výroba medometu

co nejde zařadit jinam

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
pepeee
Příspěvky: 345
Registrován: čtv čer 05, 2014 5:40 pm
Bydliště: Branišovice (Brno)

výroba medometu

#1 Nový příspěvek od pepeee »

Ahoj, nenašel by se někdo v mém okolí kdo by mi stočil plech na medomet?
Rozměr nerezového plechu je 2570 mm x 600 mm x 1,5 mm.
Průměr stočeného válce bude zhruba 800 mm.

pepeee
Příspěvky: 345
Registrován: čtv čer 05, 2014 5:40 pm
Bydliště: Branišovice (Brno)

Re: výroba medometu

#2 Nový příspěvek od pepeee »

Pokud by to někoho zajímalo, tak už mám hotovo.

nějaké fotky jsou zde
http://pepeeeh.rajce.idnes.cz/Medomet/

Uživatelský avatar
lukin1156
Příspěvky: 529
Registrován: ned zář 30, 2012 6:04 pm
Bydliště: Brumov-Bylnice

Re: výroba medometu

#3 Nový příspěvek od lukin1156 »

sice jsem nikdy nic podobného neviděl..ale máš to hodně promakané 8) na kolik to jede otáček ?
Za stálého míchání, nalejeme do hajzlu :D

pepeee
Příspěvky: 345
Registrován: čtv čer 05, 2014 5:40 pm
Bydliště: Branišovice (Brno)

Re: výroba medometu

#4 Nový příspěvek od pepeee »

Maximum je zhruba 380 ot/min
Jen na to musím ještě dát silnější motor aspoň 550w
Potřebuji trochu větší sílu při rozběhu.

milanhb1
Příspěvky: 400
Registrován: stř úno 06, 2008 7:10 pm
Bydliště: vedle Štoků

Re: výroba medometu

#5 Nový příspěvek od milanhb1 »

Mě se ta rychlost zdá moc velká-určitě tam máš nějakou regulaci.
Mě by se rozsypaly všechny rámky nebo spíš rozlámaly plástve.
Jinak perfektní práce.
Mám starej třírámkovej-pohon dynamo 12V,buď baterka nebo baterka plus nabíječ,tři rychlosti regulace
na mou potřebu 4-6 vřelstev zatím stačí.
Nástavky 39x24-dva plodiště,mřížka a medník(y)
Milan

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: výroba medometu

#6 Nový příspěvek od radas »

to s tím motorem se mi nezdá , já mám motorek 90 W + frekvenčák mám jenom čtyřrámkový koš , ale i tak . motor zpřevodován ozubeným řemínkem do pomala a i při rozběhu bych do toho ruce nestrkal. máš dobře nastavený ten měnič ? otáčky mám omezené obecně motor 1400 ot lze vytáčet do max 3000 ot /cca 100 hz/ tohle zpřevoduj na výsledné max otáčky medometu cca 400. mělo by to spolehlivě fungovat od cca 15 hz po max. navíc je vhodné použít dlouhou náběhovou rampu, případně složit cyklus rampa jeden směr rampa druhý směr rampa+ rychle jeden směr to samé druhý směr. navíc doporučuji použít dveřní spínače připojené na stop, nedávno jsem viděl jakou paseku nadělalo spadlé plexi do medometu. :)

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: výroba medometu

#7 Nový příspěvek od radas »

milanhb1: nápodobně kdysi jsem složil medomet a starou rozbitou aku vrtačku, regulace velkým reostatem , provoz cca 10 let a šlapal super 8)

pepeee
Příspěvky: 345
Registrován: čtv čer 05, 2014 5:40 pm
Bydliště: Branišovice (Brno)

Re: výroba medometu

#8 Nový příspěvek od pepeee »

Ono hodně záleží jak je těžky koš medometu, já jsem neštřil na materiálu a když chci vytahnout koš včetně kazet tak to sam nevytahnu, jen středová hřídel je 22mm.
Matriá na koš vážil zhruba 20kg, a když do toho dám ješte narvaný rámečky, tak ten motor musí roztočit cca 30kg.
Měnič mám nastaven dobře o to strach nemám.
Plexisklo je přišrobované, tak tam doufám nespadne :)

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: výroba medometu

#9 Nový příspěvek od radas »

na čem to máš uložené dole ? na kuličce ?

pepeee
Příspěvky: 345
Registrován: čtv čer 05, 2014 5:40 pm
Bydliště: Branišovice (Brno)

Re: výroba medometu

#10 Nový příspěvek od pepeee »

JJ na kuličce a je to v kluzným pouzdru z nějaké spešl slitiny.

Miniagro
Příspěvky: 154
Registrován: ned lis 30, 2014 3:06 pm
Bydliště: Polensko

Re: výroba medometu

#11 Nový příspěvek od Miniagro »

Ahoj,musím říci moc pěkná práce, ten Ti bude sloužit celý život.Už jsi ho vyzkoušel v provozu?Mám podobý už z roku 1988.Je to už veterán.Jen jestli Ti nebude v budoucnu vadit tan těžký motor tak vysoko. Já mám motor dole v podstavci a když se sejdou hodně rozdílné rámky ,házi to celým medemetem a mám ho přišroubovaný k podlaze.Je pravda,že rámky nevybírám, beru je jak přichází a taky točím větší rychlostí. Mohu si to dovolit,protože rámky mám 28mm a kapsy na ně jsou asi 33mm a nahoře otvírací.Takže otevřu kapsu vložím rámek mezi vypletené boky,zavřu kapsu a točím .Stačí půl minuty vlevo a půl minuty vpravo a ven s ním.Až ho vyzkoušíš v ostrém provozu dej vědět jak chodí.

pepeee
Příspěvky: 345
Registrován: čtv čer 05, 2014 5:40 pm
Bydliště: Branišovice (Brno)

Re: výroba medometu

#12 Nový příspěvek od pepeee »

Díky za pochvalu. :)

Motor nahoře doufám vadit nebude.

Dnes proběhl test a musím říct že medomet pracuje perfektně.
Jen ještě dodělám kříž na propojení kazet, aby o sebe kazety neťukaly.

Dole svařím mezi nohy ještě jednu vzpěru.

Přidal jsem další foto a video.
http://pepeeeh.rajce.idnes.cz/Medomet

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: výroba medometu

#13 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, dneska Jsi točil med?
Já měl všechno nachystáno na víkend že taky budu dělat med. A tady bylo tak hnusně, že jsem to nechal být. Včera pršelo každou chvilku a tak jsem koukal na počasí a dnes že bude o něco líp. Ráno jsem tedy vstal a koukám na teploměr a bylo 10°C! Mokro zataženo. Jdu ke včelám a ani z jednoho úlu nikdo nevylétl! Přez den přeháňky déšť. Tak jsem to odložil. Včely jsou nacvaklí medem a potřeba to vzít ven. Ale zase je teď hnusně tak mají alespoň z čeho brát.
Proto se divím, že dneska medobraní. Ono je to zase jinej kraj u Vás a mohlo být počasí. Ale tady to bylo na bundu venku.
Jinak taky mám asi čtyři roky čtařrámkovej medomet nerezovej s pohonem. Motor dole přez řemen. Nahoře frekvenční měnič nastavitelé otáčky a čas. Taky mám nejmenší časovou jednotku minuta. Po začátku jedu na minimální točky, potom otočím druhou stranu a tam už jedu na větší točky. Znovu otočím a nechám na vyžší točky tu první stranu vycákat. Ta regulace je hodně dobrá věc. Jo a mám medomet taky přišroubovanej k podleze. Není potom problém, když dám těžké a lehký rámek, šrouby to podrží. Dalo by se říct, že oproti původnímu ručnímu třírámkovému medometu se medobraní zkrátilo na polovinu stráveného času. Ono to je také tím, že já jsem ve včelách a rodina doma u medometu. Jeden je spojka, ten odváží, přiváží plné, prázdné rámky a já to obstarávám u včel a oni u medometu. Dříve jsem vyndal včelstvo, vytočil, a vrátil. Další včelstvo. Teď je to jiná muzika, jen vyndavám a navracím a jde to jeko po másle.

pepeee
Příspěvky: 345
Registrován: čtv čer 05, 2014 5:40 pm
Bydliště: Branišovice (Brno)

Re: výroba medometu

#14 Nový příspěvek od pepeee »

Ahoj,
já můžu nastavit na regulaci kroky po vteřinách. Včera bylo u nás docela dobré počasí, vůbec nepršelo a dokonce svítilo slunko.
Já vyberu zhruba 10 včelstev a hned jim dávám zpět souše které mám rezervní. Plné rámečky dávám do beden s deklem které jsem si udělal ze starých skříní které jsem likvidoval.

pepeee
Příspěvky: 345
Registrován: čtv čer 05, 2014 5:40 pm
Bydliště: Branišovice (Brno)

Re: výroba medometu

#15 Nový příspěvek od pepeee »

Dnes jsem chtěl nahodit silnější motor 550 w a po konzultaci s elektrikářem jsem zjistil že mám blbě zapojený původní motor 370 w
Když jsem přehodil zapojení hvězda / trojúhelník, tak jsem zjistil že motor má sil na rozdávání. 8)
:pohar:

Odpovědět

Zpět na „Ostatní technika“