Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
turnigy
Příspěvky: 17
Registrován: sob bře 09, 2019 4:54 pm
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#1 Nový příspěvek od turnigy »

Zdravím,
chystám sa dorobiť si na svoj traktor hydrauliku na trojbod. Motor mám z 1203 a nápravu V3S. Chcel by som s tým dvíhať pluh a možno nejakú lyžicu na hlinu a štrk, takže by som chcel aby to zdvihlo aspoň nejakých 1000kg. Bude na to stačiť servo čerpadlo z osobného auta, alebo mám radšej zháňať nejaké väčšie zubové? Tlak si spočítať viem, ale netuším či bude stačiť prietok, aby to zas nedvíhalo strašne pomaly. Prípadne ak má niekto skúsenosť so servo čerpadlom z nejakého konkrétneho auta, aby som vedel ktoré mám kúpiť, lebo väčšinou na nich nie sú uvedené žiadne parametre. Počul som, že tlak je okolo 80 bar, ale neviem pri akom prietoku. Našiel som na youtube nejaké video, vyzerá že mu to tam chodí dosť rýchlo.
[Youtube]https://youtu.be/PSAtLNn8NwE[/Youtube]
Máte s tým niekto reálnu skúsenosť?

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#2 Nový příspěvek od oco13 »

Realna skúsenosť na dvoch malotraktoroch - tonu vzadu nedáš ani náhodou. Ak ju aj odlepíš od zeme, predné kolesá budú dávno v lufte . Mám servo použité na oboch traktoroch a zdvíha to v pohode do 800kg, ale na pojazd musím mať na tom menšom 130kg pod motorom. :typek: Tým pádom keď zložím náklad neutočím volant. Klbak je na tom lepšie ale tonu dozadu by som mu nedal ani omylom.
800kg max aj to na veži ktorá má pomocné kolieska. 8)
Tu je pol kubíka štrku

turnigy
Příspěvky: 17
Registrován: sob bře 09, 2019 4:54 pm
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#3 Nový příspěvek od turnigy »

Vďaka za odpoveď, ako je to s rýchlosťou zdvíhania? Z akého auta si použil čerpadlo? Viem, že to má požadovaný tlak, len som si nie istý tým prietokom. Chcel by som celý systém dimenzovať na 1000kg na ramenách, ak zistím že toľko nezdvihnem, tak sa nič nedeje. Ale myslím si, že ten môj by to aj udvihol - neni to až taký "malotraktor" ako ten na videu, na dĺžku má minimálne 1m viac, navyše na nose mám navarené asi 100kg závažie. Nebol by problém dovážiť aj viac ak bude treba.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#4 Nový příspěvek od oco13 »

Rýchlosť zdvíhania záleží od priemeru valca. Tam kde mám 40ku to ide rýchlejšie ako tam kde mám 90ku. Jedno čerpadlo je ZBC 10 a druhé bežný osobák, mám ich na kope asi 5 tak už neviem ktoré z čoho bolo. :typek: Ich hodnoty sú velmi podobné cca 10l prietok a 90atm tlak. Mne utiahnu orstu aj všetky piesty čo používam. 8)
Ak budš vzadu dvíhať tonu tak pozor aj na gumy aby to dali. :typek:

Uživatelský avatar
vladman
Příspěvky: 1542
Registrován: čtv úno 07, 2013 8:48 pm
Bydliště: Topoľčany-okolie

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#5 Nový příspěvek od vladman »

Mám otázočku?Servo z auta má remenicu na drážkovaný remeň, na motoroch ako 1203ka je remenica na klinovy remeň......čiže len vymeniť tam remenicu na dražkovaný?Či ako toto riešite?
,,Pilní hospodár má pamatovať, abi rozeznal dobru zem od zléj..." Juraj Fándly

Ťapík 25 http://vladman.rajce.idnes.cz/Zetor_25_A/

turnigy
Příspěvky: 17
Registrován: sob bře 09, 2019 4:54 pm
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#6 Nový příspěvek od turnigy »

Tak teda skúsim zohnať čerpadlo z nejakého väčšieho osobáka, myslím si, že to pre mňa bude stačiť. Piest by som chcel aspoň 50mm na zdvíhanie a nejaký menší na hydraulický tretí bod. Uvidím čo zoženiem na bazoši. Gumy mám nové Voltyre 11,2-20 natlakované na 3-4 bary, tie to vydržia. Vďaka za rady 8) Inak ja sa chystám vyrobiť si drážkovanú remenicu a prirobiť ju k pôvodnej klinovej remenici, na sústruhu by to nemal byť veľký problém.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#7 Nový příspěvek od oco13 »

Na klbaku mi ženie čerpadlo ten istý remeň čo alternator, na tom druhom je urobená nová remenica.
Obrázek toto je ZBC10
Obrázek a toto je už novšie servo.
50mm je druhý najmenší bežne dostupný priemer piestu.
Obrázek toto sú také bežne dostupné rozmery piestov.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#8 Nový příspěvek od Atlan »

Drazkovana remenica stoji kolko 7E treba ti 2x plus postovne tj nejakych 18E yo by som nevyrabal... Ale kupil.

https://www.twincar.sk/oscom/index.php? ... &SKU900432
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

turnigy
Příspěvky: 17
Registrován: sob bře 09, 2019 4:54 pm
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#9 Nový příspěvek od turnigy »

Predpokladám že jedna bude na tom čerpadle čo kúpim, takže mi bude treba iba jednu. Navyše ju chcem spraviť tak, aby pasovala na pôvodnú 1203 remenicu na kľuke, takže keby som kúpil originálnu tak by som aj tak musel vyrobiť redukciu. Ale mám pocit, že nejakú remenicu zo starého serva mám aj doma, takže možno použijem tú. Aké otáčky máš na tej pumpe? Stačí tam dať prevod 1:1, alebo radšej do pomala?

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#10 Nový příspěvek od oco13 »

Otáčky velmi od oka 1:1 :ano:

jiriSBS
Příspěvky: 1771
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#11 Nový příspěvek od jiriSBS »

Servočerpadla nejsou vhodná jako pracovní čerpadla,pro nízky tlak a velký odběr energie.Např ZBC-10,12 má průtok 7,5-12,5lt/min ,tlak 8 MPa (po tlakové a průtokové korekci),ale ve skutečností toto čerpadlo má průtok přes 35lt/min,veškerý tento objem,se přes ventil přepouští do odpadu,přitom potřebuje příkon přes 8,3 kW(při tlaku 8 MPa).Využivaný výkon je při tom pouze 1,66 kW(při tlaku 8 MPa).Servočerpadla z osobních aut jsou na tom podobně,průtok mají od 4,5-7 lt/min a tlak do 9 MPa .Na hydrauliku TBZ je daleko vhodnější čerpadlo klasické např. s Vg 10ccm(objem čerpadla na 1 otáčku),což představuje při 1500ot/min cca 15 lt/min, při tlaku 16 MPa(převážně),při těchto parametrech má příkom okolo 4 kW.
Porovnání:-čerpadlo ZBC(tlak 8 MPa) a pístnice průměr 40mm-síla vyvinutá pístnici 1000 kp. -příkon 8 kW
-čerpadlo např A16(tlak 16 MPa) a pístnice Pr. 40mm-síla vyvinutá pístnici 2000 kp -příkon 4 kW
Ještě k tomu si páliš olej,protože olej při průtoku přes průtokovou korekci,při pracovním tlaku, se průtokokem přes ventil zahřívá na teplotu přes 300°C.,takže vyrábíš teplo,které musíš chladit.

turnigy
Příspěvky: 17
Registrován: sob bře 09, 2019 4:54 pm
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#12 Nový příspěvek od turnigy »

V aute je to servo čerpadlo zapojené inak? Pretože som si nikdy nevšimol že by sa servo v aute hrialo, navyše tam neni žiadny chladič a veľmi malý objem oleja.

jiriSBS
Příspěvky: 1771
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#13 Nový příspěvek od jiriSBS »

Servočerpadlo v autě je zapojené stejně,jenže provozní tlaky jsou nizší,čim vyšší provozní tlak ,tím více se olej ohřívá.Když použiješ servo jako pracovní čerpadlo,provozní tlaky se budou pohybovat okolo 5 MPa a olej se bude hřát podstatně více i objem nádrže bude třeba větší.

Miro150690
Příspěvky: 31
Registrován: pon bře 20, 2023 6:06 pm
Bydliště: Žiar nad Hronom

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#14 Nový příspěvek od Miro150690 »

Zdravím vás prosím o pomoc presne takéto čerpadlo mám namontované rozvádzač má písaný tlak 16mpa všetko funguje len keď je páčka v neutrálnej polohe nedá sa naštartovať motor nevládze pretáčať keď dám packu dole bez problémovú naštartuje olej preteká dookola a späť do nadrzi ako náhle dám do strednej polohy začne dusiť motor a nevládze sa pretáčať až kým nezdochne. Predpokladám že sa vyrába tlak s ktorým nevie pracovať potrebujem poradiť čo mám alebo môžem mať zle zapojené či prepojené alebo nebodaj je zle čerpadlo alebo rozdeľovač? Ďakujem vám za odpovede

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Čerpadlo zo serva na zdvíhanie hydrauliky

#15 Nový příspěvek od Atlan »

Prehodene hadice na rozvadzaci, p znamena pribod od cerpadla, T znamena odchod do nadrze.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“