Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Zetor15
Příspěvky: 871
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerp

#61 Nový příspěvek od Zetor15 »

ještě potřebuji pravo nebo levotočivé pokud bude spojené mezikusem přímo na motor?

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerp

#62 Nový příspěvek od ITS »

Píší, že motor je levotočivý, takže asi pravotočivé. A hlavně si kup originál spojku.

Zetor15
Příspěvky: 871
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerp

#63 Nový příspěvek od Zetor15 »

jo se spojkou pravě počítám je to nejednoduší řešení... díky za pomoc

Arci
Příspěvky: 1
Registrován: úte říj 20, 2020 8:36 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#64 Nový příspěvek od Arci »

Dobrý deň, prosím vás, potreboval by som poradiť ohľadom hydrauliky. Vyrobil som si káľačku na drevo a piestnica sa mi pomaly vysúva. Mám 5,5 kw motor-1450 ot/min, čerpadlo 18l/min, hadice na piestnicu mám s vnútorným priemerom 10 mm, hadica z rozvádzača do čerpadla je 13 mm vnútorný priemer a hadica z rozvádzača do prepadu/nadrže/ je 16 mm vnútorný priemer. Rozvádzač mám 40 l. Hadice sú do 250 bar, všetko to mám nové.
Prosím vás, ako by som zrýchlil posun piestnice. Výkonnejším čerpadlom ?. Vonkajší priemer piestnice je 70 mm.
Ďakujem za odpoveď. Ján

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#65 Nový příspěvek od Fizz »

Turbo rozvaděč pro stipacky.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#66 Nový příspěvek od oco13 »

Fizz - turbo rozvádzač ide rýchlejšie len keď sa vracia naprázdno, ale jemu sa pomaly vysúva.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#67 Nový příspěvek od Fizz »

Ee, mam dvourychlostní, na vyšší rychlost mam poloviční tlak.

Většinu můžu štípat na tu rychlejší bez problémů, sukovitý dám tou pomalejší.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#68 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

jestli je vnější obal pístnice jen 70mm tam píst v ní bude něco přes 60mm. to musí s tím čerpadlem jezdit na štípačku docela slušně rychle protože i kdyby byla účinná dýlka 1 metr tak se do toho pístu vejdou asi tři litry oleje. a jestli tam je čerpadlo co dává při těch otáčkách motoru 18 litrů tak se to vysune za 1/6 minuty v celý dýlce toho jednoho metru, což je 10cm za vteřinu. jestli ti to chodí plusmínus takovouhle rychlostí tak to funguje tak jak má protože to tak je postavený.
jinak ta pístnice se mi na štípačku zdá slabá ale to asi není předmětem dotazu.

Libor Holub
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 12, 2023 4:38 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#69 Nový příspěvek od Libor Holub »

Dobrý den všem kdo tento příspěvek čte.
Pánové, nechci tady rozpoutávat debatu na vše co se zde napsalo, ale uvítal bych odborný názor podložený praxí.
Na úvod
rozhodl jsem se postavit si kovářský tvářecí lis.
Zadal jsem si výrobu pístnice s průměrem pístu 180 mm = 254,37 cm2. Výsuv 250 mm = 6,358 litru. Pístní čep 100 mm. Požadovaná rychlost vysunutí do 10-ti sekund.
Požadovaný dotlak 50 tun. Proč dotlak. Na kovářském lisu probíhá práce až v konečné části výsuvu pístu. Větší část pohybu píst není zatěžován. Výsuv 250 mm je rezerva pro technologické využití.
Jednou to je 10 mm A jindy třeba 200 mm, ale vždy je tam dotlak cca. 5 - 10 mm.
To jak se chová čerpadlo, motor, průtoky atd. to mám za sebou. Výpočty mám popsaný celí sešit a stejně nejsem ochytřen.
Proto si Vás dovoluji požádat zda někdo z Vás má povědomí jak se chová pístnice v nezatíženém stavu při výsuvu. Je mi jasné že pokud nedá čerpadlo je v pístnici podtlak rovnající se hmotnosti pístního čepu a kluznému odporu těsnění.

Vzorce pro výpočet návrhu systému pracují s plnícím tlakem v mém případě 20 MPa (290 psi) od prvopočátku až do konce. V tom případě mi vychází strašná numera na výkon motoru, nebo se nedostávám na požadovanou rychlost.
Ve výpočtech jsem měl zubová čerpadla jako i pístová. Má snaha je se dostat s výkonem cca. 5,5 kW/380 V při 1440 ot./min.
Snad nejlepší výsledek na který jsem se dostal, bylo pístové čerpadlo P16 s regulací tlaku a rychlosti. Regulace je také důležitá, protože jednou potřebujete 30 nebo 40 a i 50 t., podle toho jestli sváříte nebo jenom tvarujete. U té 16-ky jsem se dostal sice na posuv 1,562 cm/s, Q -24 l, M - 33,84 Nm a N - 5,1 kW. ale jistý si opravdu nejsem.

Prosím prosím unaveně a poraďte. Čím více se do toho zavrtávám tím větší mi vyvstávají pochybnosti.
https://www.youtube.com/watch?v=6OCnLZF ... 5hcw%3D%3D odkaz na provedení lisu na YouTube.

Předem děkuji za názor.
Nejsem sice traktorista ale bydlím na vesnici a traktor je důležité náčiní.

S pozdravem Libor

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#70 Nový příspěvek od chobotek »

To pístové čerpadlo je overkill, ale jestli už je... Nejsnazší řešení je s čerpadlem zubovým, dvojitým. Jestli to chápu správně, ten píst jede až do okamžiku styku s materiálem prakticky bez zatížení. To tlačí obě čerpadla. Jakmile tlak stoupne na přednastavenou hodnotu, tj. tam, kde motor přestane stačit, otevře ventil většího z čerpadel zpátky do nádrže, tím odlehčí motoru a druhé čerpadlo provede dotlačení. Další možnost je na začátku propojit objemy nad a pod pístem, případně je možné oba ty způsobu kombinovat. Je to tu mnohokrát popsané a chápu, že s nefunkčním hledáním je to opruz - je třeba přes google, site:nasetraktory.eu.
Zkrátka potřebný výkon motoru je daný součinem tlaku a rychlosti a z toho vychází všechna řešení. Možná napiš co všechno máš, že by se to nějak dotvořilo.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Libor Holub
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 12, 2023 4:38 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#71 Nový příspěvek od Libor Holub »

Děkuji za rychlou rekci.

Z dotazovaného vybavení systému je pouze pístnice. Ta se vyrábí. Ano, pístnice cestou dolů jede bez odporu až do materiálu kde se opře požadovanou silou. Z řešení netrvám na pístovém či zubovém čerpadle. jde mi o to aby to dopadlo na první dobrou. Z videa je možné vidět princip využití. Amíci používají posuv 1,5 až 2 inch. Důvod je chladnutí výkovku a i předání tepla do babky na lisu. Pokud je dlouhý čas tak se babky vyhřejí a ztrácí soudržnost.
Navrhované řešení jsem taky zvažoval, ale nevím jak to vypočítat a už vůbec nevím jak poskládat ventily, pojišťováky.

Libor

Libor Holub
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 12, 2023 4:38 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#72 Nový příspěvek od Libor Holub »

Pokusil jsem se to namalovat.
Takto jsi to myslel?
Obrázek

Libor

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#73 Nový příspěvek od ITS »

U takových lisů bývá běžnější plunžr a nikoliv píst. Zpětný chod obstarávají pružiny. Hodně to zjednoduší rozvaděč. Lisy pak mají jednostupňové čerpadlo s motorem cca 1,5 kW a regulace tlaku se děje manuálně dle pohledu na manometr. Čerpadlo má jen malou litráž a vše jde pěkně pomaloučku. Je to pak snadné jako facka. Ty jsi z toho udělal dvourychlostní hydraulické cvičení. Alespoň ten průtok je pouhých 36 l/min, což zvládne běžný pákový rozvaděč. Ovšem dvoustupňové čerpadlo, odpovídající litráží tvým vysněným rychlostem, budeš muset koupit na míru. Odpojovací ventil prvního stupně také - to je hodně drahé. třeba tady https://www.hydrauliktechnik24.de/Hydra ... iter-G-3-4 Regulace tlaku přepoušťákem https://www.hydrocom.cz/images/Sortimen ... /VMP10.pdf je možná, protože četnost a doba lisování nebude veliká a olej to neuvaří.
Velikost elektromotoru bude dána tlakem většího čerpadla pro chod pístu zpět. Velikost tohoto tlaku lze jen odhadnout.

Dodatek: Pokud máš již ve výrobě píst, pak z něj plunžr s pružinami neuděláš. Odpor pístu je na pružiny moc velký.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#74 Nový příspěvek od chobotek »

Já věděl, že do toho ITS vstoupí! Je to tedy v dobrých rukou a já můžu jít do dílny :) Jenže jemu jde o rychlost než to narazí, s tím 1,5kW jednostupňovým čerpadlem u toho zestárne. Ale zase jestli bude mít klasickou pístnici, může spojit objemy nad a pod pístem a hned to pojede veseleji. Efektivně z toho udělá pístnici o průměru pístní tyče. Až se opře, pak zas klasicky.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#75 Nový příspěvek od ITS »

Pokud si Libor spočítá, že mu bude stačit rozdíl rychlostí při normálním a regenerativním zapojením pístu, pak stačí jednostupňové čerpadlo. Ovšem ten rozdíl je 81:25. Bude to stačit ? Lisovací rychlost by měla být dost malá a její trojnásobek bude tudíž také moc pomalý ???

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“