Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#151 Nový příspěvek od Majkl1 »

Ještěrku ani nic podobnýho bohužel neseženu. Hold zkusím sehnat pár koňských jednotek z řad sousedů a příbuzenstva a zkusit to těžký hovado zvednout ručně a něčím podložit. Na olej jsem se ptal v místním kooperačním skladu a mají tam toho právě povícero (asi hlavně do traktorů), proto se ptám.

Ještě mě napadlo vždy jen drcnout do páčky rozvaděče, povolit přírubu na pístu, nechat utéct vzduch, utáhnout a zase drc do páčky a tak dokola.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4237
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#152 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

ted přemejšlím,čemu říkáš příruba a co chceš povolovat.tak se s tím nedři a zkus to bez zvedání.
prostě si to poskáká,bude to pružit.
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#153 Nový příspěvek od Majkl1 »

Tak já to tedy zkusím, šéfe 8)

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#154 Nový příspěvek od ITS »

Olej jakýkoliv, co má v názvu hydraulický, jen pohlídat viskozitu. Nejlépe 46.
Odvzdušnění pístů jen střídavým zvedáním a spouštěním, třeba ne na doraz a mockrát. Olej se vzduchem zpění a uteče do nádrže a tam po chvíli odpění.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#155 Nový příspěvek od Majkl1 »

Tak proběhl první test. Motory makají přesně dle výpočtu. Přední dveře se zavřou bleskurychle, jak jsem chtěl. Horší je to se zadními dveřmi, na které mnou zvolený válec (a nebo 4kW motor?) nestačí. Úplně mi to zastaví motor. Píst tedy zkusím nahradit větším, možná dám i menší čerpadlo. Spočítat to nedokážu, protože prostě nevím, kolik ty dveře váží ani jaký je odpor v pantech. Zvolil jsem píst se silou zásunu 0,9t (dveře odhaduju na 100kg, poměr páky ramene uchycení pístu je cca 1:5, tak jsem měl za to, že 400kg rezerva na odpor pantů apod. to dá. Omyl)

Horší je to ale s tím zatroleným zvedáním klece a úplně do prdlačku se spouštěním. Dal jsem na vývod rozvaděče škrtící ventil (jeden společný pro všechny 4 nohy), ale jakékoli nastavení nemá vliv na synchronizaci pístů (pouze motor je více namáhán), cože bude asi problém v tom jednom ventilu (měl jsem použít dva - na předek jeden a druhý na zadek). Při zvedání se nejprve zcela zvedne předek a až potom teprve zadek. To by se snad dalo vyřešit těma dvěma ventily. Ale při spouštění to klesá jak se tomu zachce. Jednou se mi klec dokonce málem převrátila, když se nejprve spustil jeden zadní píst, pak si to skokem přidal přední na téže straně a já už to celé viděl převrácené na zdi. To by ani dva ventily nepořešily. Musely by být čtyři, pro každý píst jeden. Ale i tak zde vidím problém v tom, že bych to nastavil na jednu krávu a až by přišla jiná, třeba dvakrát lehčí/těžší byl by průser na střeše (spíše na zemi).
Lze nějak jinak rozumně docílit toho, aby do všech čtyři pístů teklo stejné množství oleje při různém zatížení? :-/

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#156 Nový příspěvek od ITS »

V prvé řadě jsem radil, že škrcení na vyšší, než zvedací tlak má být před každým válcem. Pokud tuto radu nevezmeš celou, pak je výsledek takový, jaký máš. Pokud se to osvěčí při zdvihu, pak se to bude muset udělat i na spouštění - tedy pokud jsi jej udělal dvoučinné. Pokud ne, pak to nepůjde.
Řešit dvě a dvě nohy je také kulhající řešení. Jedině dvojitým děličem každou dvojici a mechanicky v dvojici - torzní stabilizátor jako mají auta na nápravě. To je ale také pakárna.
Jediné kloudné řešení je čtyřnásobný dělič. Takový se nedělá, ale dá se vyrobit. Nikoliv za pár kaček, ale ty už jsi do toho dal tolik peněz a úsilí, že ti nic jiného nezbude. Přesně vím, kdo ten dělič umí sehnat. Ale nevím, zdali stojíš o rady na postupy, které stojí další peníze.

kocicirada
Příspěvky: 461
Registrován: úte pro 16, 2008 11:36 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#157 Nový příspěvek od kocicirada »

O děliči už jsme psali na straně 6 ... clonky a vše další je pěkný, ale dělič je dělič

ITS není tedy levnější dát 3 děliče? místo jednoho vyráběného?
Bez skládání je cesta například zde. https://www.hydroma.cz/hydrogeneratory/ ... e-prutoku/

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#158 Nový příspěvek od Majkl1 »

Ano, pamatuji se na navrhované řešení pomocí přiškrcení, ale neumím si přestavit, jak by se to nějak univerzálně nastavilo, protože mezi krávami bývá i přes půl tuny rozdíl, o kolísavém poměru váhy (předek vs zadek) ani nemluvě. To bych u každé druhé krávy musel seřizovat.
Při použití zubového děliče by mě zajímalo, jak by se dala provádět "kalibrace". Klec mi, sic nepatrně (milimetr/min), ale přece jenom klesá, zřejmě průsakem v pístech nebo rozvaděči. Časem, po pár zvednutích a spuštění klece by mohlo docházet k rozdílům ve výšce jednotlivých noh a pak by bylo potřeba nechat klec spustit až nadoraz na všech nohách (nejlépe aby se to dělalo samo každé spuštění). Nevím, zda ten zubový dělič něco takového umožňuje, ale z principu asi ne. Bohužel nemám možnost nikde kouknout na originální klece, abych zjistil, jak tohle mají ošéfované. :-/
Už mi to defakto vázne jen na tomhle. Až zaschne barva, mohl bych začít ostré testování.

Obrázek

sekalsemmalo
Příspěvky: 4237
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#159 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

majkle,to je nádhera.to je strojovna.seš naprostej borec!!!!tak ted moje teorie,ale rád bych to tady skonzultoval s dalšíma,než do toho začneš utápět prachy. já jsem navrhoval přímej škrtící ventil na každou nohu umístít všechny pod píst,nebo nad píst,měly by řídit rychlost válce v obou směrech.poštelovat podle zátěže klece,vyvážit to..ale to je blbost,to by fungovalo jen na zvedání(težší strana klece,nechat otevřený,lehčí přiškrtit,aby došlo k jakési rovnováze).jenže to nebude fungovat v opačnným gardu,při spouštění.zase to buchne.a tak se nabízí ty ventily všechny skoro zavřít,na váhu celé klece i s kravou.to je vlastně ta clona,jak ti radil ITS,ten odpor.ale ja bych to neuměl spočítat a navrhnout na jakej průtok to přivírat.tak to je řešení čtyřma přímejma škrtícíma ventilama,potažmo děličema,já nemám prozkoumaný,co vyjde levnějc,ale když se podíváte do schémátka,tak je to vpodstatě to samé. dále by to šlo poštelovat škrtícíma ventilama s obtokem jak na tlakové větvi pod píst a tak nad píst .a tam už si můžeš řídit rychlost hydromotoru jak pro zvedání,tak pro klesání. taky jsem koukal že maj na těch klecích ten pár nohou spojenej dole příčkou.to by taky mohlo usnadnit pak docílení rovnováhy,případně,zamezení ty havárie,jak se ti klec zvrátila....
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#160 Nový příspěvek od ITS »

Už jsem napsal nějaké úvahy do SZ.
Další možnost jsou origo stabilizované škrťáky Nejmenší a nejjednodušší jsou tyto https://www.hydrocom.cz/images/Sortimen ... FU_90C.pdf
Cenu nevím.
Jsou ale jen jednosměrné. O obousměrných nevím. Takže pokud je píst jednočinný, pak by se musely na každý píst dát dva proti sobě vedle sebe. Na jednom by se nařídila rychlost zdvihu a na druhém rychlost spouštění. Ale ani u těchto ventilů nikdo neví, jak přesné budou při značně rozdílných zatíženích ( myslím předek zadek, levo pravo).
Ze všech úvah mě zatím nejlépe vychází ten kvatro dělič zubový. Snad by se v klidové otevřené poloze dole sesynchronizoval jen průsakem.
Ani jsme snad neprobírali, zdali je na přívodu od rozvaděče hydraulický zámek, aby klec nejela pomaloučku dolů.

To je ten výzkum. Majkla obdivuji.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4237
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#161 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

vidím tam dvoučinnej válec v jeklu.teda jako mám leserový voči,tak to vidím i v tom jeklu...vona i ta clona by bylo nejlevnější řešení,vrazit do nákýho holendru plnou podložku a pak jí začít postupně rozvrtávat.podle potřeby.ale je to pokus a omyl s rozborkou a zborkou.takle vemeš na škrtáku za kličku a máš to......
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#162 Nový příspěvek od Majkl1 »

Písty jsou dvoučinné.
S těma škrtícíma ventilama mám ještě jeden problém. A tím je slabý motor. Teda - to co potřebuju, snad zvládne. Na origo, dvakrát těžších klecích se používají, co jsem koukal 4-5kW. Já mám 4kW. Mám tam dva škrťáky. Jeden na zdvih celkem (jak jsem psal) a druhý na zadní dveře, aby se neulomil pant, protože píst by se měl se stávající soustavou otevřít za cca 1,5vteřiny, což by byl hukot.
Když jsem přivřel škrťák pro zdvih, tak už to motor nedával. Nemám tam manometr (leží v krabici - nesehnal jsem ty správný redukce), takžře nevím, kolik tlaku motor dá, ale 175barů ne, protože ventily na rozdělovačích jsou z výroby nastavený právě na 175 a to mi motor nedá. Co jsem počítal, tak by mi mělo stačit cca 100barů, ale asi mám moc velké čerpadlo (19,2ccm), takže přitom průtoku to motor nedává (zadní dveře). Objednal jsem tedy menší čerpadlo (10,8cmm). Sice se mi zpomalí motory na navijácích, ale nic strašnýho (o 10cm/sec, což mi nevadí), ale motor by mohl tím pádem tlačit vyšší tlak při menším průtoku a možná nebudu muset měnit píst na dveře (docela dost řezání a úprav, což se mi nechce).
Teď k tomu zvedání. Nejjednodušší varianta je, že klec zvednu a nohy šroubem zafixuju. Na vstup a výstup dám malou rampu (možná ani nebude třeba) a krávy tam polezou po svých (stejně vysoké schody mají i v kravíně). Rád bych to ale dotáhl do konce a zkusil bych použít navrhované zubové "kvadročerpadlo" coby dělič průtoku. Ještě uvidím, jaká bude cena. I tak tam bude strašná kupa práce na předělání vedení trubek.

Jinak díky za pochvalu, ale zatím je to jen hromada železa ve tvaru klece. Jak zaznělo v jednom známém českém filmu - "Maká to, maká, ale neseje" :D

sekalsemmalo
Příspěvky: 4237
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#163 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

jojo,vidím to.no.všechno to přemotávat,od děliče to tahat ke každému pístu,to musíš,jinak zase ten dělič vyřadíš,jako si ted tam měl ten naprosto nefunkční jeden škrtící ventil a za ním se dělo,co si popisoval.přitom já tam vídím místo . přímej škrtící ventil 4x do potrubí a dáš ho na tu větev k pístnici,tam máš volno a on ti bude řídit jak zvedání,tak klesání.jak se na tten můj návrh díváte,hydraulikáří????pak bych je všechny otevřel,tam by se mělo dít,to co se dělo a pak bych všechny začal třeba o čtvrt otáčky,nebo půl utahovat.zkusit,zase utáhnout o čtvrt,nebo o půl.no a podle mě naženěš samozřejmě nákej olej do odpadu přes pojištovák,ale hlavně rovnoměrně naženeš olej do válců,když se dostaneš nad tu mez váhové nevyváženosti předku a boku s těžkým čerpadlem...
Naposledy upravil(a) sekalsemmalo dne čtv zář 24, 2020 6:30 pm, celkem upraveno 1 x.
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#164 Nový příspěvek od Majkl1 »

20 kolíků za ten zubový ventil je už na mě moc.
Asi bych zkusil začít těmi clonkami (škrtící ventily stojí celkem dost - když bych jich musel mít osm). A nemusel bych moc předělávat potrubí. Nemohu je ale nikde na netu najít. Nevíte jak se to originálně jmenuje?

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#165 Nový příspěvek od ITS »

Jako co, jak se jmenuje ?

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“