Obvod hydrauliky - spojení cerpadel

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Unc060
Příspěvky: 9
Registrován: úte srp 15, 2017 4:12 pm
Bydliště: Uh.Brod

Obvod hydrauliky - spojení cerpadel

#1 Nový příspěvek od Unc060 »

Zdravím, věděl by někdo vysvětlit jak dojde v tomto hydraulickém obvodu ke spojení čerpadel? V kroužku je vyznačena část, která tuto funkci zajišťuje. Nějak mně pořád nedochází jak se to tam přestaví.
Dekuji

Obrázek

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Obvod hydrauliky - spojení cerpadel

#2 Nový příspěvek od ITS »

Ten bílý kroužek a ohyb papíru zakryl některé čáry. A také není jasné, zdali je v tom kroužku propoj těch silných čar, nebo tam ta tečka není ( u toho označení R11/2).
Nejzajímavější je ta čárkovaná čára, která asi vede tím zlomem papíru a dává impuls tomu pravému čerpadlu od čerpadla levého - asi.
Někdy jsou ta schémata bez znalosti okolí nevyluštitelná.
Už funkce těch rozvaděčů S9,S10 je zvláštní. Jako by nějaký tlumič náběhu. A rozvaděč S11, tak o jeho funkci se mě bude zdát i ve spaní. :shock:

Unc060
Příspěvky: 9
Registrován: úte srp 15, 2017 4:12 pm
Bydliště: Uh.Brod

Re: Obvod hydrauliky - spojení cerpadel

#3 Nový příspěvek od Unc060 »

S9,S10 jsou značeny jako chod naprázdno (Stand by tlak). S11 spojení cerpadel

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Obvod hydrauliky - spojení cerpadel

#4 Nový příspěvek od ITS »

Ranní pohled na věc :
Přestal jsem si být jistý, na kterou stranu fungují zpěťáky 15.1 a 15.2. Obrázek je nekvalitní.
Ale teoreticky - 15.1 je průchozí zleva a 15.2 zprava. Takže při klidovém stavu S11 jsou obě čerpadla rozpojena, pokud kterékoliv tlačí ( podle trysky 1mm lze soudit, že se to hlavně řídí podle chodu levého čerpadla) . Kuželka je impulsem přitláčena do sedla. Pokud se aktivuje S11, pak tlak z kuželky uteče do obvodu pravého čerpadla. Pokud je v tomto obvodu nižší tlak, než v obvodu levého čerpadla, tak dojde ke spojení, které trvá jen do chvíle, kdy se tlaky vyrovnají. Pak i při aktivované S11 dojde k rozpojení. A také zřejmě ten impuls, který vede ve zlomu papíru vypíná pravé čerpadlo - pokud tam je nakreslený. :chytry:

Unc060
Příspěvky: 9
Registrován: úte srp 15, 2017 4:12 pm
Bydliště: Uh.Brod

Re: Obvod hydrauliky - spojení cerpadel

#5 Nový příspěvek od Unc060 »

Velmi děkuji za Vaše postřehy,pokusím se podívat jak je to s tou větví, která vede v ohybu výkresu. Ještě doplňuji schéma samotné kostky,je identické jako na prvním výkresu. Musím ještě vysledovat chování spojení čerpadel na stroji.
Obrázek

valdoco
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 25, 2021 10:00 am
Bydliště: Wien

Re: Obvod hydrauliky - spojení cerpadel

#6 Nový příspěvek od valdoco »

Dobrý den.
Omlouvám se předem, že vůbec nerozumím traktorům. Taky z předloženého výřezu schéma lze jenom usuzovat souvislosti.
Usuzuji, že by propojení čerpadel mělo fungovat takto :

(Ještě předpoklad: nemůžu najít vámi zmiňovaný magnet S11, ale vidím magnet vpravo nahoře, označený "S..").

Popis situace :
- výtlak levého čerpadla je pojištěný ventilem 13.2, výtlak pravého je pojištěný ventily 13.1,
- obě čerpadla se propojují otevřením logického ventilu "16", přitom otvírací tlak ventilu "16" je daný řídicím tlakem, který je přivedený přes clonu 0,8mm.
- magnet "S.." určuje, při jakém tlaku se má ventil "16" otevřít/zavřít.

Fungování jestliže je tlak na 13.2 >menší než> tlak na 13.1 :
- pak když na "S.." NEBUDE na magnet přivedeno napětí,
- zůstane ventil "16" zavřený (1) a do kanálů "P" bude proudit pouze olej z pravého čerpadla.
poznámka (1): zavírací tlak je přivedený od 13.2 přes 15.1
- pak když na "S.." BUDE na magnet přivedeno napětí,
- tzn na ventil "16" se připojí menší řídicí tlak, protože "S.." se přesune a připojí tak tlakový ventil 13.1
- v důsledku toho se ventil "16" otevře a do kanálů "P" bude proudit olej z pravého, ale i z levého čerpadla.

Pokud jsem se trefil, jsem rád, jestli ne, prosím nekamenovat. :)

S přáním Pokoje, Valdoco.

valdoco
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 25, 2021 10:00 am
Bydliště: Wien

Re: Obvod hydrauliky - spojení cerpadel

#7 Nový příspěvek od valdoco »

.... no vidíte a už po odeslání vidím ve svém textu chybu.
můj předpoklad byl samozřejmě, že tlak na 13.2 je větší než na 13.1
omlouvám se. v.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“