Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#31 Nový příspěvek od oco13 »

Diky :friends: máš u mňa pivo a pol deci ,lebo si mi určite ušetril kopu eur na pokusoch. 8)

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#32 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

oco - sorry, napsal jsem blbost. myslel jsem, že tam máš motor z M22 a ty píšeš o čerpadle z M22. když ten mulčovač v originále poháněl řemenovej převod tak by to nějak vymyslet šlo ale podle tvýho posledního příspěvku jsi to vzdal.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#33 Nový příspěvek od oco13 »

Zase vzdať nevzdal, špekulovať s hydromotormi určite budem. Len priamo na tomto prípade mi vyskočila na bazoši uhlová prevodovka za dobrú cenu :typek: A tak sa rysuje pôvodná verzia zo spalovákom.
Ale nepísal som sem len kvoli mulčovaču, rád by som pochopil nejako vzťahy medzi čerpadlom a HM. Aby som na to nekukal ako tela na nové vráta. Nemusím byť inžinier, ale rád by som bol aspoň trocha v obraze. :typek:

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#34 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

problémem bejvá to, že cenově dostupnější a sehnatelný i v inzercích zubový nebo pístkový hydromotory se při nejúčinnějších otáčkách točej moc rychle. a tudíž nároky na litráž čerpadel jsou velký. jenže toho se nezbavíš nikdy. když chceš sílu a požadovanou rychlost tak tam ten olej prostě musíš dostat a tlak taky. uvažoval bych v tvém případě asi takhle: mulčovač podle tý fotky poháněly dva řemeny. odpovídající pohon teda musí točit i čerpadlem. nároky na pohon toho mulčovače někde k sehnání bude nebo to s něčím porovnat. přenesou to dva řemeny tak to zas žádnej velkej nárok nebude.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#35 Nový příspěvek od oco13 »

Nie je to dobre vidieť ,ale sú tam 3ks 13mm remeňov. A porovnanie je celkom lahké . Doma je 125cm Cronimo s vlstným 18HP motorom a maká v pohode aj na 1/3 plynu. Takže 90cm záber dá 15Hp motor z Číny.
Pri Hm by nebol problém čerpadlo a samotný hydromotor ale to ostatné čo k tomu musí byť - vela oleja , chladič , regulácia
Takže sice budem niečo skúšať s HM čo už je doma , ale neutopím v tom ďalšie stovky eur. :typek:
Už takto mám na Juniorovi dve čerpadlá a 7 okruhov , čo je na domadel až až (si myslím) :hm:

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#36 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Kolik máš oleje? Je s chladičem? Kolik otáček má ten mulčovač mít? Jak velký jsou na něm ty řemenice? Jedna chybí ale druhá tam je a ta co chybí se nechá podle řemenů odhadnout.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#37 Nový příspěvek od ITS »

Vladimíre Šimo, už ho netrapme. Ono se někdy opravdu podaří seskládat hydropohon z nalezených dílů a jede to. To je velká náhoda. Vzhledem k ceně čehokoli, co musí člověk koupit, je nutno mít věci propočtené. A tady už narážíme na neochotu pořídit si strojnické tabulky, abychom věděli, kolik vlastně přenesou ty klíňáky a jaké mají být klíňáky na pohonu čerpadla ( pokud tam jsou). A pak už jen žasneme nad myšlenkou, že motor bude dávat přes 10 kW na volnoběh. Od ní není daleko úvaha, že pokud dá hydromotor 10kW, tak to bude vždy a při jakýchkoliv otáčkách.
Takže ho nechme pracovat a čekejme dotaz na to, kolik přenese ta úhlová převodovka, kterou objevil na bazoši. Postup jak to docela dobře odhadnout, jsem tady psal mrtěkrát. Zbytečně. Pojmy výkon a kroutící moment jsou pro mnohé neuchopitelné.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#38 Nový příspěvek od oco13 »

Poobede to tak nejako zhrniem, teraz sedím v práci a cez telefón je toho mnoho :-/

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#39 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

ITSi, nebuď tak přísnej. Na metodě pokusů a omylů je taky něco krásnýho. A oco se nemíní nijak ukvapovat s investicema. Proto se taky ptá. Jsem na tom podobně. Strojnický tabulky si pořizovat taky nehodlám, klíňákům se radši vyhýbám, s dotazama se, kvůli svejm omezenejm znalostem, obracím na odborníky, co o daný věci něco věděj.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#40 Nový příspěvek od oco13 »

Vladimír Šimo píše:Kolik máš oleje? Je s chladičem? Kolik otáček má ten mulčovač mít? Jak velký jsou na něm ty řemenice? Jedna chybí ale druhá tam je a ta co chybí se nechá podle řemenů odhadnout.
Takže automobilka už má dušu na mieste a aj ja som ostal celý, tak niečo skúsim napísať aj ja :typek:
Mám tam 12 - 14l oleja v jednom a 3l v druhom okruhu. Chladič nie je. Kolko otáčok má mať mulčovač ? netuším, len si skúsim tipnúť že od 1500rpm by to mohlo už kosiť a 4t rpm by som dal max aby to zase nevzietlo ako vrtulník. Remenice mám obidve priemer cca 100mm. Tú druhú som vyrobil skôr ako som zistil že nezoženiem lavotočivý motor. No toto sú asi tak v skratke odpovede na otázky , ešte skúsim vysvetliť prečo tu obťažujem s blbými dotazmi.
Metoda pokus omyl ma už niečo stála, lebo som neveril Atlanovi, že nemám kupovať staré veci z bazoša. Ale nakoniec som piestovú hydrauliku rozchodil a jediný jej problém ostáva , že občas niečo ohnem alebo odtrhnem.
Henten mulčovač v podstate nepotrebujem, len vyzerá to byť poctivý kus železa a škoda je ho hodiť do šrotu. Mám dve možnosti - prevodovka + vlastný spalovák , alebo hydraulika. Blbými otázkami tu a šmírovaním po cudzích témach som sa dopracoval aspoň k poznatku, že na rozumný výkon potrebujem cca 60l prietoku a štandartný tlak 170bar. Strojnícke tabulky na výpočet remeňov som si sice včera otvoril online, ale kedže v nich neviem hladať tak som ich aj zavrel s dlhým nosom.
Remene sú ale posledný problém , ktorý by na mňa číhal.
V prvom rade aj keď by som mal čerpadlo a HM, tak okruh na traktore ma max kapacitu 40l/min, a prierez hadíc 10mm čo by asi určite nestačilo. Navyše som sa dočítal že HM sa nedá dlhodobo prevádzkovať s pákovým rozvádzačom :-/ takže aj keď projekt odložím aj tak sa budem pýtať ,aby som bol aspoň trocha v obraze

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#41 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Oleje máš málo a ještě k tomu není chlazenej. Někde jsem pohledal že horizontální mulčovač od 100 do 120 cm záběru má 1750 otáček. U tvých 90 cm bych uvažoval o 2000, možná radši kápku víc. Jo a plusmínus metrový mulčovače tohodle typu můžou honit malotraktory s motorama 10-12 koní. Ono je to taky o tom, jaký křáčí s tím chceš sekat. Jestli jen mizerná tráva co se nehodí k ničemu nebo nějaký už povyrostlý nálety... Každá drcená hmota bude mít na příkon mulčovače jiný nároky a vlastní stroj má taky svý limity. Tyhle mulčovače jsou ale stejně určený do travních porostů. Ale to určitě víš.
Dál - kdybys měl k dispozici těch zmíněných 40 minutových litrů, tak bys potřeboval HM objemu 20cm3, kterej má strop svýho výkonu právě okolo těch 2000/min. Tak by to bylo v případě, že bys měl řemenovej převod 1:1. Kdybys mohl na první řemenici jít s průměrem nahoru, mohl by být HM objemnější s míň otáčkama. Přímá úměra. Tlaky nezmiňuju, minimum klasických 160 barů.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#42 Nový příspěvek od oco13 »

Vladimíre ja vidím hlavný problém v tom, že HM sa nedá dlhodobo prevádzkovať cez klasický šupátkový rozvádzač. Aspoň tak som sa to dočítal u Terablicka. Finančne vychádza neporovnatelne lepšie spalovák s prevodovkou. 15Hp číňan je tu u nás za 250 eur, prevodovky za padíka. A netrápi ma kam dám 30l oleja chladič a tretí okruh hydrauliky.
Na druhej strane velmi oceňujem, že ste ma aspoň trochu uviedli do problematiky rotačných hydro pohonov, ktoré sú predsa len o nejaký ten level náročnejšie ako bežná piestová hydraulika. 8) :friends:

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#43 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Přes klasickej jihostrojskej rozvaděč mám hydromotorem honěnou protiběžnou lištu, teče tam asi 25 litrů za minutu. Tak to nevrhli a udělali ve fabrice,
Rotační diskovku poháním jiným okruhem, tam se jako dočasný řešení použil trojcestnej kulák. Dočasnost se změnila "nafurt" a stále se odhodlávám dát to do trubek... Jenže tam mi teče víc oleje, rozvaděč je klasický do 40 litrů.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#44 Nový příspěvek od oco13 »

Chlapi oživím tému - kúsok odo mňa vyskočili na bazoši tri hydromotory , https://dom.bazos.sk/inzerat/118395048/hydromotory.php
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Pozeral som Terablickove tabulky ale vôbec z toho nie som múdry :-/
http://hydraulika.tode.cz/kestazeni/hydromotory/
Ten OMP50 by mal dať 10kw a 50ccm na otáčku
Pozriete mi to niekto rozumnejší a posúdite či by sa niektorý dal použiť na pohon náradia ktoré potrebuje cca tých 10kw.
Priepustnosť systému mám 40L/min a čerpadlo :hm: Asi 30L pri 1500rpm

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydromotor pro malé čerpadlo 10cm3/ot

#45 Nový příspěvek od ITS »

Pokud si z tabulky vybereš těch 10 kW, pak musíš motoru dodat vše ostatní z tabulky - přesně tolik, kolik tam je napsané. Litry, tlak a motor pak musí točit těch 1200 otáček. Jinak 10kW nevznikne !!!!

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“