Skoda 1202 - olej

vše k motorům, včetně spojky, chlazení, palivové soustavy atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
19olo88
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 17, 2017 7:28 pm
Bydliště: Hlohovec

Skoda 1202 - olej

#1 Nový příspěvek od 19olo88 »

Zdravim,
Motor Škoda 1202 v ktorom nebolo nič menené asi 20-30 rokov ( mám ho v malotraktore ktorý som kúpil cca rok dozadu ).

Chcem začať s motorom, kedže o týchto starých motoroch nemám veľa info, tak sa chcem spýtať na niekoľko informácií, za každú odpoveď budem vďačný.

Motorový olej - absolútne netuším čo tam je za olej, hustý a čierný je ako ropa tak uvažujem aj o výplachu motora. V servise bežne na výplach používame prísady do olejov od BG, ale čo použiť na výplach motora Škoda 1202 ??

Kúpiť výplachový olej -( https://www.prodejoleju.cz/paramo-41/pa ... -1-litr-1/ )
alebo použiť na výplach to čo máme v servise:
( BG 109 - https://www.nejlevnejsi-aditiva.cz/248- ... UkQAvD_BwE )

Po výplachu aký olej použiť ?
M7ADS 15W40 ?

P.S: možno cez zimu vytiahnem motor von z traktora a spravím mu komplet generálku včetne vyčistenia celého motora od bordelu ( karbónu ), zatiaľ však chcem aby motor ako tak išiel, nalial som do každého válca asi 40ml petroleju na rozpustenie karbónu na krúžkoch, tak som zvedavý ako to pomôže.

Filter oleja ( filcovú vložku novú už mám nachystanú ).

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Skoda 1202 - olej

#2 Nový příspěvek od Veteranista! »

Jak se říká, každá rada drahá.
Na proplachovací olej ( to drahé šiditko zvlažť) bych se vykašlal, raději bych udělal zkrácenou výměnu, třeba i dvakrát.

No olej je problém, mohl tam být a možná že je tam M6A(neplést jsi s M6AD).
Buď tam můžeš dát na "jistotu" Ačko, nebo zkusit nějaké novější oleje jako M6AD, M7AD(15W-40), M8AD(15W-50) a modlit se, že předtím tam nebylo ačko a neuvolní se moc karbonu, pak je to dost o tom, olej sledovat třeba několikrát a dost často měnit.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Skoda 1202 - olej

#3 Nový příspěvek od Britt »

Rozhodně tam nedávej žádné "zlepšováky" na odstranění karbonu a usazenin nebo ti poteče celý motor. Výplachový olej má smysl, ne že ne, ale nečekej, že motor bude čistý. Nebál bych se použít M6AD, ale rozhodně bych zkrátil interval výměny a častěji bych vypral filtr oleje.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Skoda 1202 - olej

#4 Nový příspěvek od thovt »

Proplachovací olej se používá jen u oleje M6A když se přechází na aditivovaný např. M6AD, M7ADS 15W40 atd

Proč nejsou mísitelné, dělají sraženi nové chuchvalce v oleji.

19olo88
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 17, 2017 7:28 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Skoda 1202 - olej

#5 Nový příspěvek od 19olo88 »

Olej chcem z určitosťou vymeniť a kedže netuším čo tam kto kedysi nalial tak radšej by som išiel cestou výplachu.

To BG mám k dispozícií, takže nejak by ma to netrápilo to tam naliať, ovšem nie som si ale istý že tomu motoru neublížim.

Ono sa to naleje do motora pred výmenou oleja a filtra, nechá sa motor bežať na 1400 ot cca 20-30 min a potom sa to celé vyleje..
Len aby sa mi za tých 20-30 minút niečo nepojebalo a motor nešiel do *"kytek".

Rád by som tam nalial M7ADS 15W40 ( výmena kľudne každý rok )


A ešte otázka, čo za zmes do chladiča. G11 alebo G12 ?

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Skoda 1202 - olej

#6 Nový příspěvek od Veteranista! »

Kapalina raději G11

Výměna každý rok bych bral jako samozřejmost, já myslel v řádu jednotek hodin provozu ze začátku.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Skoda 1202 - olej

#7 Nový příspěvek od Fizz »

Když se ten motor vysype po pul hodině na pul plynu zda se mi to lepší varianta než v lese s plnou vlečkou v kopci.

Navíc na dílně pojud začne klepat zdechnes a vypustis, casto s novym olejem pak ztichne, obo to bg má menší viskozitu hlavně ke konci cyklu.

Jestli t stálo řadu let stejně ti driv ci později zmizí někde komprese.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

19olo88
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 17, 2017 7:28 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Skoda 1202 - olej

#8 Nový příspěvek od 19olo88 »

Ok, takže tam môžem to BG naliať a nechať ho nech si pobubla na volnobeh a vymeniť ten olej za M7ADS 15W40.
Vďaka

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Skoda 1202 - olej

#9 Nový příspěvek od Sadra17 »

osobně než tam lít čističe tak bych sundal vanu vyčistil všechno kam se dostaneš to samé víko ventilů a vyčistit až pak bych lil M7ads
malej traktorista v malým traktoru

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Skoda 1202 - olej

#10 Nový příspěvek od Fizz »

Udelal bych oboje, nejdřív bordel z vany a z pod ventilovyho vika, pak BG. A při go pořádnou očistu.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Skoda 1202 - olej

#11 Nový příspěvek od Pavel »

tady jeden taky z dedil 30 zetora mel tam olej m6a tak vyskrabal vanu a udelal proplach a dal m7ads olej ze to castejc udela vymenu neudelal ani jednu drbnul se motor na klice zacpal se kanal karbonem delal sem mu go motoru

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Skoda 1202 - olej

#12 Nový příspěvek od Chose11 »

někde jsem tady na fóru četl že pomáhá před výměnou na chvíli nalít do oleje naftu, nebo petrolej, zkusil jsem to na motoru z felicie, který byl plný šlehačky místo oleje. Vypustil šlehačku, nalil nejlevnější motorový olej v poměru 1:0,5+0,5 olej/nafta/petrolej, chvíli nechal běžet a zahřátý jej vypustil, motor vypadal čistý, do teď jezdí, ale je pravda že v něm nikdy nebyl neaditivovaný olej.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

19olo88
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 17, 2017 7:28 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Skoda 1202 - olej

#13 Nový příspěvek od 19olo88 »

Chose11: áno, to som počul aj ja hlavne ten petrolej.
Olej z petrolejom 1:1 a naliať do motora.

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Skoda 1202 - olej

#14 Nový příspěvek od Pavel »

jo naftou nebo petrakem se driv delali proplachy treba kdyz se po zimnim oleji daval letni olej a nebo obracene

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Skoda 1202 - olej

#15 Nový příspěvek od hobr »

Udělal bych "proplach" (jak píše Chose) a pak tam nalít M6A (nebo M6AD, popř. M7ADS a čekat až "zakuká" :typek: ). Radil bych sehnat jiný motor - ideálně nafťák - toto je "žrout". Ani se nesvezeš a nádrž prázdná...
Záleží na Tobě, pro co se rozhodneš :-/ .
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Odpovědět

Zpět na „Motory“