Zdroj pro pomocný start

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdroj pro pomocný start

#16 Nový příspěvek od Atlan »

A alernator to nema? Alebo dynamo?
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Milan_F
Příspěvky: 427
Registrován: sob úno 05, 2011 1:27 pm
Bydliště: nedaleko Humpolce

Re: Zdroj pro pomocný start

#17 Nový příspěvek od Milan_F »

Ono nejde o nějakou elektroniku.... jde o celkovou bezpečnost sestavy pomocný zdroj - akumulátor.
Trafák, co nabízí J.A.Y. bude na tuto věc ideální. Radši pošetři na slušnou baterku.

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdroj pro pomocný start

#18 Nový příspěvek od J.A.Y. »

ještě malej dodatek - bylo by možný vyměnit za menší trafo 12V min. 300W. Mám to na bazén, kde je 300W žárovka.
A aby toho nebylo málo, mám ty trafa dvě, takže je možný vyměnit obě a měl bys 2 kW. Jestli by to po usměrnění a zapojení paralelně fungovalo jak má ti musí poradit někdo jinej :-/ Podle mě jo...
jezdím dělat do Hradce, možno přiblížit.

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Zdroj pro pomocný start

#19 Nový příspěvek od duchodce »

Pokud bys měl zájem , co zkusit výměnu , ty trafa mám dvě jedno "měkčí" a jedno "tvrdší". Jinak nastřel cenu , doprava není problém.Třeba i SZ.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdroj pro pomocný start

#20 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Výměnu si predstavuju 1:1, pokud si vyresis dopravu a já budu mít dvě trafa na bazén, jsem v rovnováze. Chces to vyfotit at vis ze to je to co potrebujes?

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdroj pro pomocný start

#21 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Zdroj pro pomocný start

#22 Nový příspěvek od duchodce »

Takže jsem vytahal ze "spodního" patra ty trafa. Paměť mě trochu vytrestala to jedno asi není úplně 1000 W. A druhé má přerušený primár. Takže jsem nas..án. Mám tam ještě jedno na štítku je 500W ale nejdříve bych ho musel demontovat a odzkoušet, pokud by byl zájem.
Obrázek[/url
]
[url=https://postimg.cc/pyGwRFbc]Obrázek



Obrázek
Kdysi mě to někdo spočítal na těch tisíc Watů protože se to používalo na 48 Voltů k nějakému zařízení . Jsou tam míry středního slupku jestli to někdo umí.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Milan_F
Příspěvky: 427
Registrován: sob úno 05, 2011 1:27 pm
Bydliště: nedaleko Humpolce

Re: Zdroj pro pomocný start

#23 Nový příspěvek od Milan_F »

J.A.Y. píše:... mám ty trafa dvě, takže je možný vyměnit obě a měl bys 2 kW. Jestli by to po usměrnění a zapojení paralelně fungovalo ...
Pokud jsou totožný, spojit správně sekundáry a udělat dvoucestnej usměrňovač. Stačí jen dvě diody -menší úbytky a ztráty.
Obrázek

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdroj pro pomocný start

#24 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Nějak jsem teda asi nepochopil - říkals, že máš dvě trafa, ale nejsou 12V?

Ve zkratce - já vlastně potřebuju jedno 12V/300W, ale druhý mám pro sichr, protože se to blbě shání. Když jsem našel v inzerátu tyhle dvě, vzal jsem je. Byly tuším po 500 plus doprava, ale bez náhrady je nedám. Origo trafo k baz. světlu stojí nesmysl. Spínanej zdroj to neroztleská :-/
jo vím, že dát tam ledku by bylo lepší, ale halogenka se dobře reguluje a letos to běželo celkem asi půl hodiny...

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Zdroj pro pomocný start

#25 Nový příspěvek od duchodce »

Trochu jsem do toho vnesl zmatek. Domníval jsem se že mám zahrabané 2 ks traf 220/24V zatížení 1000W. Když jsem je vyhrabal tak jsem zjistil že to jedno má přerušený primár. Druhé je v pořádku je pouze přepojeno na 48 V jde to přepojit zpět. Co se mně nezdá - výkon. Sice mě před mnoha lety někdo spočítal výkon na 1000 W a že je hodně "tvrdé" ale mě se to podle velikosti nezdá. Proto jsem tam uvedl rozměry středního sloupku jestli se to dá spočítat , já to nezvládnu. Potom jsem objevil ještě jedno trafo 220/24 o výkonu 500 W by ti vyhovovala velikost, musel bych ho vydolovat a odzkoušet.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdroj pro pomocný start

#26 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Ja mam zarovku 12v, takze 24v je mne na pendrek.

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Zdroj pro pomocný start

#27 Nový příspěvek od duchodce »

Takže rozhodnuto - objednán regulátor na 2 KW a zkusím to cvičně sestavit. Ale došlo mě že při zapnutí to trafo pár půlvln potřebuje pro nasycení jádra a to je slušný kopanec kterou by ten regulátor pokud byl nebyl uzavřen by nemusel přežít. Takže jsem vymyslel tohle řešení. Spuštění vypinačem přes nějaký odpor pro nasycení trafa a odpor přemostit tlačítkem při startu. Aby nemohlo dojít k přímému spuštění startovací polohy.Prozatímní připojení externího voltmetru pro nastavení regulátorem mezního napětí na 14-15 V. Myslím si že to bude stačit kvůli proudu který poteče do baterie nežli se začne startovat.. Na starteru je při startu kolem 10V takže nějaký napěťový spád tam je,trafo je hodně tvrdé, tak uvidíme. Pokud to bude "nějak" chodit začnu řešit jištění a bezpečnost aby "ten pekáč" nevyletěl do vzduchu.Ale mám dotaz , jak velký kolik Ohmů a na jakou zátěž mám ten odpor použít aby v případě "otevřeného" regulátoru ten proud regulátor neodpálil. Ten "nasycovací" proud nemám jak zjistit. Ono to má ještě jeden protichůdný požadavek aby se v té první "nasycovací" poloze vypinače dalo to napětí naregulovat na těch 15V. Ona ta poloha regulátoru bude pokaždé jinde podle stavu baterie.
Ale to si myslím že až to nějak "bude chodit" tak to zjistím metodou pokus - omyl. Ale doufám že tu velikost odporu mě někdo alespoň řádově poradí .Nebo v tom celém výmyslu mám nějakou blbost?
Už jsem dlouho nevyrazil pojistky pro ulici ......alespoň bude sranda :wink:
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Milan_F
Příspěvky: 427
Registrován: sob úno 05, 2011 1:27 pm
Bydliště: nedaleko Humpolce

Re: Zdroj pro pomocný start

#28 Nový příspěvek od Milan_F »

Kup si odpovídající baterku. Ve výsledku ušetříš čas i peníze a nepodpálíš barák.

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdroj pro pomocný start

#29 Nový příspěvek od J.A.Y. »

A ja jsem mel radost, ze se zbavim tech dvou oblud :smich: :smich:

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Zdroj pro pomocný start

#30 Nový příspěvek od duchodce »

Pro Milana.
To je to, co právě nechci ono to bude mít ještě jedno využití. No a jako vyznamenaný hasič bych měl hašení zadarmo. :D .Pouze se musím podívat jakou mám smlouvu s pojišťovnou.... :obchod: :zapomel:
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“