Poměr na přední nápravu s menšími koly jak vzadu

nápravy hnané, nehnané, zkracovaní náprav, poloosy, kardany, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Kraken lesní
Příspěvky: 3
Registrován: sob črc 18, 2020 11:15 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Poměr na přední nápravu s menšími koly jak vzadu

#1 Nový příspěvek od Kraken lesní »

Ahoj, koupil jsem traktůrek s motorem i převodovkou ze staré octavky a rád bych na něj dodělal předek.Momentalne tam je zadní náprava asi gaz a přední odpružená asi taky z octavky.zadni kola jsou V3S, mám ale dilema jak vyřešit poměr otáčení předních kol jelikož by se mi tam líbilo něco jako UNC (smykový nakladač).vím že tam musí být nějaká vyrovnávací převodovka ale netuším jak k ní přijít když neznám ani ten poměr a ani nevím jak bych ho vypočítal.poradite mi prosím někdo?

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Poměr na přední nápravu s menšími koly jak vzadu

#2 Nový příspěvek od krajan »

no asi najprv potrebujes hnaciu prednu napravu .....
Ani nevies aky ma pomer atd
No a traktor ako smykovy nakladac asi nieeeeeeeee.
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

fikejz
Příspěvky: 5992
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Poměr na přední nápravu s menšími koly jak vzadu

#3 Nový příspěvek od fikejz »

Až seženeš přední nápravu s diferenciálem a pneumatikami a budeš znát rozdíl mezi otáčkami vstupních hřídelí (od kardanu) na obou diferenciálech na ujetou dráhu budeš znát potřebný převodový poměr vyrovnávací převodovky.
Příklad: Ujedeš dráhu x, na níž se hřídel připojení kardanu na předním diferenciálu otočí dvakrát, na stejné dráze se hřídel zadního diferenciálu otočí o 3/4 otáčky což je stejný poměr jako 8:3 na čtyřnásobně dlouhé dráze (4x).
Dokud ale nemáš přední nápravu tak nevíš nic. Například já mám na domamontu přední nápravu s diferenciálem z nějakého trojkového BMW, kola jsou R13x165/80 a na zadní nápravě je diferák Škoda 1203 a pneu 16x7.5. Rozdíl mezi otáčkami na kardan je cca 1,1:1 (předek je při stejných otáčkách kardanu o cca 1,1 rychlejší) takže je to úplně akorát a žádná vyrovnávací převodovka není potřeba. Jinak je tu někde o převodovém poměru přední a zadní hnané nápravy téma a předek má být o 4-5% rychlejší.
Edit: a nezapomeň na uzávěru mezinápravového diferenciálu, nebo pokud ten nebude tak na spojku předního kardanu (aby šel pohon přední nápravy odpojovat)!
Naposledy upravil(a) fikejz dne ned črc 19, 2020 9:34 am, celkem upraveno 1 x.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Poměr na přední nápravu s menšími koly jak vzadu

#4 Nový příspěvek od oco13 »

A v tej téme sú vypísané aj predné nápravy s pneumatikami ktoré pasujú bez vyrovnávačky. Jednou z nich je Samurai ale neviem s akým difom a akými gumami.

Kraken lesní
Příspěvky: 3
Registrován: sob črc 18, 2020 11:15 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Poměr na přední nápravu s menšími koly jak vzadu

#5 Nový příspěvek od Kraken lesní »

krajan píše:no asi najprv potrebujes hnaciu prednu napravu .....
Ani nevies aky ma pomer atd
No a traktor ako smykovy nakladac asi nieeeeeeeee.
Nápravu si seženu to je to poslední jen potřebuju vědět která by byla nejvíce vhodná abych třeba nemusel řešit tu převodovku mezinápravovou.a nemyslel jsem mít smykem řízený traktor ale jen použít na přední nápravu kola že smykového nakladače

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Poměr na přední nápravu s menšími koly jak vzadu

#6 Nový příspěvek od oco13 »

No a práve na to si treba otvoriť toto - http://www.nasetraktory.eu/forum/viewforum.php?f=13 a čítať a študovať.

A tu je program na výpočet prevodov http://www.nasetraktory.cz/joomla/index ... &Itemid=69

Bukatch
Příspěvky: 4
Registrován: úte pro 31, 2013 11:23 am
Bydliště: Kyjov

Re: Poměr na přední nápravu s menšími koly jak vzadu

#7 Nový příspěvek od Bukatch »

JEdnoduche . Ted jsem strhal poloosy a planetove koleo diferaku moji Motoagricoli radni. Spocelt jsem si pomer v diferaku. planetove kolo ma 41 zubu a nahonový pastorek 8. Čili 41:8=5,125 - to je pomer vstupu k výstupu. Nová náprava má planetu také 41 ale vstup má 9 zubu takze je rychlejší a pomer je zde 41:9=4,555555. takze ted si podelím pomer mezi starým a novým diferákem to 5,125:4,555555=1,125. Výpoctem jsem zjistil ze nova naprava je 1,125 krat rychlejí jak stara a tím i predek a proto potrebuji v tomto pomeru najit kolo. Obvod predního kola originaluje 220cm. Takže 220:1,125= 195,555 takže potřebuji zadní kolo co má obvod 195,555.Original zadní kolo teto napravy (Dacia 1307) ma obvod 197,5 - rozdál 2 cm je zanedbatelný protoze je to pod 1 procento. Pokud vydělím 2 cm číslem pí 3,14 vyjde mi 0,637 cm. takže cca 6,5 mm na prumeru bych měl ubrat aby se mi pomer srovnal. Na poloměru jsou to 3 a neco mm. Takž epokud sjedu vzorek zadního kola o tri milimetry mam vyrovnaný pomer :-). JEslti chete nekdo poradit a nebo pomoci se spoctením pomeru -klidne mi zavolejte na 724 132 090. Spoctu vam to behem chvilky.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměr na přední nápravu s menšími koly jak vzadu

#8 Nový příspěvek od Ondras83 »

Gaz a samuraj vychází bez převodovky, kola 16 a 14

Kraken lesní
Příspěvky: 3
Registrován: sob črc 18, 2020 11:15 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Poměr na přední nápravu s menšími koly jak vzadu

#9 Nový příspěvek od Kraken lesní »

Taky jsem slyšel že zadek z V3S s 20" kolama se nehádá s předkem ze samuraje s asi 16" kolama ale nejsem si jistej.
Zatím to moc neřeším až přes zimu zalezu do dílny a budu o tom dělat.

Odpovědět

Zpět na „Nápravy“