

#28 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

Jasny tomu vsemu rozumim (ten zaklad znam) zapojil jsem si nekolik svetel a udelal elektriky na vlekach.
Ale tohle me proste zaskocilo a s tema odporama zkusenost nenam zadnou.

Svetla mam odzkousene na zdroji takze vim plus a minus. Na traktoru v zasuvce taky zmereno plus a minus.

Vzadu na traktoru jsou 4 halogeny 2 na blatniku a 2 na strese. Takze jsem ty dva halogeny na blatniku sundal a dal dve ledky a rozsviti to pouze jednu. Odpojim tu co nesviti pripojim zpet jeden halogen a ten se okamzite rozsviti.....

Zkousel jsem pripojit dozadu i vsechny ctyri led a proste to rozsviti jen jednu.....

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Pracovni led svetla a odpory

#29 Nový příspěvek od jenicek »

Proveď bod 4) na tý co nesvítí, když máš zapojený ty dvě LED.
Pro jistotu změř ještě napětí na tý nesvítící LED.

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Pracovni led svetla a odpory

#30 Nový příspěvek od chobotek »

Dovolím si přidat trochu neznalé amatérštiny neboť my amatéři jsme odkázáni na čtení návodů, knih a tak podobně. Začít se dá třeba tady: https://www.ti.com/product/TPS27SA08-Q1 Je to takový klasický zástupce chytrého spínání a v katalogovém listu je popsané, jak se to chová (jak se detekuje přetížení a rozpojený obvod).
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“