Elektrocentrála s dvouválcem Slavia + nový PODVOZEK

co nejde zařadit jinam

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Elektrocentrála s dvouválcem Slavia + nový PODVOZEK

#1 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Mám nakonec celou centrálu s dvouválcem Slavia /a promiòte -neprodam - zatim/, ale pùvodnì jsem chtìl zachránit pøed zlodìji šrotu jen ten motor.
. Výkon motoru 15 KW a výkon elekdrocentrály 12kW elektrických. Zbývá dodìlat ovládání pro buzení. A chci to udìlat jako vlek

ObrázekObrázek

Je to takto pro stacionární umístìní. Chybìl tomu startér, altík a taková drobnost - pøepínaè pro startování u vstøikovaèe. Respektive to tam bylo ale na dálkové ovládání cívkou z automatického startování. Muselo se rozebrat vstøikování a vyèistit. Ten repasovaný starter stál nakonec víc jak celá ta vìc .
Motor strašnì hulí. nž se zahøeje, ale už BÌHÁ :)

Je k tomu taková veliká rozvodná bedna - ta hlídá, a když pøeèestane jít proud z Temelína, tak to pøez baterky samo nastaruje celou centrálu, pak hlídá provoz a po bouøce èi po válce to zase vypne. Generátor má i buzení z baterie a bez ní to proud nedìlá. Ale je to v tý bednì nejaký strašnì komplikovaný a celý to zapojit - to jsem zatím neudìlal.
Bednu chci zachovat jak je - /kdyby nìco/ :) a na mobilní použití to zapojení co nejvíc zjednodušit. Mùže se to hodit - ty centrály co prodávaj za balík - v cenì i do 15 tácù neutáhnou ani 2 mrazáky , natož poøádnou sváøeèku - ty èínský za 5 tácù neutáhnou skoro nic.

Zatím to je jen na vìtších "piánových" koleèkách. Dam pod to ale nejaký podvozek - koupil bych na to starý vlek na èíslech-s listovými pery- nebo jen doklady - nemáte nìkdo ???.

Bylo to v opuštìný továrnì, kde už "spoluobèani" sebrali všechno - už oèesali i plechový parapety, okapy , vytrhali kabely ze zdi. Ale ten motorgenerátor byl po pár schodech dolù v takové temné kobce za plechovými vraty zaházenými prkny. Asi na to nikdo nepøišel. Já to ale objevil :D .

Na katastru a na webu jsem našel a kontaktoval jsem spekulanta s tím pozemkem pod fabrikou až v Itálii :shock: a celou tu centrálu mi za 2a pùl tácu prodal. Takže jsem mohl v klídku a v pohodièce a beze strachu, že bych tam kradl tu vìc sám po fošnách vytáhnout z toho sklepa na vozíku 12 voltovým navijáèkem co mám k tý prastarý teréní Toyotì.

Pomáhal mi jen dìda / správce/ , co má ten objekt tìm Italum hlídat a mìl na starosti mi ten motor vydat a pøesvìdèil mì a si neberu jen motor, ale a to vezmu celý. - shodou okolností tam dìlal v ùdržbì a ten motor mìl na starosti a vše mi vysvìtlil. Instalovali ho v roce 1991 a nabìhal tak 1/2 hodiny každých 1/4 roku jen na vyzkoušení až do roku 97, kdy tu fabruku zavøeli.

Dìdula mi nakonec dovolil tam sebrat vlastnì cokoli tam zbylo a líbilo se mi to a ještì mì tam provedl a vzpomínal a vyprávìl kde by se dalo nìco najít. Byl to nábytkový podnik Jitona Teplá .

Ještì tam je ve výtopnì lokotraktor ÈM - vrata a koleje jsou už zarostlý pìknými bøízkami a ani nejdou utevøít - pøed týdnìm jsem tam byl jukmout a mašinku ještì nikdo do sbìru nerozebral. :smich:
Naposledy upravil(a) bastardtraktor dne ned led 20, 2008 1:20 pm, celkem upraveno 1 x.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
peťo TK
Příspěvky: 628
Registrován: stř říj 17, 2007 2:47 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

centrála

#2 Nový příspěvek od peťo TK »

Tak tomuto sa hovorí by v správnom èase na správnom mieste, parádny kúsok blahoželám Ti k parádnemu úlovku.

Uživatelský avatar
Karel
Příspěvky: 774
Registrován: pon črc 30, 2007 10:15 am
Bydliště: Poličná
Kontaktovat uživatele:

#3 Nový příspěvek od Karel »

Taky máme doma centrálu bo bydlíme na kopci daleko od dìdiny a když vypne prud tak neteèe voda, nejde plyn no prostì nic. Sem tam se to stava pøi bouøsce ale pøi válce ne :D. Ono jich za tím u nas tolik nebylo

Uživatelský avatar
Pavel M461
Příspěvky: 557
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:55 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

#4 Nový příspěvek od Pavel M461 »

Tydle starý továrny jsou zlatý doly na poctivý a poøádný náøadí, který vydrží hodnì dlouho a má dobrý výkony... taky by se mi jeden hodil... bydlím v takovém místì, kde když zaènou padat sromy tak to stojí za to... pak tady taky nejde dost èasto proud.. ale to hlavnì v zimì...
Ten centrálu ti závidím... ale je to alespoò v dobrejch rukách... hlavnì že to nedostali morgoši... škoda že tady nemáme taky takový továrnièky... :'( :'( :'(
Když tì všechno zradilo, ...... .
Pomùže ti K L A D I V O !!!!! :-D

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#5 Nový příspěvek od bastardtraktor »

No to mi prosím nezáviï - a až v tak dobrých rukou taky není - nejsem tak šikovnej, jako vìtšina lidí tady.
Spíš já bych mohl závidìt všem odsud co nìco umí.

Centrála se bude hodit nejen doma - letos nám nešel 2 dny v kuse proud, ale hlavnì na obecní akce a na stavební práce nìkde bez sítì.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
Jirik
Příspěvky: 53
Registrován: čtv lis 29, 2007 10:46 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#6 Nový příspěvek od Jirik »

8) Tomu se øíká mít super štìstí, urèitì sis dovezl domù poøádného dìlníka, a ten výkon, to je uplnì akorátní....Fakt se mi to líbí, protože tyhle mašiny když porovnáš se stroji co se vyrábí dnes, to je jen parodie na centrály, tohle je centrála jak má být.O cenì nemá cenu mluvit, jednoznaènì bezva obchod :pohar:
I cesta muže být cíl....

Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 231
Registrován: ned črc 08, 2007 12:41 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#7 Nový příspěvek od Standa »

TÝÝÝ BRÏO!!!
ÈÁGOS!!!
Jednou měř,třikrát řež!
Loc: 50°17'38.348"N, 12°48'54.89"E

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#8 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Ještì pro upøesnìní - ten dìda o kterým píšu v úvodním èlánku není mùj dìda.

A ten chybìjící nesehnatelný starter na tu dvouválcovou slávii jsem vyøešil takto :
naštìstí je skoro stejný s nìjakým Zetorem - zetor má ale jiný pastorek - jiný poèet a velikost zubù a i hloubku kam se vystrkuje.
Jeden totálnì rozbitý starter mi dali ve statku za krabièku cigaret a dal jsem ho výmenným zpùsobem opravit - pøi tom mi tam dali taky ten správný pastorek a všechno jak má být podle typu motoru. Tìch opraven starterù je spousta - a tam vìdí podle tabulek jaký starý starter sehnat a jaký pastorek tam maj dát.
Nejdøív mi samozøejmì øekli z jakýho Zetora mam sehnat ten starter na pøedìlávku.
Alespoò mì teda poradili dobøe.
Bylo to nìkde na Moravì a je to fuk - to poštovný je totiž nakonec úplnì stejný a to jede 20, nebo 400 km.
Ten starter ale stál asi 2 litry + DPH a ještì poštovný - takže o chlup více , než celá centrála.

Jo se starterama bejvá svízel. :smich: :smich:
Koupil jsem ve sbìru za pìtokilo mercedes motor i s pøevodovkou - a bìhal, ale starter to nemìlo a nakonec jsem sehnal nejlevnìjší strej starter za 3 litry. Kolik chtìj za novej, nebo repasovanej se ani neptejte.
To jsou paradoxy.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
artemio
Příspěvky: 2398
Registrován: čtv črc 05, 2007 10:06 am
Bydliště: Severní Čechy

#9 Nový příspěvek od artemio »

èasem ti sem dám fotky tý elektrocentrály od poláka. Chce za ní o dost víc, než stála ta tvoje, ale až si udìlám místo, tak jí vezmu. Podle krytu na motoru vypadá starší :-/ uvidíš podle fotek. Zkusím vyfotit všechno co tam má, ale budu si muset koupit vìtší kartu, aby se tam všechno vlezlo :D

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#10 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Ano - nafo to prosim. Já mam stacionární centrálu.
Docela by mì zajímalo, jak je udìlaná ta mobilní, hlavnì elektrika.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#11 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Když už se mi podaøilo , jak øíkáte tak úžasnì levnì koupit tu centrálu se Slávií dvouválcem,
tak jsem se rozhodl, že jí udìlám poøádný podvozek a nì nìjaký bastl.

Našel jsem, že pod centrály, kompresory a podobná zaøízení se používají podvozky zejména od firmy BPW - je to lepší kvalita, než Alko a podobnì. BPV delá jinak hlavnì podvozky pod návìsy za kamiony a pro zemìdìlské vleky - viz http://www.bpw.de/index_bpw.html

Podaøilo se mi sehnat podvozek pùvodnì také z nìjakého takového stroje na ebay. Je to firemní stavebnice Oj, nájezdovka a náprava
Je to brždìný s couvací automatikou, na 900 kg, šíøe mezi koly jen cca 95 cm. Má to výškovì nastavitelnou oj a co se mi hlavnì líbí, že se dá vymìòovat a nasazovat støídavì žehlièka na kouli a oko jako za traktor a náklaïák.
Našel jsem, že je to typ schválený pro ÈR. Stálo to nakonec 155 éèek v dražbì

- akorát, že jsem se spletl a myslel jsem, že je to kousek pod kopcema Šumavy a ono je to jinde - stejnojmená obec u Hamburku :D
Tak se pìkn+ projedu, ale dáse to rozmontovat a dát do auta - takže to snad tam a zpìt zvládnu na 70 litrù benzínu - stojí to zato

Má u nás zastoupení http://www.bpw.cz/ a tam mi øekli , že mi i na podvozek koupený na inzerát zaøídí podklady pro èeské papíry. A vyjde to prj úplnì nastejno. i když nìmecký papíry k tomu mít nebudu.
Tato náprava prej jinak stojí cca 10 a plus ta oj s nájezdem 12 paírùú a ještì k tomu bez danì - no sakryš

Obrázek....Obrázek
Naposledy upravil(a) bastardtraktor dne pon led 21, 2008 12:51 pm, celkem upraveno 1 x.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#12 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Tak co - udìlal jsem chybu ??
Je to dálka, ale taky kvalita za dobrou cenu -
jeli by jste pro to takovou dálku ??
ooooooooooooo

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#13 Nový příspěvek od Jiřin »

Proc ne, ja jezdim rad :) a navic, jestli je to u Hamburku ...... se clovek muze kouknout, jak vypada takovy poradny pristav :)

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála s dvouválcem Slavia + nový PODVOZEK

#14 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Přesouvam to sem, ze starého fora.

Vlek jsem přivezl
rozebral a důkladně to vyčistil.
Byl původně pod kompressorem, tak na tom byl nános šmíru a sraček a pak to stálo dlouho venku v jehličnarym lese, tak na tom bylo nalepený ještě jehličí.
Tam jsem to jen rozebral a poskládal dovnitř do kombíka.
Pod tou špínou to je ale jako nový . A lakované díly jsem obrousil, odmastil a přetřel, namazal ložiska, rozhýbal šroubení, promazal bowdeny atd.

Oj je v kloubech výškově stavitelná, a žehlička se dá nahradit OKEM
Na oko jsem dal poptávku u dovozce těchto podvozků do ČR a jsem napjatej - čekam že ten prostý výkovek bude stát jako mě stál celej vlek :D
Obrázek.....Obrázek....Obrázek

tak se to dá tahat i za osobáčkem co má závěs 20 cm nad zemí, nebo až 95 cm nad zemí - i za náklaďákem.
Obrázek....Obrázek

Tak je mi to tak nějak líto to dát jen napevno pod tu elektrocentrálu.
Jestli dopadně vše jak má a půjde to otypovat jak s žehličkou, tak s okem, takl to bude můj jedinej vlek n číslech, co má oko a dá se tahat za traktorem.
Náprava je úzká a jen na 900, ale oj je až na 1600 kg, tak z toho asi časem udělam něco variabilnějšího.

Nájezdová brzda má couvací automatiku v bubnech - brzděj jen dopředu - to je výborný / i na ručku , tak se člověk musí naučit to zakládat klínama, aby mu to při odpojení neujelo dozadu :smich:
Obrázek...Obrázek...Obrázek
Kolečka to má 13ky a bohužel nejsou C čkový, jen obyčejný
ale co bych nechtěl - jsou to Michelinky tak se 70% vzorkem
dyt
to celý stálo jen 150 Éček / 4 tácy /+ 2 tácy za benzín na ten pěknej vejlet-ještě jsem viděl kus světa
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
Kutil3
Příspěvky: 286
Registrován: úte říj 21, 2008 7:15 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrocentrála s dvouválcem Slavia + nový PODVOZEK

#15 Nový příspěvek od Kutil3 »

tuto centrálu znám :) dokonce o ní vím, ale motor tam již není :( tuším že má 15 KW
Všechno se dá vysvětlit. Bohužel ne všem...

Odpovědět

Zpět na „Ostatní technika“