Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#181 Nový příspěvek od Majkl1 »

Co by to podle vás dělalo, když bych (párové nohy dole pevně spojeny) za rozvaděč dal tento dělič průtoku čímž bych rozdělil předk vs zadek a na potrubí vedoucí z pístů při klesání dal tento jednosměrný škrtící ventil se zpětným jako brzdu.

Představuju si to tak, že při zvedání by dělič dělil průtok 1:1 mezi předek a zadek (nepřesnost je tuším cca 5%) a při klesání by fungoval jako slučovač a ten škrtící ventil se zpětným jako brzda. Teoreticky by při každém klesnutí až na doraz mělo dojít ke "kalibraci".
Výhodou by bylo, že bych mohl zachovat většinu stávajícího potrubí.
Ale jen teoretizuju. :-/

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#182 Nový příspěvek od ITS »

Také dobrý nápad.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4257
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#183 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

to přece nesmí dusit motor.když máš škrtící ventil na tlakový větví k spotřebiči A nebo B nad rozvaděčem(ty zadní dveře).daný rozvaděč musí bezpečně odvézt přebytek přes pojištovací ventil a svůj svod do odpadu.i kdyby byl škrtící ventil skoro zavřenej.totéž se musí dít při dojetí do koncové polohy.jinak se něco roztrhne,nebo zadusí.máš to tak zapojený?to je mi záhada. tady na videu záběry na zadní dveře se škrtícíma ventilama k řízení rychlosti pohonů.taky tam vidím,všechny nohy maj zamčený-další investice(všechny klece co jsem na videu viděl maj zámek). https://www.youtube.com/watch?v=rAkbDFp6Wj8
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#184 Nový příspěvek od Majkl1 »

Ono je to asi tak, že při objemu čerpadla 10,2ccm není můj 4kW motor schopný při daném průtoku dosáhnout na tlak nastavený na pojistných ventilech na rozvaděčích. Ten je z výroby tuším 175barů.
Měl jsem to spočítané, že by vše mělo chodit při cca 90 barech, ale asi jsem to přešvihl s průtokem kvůli použitým motorům s objemem 160ccm kvůli krouťáku při malých otáčkách.
Aby se to chovalo tak, jak popisuješ, tak bych musel dát ještě menší čerpadlo nebo silnější motor.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4257
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#185 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

hlavu vzhůru.ty klece normálně dělaj s příkonama 4 kw.no já to spočítat ,navrhnout neumím,tak se do toho nebudu motat.zapojený to máš tedy správně,el.motor nepřetlačí pojistný ventil a dusí se.takže proti přetížení to není ochráněný,motor schoří. tak ty pojištováky povol,nic jinýho já nevymyslím......
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#186 Nový příspěvek od Majkl1 »

Motor mám zapojený přes motorový spouštěč, takže neshoří - má ochranu proti přetížení.
Myslím, že jsem zbytečně příliš předimenzoval hydromotory, kvůli kterým jsem pak musel volit "větší" čerpadlo. Motory chodily i před tím jak víno, ale mám příliš malé (úzké) písty jak na zvedání (kvůli tomu,. aby se vešly do jeklu) celé klece i ten na zadní dveře. Tam je ten vysoký průtok čerpadla ku škodě.
Když bych zvolil menší motory, čerpadlo mohlo být ještě menší. Krouťák by zůstal a elektromotor by utlačil mnohem vyšší tlaky, které podle výpočtů neměly být vůbec potřeba.
Nebo bych musel zvolit "tlustší" písty. Já ale při plánování koukal na ceny a tak jsem tam, kde jsem.
Ono konkrétně u těch zadních dveří je to spočítat docela dost složité. Jinou sílu potřebuješ k jejich zvedání, když jsou dole, jinou když vodorovně a jinou když jdou ještě výše. Také díky hodně se měnícím úhlům, kterými působí píst na pant v různých fázích otevírání atd. Konkrétně asi ty zadní dveře je nesložitější fyzika na celé kleci, což jsem nečekal. Výkony motoru a čerpadla jsem měl odvíjet od této části klece namísto od navijáků.
Ale jak jsem zjistil, jde to v pohodě ovládat citlivou rukou na páce rozvaděče, takže jelikož s klecí budu dělat jenom já, nebudu nic předělávat.

Také zjišťuji, že jedna věc jsou vzorečky na papíře s přesnými výpočty a pak holá realita, která je v něčem na hony vzdálená výpočtům na čtyři desetinná místa ;-)

Pevně ale věřím, že s tím děličem průtoku a brzdným ventilem (už jsou objednané) to nakonec přece jen dám díky vám všem tady celé do kupy. Příští víkend, nejpozději za 14 dní (musím vymyslet systém nakládání a manipulace při umísťování na místo) bych rád po čtyřech měsících práce začal s ostrou zkouškou v kravíně.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4257
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#187 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

tady ho vidím,dělič, na tom prvním obrázku vlevo od bedny s elektrikou.jestli mě nešálí zrak.pak mi připadá rozvětvenej na čtyři,ale to je divný,to musí bejt dva a dva.jde se koukat po té pravé straně k noze.a zase zámky a zadní vrátka se škrtícím ventilem. https://www.kovaz.cz/hydraulicka-klec-p ... -paznehtu/
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#188 Nový příspěvek od ITS »

To zavírání dveří a ta složitá fyzika je učivo 8. třídy základní školy. Rozklad sil.
Jen je potřeba si na to zavzpomínat.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#189 Nový příspěvek od ITS »

Sekalsemmalo je úspěšný hledač.
Je tam dělič na předek-zadek a za ním T-kus levá-pravá.
Na každé noze je buďto brzdný ventil nebo zámek.

A nohy masivní propoj.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#190 Nový příspěvek od Majkl1 »

Ano, vím že jde o rozklad sil. Ale s čistým svědomím se přiznám, že z fyziky i matematiky základní školy si pamatuju už jen trojčlenku a pár vzorečků na objem a obsah. Spočítat to, je nad moje vědomosti, takže jsem odkázán na metodu pokusu a omylu :pistol:
Stejný typ děliče jsem objednával (https://www.hydrolider.cz/cs_CZ/searchq ... .35.55.012, tak doufám, že to bude nejenom makat, ale i sít :wink:

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#191 Nový příspěvek od Majkl1 »

Někde na začátku vlákna se tu rozebíralo nastavení různých tlaků pro různé větve. V praxi nyní odzkoušena varianta, kterou navrhl sekalsemmalo. Ano, jde to, jen je opravdu nutné nastavovat tlaky sestupně ve větvích jak jdou za sebou.
Jinak po seřízení ventilu na rozvaděči se to chová tak, jak by mělo - po namotání řetězu (či dojetí pístu) nadoraz, začne přetlakem olej proudit vracečkou a elektromotor se točí normálně dál.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4257
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#192 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

bezvadný.a co ty dveře se škrtícím,jak ty choděj po tom poštelování?jestli tohle chodí a pojištováky přepouštěj,tak je našlápnuto na ten dělič,že to bude fungovat.no,provař ty nohy a už tam nažen na plošinu pět šest lidí a zvedni to,jestli to má i sílu...
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

sekalsemmalo
Příspěvky: 4257
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#193 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

tady je hezky vidět,jak český výrobce,asi ten kovaz ,ale tady se to jmenuje farm obešel ty specialní motory pro opěrky nohy pákovým mechanismem a pístem. https://www.youtube.com/watch?v=JCI4u8qvYP4
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#194 Nový příspěvek od Majkl1 »

Ty dveře mám na společném čtyřokruhovém rozvaděči, který je první v sérii. Tam jsem zatím s ventilem nic nedělal, ale když bych ho povolil, bude to přepouštět taky. Jen to asi nezvedne dveře. Ale jdu to zkusit :rally:

Huráááááá!!!!
Nevím proč, ale snižováním max. tlaku se i zpomaluje chod dveří (aniž by se přepouštěl olej do vracečky) a mizí ten počáteční ráz při rozběhu dveří. Když jsem nastavil takový tlak, aby jen těsně při zvedání ventil nepřepouštěl, tak se dveře rozběhnou naprosto plynule, jdou tak akorát a motor ani nijak výrazně nemění otáčky.
I při spouštění se chovají skoro jako by byly přibržďovány. Zkrátka to teď chodí naprosto suprově. Zvedání klece taky chodí (i když jsem jí zatím nezatížil - to až se bude zvedat rovnoměrně)
Mám dojem, že jsem někde četl, že by ty rozvaděče měly v sobě mít nějaký hlídání rázů tlaku jako ochranu. Ta se asi mění v závislosti na nastavení max. tlaku v závislosti na průtoku.

Já tu fixaci předků zvolil tuto: https://youtu.be/mNLlsSG45dE?t=39

sekalsemmalo
Příspěvky: 4257
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#195 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

a reaguje teda ten škrtící ventil na obě strany?(pokud tam máš teda ten přímej škrt.ventil,ne ten jednosměrnej)to mě tedka zajímá.no já sem si jistej,že ano,ale chci to slyšet od tebe.nejdřív ho otevři,dveře budou mlátit,chodit rychle,cukat. pak ho schválně přivři,jestli se ty vrata zpomalí,ale tam musí k tomu fungovat to přepouštění,jinak to zase zadusíš.
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“