Badynův RS-09 1966

Holder, Fendt, Hanomag, Porsche, Itma, Fiat, NewHoland, Valtra,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Badyn
Příspěvky: 711
Registrován: ned srp 08, 2010 6:47 pm
Bydliště: Horní Čermná

Re: Badynův RS-09 1966

#331 Nový příspěvek od Badyn »

Ahoj,
dávám do kupy motor na RS (byli otočené písty...) a narazil jsem na problém s těsněním trubiček rozvodových tyček. Koupil jsem nové těsnění na světlušce, ale bohužel na sobě nemají označení šipkou... Tak jsem to naorientoval podle starších. V blokui motoru to je jedboduché to je v návodu pospáno hezky, ale jak mají být naorientovány ve víku hlavy? Stejně jako v bloku, tzn. šikou ke středu pístu? Nějak se mi to nedařilo smontovat...
Nahrávám obrázek z návodu abyste věděli o co se jedná :)
Obrázek

Uživatelský avatar
Badyn
Příspěvky: 711
Registrován: ned srp 08, 2010 6:47 pm
Bydliště: Horní Čermná

Re: Badynův RS-09 1966

#332 Nový příspěvek od Badyn »


Uživatelský avatar
Biggles555
Příspěvky: 2910
Registrován: čtv zář 17, 2009 12:40 pm
Bydliště: Temelín

Re: Badynův RS-09 1966

#333 Nový příspěvek od Biggles555 »

8) 8) 8)
ZETOR práce s ním je hračka, je to naše značka...
ČD a.s. na dráze jsem jen proto, abych se dozvěděl, proč se koleje v dálce sbíhají.....
VELCÍ KLUCI mají rádi VELKÉ HRAČKY
ZETOR 3211 ZETOR 6211

Uživatelský avatar
Badyn
Příspěvky: 711
Registrován: ned srp 08, 2010 6:47 pm
Bydliště: Horní Čermná

Re: Badynův RS-09 1966

#334 Nový příspěvek od Badyn »

:) :) 8)

karleek
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 27, 2022 8:49 am
Bydliště: Hořovice

Re: Badynův RS-09 1966

#335 Nový příspěvek od karleek »

Badyn píše: pát čer 01, 2018 7:46 pm Jasný, to už je novější typ... stáhni si ten návod a uvidíš...(jen to gufero tam je zobrazeno jen jednou, ale počet je 3, to mě zmátlo... :) ) Já bych vybouchal to zadní ložisko i s guferem dozadu ven, vytáhl špatné gufero z převodovky, nasunul nové a ložisko s guferem nalisoval zpátky.... Ale záleží jestli tu převodovku nechceš rozebrat celou a měnit ložiska, tak ten hřídel i s ložisky vytlačit dozadu a pak stáhnout to přední ložisko...
Obrázek
Dobrý den, vidím, že už jste řešili stejný problém, jaký se právě pokouším řešit já. Měním gufero na vnitřní straně zadního ložiska zadního vývodového hřídele. Rozhodl jsem se všechny gufera či těsnění v této části převodovky vyměnit (3 velká gufera na hřídeli a těsnění řadících tyčí). Jsem úplný laik, rád bych porposil o několik podrobnějších rad. Mám stejný typ převodovky.

Na fotkách jsem si všimnul, že již máte odmontovaná řadící táhla i ramena od vodících vidlic - Mně se zatím nepovedlo vyrazit ten čep na vnějším ramenu - prosím, poradil byste mi, jak ten čep nejsnáze vytlouci? Mám zahřát to rameno a vyrazit čep nějakým průbojníkem?

Povedlo se mi vylisovat všechna ložiska na zadním vývodovém hřídeli. Chtěl bych celý hřídel vytáhnout směrem dozadu, ozubené kolo na hřídeli by ve směru od zadu dopředu neprošlo - hřídel má směrem dozadu od ozubeného kola větší průměr. Ergo, ten hřídel musím tím ozubeným kolem protáhnout od předu směrem dozadu. Přední ložisko jsem již uvolnil, ale po přeměření hřídele šuplerou vidím, že na předním konci má hřídel nákovek (vysoký asi 2,5 mm) s průměrem cca o 0,5 mm větším, než zbytek hřídele pod uvolněným (vylisovaným) předním ložiskem. Poradil byste mi prosím, zda prosté zahřátí toho předního ložiska pomůže toto ložisko sklepnout z hřídele směrem vpřed? Pokud toto přední ložisko dostanu z hřídele, budu schopen hřídel protáhnout dozadu, tj. sundat ozubené kolo (počítám, že v něm bude kulička s pružinkou) a hřídel vyjmout. Tak bych se dostal i k tyči od řadících táhel k vodícím vidlicím, na této tyči předpokládám ještě jeden čep (uvnitř převodové skříně). Teprve po jeho vyražení asi budu schopen tyče k vodícím vidlicím vyndat, abych tam mohl vyměnit těsnění. Chápu to správně? Skoro mám dojem, že ne, protože na Vašich fotkách vidím, že tyče vodících vidlic i s rameny máte venku dřív, než celý zadní hřídel...?

Jak tedy správně postupovat? Díky moc!

Milan_F
Příspěvky: 427
Registrován: sob úno 05, 2011 1:27 pm
Bydliště: nedaleko Humpolce

Re: Badynův RS-09 1966

#336 Nový příspěvek od Milan_F »

Zde jsem popsal vyjmutí řadících páček z převodovky.

karleek
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 27, 2022 8:49 am
Bydliště: Hořovice

Re: Badynův RS-09 1966

#337 Nový příspěvek od karleek »

Děkuju, Milane_F, pomohlo to.

Dokončil jsem sborku a traktor zase jezdí. Krásný pocit.
Mám předat zprávu od Boba z Otova (u Poběžovic) Badynovi a Cipískovi. Tenle chlapík Bob - mimochodem "michelinský" kuchař - je mým velkým inspirátorem k nákupu RSáka a učitelem při práci s ním. Oba vás zdraví! :jazyk:

Při rozborce převodovky vývodových hřídelů jsem narazil na otázku: Proč jsou v drážkách na vývodových hřídelích zářezy o dvou různých hloubkách (viz foto)? Ty hlubší jsou zjevně na přehazování kvaltů (ozubeného kola) na správná místa, ale na co jsou potom ty mělčí?
Pokud někdo víte, budu rád za odpověď. 8)

Všem mnoho zdaru!
Obrázek

karleek
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 27, 2022 8:49 am
Bydliště: Hořovice

Re: Badynův RS-09 1966

#338 Nový příspěvek od karleek »

Zase já. ;-)
Ahoj všem,
sháním rotační sekačku za RS09 124GT. Našel jsem tohle https://stroje.bazos.cz/inzerat/1491204 ... -180cm.php.
Chtěl bych se zeptat, zda někdo znáte tento typ, případně na zkušenosti s ním. Utáhnul bych ji? Nebo bych se měl poohlédnout po něčem jiném?
Mám k seči cca 1,4 ha ve svahu (< 15°). Lištovou sekačku nehledám, protože louka je zrytá od prasat, odrovnal bych ji.
Inzertát cenou v zásadě odpovídá mým možnostem.
Díky za rady!

Uživatelský avatar
Badyn
Příspěvky: 711
Registrován: ned srp 08, 2010 6:47 pm
Bydliště: Horní Čermná

Re: Badynův RS-09 1966

#339 Nový příspěvek od Badyn »

Taky zdravím Boba :)
K té sekačce, těch 180cm je moc, v tom bude eres jezdit redukovanou a pravděpodobně ho utrápíš, bubnovku bych bral tak max 140cm. Ona mu bude i ta 140 stačit... Někde mám video se 165cm diskovkou a bylo to výkonově to bylo dost na hraně a pak se mi vysypala vývodová hřídel... Ta lištovka není tak špatná, příkon nula nula nic a poseče to taky docela dost :), navíc je na to super vidět. Docela zajímavý by bylo předělat tu bubnovku pod traverzu, ono by to bylo lepší kvůli převodům, protože zadní hřídel je hnaný od předního, takže by se tento mezikus vynechal ;-)

Uživatelský avatar
U Kořínků
Příspěvky: 322
Registrován: ned čer 02, 2013 6:01 pm
Bydliště: Otíkov u Domažlic
Kontaktovat uživatele:

Re: Badynův RS-09 1966

#340 Nový příspěvek od U Kořínků »

Zdar a sílu vespolek, a hlavně esesakum plno sil...

karleek
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 27, 2022 8:49 am
Bydliště: Hořovice

Re: Badynův RS-09 1966

#341 Nový příspěvek od karleek »

Badyne ahoj, díky za pozdravy, předal jsem a zjevně dopadly, kam měly. :)

Jo, někde v hloubi vlákna máš video, jak neseš po svahu VICON 165. Svah vypadá asi tak prudce, jako moje louka (odhaduju - video je z dálky).

Pak je tu tahle možnost: http://agroseznam.cz/cz/agrobazar/detai ... 6827-.html

Mě by se klasická lištová kosa taky líbila, ale ta louka je fakt hodně rozmmm... chci říct rozrytá. :rohy: Aktuálně nemám čas to rovnat vláčením kolejnice za eresákem. Je to v plánu.
Uvažoval jsem, že bych časem rotačku prodal a pořídil lištu pod traverzu. Jenže v tomhle stavu pozemku se bojím, že strávím víc času opravami lišty, než samotným sekáním. Jak vysoko se ta lišta dá nastavit, abych měl případně rezervu, kdybych vyjel do kráteru po dopadu meteoritu?

Rotačku pod traverzou bych si taky uměl představit. Co bych si ale moc představit neuměl, je, jak bych to technicky zvládnul. Nejsem zrovna talent. :zapomel:

Představuješ si, že se to dá na všerob?
Když se podíváš na tenhle, řekl bys, že by stál za úvahu?
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1512224 ... vserob.php

Díky za odpověď!

Uživatelský avatar
Badyn
Příspěvky: 711
Registrován: ned srp 08, 2010 6:47 pm
Bydliště: Horní Čermná

Re: Badynův RS-09 1966

#342 Nový příspěvek od Badyn »

No nemyslel jsem zrovna na všerob, ale spíše do boku jako je originál, jinak budeš přejíždět trávu :)

karleek
Příspěvky: 7
Registrován: ned bře 27, 2022 8:49 am
Bydliště: Hořovice

Re: Badynův RS-09 1966

#343 Nový příspěvek od karleek »

OK, díky moc Badyne.

Rotačka dopředu do boku je logická. Jak je to s tou lištovkou - jakou nejdelší trávu může sekat (jak nejvýš se dá nastavit)?
Teď mi utekla pěkná ŽTR165. Neválí se někomu doma bubnová sekačka na rameno za 124GT?
Zdravím!

Uživatelský avatar
Badyn
Příspěvky: 711
Registrován: ned srp 08, 2010 6:47 pm
Bydliště: Horní Čermná

Re: Badynův RS-09 1966

#344 Nový příspěvek od Badyn »

Hele originál lištovky jsou minimálně dva druhy - hustá a řídká. Já jsem s ní sekal asi metrovou trávu a traktor jen vrněl... To bubnovka by brečela. Ta lišta se dá zvednout relativně dost, ono se to otáčí na tom čepu uložení, jenže když se to přežene, tak to taky nebude ono. Chce jí to správně nastavit a pak bude sekat jedna báseň. Krtice tomu tak nevadí, horší jsou šutry... Ale já jsem žabku na kameni nikdy neulomil...

Odpovědět

Zpět na „Evropské stroje“