belarus152

stroje sovětského bloku

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
scuderia
Příspěvky: 285
Registrován: sob zář 25, 2010 9:29 pm
Bydliště: olomouc

belarus152

#1 Nový příspěvek od scuderia »

http://postimg.cc/gallery/22paj9b1s/ Je to novinka.Má to homologaci SPZ a TP,výkon motoru 15kw.Cena v základu od 150 000kc...Se mě to líbí.

petrmu
Příspěvky: 7
Registrován: sob pro 22, 2018 8:34 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: belarus152

#2 Nový příspěvek od petrmu »

Jsem majitelem tohoto traktůrku , najde se ještě někdo?
https://postimg.cc/zLzb65LM

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: belarus152

#3 Nový příspěvek od DYK »

No myslím, že moc majitelů tady nebude, ale kdyby ses víc rozepsal co a jak a jesrli dobrý nebo ne nedobrý a přiložil i nějakou fotku, jistě se spousty z nás rádo podívá a případně i něco zeptá.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

petrmu
Příspěvky: 7
Registrován: sob pro 22, 2018 8:34 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: belarus152

#4 Nový příspěvek od petrmu »

Traktůrek jsem pořizoval jako náhradu za jednosák ( Vari) . Zatím mám najeto 35 mth , proti jednosáku je to neporovnatelné.Motor benzin Honda GX 390 , nenáročný, relativně malá spotřeba cca 1,2-1,5 l na mth podle zátěže.Koncepce je klasická , traktorová bezrámová.Traktůrek má vzhledem k velikosti značnou světlou výšku a tím i průchodnost terénem přesto, že má jen jen 13" palcové pneumatiky, ale radiální , š 210mm a koncové redukce v kolech alá PV3S.Má stálý pohon předních kol s přípínatelným zadkem.Samozřejmě 2 diferáky, zadní s uzávěrkou.Rychlosti jsou 4 , dobře odstupňované, převodovka je reverzní.Rychlosti cca od 2.6 do 18km/h.Hydraulika je dvouokruhová , je možné ale využít jen jednočinné hydraulické válce.Brzdy docela dobré, působí na zadní kola a pracují v oleji, taktéž jako spojka, takže se nemá co zamastit.Zatím žádný unik oleje , zpracovaní v některých detailech by mohlo být lepší, ale žádná tragédie.Zadní závěs je kat. 0 , což je škoda, protože na to u nás nekoupíte žádné nářadí od alternativního výrobce.Na podzim jsem na zahrádce , po záběhu prováděl orbu, mám originál pluh, šlo to vzhledem k podmínkám ( letošní sucho) dobře. Prováděl jsem drobnou úpravu na hydraulice, přidal jsem škrtící ventil, ramena se bez něj zvedala na můj vkus příliš rychle , místo prostého počitadla mth jsem nainstaloval otáčkoměr s počítadlem mth a ještě navíc voltmetr.Žárovky jsem vyměnil za LED, alternátor zabudovaný v Hondě má totiž jen 120W.Celkově jsem zatím spokojený.

https://postimg.cc/gallery/2fpzkj0e2/

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: belarus152

#5 Nový příspěvek od thovt »

Nevím jestli pěstuješ brambory, už mám své zkušenosti světlou výškou 31cm, z VARI jdou obhospodařovat bez problému.
Nízkou zeleninu půjde obhospodřovat trakturkem.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: belarus152

#6 Nový příspěvek od DYK »

No vidíš pertmu jak jsi se pěkně rozepsal, hned se ví víc. Benzínovej motor? Přemýšlel jsem nad tím, ale v haftě takovej není, ty Kama jsou do kolem deseti a pak už je to moc těžký a asi i drahý. S přední řiditelnou nápravou je asi rozumnější volba než lámací. Viděl jsem i s 16" kolama, jenže to zase zbychluje celý stroj. I bych řekl, že ta jednička je rychlá na 13" kolech. Možná zbytečně, ale zase to nemusí být na plný plyn, ono to zpomalí, když to stíhá výkonově. Mám na mysli třeba sazeč cibulovin, který potřebuje dost pomalý pojezd, aby to nepadalo se lžiček dřív, než má. Ale jo, jinak asi na doma místo Vari dobrý a asi i opravitelný, pokud je přístup k ND. I když teda přirovnávat to k Vari a vůbec jednoosáku je nesmysl. Jen málokdo si to uvědomí.
Zajímal by mě ještě třeba rotavátor, používáš? Nebo jiné aktivní příslušenství, sekačka a já nevím co ještě.
PS: jo a na tu rychlost zvedání hydrauliky jsem se taky díval, je to splašený, chtělo to zaplumit, to jo.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
pepanek
Příspěvky: 907
Registrován: úte zář 13, 2016 7:14 pm
Bydliště: rokycany

Re: belarus152

#7 Nový příspěvek od pepanek »

To nevypadá špatně. Na to fdomácí žvýkání, dovoz odvoz, menší hospodářské práce. I cena není mimo mísu ;-)

petrmu
Příspěvky: 7
Registrován: sob pro 22, 2018 8:34 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: belarus152

#8 Nový příspěvek od petrmu »

Ano cena se mi také zdála za nový stroj dobrá.Je to přes oficiální české zastoupení, takže s ND by neměl být problém, ale snad toho nebude tolik potřeba při mém ročním nájezdu.Jinak ty pojezdové rychlosti jsou uvedeny pro max. prac. otáčky (3600/min) Hondy GX 390.Dle výrobce motoru jsou doporučené pracovní otáčky od 2000/min do 3600/min, takže skutečné pojezdové rychlosti mohou být úměrně nižší.Navíc motor má zátěžový regulátor , takže nastavené otáčky, pokud to výkon dovoluje udržuje konstantní.Nastavuje se vlatně předvolba otáček a samotná škrtící klapka v karburátoru je ovládána mechanickým odstředivým regulátorem.Vývodová hřídel má možnost volby pojezdové i motorové závislosti a to i při zapnutém náhonu zadní nápravy.Existuje k tomu jako originální příslušenství mulčovák i rotovátor, ale na ruských a běloruských forech jsem našel zmínky o tom, že např při nárazu na velký kámen rozbili převodovku.Já žádné aktivní nářadí nemám, ale bez pojistné spojky bych k tomu rotavátor nepřipojoval, zvlášť pro to, že kamení je u nás v poli poměrně dost.Výkon motoru určitě dostačuje na kultivátor, orbu , tažení autovozíku 750kg , ale že by to zvládlo mulčovákem nějaký přerostlý plevel si moc představit nedovedu.Přece jen toto nářadí je energetický žrout , i obyčejný zahradní sekací traktor má běžně dvouválcový motor 630 ccm.Samozřejmě provedení náprav, řízení a nosné části je u MTZ 152 někde jinde než u sekacího traktůrku.Váha je cca 650kg.Vyrobil jsem si závěs pro nesené brány (2 koňské ) a plánuji výrobu transportního manuálně sklopného přepravního boxu , který bude na zpátečku využitelný jako lopata , radlice na sníh.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: belarus152

#9 Nový příspěvek od DYK »

Za prné: jsem rád, že sis, jako nově příchozí, našel již existující vlákno a psal do něho.
Za druhé: jestli máš zájem a hodláš zde s náma zůstat dýl a dělit se o dojmy a třeba i fotky z průběhů prací, založ si svoje vlákno pro tento stroj, já ti tam tyto texty přesunu.
Rány do převodovky od vývodového hřídele jsou asi značné, když se potká kámen. Myslel jsem jestli třeba nepoužíváš i sekačku, prostě aktivní nářadí na sena a tak, no. Když ne, chápu to. Hledám nějaké video na YT kde bych viděl střeva, spojku a tak. Dá se tedy říct, že cena je někde kolem 150ti tisíc?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

petrmu
Příspěvky: 7
Registrován: sob pro 22, 2018 8:34 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: belarus152

#10 Nový příspěvek od petrmu »

Cena byla těsně pod 150t.Návod k obsluze a katalog ND je zde :http://www.smorgon-tractor.by/documentation .V návodu není vše pravda, bylo to na nějakou předprodukční verzi, ta sériová je mírně osekaná např. na hydraulice, sedačce.Traktůrek se seriově vyrábí asi tři roky.Jinak agregáty jako nápravy, spojku, převodovku, zadní závěs atd. výrobce montoval i na předešlé typy už cca od r.1990 , možná i dříve viz. MTZ 132 ,MTZ 082

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: belarus152

#11 Nový příspěvek od DYK »

Obrázky PDF jsem prohlédl. No zajímavé. Líbí se mě to. Taky jsem přemýšlel, jak moc shodné bude koncový převod v portálech o kol s tím jejich jednoosákem. Nedivil bych se, kdyby byl totožný a tedy bytelný!! Myslím jednoosák MTZ 09
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

petrmu
Příspěvky: 7
Registrován: sob pro 22, 2018 8:34 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: belarus152

#12 Nový příspěvek od petrmu »

Také si myslím že koncový převod je stejný jako u jednosáku MTZ 09 , taktéž spojka. Řazení u převodovky je na jiném principu, u MTZ 09 trn vysunuje kuličky, nebo nějaké pera podobně jako motocyklu Simson nebo také frézy Forschrit.Ty traktůrky od MTZ 082 přes MTZ 132 po MTZ 152 mají přesuvné objímky , samozřejmě bez synchronizace.

Uživatelský avatar
pepego
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 28, 2009 11:16 am
Bydliště: Banská Bystrica

Re: belarus152

#13 Nový příspěvek od pepego »

Je ťažké byť debilom ,konkurencia je privysoká!

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: belarus152

#14 Nový příspěvek od DYK »

Ta lištovka je pěkná!!! I když seče bordel. U toho druhýho videa - je to ta nejpomalejší rychlost co to má? Si teda kladu řečnickou otázku, protože to nevím a neodhadnu.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

petrmu
Příspěvky: 7
Registrován: sob pro 22, 2018 8:34 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: belarus152

#15 Nový příspěvek od petrmu »

Myslím že chlapík na videu s rotavátorem má zařazenou dvojku, navíc asi pojezdovou závislost, protože rotavátor se točí naopak.
Přikládám další k porovnání
https://www.youtube.com/watch?v=Sw_W69USc_w
https://www.youtube.com/watch?v=q0ft5OJfUws

Odpovědět

Zpět na „Východoevropské stroje“