Dennyho Yanmar FX42D

Kubota, Mitsubishi, Iseki, Jinma, Mahindra,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
DennyBraids
Příspěvky: 72
Registrován: pát srp 28, 2020 12:47 pm
Bydliště: Hluboká Nad Vltavou

Dennyho Yanmar FX42D

#1 Nový příspěvek od DennyBraids »

Ahoj,

zhruba před měsícem jsem tu řešil výběr traktoru a hodně lidí mi pomáhalo. Rád bych založil toto vlákno, abych se jednak podělil o své zkušenosti a také abych mohl dál klást amatérské dotazy na zkušenější členy.

Nakonec jsem vybral Yanmar FX42D z roku 1994 a na "tachometru" 1000 motohodin jestli se tomu dá věřit.
Nechal jsem si dodělat čelní nakladač s nosností 600kg, hydrauliku navíc na třetí funkci čelního nakladače a dozadu na hydraulicky sklopnou vlečku. Dále pak také bezpečností rám s bezpečnostní mříží a střechou. Za sedadlem řidiče je pak držák do kterého pasuje cyklosedačka pro dítě 2-6 let. K traktoru jsem zatím koupil kladívkový mulčovač EFGC145, štěpkovač a nivelátor - tzv. box blade šířky 150cm.

Obrázek

Obrázek

Už mám "naježděno" prvních 50 motohodin. Používáme ho s otcem k odraňění náletu, zatím vytrháváme řetězem cca 5 m vysoké habry a javory a jde to velice dobře, jen s příbívajícími dešti přibívá bláto tak to asi půjde jen hůř, ale zatím traktor splnil očekávání.

Pro boj s blátem se chystáme štěpkovat vytržené stromy ze kterých jsme odřízly pařez s kořeny.

Jako začátečníku na traktoru my ale není jasná jedna věc a zde přichází můj první dotaz na vás.
Prodávající mi k mulčovači i ke štěpkovači řekl že je mám používat výhradně na PTO1 a na nějakých 520-540 otáček. Zároveň mi ale řekl něco, co jsem buď špatně pochopil, nebo jsme se nerozuměli. Já jsem to pochopil, že mi řekl, že otáčky PTO jsou nezávislé na otáčkách motoru traktoru. A to z první zkušenosti na traktoru zjevně není pravda. Otáčky jsou přímo úměrné. Možná myslel že otáčky PTO nejsou závislé na zařazené rychlosti nebo redukci?

Každopdádně z těchto dvou fotek nechápu proč bych musel, např. štěpkovač, používat jen na PTO1, kde musím točit na traktoru nějakých 2700 rpm aby měl štěpkovač správné otáčky a to mi přijde skoro jako týrání traktoru traktoru (a našich uší). Proč nemohu natočit na motoru cca 1800 rpm a zařadit PTO2 a získat přibližně stejné otáčky na štěpkovači, tedy 540rpm.

Obrázek

Obrázek

A jak to vlastně je u těchto traktorů, v jakých otáčkách si libují nejvíce? Je lepší třeba ty stromy vytrhávat nejpomalejší rychlost, tedy 1-1 a při trhání dupat na plyn na nějakých 2000 otáček, nebo mít stále jen 1000 otáček a řadit třeba 2-1 a na plyn už nešlapat?

Díky moc!
Yanmar FX 42D turbo

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#2 Nový příspěvek od ladiki »

Vítej v sekci asiatů :friends: Traktor je to jak stodola ;-) JEn na úvod, každý ROPS (ochraný rám) je dobrý, jen když používáš upínací pás... ;-)

Nad otáčkami PTO uvažuješ správně. PTO 1 by jsi třeba zařadil ve spojení s mulčerem v hustém porostu, kdy jedeš třeba i do kopce. Aby mulčer správně fungoval tak těch 540otáček potřebuje. Pokud ale samozřejmě pojedeš po rovince, slabá travička, tak můžeš dát klidně PTO2...

Jinak co jsem si všiml, japončíci nemají na otáčkoměru červené pásmo-obecně barevná pásma....u tříválců jsou pracovní otáčky uváděny 2600ot/min...logicky, pokud nemusíš, tak volíš co možná nejnižšší....na druhou stranu tyto motory jsou zvyklé a dimenzované pracovat v otáčkách.....manuál k Tvému stroji nemám, ale výměnu motorového oleje odhaduju každých cca 150-200mth....samozřejmě dle zatížení....

Asi hodně uživatelů bude zvědavých na nakladač, kolik opravdu zvedne ;-) Každopádně přeji, ať stroj slouží a jsi další zástupce větších japonských strojů co už můžou konkurovat Zetoru, Šálkovi apd...samo kromě not ;-)

DennyBraids
Příspěvky: 72
Registrován: pát srp 28, 2020 12:47 pm
Bydliště: Hluboká Nad Vltavou

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#3 Nový příspěvek od DennyBraids »

Ladiki:

Bezpečnostní pás jsem si tam samozřejmě nechal dodělat taky, ale pravda je, že se poutám jen když jedu poprvé neznámím terénem nebo vyšší rychlostí... Na to trhání stromů kdy člověk na rovině na jedničku cuká dopředu a dozadu na to samozřejmě sereme...

Nakladačem jsme zatím sundavali za auta to nářádí... Takže zatím mohu pouze potvrdit, že těch cca 280 kg co ma ten box blade to zvedlo jak nic i v nižších otáčkách...

BTW já si teď nejsem jistý ale myslel jsem, že tento yanmar už je 4válec.

Ty voleje tady určitě budu řešit, protože jsem k tomu nedostal originál návod, ale takový ten Pařízkovo, co tu většina lidí stahuje z kpmalotraktory.cz i když u něj traktor nekupovali, ale tchán co má větší firmu na náhradní díly nákladních aut a je strojař, dost zpochybňoval jaké oleje se tam doporučují...

Ještě k tomu PTO. Já to chápu tak, že pokud třeba má mulčovač max. povolené otáčky 540rpm a já si zařadím PTO1, tak prostě ať budu šlapat na plyn jak chci, tak to nemůžu zníčit protože maximum co vytočím je těch 540. Ale kdybych si dal PTO2, tak je tam riziko že když se spletu a a dupnu na plyn, tak 540 překročím, protože maximum na PTO2 je už okolo 800 rpm a mulčovač zníčím. Proto my asi prodejce zakázal používat jiné PTO než 1, aby to bylo blbuvzdorné...

Ale u toho štěpkovače, kdy traktor stojí zabržděný v neutrálu a na plyn nikdo nešlape a otáčky si nastavím pákou na volantu předem, mi přišlo že je toto riziko minimální a že bych klidně PTO2 nebo dokonce PTO3, aby traktor, který takto poběží třeba 8 hodin v kuse, protože těch větví již máme obrovské hromady, nemusel točit maximální otáčky... Co ty na to? Nerad bych něco zkurvil první měsíc...

S tím mulčovačem už jsem jezdil a vzhledem k tomu že to má ty kladiva a ne nože, tak tam dost platí, že dokud nemáš těch 540 otáček tak to nedá ani tu trávu a dusí se to... Na ty maximální otáčky to ale funguje skvěle... Přejížím přes 1-2 cm tlusté nálety (všechno tlustší trháme řetězem abychom se zbavili kořenů ze země) a za mnou to vypadá jak kdybys tam sypal jemný bauhaus substrát, ještě uhlazený válcem do roviny... Trávu to ale bere hodně nízko skoro až na hlínu, tam mám obavu, že kdybych takto na zimu posekal celý sad, tak na jaře nic nevyroste...

Ještě jsem zapoměl zmínit, že jsem sehnal na bazoší nesené sklopné brány, šířka asi 2 metry bez sklopných částí, a 4 m s nimi... potřebuji tím strovnat 4ha louku do roviny, strašně tam řádí divočáci, tak jsem zvědavý jestli to utáhnu, ale to se asi obávám zbytečně...
Yanmar FX 42D turbo

DennyBraids
Příspěvky: 72
Registrován: pát srp 28, 2020 12:47 pm
Bydliště: Hluboká Nad Vltavou

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#4 Nový příspěvek od DennyBraids »

Jinak spotřeba nafty vzchází na cca 2 litry nafty na motohodinu, pokud jsou mé poznámky správně.
Je to ok nebo moc? Kolik by pro srovnání žral třeba zetor 5245?
Yanmar FX 42D turbo

andre.marek
Příspěvky: 640
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#5 Nový příspěvek od andre.marek »

Gratuluji 8) To už je opravdu pořádný stroj.
S tím PTO to je tak jak to popisuješ, strojům může vadit překročení otáček, zároveň bych se nebál vyšších otáček při práci - taky mi chvíli trvalo než jsem si zvykl na ten hluk, ale motoru obecně vadí spíše podtáčení při zátěži. Na ten štěpkovač uvidíš, já většinou pracuji na 2 rychlost PTO, otáčky myslím kolem 1500 - mám na to doma tabulku, nemám bohužel takový pěkný ukazatel na přístrojové desce, snažím se nepřetěžovat hrubými větvemi, pokud je to něco tvrdšího, raději dám rychlost 1 a vytočím motor - on to utáhne i na ten zvýšený volnoběh, ale je slyšet, že pak už to není optimální běh...

Já mám spotřebu při zátěži také kolem těch 2 litrů na MTH - Iseki TA 250, takže na tvůj stroj super hodnota.

lezgy
Příspěvky: 241
Registrován: sob dub 20, 2019 3:44 pm
Bydliště: KE

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#6 Nový příspěvek od lezgy »

teraz neznam....na niektorom blatniku mas tabulku zatazeni / grafy. sa mi zda ze lavy, pokukaj isto z toho vyjdes
co sa tyka bran pluhov a pod...musis si ho dotazit, predok isto
vykonovo som ja so svojim nezatazeny tahal iveco z blata, nosnost 4,5 tony , neviem ale vahu auta ale slo to
cize vykonovo celkom fajn,
teraz mam disky cca 500kilove, a problem zeby nevladal som nezaznamenal...
len musis dotazit, inac lietas ako handra a zere ti naftu
mam identicky ako ty
jedinu vadu mam, ked som skusal maximalku na ulici, tak urvalo tacho :)

cekni
https://www.hoyetractor.com/CTGY/F24.htm
do buducna sa mozno prida
nech sluzi,fajna masinka

DennyBraids
Příspěvky: 72
Registrován: pát srp 28, 2020 12:47 pm
Bydliště: Hluboká Nad Vltavou

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#7 Nový příspěvek od DennyBraids »

Lezgy:
S temi hoyetractor je problem ze ten manual maji jen papirovy, do cech mi ho neposlou a naskenovat mi nebyli schopni ani stranku s olejema. Nehodil bys mi sem prosim nejake foto jak vypadaji ty zavazi a kolik kg mas kde? A kde se to kupuje? Myslis ze jako zavazi na predek proste nestaci ten celni nakladac, pripadne s hlinou v lopate?

Kdyz uz mas ten stejnej traktor jaky tam davas oleje? V manualu co jsem k tomu dostal je OMW Diesel 10W40 do motoru, ale to je podle tchana moc obecne, tech 10W40 je pry jeste mraky ruznych typu. A nejvic me trapi ten olej do Powershiftu, v navodu Parizek pise Dextron DII automatik, cemuz uz tchan vubec nechce verit protoze to je pry olej do hydrauliky podle nej nevhodny. Z toho hoye tractors mi odpovedeli toto: https://www.hoyetractor.com/support/kno ... ?article=1 z cehoz vypliva ze by to mel byt nejaky olej John Deere 303 equivalent, protoze puvodni JD303 uz se nevyrabi protoze se delal z velrybiho tuku.

Dik

PS. Co tedy velikostne mam schánět za vlečku tak abych to utáhl plné dřeva (častěji ale plné sena).
Yanmar FX 42D turbo

Uživatelský avatar
Širon
Příspěvky: 1162
Registrován: čtv led 26, 2017 5:23 pm
Bydliště: Nedaleko Jihlavy

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#8 Nový příspěvek od Širon »

No vlečka pro tvůj traktor klidně něco jako Deza 5000. Traktor to zvládne. Ohedně otáček motoru při mulčování ,nebo štěpkování. Mám poloviční traktor než ty ,záběr mulčovače 135cm. Při sečení čerstvý trávy já říkám salátovky po jaru , jezdím na míň otáček motoru ,ale větší stupeň na PTO. Většinou trojkou,tak abych se blížil 540 ot min, rychlost upravím pojezdem. Při sečení hustejch dvoumetrovejch kopřiv a sviňvešky musím dát menší rychlost na PTO a i na pojezdu, zároveň se tím zvýší otáčky motoru. Je to jako s autem , když není potřeba tolik výkonu motoru taky dám z kopce ,nebo po rovině vyšší kvalt a nepojedu na plnej knedlík i z kopce. Při sečení nastavím otáčky ručním plynem a na pedál nešlapu ,tím pádem omezím možnost překročení povolenejch otáček nářadí. Na optimáln íotáčky časem přijdeš sám. Crystal je má kolem 1700 ,Yanmar cca 2000, většinou zhruba dvě třetiny maximálních. Na těžší práce ale určitě vedruhý polovině.
Zetor 3011,8011,Yanmar 215d,Valtra N113, 2x sekací traktůrek,Palms10D 5.72 +klembank ,Honda XLV 650 Transalp,Honda XR125L,simson s51enduro,čtyřkolka 250ccm čína, 3x kára domaděl, mulčovač Deleks135cm,štípačky.....

andre.marek
Příspěvky: 640
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#9 Nový příspěvek od andre.marek »

to lezgy:
Myslím že není identický - tento je 42, ne 24, takže dotížení už nebude tak nutné. Vlečka taky bude moci být trochu jiných rozměrů... :)

Uživatelský avatar
Širon
Příspěvky: 1162
Registrován: čtv led 26, 2017 5:23 pm
Bydliště: Nedaleko Jihlavy

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#10 Nový příspěvek od Širon »

K olejům - chce to vědět jakej máš motor a převodovku. Motor:turbo ano ne , filtr čátic, katalyzátor, ad-blue asi ne, převodovka: mokrý brzdy, ano ne, mokrá spojka, násobiče, hypoidní soukolí,jo ne...... s tímhle zajdi k prodejci olejů ,né do autokelly a podobně tam ti dají klidně stolní olej ,jen aby prodali, no a dobrej prodejce ti dá olej do tvý mašiny ,typl bych si že převodovej tomůže být specifikace GL4 STOU ,nebo UTTO.
Zkus konfigurátor na oleje Pema.
Jo a ty brány utáhneš bez problémů, jestli teda nemá jedna devadesát kilo.
Závaží do zadních kol jsem si nechal vypálit v kovo dílně. Do předu nepotřebuju nic ,mám malej traktor a jak jsi uvedl, nabrat trochu hlíny do čeláku je nejrychejší.
Zetor 3011,8011,Yanmar 215d,Valtra N113, 2x sekací traktůrek,Palms10D 5.72 +klembank ,Honda XLV 650 Transalp,Honda XR125L,simson s51enduro,čtyřkolka 250ccm čína, 3x kára domaděl, mulčovač Deleks135cm,štípačky.....

lezgy
Příspěvky: 241
Registrován: sob dub 20, 2019 3:44 pm
Bydliště: KE

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#11 Nový příspěvek od lezgy »

sory berem spat :)

Uživatelský avatar
roman27
Příspěvky: 115
Registrován: sob kvě 30, 2009 8:57 pm
Bydliště: Varnsdorf

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#12 Nový příspěvek od roman27 »

Originální olej yanmar TF 500A.
https://www.yanmaragriculture.eu/Servic ... nt-grease/

Ekvivalent je třeba Shell Spirax S4 TXM 10W-30
https://maziva.heureka.cz/shell-spirax- ... e/#section
Yanmar 1510d

DennyBraids
Příspěvky: 72
Registrován: pát srp 28, 2020 12:47 pm
Bydliště: Hluboká Nad Vltavou

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#13 Nový příspěvek od DennyBraids »

Roman, jen aby nedoslo k nedorozumeni, toto co pises jsou ty oleje do toho powershiftu ze?
A pokud tam prodejce dal ten olej co jsem psal vyse, mam ho radeji vypustit a nahradit timto?
Yanmar FX 42D turbo

Uživatelský avatar
Širon
Příspěvky: 1162
Registrován: čtv led 26, 2017 5:23 pm
Bydliště: Nedaleko Jihlavy

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#14 Nový příspěvek od Širon »

Roman nezklamal 8) :friends: :potlesk:
Denny přečti si to pořádně ,odkaz z heuréky je na olej do převodovky . Teď už víš jakej, koupit ho můžeš kdekoliv. Jestli ho budeš měnit, tak i s filtrem. Vypustit nestačí jen převodovka, tady budou mokrejma brzdama propojený i portály zadní nápravy aspoň u mojeho to tak je.
Zetor 3011,8011,Yanmar 215d,Valtra N113, 2x sekací traktůrek,Palms10D 5.72 +klembank ,Honda XLV 650 Transalp,Honda XR125L,simson s51enduro,čtyřkolka 250ccm čína, 3x kára domaděl, mulčovač Deleks135cm,štípačky.....

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Dennyho Yanmar FX42D

#15 Nový příspěvek od ladiki »

Denny:

doporučený JD303 je nahrazen JDM J14B......a to je, běžný UTTO olej 10W-30...ať už SPirax S4 TXm, nebo mou oblíbený Dynatrans MPV....
nejlevněji zde....https://pemacz.cz/zbozi/prevodovy-olej- ... 20l_172309

Obecně doporučuji s výměnama počkat, jen zkontrolovat hladiny a namotat nějaké moothodiny. To je na Tobě. Nevěřím žádnému prodejci, že výměny dělá. Ty návody od p. Pařízka...no coment :jazyk:

Tvůj prodejce, prodal, jeho starost končí....Co se týká motoru, myslím, že to bude obyč diesel max s turbem. Pokud plánuješ provoz hlavně v letním období, tak dej 15W-40.....10W-30 třeba mogul alfa....klasifikace stačí API SL/CF nic modernějšho netřeba...

Můj soukromý názor je, že 10W-30 se vyrábí jako "levnější" olej oproti 10W-40....proto je po svtě doporučován zjm. do motorů zahradní techniky apd. Osobně dávám motorový olej 10W-40, který je světe div se, napsaný i v CZ manuálu pro Kubotu, ikdyž obecně je také všude psán 10W-30.....

Portály přední nápravy+přední náprava převoďáky 80W-90....kam se lije a kde vypouští, to už Ti více poradí Yanmaráci... ;-)

Odpovědět

Zpět na „Asijské stroje“